027.05.2009cun.med.proiect

8
PROIECT DIDACTIC DATA : 27.05.2009 GRĂDINIŢA : Braniştea NIVEL : II 5-7 ani EDUCATOARE : Badea Ana Mihaela TEMA ANUALA: ,,Cum a fost, este si va fi aici pe pamant” SUBTEMA : ‚,Mijloace de locomotie si transport’’ DENUMIREA ACTIVITĂŢII : DS. - Cunoasterea mediului TEMA : ,,In excursie” OBIECTIVE CADRU : OC1 – Dezvoltarea capacităţii de cunoaştere şi înţelegere a mediului înconjurător, precum şi stimularea curiozităţii pentru investigarea acestuia; OC2 – Stimularea curiozităţii privind explicarea şi înţelegerea lumii Înconjurătoare. OBIECTIVE DE REFERINŢĂ : OR1 –Să cunoască unele elemente componente ale lumii înconjurătoare (obiecte, aerul, apa, solul, vegetaţia, fauna, fiinţa umană ca parte integrantă a mediului, fenomene ale naturii), precum şi interdependenţa dintre ele; OR2 – Să comunice impresii, idei pe baza observărilor efectuate. OBIECTIVE OPERAŢIONALE : A) Cognitiv – informationale: să cunoasca si sa denumească mijloacele de transport; să reproduca sunete emise de diferite mijloace de transport; 1

Upload: ana-maria-amza

Post on 29-Sep-2015

6 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

2009cun.med.proiect

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTICDATA : 27.05.2009GRDINIA : Branitea

NIVEL : II 5-7 aniEDUCATOARE : Badea Ana Mihaela

TEMA ANUALA: ,,Cum a fost, este si va fi aici pe pamantSUBTEMA : ,Mijloace de locomotie si transportDENUMIREA ACTIVITII : DS. - Cunoasterea mediuluiTEMA : ,,In excursie

OBIECTIVE CADRU :

OC1 Dezvoltarea capacitii de cunoatere i nelegere a mediului

nconjurtor, precum i stimularea curiozitii pentru investigarea acestuia;

OC2 Stimularea curiozitii privind explicarea i nelegerea lumii

nconjurtoare.OBIECTIVE DE REFERIN :

OR1 S cunoasc unele elemente componente ale lumii nconjurtoare (obiecte, aerul, apa, solul, vegetaia, fauna, fiina uman ca parte integrant a mediului, fenomene ale naturii), precum i interdependena dintre ele; OR2 S comunice impresii, idei pe baza observrilor efectuate.

OBIECTIVE OPERAIONALE :A) Cognitiv informationale: s cunoasca si sa denumeasc mijloacele de transport;

s reproduca sunete emise de diferite mijloace de transport; s descrie caracteristicile unui mijloc de transport (mediul in care

circula, alcatuire, combustibilul utilizat, denumirea persoanei care

conduce); s stabileasca asemanari si deosebiri intre mijloace de transport;

s recunoasca mijlocul de locomotie dupa principalele caracteristici

exprimate intr-o ghicitoare; s se orienteze in spatiul dat conform indicatiilor primite. B) Afective:

sa colaboreze cu partenerii de echipa;

sa relationeze pozitiv cu perechea sa.STRATEGII DIDACTICE :

METODE I PROCEDEE : conversaia, explicaia, observaia, exerciiul, metoda ,,Schimba perechea, metoda calatoriei

misterioase . MATERIAL DIDACTIC : imagini si jucarii reprezentand diferite mijloace de

locomotie, ghicitori, poliestilen, stimulenteSARCINA DIDACTICA: Cunoasterea principalelor caracteristici ale mijloacelor de transport.REGULILE JOCULUI: Copii se orienteaza in spatiu in functie de indicatiile

primite, raspund la ghicitorile prezentate, colaboreaza cu

perechea, indeplinesc sarcinile cerute, aplauda raspunsurile

corecte, primesc stimulente.

ELEMENTE DE JOC: Surpriza, ghicitori, aplauzeMATERIAL BIBLIOGRAFIC :

,,Curriculum pentru invatamantul prescolar(3 - 6/7 ani), Ministerul Educatiei, Cercetarii si Tineretului, 2008; ,,Revista de pedagogie M.E .C .2008 ;

DESFURAREA ACTIVITII

EVENIMENTUL

DIDACTIC CONINUTUL TIINIFICSTRATEGIIDIDACTICEEVALUARE

MomentorganizatoricAsigurarea condiiilor necesare bunei desfurri a activitii: pregatesc traseul calatoriei misterioase, acesta fiind presarat cu imagini reprezentand mijloace de transport diverse

Captarea atenieiLe spun copiilor ca astazi vom merge la plimbare cu trenul impreuna cu d-nele educatoareconversaiaStimularea verbal

Anunarea temelor i a obiectivelorJocul de astazi se numeste ,,In excursie si va fi o calatorie misterioasa.conversaia explicaiaObservarea comportamen- tului copiilor

Dirijarea nvriiExplic regulile jocului: a)jocul de proba

Copii se vor urca in tren si vor pleca intr-o calatorie misterioasa. Le voi sugera sa se uite pe geam si sa vada ce alte mijloace de transport mai intalnesc in drumul lor. La destinatie ne va astepta o surpriza. Cer unui copil s explice regulile jocului.

b)jocul propriu-zisCopii se urca in tren(educatoarea este locomotiva iar ei vagoanele) si pornesc in excursie. Pe parcurs gasesc diferite imagini reprezentand mijloace de transport diverse. Acestia vor trebui sa recunoasca mijlocul de transport, sa reproduca sunetele emise de acesta (du-du, vu-u-u-u, ti-ti-ii, u-u-u-u etc.) si sa precizeze ce fel de mijloc de transport este (pe uscat, pe apa sau in aer).c) complicarea jocului

Copiii ajung la finalui calatoriei in curtea gradinitei, unde descopera in iarba o tolba plina cu jucarii. Nu se stie de unde au aparut aceste jucarii sau cine le-a pierdut. Educatoare recita versurile: ,,Trenul iute a pornit/ Si la tine s-a oprit/ Iar tu spune ce-ai gasit? Copilul ales va extrage din tolba o jucarie. Se vor repeta versurile pana cand toti copiii vor extrage cate o jucarie. Copiii trebuie sa lucreze in perechi (formate in functie de numarul extras), descriind mijlocul de transport dat.

La un semnal (,,Schimba perechea!) copii vor schimba perechea. Cu noul pertener vor discuta despre asemanarile si deosebirile dintre cele doua mijloace de transport.explicaiaconversaia

exerciiulobservatiaMetoda calatoriei misterioase

Conversatia

Jocul

Metoda

Schimba

Perechea!

Stimularea verbal

Observarea comporta- mentului copiilorObservarea modului de orientare in spatiuEvaluare orala

Observarea modului de cooperare, de relationare

Obinerea performaneiCopiii vor aduce mijloacele de transport la masuta unde este afisat locul pe unde circula fiecare (pe uscat, pe apa, prin aer).Vor raspunde la cateva ghicitori.Evaluare orala

Evaluarea performanelorPe msur ce termin lucrrile, le semnez i la sfrit se va alctui din lucrrile copiilor ,,Albumul clovnului .1-2 copii i exprim prerea n ceea ce privete propria lucrare sau lucrrile colegilor .conversaiaAnaliza aciunilor

Aprecieri i recomandriFac aprecieri asupra modului n care s-au comportat precolarii la activitate si impart stimulente.Aprecierea verbala

-GHICITORI-

MIJLOACE DE LOCOMOTIE SI TRANSPORT

Nici pe apa ,nici pe sine

Il ghiceste orisicine

El te-nalta sus spre soare

Si te duce-n departare

Ca gandul,ca vantul

Ocolind pamantul. (avionul)

Seamana cu un vapor

Si merge tot cu motor

Dar cand pleaca-n departare

El se lasa incet in mare.

Si strabate calea toata

Facand drumul pe sub apa . (submarinul)Nu e tren, nu e masina

Dar alearga tot pe sine

Si te duce cand il iei

Tot orasul daca vrei. (tramvaiul)

Noi o facem din hartie

Pluteste pe apa argintie,

Pescarii o fac din lemn, panze si sfori,

Plecand cu ea sa pescuiasca-n zori. ( barca cu panze)U,u,u si pleac acum

Cu vagoane merg la drum;

Fug pe sine, stau in gara

Si te duc intrega tara. (trenul)N-are sine si nici roate

Si pe valuri inspumate

El te duce-n larg departe (vaporul)

Umblu eu pe patru roate.

Fara roate nu se poate,

Si ma trage un calut

Dii, calutule dragut. (caruta)PAGE 3