vointa

13
Proiect de lectie Voinţa Unitatea şcolară: Liceul “Dimitrie Cantemir”, Iasi Clasa: a X-a E Obiectul: Psihologie Subiectul lectiei : Vointa Tipul lectiei : Predare-învăţare Obiective operationale : O1 - La sfarsitul lectiei elevul va fi capabil sa defineasca conceptele : vointa si impuls conform manualului. Obiectivul va fi atins dacă elevul va reproduce exact definitiile. O2 - La sfarşitul lecţiei , elevul va fi capabil să identifice fazele procesului volitiv pe baza manualului. Obiectivul va fi atins daca elevul va reusi sa enumere trei din cele cinci etape. O3 - La sfarşitul lecţiei , elevul va fi capabil să identifice calităţile voinţei pe baza unui text dat . Obiectivul va fi atins dacă se face referire la cel puţin trei caracteristici , dintre care puterea , perseverenţa , independenţa voinţei sau promptitudinea deciziei. O4 - La sfarsitul lectiei elevul va fi capabil sa descopere diferenta dintre obstacolele interne si cele externe pe baza

Upload: madalina-ion

Post on 05-Jul-2015

685 views

Category:

Documents


4 download

TRANSCRIPT

Page 1: VOINTA

Proiect de lectie

Voinţa

Unitatea şcolară: Liceul “Dimitrie Cantemir”, Iasi

Clasa: a X-a E

Obiectul: Psihologie

Subiectul lectiei : Vointa

Tipul lectiei : Predare-învăţare

Obiective operationale :

O1  - La sfarsitul lectiei elevul va fi capabil sa defineasca conceptele : vointa si impuls

conform manualului. Obiectivul va fi atins dacă elevul va reproduce exact definitiile.

O2 - La sfarşitul lecţiei , elevul va fi capabil să identifice fazele procesului volitiv pe

baza manualului. Obiectivul va fi atins daca elevul va reusi sa enumere trei din cele cinci

etape.

O3 - La sfarşitul lecţiei , elevul va fi capabil să identifice calităţile voinţei pe baza unui

text dat . Obiectivul va fi atins dacă se face referire la cel puţin trei caracteristici , dintre

care puterea , perseverenţa , independenţa voinţei sau promptitudinea deciziei.

O4  - La sfarsitul lectiei elevul va fi capabil sa descopere diferenta dintre obstacolele

interne si cele externe pe baza unor fraze. Obiectivul va fi atins, daca elevul va distinge

corect intre cele doua tipuri de obstacole.

Metode si procedee: conversatia euristică, expunerea didactica, explicatia,jocul.

Mijloace de invatamant : manual

Materiale : fise de lucru

Forme de organizare a activitatii elevilor : activitate frontala

Propunatori: Avram Madalina, Bogdan Smaranda Raluca, Cretu Roxana- Andreea.

Dobrota Oana-Mihaela.

Page 2: VOINTA

Momentele lecţiei

Ob. op.

Activitatea profesorului Activitatea elevilor Dozare Metode

1. Captarea atenţiei

- Vom capta interesul elevilor pentru lectia care urmeaza cu ajutorul unui rebus, care va avea ca rezultat titlul lectiei.

Rezolva rebusul. 5’ Jocul

2.Comunicarea subiectului şi a obiectivelor lecţiei

Anunţă tema lecţiei şi enumeră principalele obiective care vor fi atinse.

2’

3.Dirijarea învăţării

O1

Definiţie:

Vointa este un proces psihic reglator care consta in capacitatea de orientare si concentrare a energiei pentru a actiona in vederea realizarii unui scop constient stabilit, prin depasirea unor obstacole interne sau externe.

Impulsul este o manifestare necontrolata, care determina anumite fapte, de multe ori regretabile.

Elevilor li se va cere sa dea exemplu de o situatie in care au reactionat la primul impuls.

Elevii noteaza definitiile cu interes .

Elevii vor oferi exemplele cerute.

40’

Expunerea

ExpunereaConversaţia euristicăJocul

Page 3: VOINTA

O2 Etapele procesului volitiv sunt : articularea motivationala, lupta motivelor, luarea hotararii, aplicarea planului si verificarea si evaluarea performantelor.

Articularea motivationala este sub forma de impulsuri, facand sa apara pe plan mental scopul sau rezultatul actiunii.

Lupta motivelor apare cand exista mai multe motive orientate spre scopuri diferite. Acestea trebuie evaluate si analizate, iar apoi ales cel bun.

Luarea hotararii presupune evaluarea consecintelor si estimarea efortului depus pentru atingerea scopului.

Aplicarea planului este faza prin care se ajunge propriu zis la scopul in sine.Verificarea, evaluarea performantei ajuta la formularea unor concluzii pentru activitatea viitoare.

Optimul volitional este nivelul de concordanta intre sarcina ce urmeaza a fi indeplinita si posibilitatile reale ale subiectului, cu scopul consumului de cat mai putina energie.

Elevilor li se va oferi un exemplu suplimentar celui din manual, dupa care li se va cere sa

Elevii noteaza cele 5 etape.

Elevii asculta exemplele date pentru relevarea fiecarei etapa.

Elevii vor oferi exemplele cerute.

Exemplificare

Expunere

Exerciţiul

Page 4: VOINTA

O3

ofere ei un exemplu pe baza caruia sa identificecele 5 etape.

Vointa nu este innascuta , ci se formeaza pe parcursul vietii ca rezultat al executarii a numeroase actiuni voluntare.Intregul proces al dezvoltarii vointei depinde de situatiile externe , de natura si caracterul sarcinilor carora trebuie sa le facem fata,dar si de particularitatile individuale ( tipul de sistem nervos , temperament , motivatie )

Calitatile VointeiPuterea vointei ( forta ) : exprima capacitatea individului de a se mobiliza si concentra energia necesara pentru atingerea scopului propus in ciuda oricaror dificultati. Opusul fortei este slabiciunea vointei , care se manifesta prin imposibilitatea de a te mobiliza in directia realizarii hotararilor luate.Perseverenta : presupune mentinerea efortului voluntar atat timp cat este necesar pentru atingerea scopului . Opusul ei este delasarea , adica amanarea unei activitati sau chiar abandonul , atunci cand rezultatele intarzie sau cand apar noi obstacole.Independenta vointei : exprima capacitatea individului de a lua decizii pe baza chibzuintei proprii si de a-si asuma constient raspunderea faptelor sale. Opusul este sugestibilitatea care se exprima in dificultatea de a lua o decizie fara

Preiau informaţiile; participă activ la secvenţa de predare prin răspunsuri la întrebările adresate de profesor Expunere

Exercitiu

Page 5: VOINTA

un sprijin din partea altei persoane.Promptitudinea deciziei : se exprima in rapiditatea deliberarii intr-o situatie concreta si de adoptare a unei hotarari. Opusul promptitudinii este nehotararea care consta in oscilarea indelungata intre diferite motive si posibilitati.

Elevii vor citi urmatorul text si vor identifica calitatile vointei :

Se spune că un sultan a trimis împăratului din ţara vecină în dar , trei statuete de aur cu mesajul că deşi sunt în aparenţă identice, ele au preţuri diferite, ca oamenii. Împăratul a chemat degrabă toţi înţelepţii curţii, care însă n-au găsit deosebirea dintre statuete şi n-au putut spune cât preţuia fiecare.

Vestea că înţelepţii n-au găsit răspunsul, a ajuns până în cele mai îndepărtatecolţuri ale împărăţiei. Un tânăr, închis pe nedrept, auzind acestea, a cerut să fie dusîn faţa împăratului, pentru a-i arăta deosebirea dintre statuete şi a-şi recâştiga astfel libertatea.

Tânărul a observat că toate statuetele au nişte găuri foarte mici. A luat un pai şi l-a băgat în urechea uneia din statuete. Paiul a ieşit pe gură. La a doua, paiul a ieşit prin cealaltă ureche, iar la a treia prin buric.– Luminăţia ta, statuetele sunt ca oamenii. Prima este omul pălăvragiu. Pe un astfel de om nu te poţi niciodată bizui. A doua este omul,

Elevii rezolva exercitiul

Page 6: VOINTA

O4

care ce ascultă cu o ureche, iese pe cealaltă. Acesta este un vântură-lume. A treia este omul care tot, ce aude rumegă îndelung, munceşte, depune efort, şi nu trăncăneşte niciodată.

Obstacolul reprezinta o confruntare intre posibilitatile individului si conditiile obiective ale respectivei activitati.Tipuri de obstacolObstacole interne, care tin de noi insine( lipsa unor cunostinte, deprinderi, aptitudini, comoditate, oboseala, frica, neincrederea in fortele proprii)Obstacole externe, care nu tin de noi( lipsa unor conditii, obiecte, timp insuficient, opozitia unor persoane)

Elevii vor citi cu atentie urmatoarele fraze si vor identifica ce tip de obstacol este prezentat :

1. Unui copil ii este frica de intuneric, dar jucaria lui preferata este intr-o camera intunecata

2. Nu am invatat timp de o luna la fizica si nu mai intelegem nimic din ce se discuta in clasa

3. Nu m-am pregatit pentru lucrarea de la matematica pentru ca m-am uitat la un film

4. Nu mi-am facut temele pentru ca am venit obosita de la antrenament

Elevii noteaza definitia si tipurile de obstacol

Elevii rezolva exercitiul

ExpunereExercitiu

Page 7: VOINTA

5. Mihai vrea sa cante la vioara dar nu are fondurile necesare pentru a-si achizitiona una

6. Maria a vrut sa vina la scoala dar prietenul ei a sunat-o si a invitat-o la cafea.Maria nu s-a mai dus la ore

7. Un elev termina liceul si isi doreste sa urmeze studii academice in domeniul artei. Parintii nu il incurajeaza, recomandandu-i studii de inginerie

8. Prietenul nostru este o persoana cu care parintii nu ne lasa sa ne intalnim. Nu vrem sa renuntam la el, dar nici sa ne mintim parintii

Actul de vointa este unul complex, in care sunt antrenate toate celelalte procese psihice si intreaga personalitate a omului : gandire, imaginatie, memorie, afectivitate, motivatie, trasaturi temperamentale.

4. Obţinerea performanţei

Adreseaza intrebari recapitulative. Elevii vor raspunde Conversatie euristica

5. Realizarea feed-back-ului

Răspunsurile elevilor la aceste întrebări vor indica gradul de înţelegere a noilor cunoştinţe. În cazul în care se constată dificultăţi de înţelegere sau erori se revine cu explicaţii suplimentare.

Elevii adreseaza posibile intreabari; cer clarificarea potentialelor neclaritati.

3’

Page 8: VOINTA

Feed-back

Va rugam sa determinati masura in care urmatoarele afirmatii sunt adevarate sau false, folosindu-va de cunostintele dobandite de-a

lungul orei de studiu. Notati in dreptul fiecarei afirmatii semnul “A”, in cazul in care propozitia este adevarata ori semnul “F”, in cazul

in care propozitia este falsa.

1. Vointa este innascuta.

2. Depasirea unor obstacole presupune efort din partea individului

3. Impulsul este o manifestare controlata

4.