euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/proiectd... · web...
TRANSCRIPT
PROIECT DE LECTIE1.Date introductive
Data:25.02.2010Clasa: a X-aDisciplinare: BiologieTema: Excretia la animale.Sistemul excretor la mamifere(om)Tipul lectiei: Lectie de Comunicare / însuşire de noi cunoştinţe; formare de priceperi și deprinderi practice.
Scopul lectiei: Dobandirea de catre elevi a cunostintelor referitoare la complexitatea procesului de excretie.Pe parcursul activitatii desfasurate elevii vor descoperii particularitatile structurale si functionale ale rinichilor,nefronului,constientizand astfel ca functia sistemului excretor este eliminarea produsilor toxici ,excesului de apa si astfel mentinerea constanta a homeostaziei corpului.
2. Competente specifice
C1 – identificarea si localizarea componentelor sistemului excretorC2 – caracterizarea configuratei externe si structurii interne a rinichilor,precizare tipului de rinichi de la mamifereC3 – definirea, caracterizarea structurala si functionala (formarea urinei) a nefronului.C4 – utilizarea unor surse variate de informare din domeniul biologiei.C5 – reprezentarea grafica a rinichilor, cailor urinare(de excretie) cat si a nefronului.C6 – utilizarea adecvata a terminologiei stiintifice.
3.Resurse educationale:
a)Procedurale: Metode si procedee conversatia euristica, observarea independenta, demonstratia, problematizarea, explicatia. Invatarea prin descoperire Forme de organizare: pe grupe, frontalb)Materiale: manual, atlas anatomic, planşe, fise de lucru, imagini video-proiector, disectia pe suport electronic(youtube).c)Temporale: 50 minute.
4. Strategia didactica
Etapele lectiei Competente specifi
ce
Activitate Resurse
Profesor Elev Procedurale Materiale Tempora
le1.Moment organizatoric(.Captarea si orientarea atentiei).
- noteaza eventualii absenti -prezinta situatia clasei 2 min
2. Enuntarea temei si competentelor
C1
C2
C6
C3
C4
C5
- enunta tintele-titlul lectiei si competentele,explica activitatilor ce vor fi realizate de elevi
-asculta profesorul Conversatia euristica
1min
3. Reactualizarea cunostintelor
- adreseaza clasei intrebari din lectia “Excretia la plante” dupa care face trecerea la ceea ce vor avea de facut elevii,actualizeaza unele cunostinte necesare din clasa a-VII-a
- raspund la intrebari Dialogul observatia
5min
4.Activitatea independenta a elevilor
C2
C1
C6
C4
C5
- imparte fisele de lucru,cu cerinte diferite,ofera explicatiile necesare- intre timp profesorul noteaza titlul pe tabla schita tablei, iar ulterior va distribui individual fisele-schema lectiei
-vor conlucra in cadrul grupului pentru a se achita cat mai bine de indatoriri
Conversatia euristica,demonstratia, observarea independenta
,explicatia
manual, atlas anatomic, planşe, fise de lucru, imagini video-proiector, disectia pe suport electronic(youtube).
10Min
C3 C5
- dupa expirarea timpului aferent completarii fiselor,profesorul implica liderii de grup sa completeze treptat schita cu informatii notate de elevi pe fise- trece in revista evolutia rinichiului in seria vertebratelor-pentru partea lectiei referitoare la formarea urinei se prezinta in format ppt cele mai importante etape- noteaza elevii activi
- liderii de grup vor completeta treptat schita cu informatii notate de elevi pe fisele de grup
- completeaza fisa-schita lectiei,urmaresc apoi prezentarea dupa care finalizeaza schita lectiei - la final realizeaza impreuna cu profesorul schiteaza grafic structura rinichiuluisi nefronului
25min
5.Realizareafeed-backului
C2,C3,C6
-vor realiza un rebus in care notiunea principala este,,Sistemul excretor”,venind pe rand la tabla
observarea independenta,explicatia
6min
6.Tema de casa -exercitiul 5 de la pagina 70 1min
Matrice de evaluare
Instrumente de evaluareCompentente
Proba scrisa
Probaorala
Observatieindependenta
Autoevaluare Tema de casa
C1- identificarea si localizarea componentelor sistemului excretor
X X X
C2- caracterizarea configuratei externe si structurii interne a rinichilor,precizare tipului de rinichi de la mamifere
X X X X X
C3–definirea, caracterizarea structurala si functionala (formarea urinei) a nefronului.
X X X
C4-– utilizarea unor surse variate de informare din domeniul biologiei.
X X X
C5– reprezentarea grafica a rinichilor, cailor urinare(de excretie) cat si a nefronului
X X X
C6- utilizarea adecvata a terminologiei stiintifice.
X X X
5. Schita tablei
Excretia la animale (vertebrate)
produsul de excretie la vertebrate este urina. excretia se realizeaza prin functionarea sistemului excretor.
Sistemul excretor la mamifere (om)
1. Componente :
Configuraţie externă
Rinichi Căi de excreţie(urinare)
Intrarenale Extrarenale
organe pereche situati retroperitoneal de-o parte si de alta a coloanei vertebrale lombare.
bogat vascularizaţi(artera şi vena renală) forma: bobului de fasole, cca300g. prezinta: 2 fete(anterioara, posterioara) 2 margini:(covexa-spre lateral, concava- spre centrul medial hilul si pediculul renal.
Calicele mici şi mari
Pelvisul renal Două uretere Vezică urinară (depozitare) Uretra
Structură internă
Sunt alcătuiţi din segmente-lobi (=1 piramida Malpighi+substanta corticală din jur)-lobuli. În sectiune parenchimul renal prezinta: -zona corticala(aspect granular): glomeruli, tubi urinferi, vase de sânge.-zona medulară(aspect striat)- piramidele renale Malpighi-tubii colectori ai mai multor nefroni. Nefronul = unitatea structurala si functionala a rinichiului(alcătuirea-desen) Rinichii omului contin~2 mil. nefroni.
2. Funcţii :
Formarea şi eliminarea urinei Mecanismele formării urinei :
1.Ultrafiltrarea glomerurală :-la nivelul capsulei Bowman-glomerulului-se formează urina primară=plasmă deproteinizată
-125ml/min...............1ml în vezica urinară 2.Reabsorbţia tubulară:-se reabsorb activ sau pasiv: glucoza, aminoacizi, acid uric,
fosfaţi, sulfaţi, ioni de sodiu, potasiu, apă3.Secreţia tubulară:-mecanism secundar invers celui de reabsorbţie(ex. producerea de
amoniac) În 24h se formează 180 litri urină primară din care doar 1-1,5litri va fi urină definitivă(în vezica urinară) care va fi eliminata prin mictiune
Fişă de lucru elev (conform schiţei tablei)B.Excreţia la animale
Produsul de excreţie la vertebrate este…………… Formarea urinei este consecinţa activităţii………........... ………………….
Sistemul excretor la mamifere
I.Componente
configuraţie alcătuire externă internă
Rinichi Căi de excreţie(urinare)
intrarenale extrarenale
Calice: ……… …………..
…………… ……(bazinet)
2 uretere
.............. ………………….(depozitează temporar urina)
uretra
II.Funcţii-formarea şi eliminarea urinei
1. Ultrafiltrarea glomerulară
2. Reabsorbţia tubulară
3. Secreţia tubulară
FISÃ DE LUCRU (alta varianta)
Sarcini de lucru:1. Substanţele nefolositoate preluate de sânge de la celule sunt eliminate la exterior, prin mai multe forme de excreţie:
Expiraţia - eliminarea …………… la nivelul ………………….….............
Transpiraţia - eliminarea produsilor toxici, prin ……………………………...
Defecaţia - eliminarea ……………………la nivelul………………………
Micţiunea - eliminarea urinei la nivelul …………………………………….
2. Observã caracteristicile cu privire la forma si culoarea rinichiului de porc ; comparã aceste douã caracteristici cu cele ale rinichiului de pe plansã.
3. Executã o secţiune longitudinalã prin rinichi, pe linia medianã, dinspre partea convexã, spre partea concavã.
4. Observã cu ochiul liber pãrţile componente (de la exterior spre interior): - învelis fibros (capsulã) - ţesutul renal - o cavitate în formã de pâlnie, spre partea concavã.
5. Foloseste lupa si observã cu atenţie aspectul si culoarea ţesutului renal. 6. Observã cu atenţie deschiderile (orificiile) tuburilor colectoare care intrã în alcãtuirea piramidelor din zona medularã, precum si cavitatea în formã de pâlnie în care se deschid acestea.
7. Pe baza observaţiilor fãcute pe rinichiul disecat, consultând figurile din manual si de pe plansã, completeazã legenda desenului:
Fişă de activitate IGrupa A
SITEMUL EXCRETOR. IDENTIFICARE. COMPONENTE
Materiale necesare: manual, atlas anatomic, planşă, mulajeMod de lucru: 1. Identificaţi componentele sistemului excretor şi notaţi pe desen
denumirile componentelor după consultarea materialelor.
Fişă de activitate IIGrupa B
SITEMUL EXCRETOR. LOCALIZARE. POZIŢIE.
Materiale necesare: manual, atlas anatomic, mulaje, planşe.Mod de lucru: 1. Localizaţi poziţia sistemului excretor
2. Precizaţi ce fenomen apare în figura 2. Notaţi observaţiile pe fişa de lucru.
Fişă de activitate IIIGrupa C
CONFIGURAŢIA EXTERNĂ A RINICHIULUI.
Materiale necesare: manual, atlas anatomic, mulaje, planşe, rinichi de porc conservatMod de lucru: 1. Observă şi analizează rinichiul de porc din punct de vedere al
formei, culorii, dimensiunilor.1. Compară aceste caracteristici cu cele ale rinichiului de om(planşă, mulaj). Recunoaşte vasele de sânge care irigă rinichiul. Notaţi observaţiile pe fişa de lucru.
Fişă de activitate IVGrupa D
STRUCTURA INTERNĂ A RINICHIULUI.DISECŢIA RINICHIULUI(video-proiector)
Materiale necesare: manual, atlas anatomic, mulaje, planşe, rinichi de porc conservat, lupă, tavă disecţie, trusă disecţie.
Mod de lucru: 1. Vizionează disecţia rinichiului de porc printr-o secţiune longitudinală prin rinichi dinspre partea convexă spre cea concavă. 2. Observă cu ochiul liber părţile componente: capsulă, ţesutul renal(parenchimul renal), o cavitate spre partea concavă. Observă orificiile tubilor renali care intră în alcătuirea piramidelor şi cavitatea
în care se deschid. Observaţiile vor fi notate în fişă
Fişă de activitate VGrupa E
STRUCTURA INTERNĂ A RINICHIULUI.ALCĂTUIREA NEFRONULUI.
Materiale necesare: manual, atlas anatomic, planşe, microscop, preparat microscopic lupă, rinichi de porc conservat.
Mod de lucru: 1. Foloseşte lupa şi observă cu atenţie ţesutul renal. Precizează caracteristicile celor două zone şi găseşte explicaţia aspectului şi culorii diferite a celor două zone: corticală(la exterior) şi medulară(la interior)
2. Cercetează preparatul microscopic. Care este structura nefronului? Observaţiile vor fi notate în fişă
Fişă de activitate VGrupa E
STRUCTURA INTERNĂ A RINICHIULUI.ALCĂTUIREA NEFRONULUI.
Materiale necesare: manual, atlas anatomic, planşe, microscop, preparat microscopic lupă, rinichi de porc conservat.
Mod de lucru: 1. Foloseşte lupa şi observă cu atenţie ţesutul renal. Precizează caracteristicile celor două zone şi găseşte explicaţia aspectului şi culorii diferite a celor două zone: corticală(la exterior) şi medulară(la interior)
2. Cercetează preparatul microscopic. Care este structura nefronului? Observaţiile vor fi notate în fişă