proiect didactic -...

13
PROIECT DIDACTIC PROPUNATOR: Iarca Elena Cristina SCOALA: “Coresi“ Targoviste CLASA: a VII-a DIACIPLINA: Cultura Civica TEMA: Drepturile omului LECTIA: Conventia O.N.U. cu privire la drepturile copilului TIPUL LECTIEI: aprofundarea si consolidarea cunostintelor DURATA: 50 min. SCOPULGENERAL: Aprofundarea si consolidarea cunostintelor elevilor privind drepturile copilului, documentele in care sunt inscrise si institutiile care le garanteaza. I . OBIECTIVE DE REFERINTA: 2.3 să manifeste iniţiativă în rezolvarea unor probleme ale grupurilor din care fac parte şi ale comunităţii locale ; 5.1 să-şi dezvolte şi să utilizeze competenţe de muncă în echipă, de cooperare şi/ sau competiţie OBIECTIVE OPERATIONALE: INFORMATIVE: O1 – sa explice continutul Conventei O.N.U. cu privire la drepturile copilului; O2 – sa asocieze dreptul cu un articol din Conventie; O3 – sa elaboreze stategii de rezolvare a cazurilor de incalcare a drepturilor copilului; O4– sa defineasca termenii: conventie, ONU, UNICEF, “Salvati copiii” , discriminare rasiala; FORMATIV-EDUCATIVE: sa adopte o atitudine constienta si responsabila fata de problematica ridicata; sa colaboreze in vederea rezolvarii sarcinilor; II . TEHNICI SI STRASTEGII DIDACTICE: METODE SI PROCEDEE DIDACTICE: conversatia, discutia exploratorie, comparatia, expunerea, explicatia,problematizarea, jocul de rol, brainstormingul, lucrul in echipa, feed-back-ul ; MIJLOACE DIDACTICE: catalogul emotional, post-it-uri, fise individuale, planse, Convenţia privind Drepturile Copilului (rezumat), foarfeci, lipici, plicuri, foi mari de hârtie, chestionare, fise de evaluare finala; ORGANIZAREA CLASEI: pe gupe (6 grupe de cate 3 elevi); III. EVALUAREA: continua; IV . DESFASURAREA LECTIEI:

Upload: others

Post on 02-Sep-2019

5 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: PROIECT DIDACTIC - euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/conventiao.n.u... · 1. Şcoala mea este un loc unde elevii se află în siguranţă (articolele

PROIECT DIDACTIC PROPUNATOR: Iarca Elena Cristina SCOALA: “Coresi“ Targoviste CLASA: a VII-a DIACIPLINA: Cultura Civica TEMA: Drepturile omului LECTIA: Conventia O.N.U. cu privire la drepturile copilului TIPUL LECTIEI: aprofundarea si consolidarea cunostintelor DURATA: 50 min. SCOPULGENERAL: Aprofundarea si consolidarea cunostintelor elevilor privind drepturile copilului, documentele in care sunt inscrise si institutiile care le garanteaza. I . OBIECTIVE DE REFERINTA: 2.3 să manifeste iniţiativă în rezolvarea unor probleme ale grupurilor din care fac parte şi ale comunităţii locale ; 5.1 să-şi dezvolte şi să utilizeze competenţe de muncă în echipă, de cooperare şi/ sau competiţie OBIECTIVE OPERATIONALE: INFORMATIVE: O1 – sa explice continutul Conventei O.N.U. cu privire la drepturile copilului; O2 – sa asocieze dreptul cu un articol din Conventie; O3 – sa elaboreze stategii de rezolvare a cazurilor de incalcare a drepturilor copilului; O4– sa defineasca termenii: conventie, ONU, UNICEF, “Salvati copiii” , discriminare rasiala; FORMATIV-EDUCATIVE:

• sa adopte o atitudine constienta si responsabila fata de problematica ridicata; • sa colaboreze in vederea rezolvarii sarcinilor;

II . TEHNICI SI STRASTEGII DIDACTICE: METODE SI PROCEDEE DIDACTICE: conversatia, discutia exploratorie, comparatia, expunerea, explicatia,problematizarea, jocul de rol, brainstormingul, lucrul in echipa, feed-back-ul ; MIJLOACE DIDACTICE: catalogul emotional, post-it-uri, fise individuale, planse, Convenţia privind Drepturile Copilului (rezumat), foarfeci, lipici, plicuri, foi mari de hârtie, chestionare, fise de evaluare finala; ORGANIZAREA CLASEI: pe gupe (6 grupe de cate 3 elevi); III. EVALUAREA: continua; IV . DESFASURAREA LECTIEI:

Page 2: PROIECT DIDACTIC - euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/conventiao.n.u... · 1. Şcoala mea este un loc unde elevii se află în siguranţă (articolele

Nr. Crt.

Etapele activitatii Continutul activitatii Strategia Durata

1 Momentul organizatoric. Captarea atentiei

Prezentarea pe o plansa a catalogului emotional. Optiunile elevilor. Fixarea regulilor de grup si afisarea acestora.

Expunerea Explicatia Conversatia

3’

2 Prezentarea temei si a obiectivelor operationale

Tema pe care o vom aborda astazi este “ Conventia O.N.U. cu privire la Drepturile Copilului” Obiectivele pe care le urmarim sunt;

• sa definim rolul acestei Conventii si sa cunoastem continutul sau;

• sa rezolvam unele situatii reale sau imaginare; • sa definim rolul ONU si UNICEF;

Expunerea Explicatia

1’

3 Prezentarea continutului activitatii

Motto: “ In micile universuri in care copiii isi duc existenta…nimic nu este resimtit mai acut decat nedreptatea” (Charles Dickens) Fisa nr. 1 – Tara imaginara Solicit elevilor sa-si reaminteasca cele mai importante documente aparute de-a lungul timpului referitoare la drepturile omului. Prezentarea rolului ONU si UNICEF in ceea ce priveste drepturile omului si ale copilului. Fisa nr. 2 – Scara drepturilor Discutie despre cazuri de incalcare a drepturilor copilului Fisa nr. 3 –Discriminarea ucide vise

Conversatia Lucrul in echipa Brainstormingul Conversatia examinatoare Expunerea Explicatia Discutia exploratorie Conversatia Lucrul in echipa Comparatia Conversatia Problematizarea Jocul de rol

6’ 1’ 5’ 6’ 1’ 5’

Page 3: PROIECT DIDACTIC - euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/conventiao.n.u... · 1. Şcoala mea este un loc unde elevii se află în siguranţă (articolele

Poezia “ Bunicul despre cele trei rase” de Nichita Stanescu Prezentarea de catre profesor a mecanismelor ONU privind controlul aplicarii “Conventiei…” si altor organizatii internationale care supravegheaza respectarea drepturilor copiilor. Studiu de caz: “Cum putem deveni voluntari ai organizatiei Salvati Copiii” Invitata: Anamaria Bicu (clasa a VIII-a B), voluntar al organizatiei Salvati copiii Fisa nr 4 - Chestionar Discutarea “temperaturii” din scoala noastra.

Conversatia Expunerea Explicatia Conversatia Expunerea Conversatia Conversatia Activitate individuala

1’ 6’ 2’ 5’

4 Obtinerea performantei

Prezint pe o plansa chipul unui copil foarte trist Fisa nr. 5

Expunerea Lucrul in echipa

5’

5 Evaluarea activitatii

Evaluarea orei printr-un adjective. Catalogul emotional – schimbarea post-it-urilor (daca este cazul)

Conversatia

3’

Page 4: PROIECT DIDACTIC - euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/conventiao.n.u... · 1. Şcoala mea este un loc unde elevii se află în siguranţă (articolele

Fisa nr.1

Ţara imaginară

"Imaginaţi-vă că descoperiţi o ţară nouă unde nimeni nu a locuit niciodată şi unde nu există nici lege, nici reglementări. Voi şi grupa voastră sunteţi colonizatorii acestui nou pământ. Nu ştiţi ce statut veţi avea în noua ţară".

În mod individual, fiecare elev scrie o listă de trei drepturi care, după el, trebuie să fie garantate pentru toată lumea din această nouă ţară.

Elevii işi prezinta listele în grupa lor şi discuta despre ele. Apoi, grupul trebuie să se pună de acord asupra unei liste de sase drepturi care sunt importante pentru el. Grupul va inventa apoi un nume pentru această ţară pe care îl va scrie pe o bucată de hârtie sub care va adăuga lista de drepturi.

Fiecare grup îşi va prezenta lista restului clasei. În acest timp, profesorul noteaza toate drepturile pe o listă globală pentru toată clasa. Dacă anumite drepturi se repetă, profesorul le marcheaza cu o cruce.

Când toate grupurile şi-au terminat prezentarea, solicit elevilor să identifice drepturile care se suprapun sau care se contrazic. · Se poate raţionaliza lista? · În ce măsură se apropie această listă de realitate?

Opusul unui drept este o obligaţie. Solicit elevilor să elaboreze în grup o listă de obligaţii care acompaniază drepturile pe care le-au inventat. De exemplu, dreptul la viaţă impune obligaţia de a respecta viaţa altora.

Aceeasi denumire pe care grupa a dat-o tarii imaginareo va purta pe parcursul activitatii.

Page 5: PROIECT DIDACTIC - euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/conventiao.n.u... · 1. Şcoala mea este un loc unde elevii se află în siguranţă (articolele

Fisa nr. 2

O scară a valorilor şi a drepturilor copilului

Această activitate se concentrează asupra conţinutului Convenţiei ONU privind Drepturilor Copilului, subliniază caracterul indivizibil al drepturilor pe care aceasta le conţine şi pune în evidenţă diferitele percepţii ale importanţei lor.

Etape:

1) Fiecare grupa va aege sase articole din Declaratie care le consideră acum cele mai importante.

2) Ei decupează cele şase drepturi.

3) Grupele clasează cele şase drepturi într-o ordine descrescătoare conform percepţiei lor actuale asupra importanţei drepturilor respective.

4) Folosind pionezele, ei vor plasa drepturile pe o hârtie mare, sub forma unei scări.

5) Fiecare îşi fixează scara pe hârtie

6) Fiecare grupa va prezenta “scara” si va argumenta ordinea alegerile. 7) In final, profesorul afiseaza plansa : TOATE DREPTURILE COPILULUI AU ACEEASI VALOARE SI NU TREBUIE IERARHIZATE. TENDINTA DE IERARHIZARE DETERMINA INCALCAREA DREPTURILOR.

Page 6: PROIECT DIDACTIC - euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/conventiao.n.u... · 1. Şcoala mea este un loc unde elevii se află în siguranţă (articolele

Fisa nr. 3 Joc de rol:

Elevii unei şcoli primare intră în clasă după recreaţie. Profesorul o întreabă pe Alice: "Ce-ai făcut în recreaţie?" Alice îi răspunde: "M-am jucat în curte". Profesorul răspunde: "Bine. Mergi la tablă şi dacă scrii corect "curte" îţi voi da un punct". Alice merge la tablă şi obţine punctul.

Apoi, profesorul îl întreabă acelaşi lucru pe micul David, care răspunde: "În recreaţie m-am jucat cu Alice". Profesorul îi spune: "Foarte bine. Dacă poţi scrie corect "recreaţie" vei avea şi tu un punct". David scrie cuvântul fără greşeală şi obţine punctul.

Apoi, profesorul cere micului Ahmed să-i spună ce a făcut. Acesta îi răspunde: "Am încercat să mă joc cu David şi Alice dar ei au aruncat cu pietre în mine". Profesorul întreabă: "Da? Au aruncat cu pietre? Este o discriminare rasială nejustificată. Dacă poţi scrie pe tablă "discriminare rasială nejustificată" vei primi un punct". Dezbaterea cazului

Page 7: PROIECT DIDACTIC - euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/conventiao.n.u... · 1. Şcoala mea este un loc unde elevii se află în siguranţă (articolele

Fisa nr. 4

Luarea temperaturii drepturilor copilului în şcoala noastra

IMPORTANT: elevii pot să nu-şi facă publice răspunsurile. În acest caz, vom colecta chestionarele şi le vom amesteca astfel încât să se poată păstra anonimatul.

SCARA DE EVALUARE 1 - nu/niciodată 2 - rar 3 - des 4 - da/mereu

1. Şcoala mea este un loc unde elevii se află în siguranţă (articolele 2 şi 3).

2. Membrii comunităţii şcolii nu sunt victimele discriminării ca urmare a felului de viaţă ales, de exemplu: a manierei de a se îmbrăca, frecventării sau participării la anumite activităţi extraşcolare (articolul 14).

3. În şcoala mea toţi au acces egal la resurse şi activităţi (articolul 14).

4. Membrii comunităţii şcolii se vor opune tuturor măsurilor sau remarcilor discriminatorii sau degradante din şcoală (articolele 2, 9, 14; protocolul nr. 12).

5. Când apar conflicte, suntem tentaţi să le rezolvăm prin măsuri neviolente şi negociate (articolele 2 şi 3).

6. În chestiuni legate de disciplină (mai ales în cazul suspendării sau excluderii) toate persoanele au garanţia de a fi tratate corect şu imparţial pentru determinarea culpabilităţii lor şi sancţiunilor (articolul 6).

7. O persoană acuzată că a reacţionat greşit este considerată nevinovată până la dovedirea greşelii (articolul 6).

8. Spaţiul meu şi bunurile mele personale sunt respectate (articolul 8; articolul 1 protocolul nr. 1).

9. În şcoala mea vin elevi, profesori, persoane din sectorul administrativ şi alte persoane cu diverse orizonturi şi culturi diferite (art. 1, 9, 10, 14; protocolul nr. 12).

10. Persoanele din şcoală au posibilitatea de a participa (individual sau prin intermediul asociaţiilor) la procesele democratice de luare a deciziilor pentru dezvoltarea politicilor şi regulamentelor şcolare (art. 11; art. 3 prot. nr. 1).

11. Membrii comunităţii şcolare dispun de timp pentru a se odihni în timpul zilei şi au un orar rezonabil în condiţii convenabile (art. 4).

12. În şcoală îmi asum responsabilitatea să veghez ca alte persoane să nu fie victime ale discriminării şi acestea să se comporte astfel încât să promoveze siguranţa şi buna înţelegere în mediul nostru şcolar (art. 1 şi 29).

TEMPERATURA POSIBILĂ TOTALĂ = 480 ÎN SFERA DREPTURILOR COPILULUI

TEMPERATURA ÎN ŞCOALA NOASTRA______________

Page 8: PROIECT DIDACTIC - euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/conventiao.n.u... · 1. Şcoala mea este un loc unde elevii se află în siguranţă (articolele

Fisa nr. 5

Mohan avea doar şase ani când au venit străinii la Bihar. Părinţii săi lucrau pe câmp iar el era la joacă. Vizitatorii au promis tatălui că fiului îi va merge cu mult mai bine dacă va veni cu ei - el va putea merge la şcoală, se va uita la filme, va primi chiar şi ceva hăinuţe noi. Şi va mai câştiga şi ceva bani. Drept dovadă, ei au plătit familiei 500 de rupii, cca. două mărci şi jumătate. Apoi au luat cu ei băiatul. "În primele trei zile am primit mâncare bună", îşi aminteşte Mohan, mai ales pentru că în cele ce au urmat, nu a mai primit decât chapati, pâine. N-a mai primit nici un ban. Oamenii l-au închis împreună cu alţi douăzeci de băieţi într-o încăpere în care se aflau maşini de ţesut. Ca să-şi facă nevoile, mergea afară însoţit de un gardian înarmat. Copiii trebuiau să se scoale la cântatul cocoşilor şi să lucreze până se însera. Băieţii îşi pierdeau încetul cu încetul vederea, concentrându-se atâta să lege iţele ţesute. Ei dormeau lângă maşinile de ţesut. "Câteodată mă tăiam la degete şi dacă plângeam, mă băteau cu băţul", spune Mohan uitându-se la mâinile sale pline de cicatrici.

Enumerate toate modalitatile pri care l-am putea ajuta pe Mohan

Page 9: PROIECT DIDACTIC - euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/conventiao.n.u... · 1. Şcoala mea este un loc unde elevii se află în siguranţă (articolele

BUNICUL DESPRE CELE TREI RASE

DE NICHITA STANESCU

RASA GALBENA, SE STIE,

ARE PIELEA ARGINTIE

SI PARUL EXTREM DE LUNG

SI LUCREAZA LA UN STRUNG!

RASA NEAGRA, CUM SE STIE,

ARE PIELEA ALBURIE

SI PARUL EXTREM DE LUNG

SI LUCREAZA LA UN STRUNG!

RASA ALBA, CUM SE STIE,

ARE PIELEA VISINIE

SI PARUL EXTREM DE LUNG

SI LUCREAZA LA UN STRUNG!

ASTA ESTE, DRAGI NEPOTI,

TOTI SUNT OAMANI

OAMENI TOTI!

Page 10: PROIECT DIDACTIC - euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/conventiao.n.u... · 1. Şcoala mea este un loc unde elevii se află în siguranţă (articolele

CATALOG EMOTIONAL NERABDATOR

CURIOS

FERICIT

SUPARAT

SURPRINS

PLICTISIT

INCANTAT

MULTUMIT

OBOSIT

Nota; Catalogul emotional este afisat pe flip-chart si fiecare elev lipeste un post-it in dreptul starii de spirit care il caracterizeaza.

Page 11: PROIECT DIDACTIC - euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/conventiao.n.u... · 1. Şcoala mea este un loc unde elevii se află în siguranţă (articolele

CONVENTIA ONU PRIVIND DREPTURILE COPILULUI

(REZUMAT, VARIANTA PENTRU COPII)

Articolul 1 Fiecare persoană care nu atins vârsta de 18 ani se bucură de toate drepturile înscrise în această convenţie. Articolul 2 Tu ai aceste drepturi oricine ai fi, indiferent de cine sunt părinţii tăi, indiferent de sex, culoare, religie sau limba pe care o vorbeşti, indiferent dacă ai anumite dizabilităţi sau dacă eşti bogat sau sărac. Articolul 3 Dacă un adult trebuie să facă ceva ce te priveşte, trebuie să facă ceea ce este mai bine pentru tine. Articolul 6 Fiecare trebuie să-ţi recunoască dreptul la viaţă. Articolul 7 Ai dreptul la un nume şi atunci când te naşti, numele tău, numele părinţilor tăi şi data naşterii tale trebuie să fie înscrise în certificatul tău de naştere. Tu ai dreptul la cetăţenie şi ai dreptul să-ţi cunoşti ambii părinţi şi să fii îngrijit de ei ambii. Articolul 9 Nu trebuie să fii separat de părinţii tăi, cu excepţia cazului în care aceasta este spre binele tău. De exemplu, în cazul în care părinţii tăi te maltratează sau nu au grijă de tine. Dacă părinţii tăi vor decide să trăiască separat, vei locui cu unul din ei. Dar tu ai dreptul să menţii contactul cu ambii părinţi şi nimeni nu are voie să-ţi interzică acest lucru sau să te împiedice să te vezi cu ei. Articolul 10 Dacă tu te afli într-o altă ţară decât părinţii tăi, tu ai dreptul ca familia ta să se reunească pentru a trăi în aceeaşi ţară. Articolul 11 Nimeni nu are voie să te fure, şi dacă aceasta s-a întâmplat, guvernul trebuie să facă tot ce-i stă în putinţă pentru a te elibera. Articolul 12 Ai dreptul să-ţi expui opinia în orice chestiune care te priveşte şi adulţii trebuie să o accepte cu toată seriozitatea şi să o ia în consideraţie. Articolul 13 Ai dreptul să afli ce te interesează şi să exprimi oral, în scris sau prin diferite arte ceea ce gândeşti, cu excepţia cazului în care aceasta ar încălca drepturile altora. Articolul 14 Ai dreptul să gândeşti ce doreşti şi să-ţi alegi religia pe care doreşti să o confesezi. Părinţii tăi trebuie să te ajute să afli ce este bine şi ce este rău. Articolul 15 Ai dreptul să te întâlneşti cu alţi oameni, să prieteneşti sau să te asociezi cu ei în diferite organizaţii sau cluburi, cu excepţia cazului în care aceasta ar încălca drepturile altora. Articolul 16 Ai dreptul la intimitate. De exemplu, poţi avea agenda ta personală pe care alţii nu au voie să o citească. Articolul 17 Ai dreptul să aduni informaţii de la radio şi televiziune, din ziare, reviste, cărţi etc. Adulţii trebuie să se asigure că tu primeşti informaţia pe care o poţi înţelege. Articolul 18 Ambii părinţi sunt responsabili pentru educaţia şi dezvoltarea ta şi ei trebuie să facă ceea ce este mai bun pentru tine. Articolul 19

Page 12: PROIECT DIDACTIC - euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/conventiao.n.u... · 1. Şcoala mea este un loc unde elevii se află în siguranţă (articolele

Nimeni nu trebuie să-ţi facă nici un rău. Adulţii trebuie să-ţi asigure protecţie de la abuz, violenţă şi neglijare. Chiar şi părinţii tăi nu au dreptul să-ţi facă vre-un rău. Articolul 20 Dacă nu ai părinţi sau viaţa şi integritatea ta nu sunt în siguranţă cu părinţii tăi, atunci ai dreptul la protecţie şi ajutor special. Articolul 21 Dacă urmează să fii înfiat, adulţii trebuie să se asigure că totul se face în interesul tale. Articolul 22 Dacă eşti refugiat (adică ţi-ai părăsit ţara în care te-ai născut pentru că nu erai în siguranţă acolo), atunci tu ai dreptul la protecţie şi ajutor special. Articolul 23 Dacă ai unele dezabilităţi fie mintale, fie fizice, atunci tu ai dreptul la îngrijire şi educaţie specială pentru ca tu să creşti în aceleaşi condiţii ca şi copiii din jurul tău. Articolul 24 Ai dreptul la sănătate. Aceasta înseamnă că tu trebuie să ai medicamente şi îngrijire de o calitate înaltă atunci când eşti bolnav. Articolul 27 Ai dreptul la o viaţă bună. Părinţii tăi au responsabilitatea să-ţi asigure totul de ce ai nevoie: hrană, îmbrăcăminte, o locuinţă decentă etc. Dacă părinţii tăi nu se isprăvesc cu aceasta, atunci trebuie să fii ajutat de către stat. Articolul 28 Tu ai dreptul la educaţie. Educaţia primară trebuie să fie gratuită şi tu trebuie neapărat să frecventezi şcoala primară. De asemenea tu trebuie să ai posibilitatea să-ţi continui studiile.

Page 13: PROIECT DIDACTIC - euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/conventiao.n.u... · 1. Şcoala mea este un loc unde elevii se află în siguranţă (articolele