0_197proiectdidactic

6
PROIECT DIDACTIC Data: Grupa: mică Educatoare: Ferdinant Nicoleta Denumirea activităţii: Activitate artistico-plastică Tema plastică: Punctul ca element decorativ Subiectul activităţii: Frunze de toamnă Mijloc de realizare: pictură Tipul activităţii: Formare de priceperi şi deprinderi Scopul activităţii: formarea capacităţii de a înţelege frumosul din natură dezvoltarea imaginaţiei creatoare, a sensibilităţii şi a gustului pentru frumos educarea voinţei, a atenţiei voluntare, a spiritului de ordine şi disciplină Obiective operaţionale: La sfârşitul activităţii copiii vor fi capabili: O1 – să decoreze frunzele ataşând culoarea cu pensula O2 – să finalizeze lucrarea pe baza indicaţiilor primite O3 – să analizeze lucrarea proprie şi pe cele ale colegilor Metode si procedee: conversaţia, demonstraţia, exerciţiul, explicaţia,turul galeriei Mijloace de învăţământ: planşă demonstrativă, , CD-player,CD cu iregistrarea piesei “Anotimpurile”de Vivaldi, CD cu imagini de toamna

Upload: ecaterina-lupu

Post on 02-Feb-2016

216 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

p d

TRANSCRIPT

Page 1: 0_197proiectdidactic

PROIECT DIDACTIC Data: Grupa: micăEducatoare: Ferdinant NicoletaDenumirea activităţii: Activitate artistico-plasticăTema plastică: Punctul ca element decorativSubiectul activităţii: Frunze de toamnăMijloc de realizare: pictură Tipul activităţii: Formare de priceperi şi deprinderi

Scopul activităţii: formarea capacităţii de a înţelege frumosul din naturădezvoltarea imaginaţiei creatoare, a sensibilităţii şi a gustului pentru frumoseducarea voinţei, a atenţiei voluntare, a spiritului de ordine şi disciplină

Obiective operaţionale: La sfârşitul activităţii copiii vor fi capabili:O1 – să decoreze frunzele ataşând culoarea cu pensulaO2 – să finalizeze lucrarea pe baza indicaţiilor primiteO3 – să analizeze lucrarea proprie şi pe cele ale colegilor

Metode si procedee: conversaţia, demonstraţia, exerciţiul, explicaţia,turul galerieiMijloace de învăţământ: planşă demonstrativă, , CD-player,CD cu iregistrarea piesei “Anotimpurile”de Vivaldi, CD cu imagini de toamnaMateriale specifice de lucru: acuarele, foaie de hârtie,pensulaDurata: 15 –20 minute.Material bibliografic: M. Cristea, V. Niţescu, D.H. Panait – „Ghid metodic de educaţie plastică” – Editura Petrion 1997 M.E.C.I., ,,Curriculum pentru învăţământul preşcolar’’, 2008.

Page 2: 0_197proiectdidactic

Evenimente didactice

OB Conţinut ştiinţific Strategii didactice Evaluare

1. Moment organizatoric

Asigurarea liniştii şi ordinii necesare pentru desfăşurarea activităţii.Pregătirea materialului demonstrativ.

Conversaţia -

2. Captarea atenţiei Pentru captarea atentiei educatoarea prezinta pe suport video imagini specifice anotimpului toamna si precizeaza faptul ca ,,Zana Toamna” a adus de dimineata un cos mare si un biletel.Doamna educatoare citeste biletelul in care este precizat faptul ca in cos sunt multe frunze ruginii din care copiii trebuiesc sa realizeazeze un covor de frunze chiar in sala lor de grupa.Solicita copiii pentru a realiza acest covor si impreuna cu acestia arunca frunze prin toata sala de grupa pe care o transforma intr-o adevarata poiana cuprinsa de anotimpul toamna. Captarea atenţiei se realizează cu scopul de a stimula imaginaţia copiilor şi de a realiza imagina mentală a subiectului propus.Se realizează printr-un scurt dialog cu copiii despre ce se întâmplă cu frunzele copacilor în anotimpul toamna (se îngălbenesc).

Conversaţia, explicaţia.

Frontală.

3. Anunţarea temei Astazi vom realiza si noi frunze la fel cum sunt cele ale Toamnei dar le vom decora cu ajutorul acuarelelor.

Frontală.

4/5. Prezentarea continutului/Dirijareainvatarii

O1, O2

Copiii denumesc materialele si instrumentele de lucru necesare pentru realizarea temei.Fiecare copil are pe masuta siluete de frunze din coli colorate in nuantele anotimpului Toamna. Doamna educatoare prezinta copiilor lucrari asemanatoare realizate de copiii din grupele mai ale unitatii.

ConcersatiaExplicatia Exerciţiul.

Page 3: 0_197proiectdidactic

Se realizează un scurt dialog cu copiii despre ce se întâmplă cu frunzele copacilor în anotimpul toamna si culorile pe care le capata ele. Mulţi pictori au folosit în creaţia lor, ca element principal de realizarea a compoziţiilor – punctul.Se va purta o scurtă discuţie cu privire la „Punct ca si element decorativ ”. Punctul poate contura diferite forme, poate acoperi diferite suprafeţe sau poate avea o anumită semnificaţie, poate sugera ceva, poate avea diferite marimi în funcţie de grosimea instrumentului cu care sunt realizate (se demonstrează copiilor).Se prezintă planşe demonstrative (reproduceri din albume în care s-a folosit punctul pentru decorarea diferitelor obiecte,imagini. Le prezinta copiilor modalitatea de realizare a acestor lucrari, apoi se realizezază încălzirea muşchilor mâinilor, folosind o scurtă poezie:Plouă uşor. Să auzim!Cu vârf de degete banca lovim.Plouă mai tare. Ploaia tot vine.Lovim cu degetele bine, bine.Loveşte grindina în trotuare.Să ciocănim şi noi mai tare!Tună departe, tună acum,Batem cu pumnii: bum, bum, bum.Vreme frumoasă s-a făcut,Un curcubeu a apărut,Noi braţele uşor rotimŞi norii îi gonim! Sunt atenţionaţi copiii asupra modului îngrijit de lucru,

Page 4: 0_197proiectdidactic

asupra poziţiei corecte a corpului în bancă. Se urează copiilor „Spor la lucru”. În timpul lucrului, se utilizează fond muzical.În timp ce copiii lucrează, educatoarea îndrumă în permanenţă individual sau frontal.Copiii trebuie să lucreze îngrijit, curat, folosind punctul plastic conform indicaţiilor date de educatoare.

FrontalaIndividualaOrala

6. Asigurarea feed-back-ului

-O3 Afisarea lucrarilor pe suport analizandu-le prin metoda Turul galeriei (toti copiii vor trece prin fata panoului cu lucrari pentru a vedea toate lucrarile).

ObservatiaConversatia ExplicatiaTurul galeriei

Globala OralaIndividuala

7.Evaluarea Se va trece apoi la evaluarea lucrarilor in functie de:-originalitatea(sa nu semene cu a altor copii)-bogatia de elemente care sa compuna spatiul plastic-tipul de contrast folosit: armonia culorilor,eventuala impresie lasata de combinarea tonurilor de culoare(tristete,veselie)-aspectul estetic(acuratetea plansei).

ConversatiaExplicatia

Orala

8. Încheierea activităţii

Se fac aprecieri frontale şi individuale referitoare la modul în care copiii au participat la desfăşurarea activităţii si se ofera copiilor recompense pentru rezultatele obtinute. Copiii parasesc sala de grupa pe fond muzical.

ConversatiaExplicatia