0_proiect9

15
PROIECT DE LECŢIE DATA: 8 aprilie 2008 ŞCOALA CU CLASELE I – VIII, CERĂT CLASA: I A PROPUNĂTOR: învăţător Marinescu Cătălina ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare DISCIPLINA: Limba şi literatura română CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII: Sunetul şi litera h de tipar şi de mână (abordare integrată, prima oră) TIPUL LECŢIEI: formare de capacităţi NIVELUL CLASEI: mediu OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 1.3. să distingă cuvintele dintr-o propoziţie dată, silabele dintr-un cuvânt şi sunetele dintr-o silabă; 4.1. să scrie corect litere, silabe, cuvinte; 4.4. să manifeste interes pentru exprimarea scrisă. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: cognitive: - să identifice sunetul /h/ aflat în diferite poziţii ale cuvântului; - să asocieze sunetul /h/ cu litera corespunzătoare; - să recunoască litera h mic de tipar din diferite surse; - să formeze cuvinte care conţin litera h mic de tipar cu ajutorul alfabetarului; - să citească corect şi conştient cuvinte care conţin litera h; - să alcătuiască enunţuri cu ajutorul cuvintelor noi; - să scrie corect litera, izolat şi în cuvinte; - să ordoneze cuvintele date într-o propoziţie. afectiv – atitudinale: 1

Upload: ligia-dobrinean

Post on 14-Nov-2015

221 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

PROIECT DE LECIE

DATA: 8 aprilie 2008 COALA CU CLASELE I VIII, CERT

CLASA: I A

PROPUNTOR: nvtor Marinescu Ctlina

ARIA CURRICULAR: Limb i comunicare

DISCIPLINA: Limba i literatura romn

CONINUTUL NVRII: Sunetul i litera h de tipar i de mn

(abordare integrat, prima or)

TIPUL LECIEI: formare de capaciti

NIVELUL CLASEI: mediu

OBIECTIVE DE REFERIN:

1.3. s disting cuvintele dintr-o propoziie dat, silabele dintr-un cuvnt i sunetele dintr-o silab;

4.1. s scrie corect litere, silabe, cuvinte;

4.4. s manifeste interes pentru exprimarea scris.

OBIECTIVE OPERAIONALE:

cognitive:

s identifice sunetul /h/ aflat n diferite poziii ale cuvntului;

s asocieze sunetul /h/ cu litera corespunztoare;

s recunoasc litera h mic de tipar din diferite surse;

s formeze cuvinte care conin litera h mic de tipar cu ajutorul alfabetarului;

s citeasc corect i contient cuvinte care conin litera h;

s alctuiasc enunuri cu ajutorul cuvintelor noi;

s scrie corect litera, izolat i n cuvinte;

s ordoneze cuvintele date ntr-o propoziie.

afectiv atitudinale:

s manifeste interes pentru scrierea corect, caligrafic;

s se mobilizeze n vederea realizrii sarcinilor propuse.

psiho motorii:

s pstreze poziia corect a corpului, a caietului i a stiloului n timpul scrierii;

s lucreze ordonat cu materialul didactic pus la dispoziie.

STRATEGIA DIDACTIC:

1. RESURSE PROCEDURALE: metoda fonetic, analitico-sintetic, conversaia,

explicaia, demonstraia, observaia, exerciiul,

munca independent, jocul didactic

2. RESURSE MATERIALE: manual, plane (cu alfabetul limbii romne, cu litera

h/H, cu elementele grafice componente ale literei, cu

cuvinte amestecate, un pomior i floricele din carton,

cu propoziii lacunare), alfabetar i stelaj, caiet special,

fie de lucru

3. FORME DE ORGANIZARE: * frontal;

* independent: - individual;

- pe grupe;

- n perechi.

EVALUARE: formativ (continu)

LOCUL DESFURRII: sala de clas

DURATA: 45 minute

BIBLIOGRAFIE:

*** - ,, Programe colare pentru clasele I i a II-a, Limba i literatura romn , Bucureti, 2003, p.59 p.66;

*** - ,, Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de limba i literatura romn, nvmnt primar i gimnazial, C.N.C., 2002;

Iordchescu, Carmen S dezlegm tainele abecedarului, Editura Carminis, 2006;

Pene, Marcela - ,, Abecedar, manual pentru clasa I, Editura Ana 2000, 2006,Bucureti, p. 82;

Pene, Marcela ndrumtor pentru folosirea abecedarului , Editura Aramis, 2006;

Ungureanu, Adalmina Metodica studierii limbii i literaturii romne, nvmnt primar, Editura ASS, Iai, 2003.

CONINUT INFORMATIV:

1. PLANA NR.1 (FI DE LUCRU):

Numerotai, artnd ordinea cuvintelor n propoziie. Scriei propoziia.

ia Gelu vrea s mrgelele.

2. PLANA NR.2:

- un pomior i floricele pe care sunt scrise cuvintele: cma, pantaloni, tricou, ciorapi, sacou.

3. MANUAL, p. 82:

h hai-n Mi-hai

hi-nu- Mi-hu

pa-har Mi-hu

har-ni-c Mih-nea

har-nic Mi-ha-e-la

har-ni-ce

har-nici

4. PLANA NR.3:

Completai propoziiile cu cuvntul potrivit:

Biatul este harnic.

GRUPA NR.1:

Fata este . .

GRUPA NR.2:

Bieii sunt .

GRUPA NR.3:

Fetele sunt . .

5. CAIET SPECIAL, p. :

FI DE LUCRU

Numerotai, artnd ordinea cuvintelor n propoziie. Scriei propoziia.

ia Gelu vrea s mrgelele.

FI DE LUCRU

Numerotai, artnd ordinea cuvintelor n propoziie. Scriei propoziia.

ia Gelu vrea s mrgelele.

- DESFURAREA LECIEI -

ETAPELE LECIEICONINUTUL NVRIISTRATEGIA DIDACTIC

ACTIVITATEA NVTOAREIACTIVITATEA

ELEVILORRESURSE PROCEDURALERESURSE MATERIALEFORME DE ORGANIZARE

1. Organizarea condiiilor

Asigur condiiile necesare bunei desfurri a leciei.

Pregtesc materialul didactic necesar. Se pregtesc pentru nceperea orei de limba i literatura romn.* conversaia

* manualul

* caietul special

* stiloul

* alfabetar

* stelaj

* plane* frontal

2. Reactualizarea unor cunotine dobndite anterior n timp ce verific tema din punct de vedere cantitativ i calitativ, solicit elevii s citeasc cuvintele scrise pe o plan i s le ordoneze ntr-o propoziie, scriind sub fiecare cuvnt cifra corespunztoare.

Cer elevilor s indice locul n alfabet al unor litere nvate anterior.

Solicit citirea n lan i selectiv a leciei anterioare. Citesc cuvintele, le ordoneaz i scriu propoziia.

Indic literele.

Citesc lecia.* observaia

* conversaia

* exerciiul

* jocul didactic

* plana nr.1

* fi de lucru

* plana cu alfabetul limbii romne

* manualul

* caietul tip I

* independent-n perechi

* frontal

3. Captarea ateniei - Privii cu atenie acest pomior i spunei, de ce credei c este suprat?

- Noi l vom ajuta s nfloreasc citind corect cuvintele scrise pe floricele: cma, pantaloni, tricou, ciorapi, sacou.

- Ce denumesc toate aceste cuvinte?

- Ce sunt, ntr-un cuvnt, toate acestea?

Din discuia cu elevii rein propoziia Acestea sunt haine.

- Din cte cuvinte este alctuit aceast propoziie?

- Care este primul cuvnt? Dar al doilea? Dar al treilea?

- Desprii cuvntul haine n silabe! Din cte silabe este format? Care este prima, a doua silab?

- Ce sunete se aud n prima, a doua silab?

- Care sunet v este necunoscut? - este suprat pentru c nu a nflorit.

Citesc cuvintele scrise pe floricele.

- obiecte de mbrcminte.

- haine.

Ascult.

Rspund.

* jocul didactic

* problematizarea

* conversaia

* exerciiul

* metoda fonetic, analitico-sintetic

* plan cu pomior

* floricele pe care sunt scrise cuvinte

* frontal

4. Anunarea subiectului leciei i a obiectivelor Anun elevii c vor nva sunetul i litera h mic de tipar i de mn, vor citi i vor scrie cuvinte i propoziii care conin aceast liter. Ascult.* explicaia

* conversaia

* manualul

* plana cu alfabetul limbii romne* frontal

5. Dirijarea nvrii Pronun demonstrativ sunetul /h/.

- Dai exemple de cuvinte care ncep cu sunetul /h/!

Expun plana cu litera h mic de tipar.

Art care este locul literei h n alfabetul limbii romne.

Solicit elevii s ncercuiasc litera h mic de tipar pe decupaje din ziare.

Solicit intuirea imaginii din manual.

- Din cte cuvinte este alctuit propoziia?

- Care este primul, al doilea, al treilea, al patrulea cuvnt?

- Din cte silabe este format cuvntul Mihai? Dar cuvntul are? Dar cuvntul o? Dar cuvntul hinu?

Solicit scrierea cuvintelor Mihai i hinu cu ajutorul alfabetarului.

Cer elevilor s citeasc n oapt, apoi cu voce tare cuvintele scrise sub titlu i pe cele de deasupra textului.

Solicit desprirea cuvintelor n silabe, precizarea sunetelor care se aud n fiecare silab, scrierea cuvintelor cu ajutorul alfabetarului, analizarea poziiei sunetului /h/ n fiecare cuvnt, alctuirea de propoziii cu ajutorul cuvintelor date.

Cer elevilor s rezolve exerciiul de completare a propoziiei cu cuvntul potrivit.

Solicit intuirea literei h mic de mn i precizarea elementelor grafice componente. Se stabilesc asemnrile i deosebirile cu alte litere.

Scriu litera la tabl, preciznd elementele grafice componente.

Solicit doi copii s scrie litera la tabl.

Cer elevilor s execute litera cu degetul n aer i pe banc.

Solicit un elev s reaminteasc poziia corect n timpul scrisului.

Cer elevilor s fac exerciiile de nclzire a muchilor mici ai minii.

Cer elevilor s scrie 3-5 litere. Verific corectitudinea scrierii i spun elevilor dac pot continua.

Solicit elevii s citeasc cuvintele din caietul special, s le despart n silabe i s le analizeze.

Scriu cuvintele, explicnd cum se leag litera h de alte litere.

Cer copiilor s scrie o dat fiecare cuvnt, verific corectitudinea scrierii i le spun dac pot continua. Elevii repet n cor i individual.

Dau exemple de cuvinte care ncep cu sunetul /h/.

Observ litera h mic de tipar i precizeaz elementele grafice componente.

Privesc, rein.

ncercuiesc litera h.

Elevii ajung la propoziia Mihai are o hinu.

Rspund.

Rspund cerinelor.

Citesc cuvintele.

Rspund cerinelor.

Rezolv exerciiul la tabl, pe plan.

Privesc, intuiesc liber litera i precizeaz elementele grafice componente.

Urmresc cu atenie.

Un elev repet care sunt elementele grafice componente.

Scriu litera la tabl.

Execut litera n aer i pe banc.

Se pregtesc pentru scriere.

Fac exerciiile de nclzire.

Scriu.

Citesc cuvintele, le despart n silabe i le analizeaz.

Urmresc cu atenie.

Scriu.

* demonstraia

* exerciiul

* observaia

* conversaia

* metoda fonetic, analitico-sintetic

* exerciiul

* observaia

* conversaia

* demonstraia

* explicaia

* exerciiul

* munca independent* plana cu litera h mic de tipar

* plana cu alfabetul limbii romne

* decupaje din ziare

* manualul

* alfabetar

* stelaj

* plana nr.3

* plana cu litera h mic de mn i cu elementele grafice componente

* caietul special

* frontal

* frontal

* independent-individual

* frontal

* pe grupe

* frontal

* independent-individual

* frontal

* independent-individual

6. ncheierea activitii - Ce liter am nvat astzi?

Apreciez modul n care s-a desfurat activitatea.

Rspund.

* conversaia

* manualul* frontal

PAGE 4