0_parinte_pt_o_zi

4
PROIECT DE LECŢIE Data: Clasa: a VI a Obiectul: Consiliere si orientare Subiectul: Părinte pentru o zi Tipul lecţiei: comunicare şi asimilare de noi cunoştinţe Forme de organizare: frontală şi individuală Scopul lecţiei: Îmbunătăţirea strategiilor comunicaţionale cu adulţii prin transpunerea empatică a elevilor în sistemul complex de nevoi, temeri, valori şi convingeri ale propriilor părinţi Obiective operaţionale: Cognitive: -va distinge calităţile esenţiale dorite de copii de la un părinte ideal -va distinge calităţile esenţiale dorite de părinţi de la un copil ideal -va identifica obstacolele ce se interpun atingerii modelului ideal de copil sau de părinte Afective : -îşi va argumenta poziţia cu privire la posibilul conflict generaţional -va manifesta acceptare faţă de neajunsurile sesizate în sistemul educaţional parental -îşi va asuma responsabilitatea ameliorării relaţiei dintre el şi părinţi -va aprecia valoric eforturile întreprinse de proprii părinţi în oferirea unui climat educaţional cât mai adecvat Strategia didactică: Metode şi procedee didactice: Conversaţia euristică si dirijată, dezbaterea, argumentarea, problematizarea, explicaţia didactică, jocul de rol, lucru individual, expunerea. Mijloace de învăţământ: Chestionar pentru copii, chestionar pentru părinţi,

Upload: giulieta-socoliuc

Post on 23-Oct-2015

4 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: 0_parinte_pt_o_zi

PROIECT DE LECŢIE

Data: Clasa: a VI a Obiectul: Consiliere si orientareSubiectul: Părinte pentru o ziTipul lecţiei: comunicare şi asimilare de noi cunoştinţeForme de organizare: frontală şi individuală Scopul lecţiei: Îmbunătăţirea strategiilor comunicaţionale cu adulţii prin transpunerea empatică a elevilor în sistemul complex de nevoi, temeri, valori şi convingeri ale propriilor părinţiObiective operaţionale: Cognitive: -va distinge calităţile esenţiale dorite de copii de la un părinte ideal -va distinge calităţile esenţiale dorite de părinţi de la un copil ideal -va identifica obstacolele ce se interpun atingerii modelului ideal de copil sau de părinte Afective : -îşi va argumenta poziţia cu privire la posibilul conflict generaţional -va manifesta acceptare faţă de neajunsurile sesizate în sistemul educaţional parental -îşi va asuma responsabilitatea ameliorării relaţiei dintre el şi părinţi -va aprecia valoric eforturile întreprinse de proprii părinţi în oferirea unui climat educaţional cât mai adecvatStrategia didactică: Metode şi procedee didactice: Conversaţia euristică si dirijată, dezbaterea, argumentarea, problematizarea, explicaţia didactică, jocul de rol, lucru individual, expunerea. Mijloace de învăţământ: Chestionar pentru copii, chestionar pentru părinţi, Planşa “Învaţă, învaţă, învaţă” Planşa “Altă dată nu-I mai luam pe babaci, nu vezi ca abia urcă?” Planşa “între mersul la şcoală şi făcutul temelor, e greu să mai găsesc timp si pentru păpuşă” Plansa “Sunt aşa de drăgălaşi şi liniştiţi când dorm.Te întrebi cum pot să urle la noi în timpul zilei.” Planşa “Sună-mă când ajungi”Bibliografie: -V.Ghica, Ghid de consiliere si orientare şcolară pentru orele de dirigenţie, Iasi, 1998 -Repere privind activitatea educativă. Ghid metodologic, Bucureşti, 2001. -E.Stănciulescu, Sociologia educaţiei familiale, vol I-II, Iasi, 1998. -E.Şincan, Gh.Alexandru, Şcoala şi familia, Craiova, 1993.

- 1 -

Page 2: 0_parinte_pt_o_zi

SCENARIU DIDACTIC

1.Moment organizatoric:

- pregătirea clasei pentru lecţie; distribuirea materialelor necesare desfăşurării orei de dirigenţie

2.Motivarea elevilor : ♦ Voi pregăti discuţia despre un posibil conflict între generaţii ♦ Voi oferi elevilor un test de evaluare a relaţiilor cu proprii părinţi3.Anunţarea temei şi a obiectivelor lecţiei : Voi anunţa titlul lecţiei: ,,Părinte pentru o zi”, explicându-le că principala modalitate de atingere în această oră a obiectivului propus, va fi o simulare a unei şedinţe cu părinţii. 4.Desfăşurarea activităţii : ♦ Voi realiza o simulare cât se poate de veridică a unei şedinţe reale cu părinţii. ♦ Elevii pot să-şi aleagă pe oricare dintre părinţii săi şi pot oricând să schimbe rolul cu celălalt părinte dacă doreşte acest lucru. ♦ Voi oferi iniţial un test asemănător cu cel făcut anterior, cu menţiunea că, acesta va fi un chestionar pentru părinţi. ♦ Pornind de la interpretarea testului – voi provoca o serie de discuţii care să cuprindă următoarele probleme fundamentale: - Dorinţe, obiective pentru copilul propriu frecvent formulate de părinţi - Responsabilităţile de părinte - Responsabilităţile profesionale aflate în contratimp cu cele familiale - Descărcarea nervoasă în familie – certurile- datorate acumulării de stres din celelalte domenii ale vieţii de adult - Tendinţa de protecţie şi hiperprotecţie a copiilor5.Asigurarea feed-back-ului : După ce am încheiat simularea şedinţei cu părinţii le voi cere elevilor să-şi exprime stările pe care le-au avut în momentele în care au interpretat pe unul din părinţii săi.6.Tema pentru acasă : Le voi oferi un chestionar pentru părinţi necompletat cu sarcina de a-l oferi părintelui pe care l-a interpretat în această oră, după care să-l compare cu chestionarul completat de elev în numele părintelui.

- 2 -