0_artropode.doc

11
Proiect de lectie Data : Sapt.15-17 Clasa : a-VI-a Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii Profesor : Obiectul: Biologie-Zoologie Unitatea de învaţare: Caractere generale morfofuncționale, comportament, adaptări și importanță ale unor grupe de viețuitoare: Nevertebrate Subiectul: Artropode - Arahnide Tipul lectiei: predare-învăţare Competenţe generale : 1.Receptarea informaţiilor despre lumea vie. 2. Explorarea sistemelor biologice . 4. Comunicarea orală şi scrisă utilizând corect terminologia specifică biologiei. 5. Transferarea şi integrarea cunoştinţelor şi metodelor de lucru ale biologiei în contexte noi. Obiective operationale : O1 - sa precizeze caracterele generale ale arahnidelor. O2 - sa prezinte mediul lor de viata. O3 - sa identifice care sunt partile corpului paianjenului. O4 - sa explice modul de realizare a firului de matase. O5 – sa demonstreze prin desen, ca paianjenul are 4 perechi de picioare. O6 – sa evidentieze importanta arahnidelor in lumea vie. Analiza resurselor didactice : Material didactic (Md) : Manualul, planse Atlase zoologice Fise de observatie material biologic (insectare) Mijloace tehnice (Mt) : Caiete (c) Forma de organizare clasei (F.o.c) : Activitate frontala (Af) Activitate individuala (Ai)

Upload: floryflory

Post on 16-Jan-2016

15 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: 0_artropode.doc

Proiect de lectieData : Sapt.15-17Clasa : a-VI-aAria curriculara: Matematica si stiinte ale naturiiProfesor : Obiectul: Biologie-ZoologieUnitatea de învaţare: Caractere generale morfofuncționale, comportament, adaptări și importanță ale unor grupe de viețuitoare: NevertebrateSubiectul: Artropode - ArahnideTipul lectiei: predare-învăţare

Competenţe generale :1.Receptarea informaţiilor despre lumea vie. 2. Explorarea sistemelor biologice .4. Comunicarea orală şi scrisă utilizând corect terminologia specifică biologiei.5. Transferarea şi integrarea cunoştinţelor şi metodelor de lucru ale biologiei în contexte noi.

Obiective operationale :O1 - sa precizeze caracterele generale ale arahnidelor.O2 - sa prezinte mediul lor de viata.O3 - sa identifice care sunt partile corpului paianjenului.O4 - sa explice modul de realizare a firului de matase.O5 – sa demonstreze prin desen, ca paianjenul are 4 perechi de picioare.O6 – sa evidentieze importanta arahnidelor in lumea vie.

Analiza resurselor didactice : Material didactic (Md) :

Manualul, planseAtlase zoologiceFise de observatiematerial biologic (insectare)

Mijloace tehnice (Mt) :Caiete (c) 

Forma de organizare clasei (F.o.c) :Activitate frontala (Af)Activitate individuala (Ai)

Metode de invatamant (Mi) :Conversatie (cv)Expunere (exp)Explicatie (expl.)Observatie (obs) 

Metode de evaluare: formativa prin chestionare orala Locul desfasurarii: laboratorul de biologie

Page 2: 0_artropode.doc

DESFASURAREA LECTIEI

NR. CRT.

SECVENTELE LECTIEI

TIMP DESFASURAREA LECTIEI

OB METODE DE INVATAMANT

(MI)

F.O.C

EVALUARE

1. Moment organizatoric. Pregatirea clasei pentru lectie

2 min. Verificarea prezentei si consemnarea absentelor.Pregatirea materialului didactic pentru desfasurarea lectiei.

Md Mt

Mi

cv Af

Ai 

2. Verificarea cunostintelor

15 min.

Prin chestionare orala. cv Ai  Evaluare initiala

3. Captarea atentiei

2 min. Profesorul prezinta materialul stimul, planse si fise de observatie.Elevii sunt rugati sa-si exprime parerea in legatura cu semnificatia imaginilor prezentate.

cvAf 

4. Anunţarea temei şi a obiectivelor

1 min. Anunţă şi scrie pe tablă tema lecţiei şi prezintă obiectivele pe care elevii trebuie să le cunoască la terminarea lecţiei.

5. Predarea lectiei noi 

20 min.

Artropodea) Arahnideb) Crustaceec) Miriapoded) InsectePaianjenul Mediul de viata : Terestru Alcatuirea  corpului :Corpul – acoperit de cuticula – chitin subtire, de diferite culori.2 parti: cefalotorace si abdomen.Cefalotorace: dorsal prezinta 8 oceli; ventral prezinta gura marginta 

O1

C  

C

C

C

Exp

Obs CvExpl

Af Ai

AfAi

Page 3: 0_artropode.doc

de maxile; in fata gurii sunt chelicere taioase si veninoase. Abdomenul: posterior prezinta 6 ridicaturi – filiere. Din filiere elimina o substanta cleioasa, care in contact cu aerul formeaza firul de matase.Respiratia este pulmonara completata cu respiratie prin trahee: pe abdomen - 2 orificii pulmonare in legatura cu 2 plamani.Aparatul circulator :InimaAparatul digestiv : Animal carnivor –se hraneste cu insectele care se prind in plasele de matase.Excretia :Orificiul anal – partea posterioara.

Locomotie : Ventral are 4 perechi de picioare articulate terminate cu gheare. Cu ultimele 2 picioare tese panza.Inmultirea :Depune oua intr-un cocon – toamnaScorpionul, Capusa si Sarcoptul raieiScorpionul: abdomen segmentat (13 segmente) ultimul segmente se termina cu un ghimpe veninos.Capusa: animal parazit pe corpul altor animale, are 4 mm lungime.

O2

O3

O4

O5

06

C  

C

C

C

C  

C

C

Exp

Obs CvExpl

Exp

Obs CvExpl

Af Ai

AfAi

Af Ai

AfAi

Page 4: 0_artropode.doc

Sarcoptul raiei: parazit pe pielea altor animale, are 0.5 mm lungime, nesegmentat. Provoaca raia sau scabia.

6. Fixarea cunostintelor

5 min. Prin chestionare orala. Cv  Af 

Ai 

Evaluare cognitivă

7. Evaluarea finala 5 min. Aprecierea pregatirii la nivelul clasei.Notarea si justificarea notelor.

Cv  Af Ai

Evaluare finala

Sapt 15Schema tablei

Artropode a) Arahnidele

Caractere generale ale arahnidelor:-pielea este chitinoasa-corpul este alcatuit din doua parti: cefalotorace si abdomen (exceptie fac sarcoptul raiei si capusa)-au patru perechi de picioare articulate-au o pereche de chelicere-respira prin plamani si trahee-se inmultesc prin oua

Paianjenul

Mediul de viata :  Terestru 

Alcatuirea  corpului : Corpul – acoperit de cuticula – chitin subtire, de diferite culori. 2 parti: cefalotorace si abdomen.

Page 5: 0_artropode.doc

Cefalotorace: dorsal prezinta 8 oceli; ventral prezinta gura marginta de maxile; in fata gurii sunt chelicere taioase si veninoase. 

Abdomenul: posterior prezinta 6 ridicaturi – filiere. Din filiere elimina o substanta cleioasa, care in contact cu aerul formeaza firul de matase.

Respiratia este pulmonara completata cu respiratie prin trahee: pe abdomen - 2 orificii pulmonare in legatura cu 2 plamani.Aparatul circulator :

InimaAparatul digestiv : 

Animal carnivor –se hraneste cu insectele care se prind in plasele de matase.Excretia :

Orificiul anal – partea posterioara.Locomotie : 

Ventral are 4 perechi de picioare articulate terminate cu gheare. Cu ultimele 2 picioare tese panza.

Inmultirea : Depune oua intr-un cocon – toamna Oua – paianjeni mici - toamna

Scorpionul, Capusa si Sarcoptul raieiScorpionul: abdomen segmentat (13 segmente) ultimul segmente se termina cu un ghimpe veninos.Capusa: animal parazit pe corpul altor animale, are 4 mm lungime.Sarcoptul raiei: parazit pe pielea altor animale, are 0.5 mm lungime, nesegmentat. Provoaca raia sau scabia.

Page 6: 0_artropode.doc

Fisa de observatie nr. 1

Paianjen cu cruce – Aranea diadema

Paianjenul lup – Lycosa singoriensis

Page 7: 0_artropode.doc

Fisa de observatie nr. 2

Vaduva neagra

Tarantula

Page 8: 0_artropode.doc

Fisa de observatie nr. 3

Scorpionul imperial (Pandinus imperator)

Morfologia scorpionilor:1 - prosomă; 2 - mezosomă; 3 - metasomă; 4 - pedipalp; 5 - picioare; 6 - chelicer; 7 - chelă; 8 - articolul mobil al chelei, manus; 9 - articolul fixal chelei, tarsus; 10 - telson; 11 - anus.

Fisa de observatie nr. 4

Page 9: 0_artropode.doc

Capusa 

Capusa hranindu-se.