euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/america... · web viewexercitii...

13
PROIECT DIDACTIC DE LECTIE DATA CLASA VII PROFESOR - Isar Constantin OBIECTUL - GEOGRAFIA CONTINENTELOR EXTRAEUROPENE EDITURA – Corint SUBIECTUL LECTIEI – America – populatie si asezarile omenesti TIPUL LECTIEI - de predare- invatare, insusire de cunostinte noi COMPETENTE GENERALE 1. Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice 2. Utilizarea corectă a numelor proprii şi a termenilor în limbi străine 4. Raportarea realităţii geografice la un suport cartografic şi grafic 7. Dobândirea unor deprinderi şi tehnici de lucru pentru pregătirea permanentă COMPETENTE SPECIFICE VIZATE 1.4 Construirea unui text coerent utilizând termeni geografici 2.1 Recunoaşterea denumirilor şi termenilor din geografia ţărilor extraeuropene în limbi străine 2.2 Citirea corectă a denumirilor şi termenilor geografici din limbi străine 4.1 Identificarea principalelor elemente naturale şi socio-economice reprezentate pe hărţi ale continentelor extraeuropene 4.2 Citirea hărţii şi utilizarea semnelor onvenţionale 7.2. Utilizarea metodelor simple de investigare (observare, analiză, interpretare) OBIECTIVE OPERATIONALE. La sfarsitul lectiei toti elevii vor fi capabili : O 1 – sa indentifice pe harta din manual zonele cu densitati mari de populatie O 2 Sa indentifice principalele grupe de populatie care traiesc azi pe teritoriul acestui continent utilizand textul din manual O 3 - se expuna informatii generale despre numarul locuitorilor, densitatea populatiei, areale cu densitate mare sau mica utilizand notiunile si harta din manual O 4 sa enumere principalele religii ale Americii O Sa explice inegalitatile in repartitia populatiei, in functie de relieful si clima continentului. O 5 sa completeze corespunzator itemii fisei de evaluare. STRATEGII DIDACTICE - dirijata, cognitiva, euristica

Upload: ngotuong

Post on 17-May-2018

214 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC DE LECTIE

DATACLASA VIIPROFESOR - Isar ConstantinOBIECTUL - GEOGRAFIA CONTINENTELOR EXTRAEUROPENEEDITURA – Corint SUBIECTUL LECTIEI – America – populatie si asezarile omenesti TIPUL LECTIEI - de predare- invatare, insusire de cunostinte noi

COMPETENTE GENERALE1. Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice2. Utilizarea corectă a numelor proprii şi a termenilor în limbi străine4. Raportarea realităţii geografice la un suport cartografic şi grafic7. Dobândirea unor deprinderi şi tehnici de lucru pentru pregătirea permanentă COMPETENTE SPECIFICE VIZATE 1.4 Construirea unui text coerent utilizând termeni geografici 2.1 Recunoaşterea denumirilor şi termenilor din geografia ţărilor extraeuropene în limbi străine 2.2 Citirea corectă a denumirilor şi termenilor geografici din limbi străine4.1 Identificarea principalelor elemente naturale şi socio-economice reprezentate pe hărţi ale continentelor extraeuropene4.2 Citirea hărţii şi utilizarea semnelor onvenţionale 7.2. Utilizarea metodelor simple de investigare (observare, analiză, interpretare)OBIECTIVE OPERATIONALE. La sfarsitul lectiei toti elevii vor fi capabili :

O1 – sa indentifice pe harta din manual zonele cu densitati mari de populatie O2 Sa indentifice principalele grupe de populatie care traiesc azi pe teritoriul acestui continent utilizand textul din manual O3 - se expuna informatii generale despre numarul locuitorilor, densitatea populatiei, areale cu densitate mare sau mica utilizand notiunile si harta din manual O4 – sa enumere principalele religii ale Americii O Sa explice inegalitatile in repartitia populatiei, in functie de relieful si clima continentului. O5 – sa completeze corespunzator itemii fisei de evaluare.

STRATEGII DIDACTICE - dirijata, cognitiva, euristica

METODE SI PROCEDEE - expunerea si explicatia, conversatia, comparatia, lucru cu harta si manualul

MATERIALUL DIDACTIC - Harta fizica si politica a Africii, reprezentari grafice, atlasul geografic, manualul, imagini.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC - manualul “ Geografia continentelor” clasa VII, S. Negut

- “ Statele lumii”- S. Negut, I. Nicolae- “ Didactica geografiei”- M. Dulama

DESFASURAREA LECTIEI

Ob.

Ope

rt.

Doz

are

Momentele lectiei

Activ. de predare - invatare Strategii didactice

Evaluare

Actv. prof. Actv. elevilor

1’ Organiz. Clasei

- verif. prezentei elevilor- aranj. materialului necesar lectiei

Pregatirea caietelor si a docum. scolare

Observarea

AtentionareAprecieri

10’ Verif. orala a cunostint. din lectia anter. cu titlul “Vegetatia si fauna continentului America ” prin intreb. Scurte

Adreseaza interogatii de control privitoare la continuturile predate si invatate anterior

Asculta, analizeaza, gandesc si formuleaza raspunsurile asteptate, fiind indrumati de prof.

Dialogul Analiza raspunsurilor, stimularea elevilor si evaluarea rezultatelor invatarii

1’ – 2’

Pregatirea aperceptiva

Cere elevilor sa observe

Observa si raspund: ocupa locul 3 in randul continentelor Terrei.

Conversatia euristica

Observarea comportamentului elevilor, stimularea participarii elevilor la formularea raspunsului.

2 Anunţarea lecţiei noi (şi a obiectivelor operazionale)

Scrie titlul lecţiei pe tablă,Populatia si asezarile omenesti ale continentului America - enunţă/scrie obiectivele

Ascultă, receptează, notează

Expunerefrontal

Observare, apreciere orală

O1

20’ –

25‘Dirijarea predarii - invatarii

Profesorul le expune primele notiuni generale cu privire la nr locuitorilo din AmericaSa analizam impreuna harta din amual si sa indentificam regiunile cu densitati mari de populatie

Asculta si noteaza Citesc pe harta din atlasul geografic ( sau manual) si formuleaza raspunsul correct sub indrumarea profesorului.

Expunerea

Lucru cu harta

Observarea

Provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze, sa se autoevalueze sau sa evalueze raspunsul dat de alti

colegi

O2

Sa analizam textul din manual si sa indentificam principalele grupe de populatiei din lumea noua

- Citesc textul din manal indentifica principalele grupe rasiale.

Descoperirea

Lucru cu manualul

Idem

O3 Profesorul le cere elevilor sa indentifice din tabele e din manual urmatoarele date : - nr de locuitori ai continentului si modul lor de repartizare si religiile

- Citesc documentele expuse spre analiza- Reflecteaza- Sub indrumarea profesorului, elevii explica faptele sesizate, le mentioneaza si aplica in alte situatii cunostintele invatate.

Idem Idem

O4 Care sunt religiile si credointele din aceasta parte a lumii ?

- Analizeaza documentele expuse si sub indrumarea profesorului

Idem Idem3’ - 4‘

Atingerea feed- backului

Explicati diversitatea faptelor geografice din Africa.

Reanalizeaza, sintetizeaza si explica varietatea geografica in functie de suprafata, diversitatea reliefului, a conditiilor de clima si de vegetatie, a modului de populare a teritoriului Africii.

Exercitii geografice

Stimularea participarii elevilor, analiza raspunsurilor si evaluarea prin note.

O5

10’ Asigurarea si intensificarea retentiei si transferului cunostintelor

Completati fisa de evaluare cu informatiile corespunzatoare.

Selecteaza informatiile pentru completarea si formularea corecta a raspunsurilor.

Interogatiile de

control si dialogul.

Evaluarea finala

1’ - 2‘

Precizarea activitatilor pe care elevii le vor desfasura acasa

Comunica sugestiile si continuturile ce vor fi parcurse spre studiu.

Asculta si noteza. Explicarea

SCHEMA LECTIEI Schema lectiei se va intocmi la tabla POPULATIA SI ASEZARIEL OMENESTI

I. Densitatea populatiei (loc/kmp)Loc. 804 milioane (13,5% din totatul mondial)Suprafata 41 mil. kmpDensitatea 19 loc/kmp.

1. Densitate mare- NE - S.U.A. (zona marilor lacuri),- SV – S.U.A. (California),- SE – Brazilia (Sao Paulo, Rio de Janeiro),- Centru Mexicului,- Estuarul raului Rio de la Plata (Buenos Aires).

2. Densitate mica- N – Canada, Alaska, - Amazonia,- S – Argentina. Patagonia

Grupele rasiale America sau Lumea Noua, este formata dintr-un mozaic etnic, dar din care se pot distinge 3 mari grupe umane.

II.- albi (urmasii emigrantilor europeni),- amerindieni (indieni si indios),- negri (urmasii sclavilor adusi din Africa),- metisi (albi incrucisati cu amerindieni),- mulatri (negri incrucisati cu albi),- zambos (amerindieni incrucisati cu negri).

III. Limba- engleza- spaniola- portugheza- franceza

Asezarile umane- grad de urbanizare ridicate, depaşind 70%. - Exista tarii in care populatia urbana depaseste ¾ din populatia sa ( SUA,

Brazilia, Canada, Chile, Cuba etc).- O caracteristica a Americii o constituie existent oraselor mari si a marilor

aglomeratii urbane , inclusiv a megalopolisurilor.- Cele mai mari orase sunt si centre industriale ca de ex- megalopolisuri Boston, New York, Philadelphia, - Washington, - Baltimore,

- Atlanta.- Los Angeles, - San Francisco.- Belo Horizonte, - Rio de Janeiro, - Sao Paulo.- Santa Fe, - Buenos Aires, - Montevideo.

Fisa de licru echipa 1

Ca numar de locuitori, America ocupa locul II in lume, cu o populatie de 800 mil. Loc., concentrand 1/7 din populatia lumii. Densitatea populatiei este de 20loc/kmp, dar variaza in functie de conditiile fizico-geografice, astfel intalnim, regiuni foarte populate ca de ex. Zona marilor Lacuri, Litoralul atlantic in America de Nord, litoralul pacific, Podisul Mexican , estuarul La Plata in America de Sud, precum si regiuni slab populate cum sunt cele Arhipelagul Arctice Canadian, jungla amazoniana, , podisurile inalte din Muntii Cordilieri, PatagoniaAmerica sau Lumea Noua, este formata dintr-un mozaic etnic, dar din care se pot distinge 3 mari grupe umane.In timpul colonizarii europenilor, teritoriul Americii era populat de bastinasi.Acestia erau reprezentati de :

Populaţia precolumiana formata din maiaşi, incaşi, olmeci şi azteci. Amerindien i=,,pieile-rosii”-originari din india Eschimosi(inuiti=oameni ), in Groenlanda si Alaska; eschimos vine

de la eschimantic=mancator de carne cruda;”

Sarcini:1. Cati locuitori are America , ce loc ocupa in lume si ce valori are

densitatea medie a populatiei?2. Dati exemplu de 3 regiuni cu densitate mare a populatiei si 3 regiuni cu

densitate mica a populatiei.3. Ce grupe umane formeaza populatia bastinasa din America?

Fisa de lucru echipa 2

,, Populatia alba este urmasa colonistilor europeni, stabiliti aici in numar mare , odata cu inceputul secolului XVIII. Mai intai spanioli si portughezi ( America de

Rezolvă!

Citeste !

Citeste !

Sud), englezi si francezi( America de Nord), urmati de olandezi, germane, italieni, rusi, ucrainieni etc.In Mexic si Columbia predomina metişii.,, Populaţia neagră –sunt urmaşi ai sclavilor africani aduşi sa muncească pe plantaţii în America Centrală şi inslulară si in unele state din SUA şi Brazilia.

Sarcini:

1. Cine este populaţia albă de astăzi de pe continentul American şi în ce secol a început migraţia acestora?

2. Cine erau aceşti colonişti şi unde s-au stabilit pe continetul American?3. Unde se întâlneşte populaţia neagră în America şi cum explicaţi prezenţa

lor pe continent?

Fisa de lucru echipa 3

Aşezarile rurale sunt prezente într-un număr foarte redus , datorită dezvoltării fenomenului urban fără precedent în lume, America detinând cele mai dezvoltate oraşe din lume.Cea mai tipică formă de exploatare agricola o reprezintă ferma. Pe ansamblu aceste aşezări rurale şi materialele folosite în construcţia caselor imbracă

Rezolvă!

Citeste !

forme diferite în funcţie de condiţiile fizico-geografice. De ex. In zonele arctice polare eschimoşii traiesc în igluuri, iar amerindienii in irocheze( casa acestora).

Sarcini:

Care este cea mai tipică exploatare agricolă de pe continetul American?Ce alte tipologii( tipuri) mai îmbracă aşezările rurale?Explicaţi de ce aşerile rurale sunt slab reprezentate in America?

Fisa de lucru echipa 4

Aşezările urbane sunt foarte bine reprezentate, în America se întâlnesc cele mai dezvoltate oraşe, gradul de urbanizare depaşind 70%. Exista tarii in care populatia urbana depaseste ¾ din populatia sa ( SUA, Brazilia, Canada, Chile, Cuba etc). O caracteristica a Americii o constituie existent oraselor mari si a marilor aglomeratii urbane , inclusiv a megalopolisurilor.Cele mai mari orase sunt si centre industriale ca de ex. : New York, Chicago, Sao Paolo, Rio de Janeiro, Cidad de Mexico, Buenos Aires, Caracas. Sunt orase cu functii de capitala ca de ex.: Washington( pentru SUA), Brasilia( Brazilia),

Rezolvă!

Citesste !

Otawa(Canada), Cidada de Mexico( Mexic), Buenos Aires( Argentina), Caracas( Venezuela) s.a.m.d.Pe continentul american exista cele mai mari megalopolisuri de pe Glob:

BOSWASH- pe tarmul Atlanticului, cel mai intins de pe Glob, cu 140 000 kmp si cu o populatie de 50 mil. Loc.

Megalopolisul Brazilian, cel mai dinamic de pe glob, cu 40 mil. loc. Avand drept poli orasele Rio de Janeiro, Sao Paolo, Belo Horizonte.

Sarcini:

1. America este continentul cu cele mai dezvoltate orase. Cat reprezinta populatia urbana din populatia tarii si care sunt tarile in care populatia urbana depaseste 3/4 din populatia totala?

2. Exemplificati 5 orase cu functii de capitala si 5 orase cu functii industriale?

3. Care sunt cele 2 megalopolisuri de pe continetul American si prezentati cate doua caracteristici ale acestora.

4. Identificati cate 2 orase ca facand parte din cele doua mari intinderi urbane.

FISA DE EVALUARE

Fixarea cunostintelor printr-o tema de lucru:

….descoperind America1. De ce America de Sud se mai numeste America Latina?

2. Prezentati doua orase componente ale megalopolisului BOSWASH

3. In ce zona se desfasoara megalopolisul CHIPITTS?

4. Ce populatie traieste in Arhipelagul Arctic si cum se numesc locuintele lor?

5. Cum explicate prezenta populatiei de culoare neagra pe teritoriul Americii?

Rezolva!

6. Identifica pe harta trei orase de pe fatada Pacificului in SUA?

7. Care este cea mai tipica forma de exploatare agricola?

8. Cati locuitori are America ?

9. Aduceti doua argumente prin care sa explicate densitatea redusa a populatiei.

10. Dati exemplu de doua capitala situate la mare altitudine.

11. Exemplificati ramurile populatiei precolumbiene.

12. Dati cate o caracteristica pentru megalopolisul BOSWASH si megalopolisul Brazilian.