sistemul electoral din romania intre 1918-1938. dinamica partidelor politice

3
1 PROIECT DIDACTIC Şcoala: Colegiul Economic Administrativ. Profesor: Curmei Marian Data: 10.03.2014 Clasa: a XI a C (2h/S). Unitatea de învăţare: STATUL ŞI POLITICA Unitatea de conţinut: Sistemul electoral din Romania intre 1918-1938. Dinamica partidelor politice Tipul lecţiei: dobândire de noi cunoştinţe. Timp: 50’. Locul de desfăşurare: sala de clasă. Competenţe generale: C1. Utilizarea eficientă a comunicării şi a limbajului de specialitate. C2. Exersarea demersurilor şi acţiunilor civice democratice. C3. Aplicarea principiilor şi metodelor adecvate în abordarea surselor istorice. C4. Folosirea resurselor care susţin învăţarea permanentă. Competenţe specifice: 1.3. Compararea unor opinii şi argumente diferite referitoare la o temă de istorie. 2.1. Cunoaşterea şi asumarea valorilor cetăţeniei democratice. 3.1. Selectarea şi comentarea surselor istorice pentru a susţine /combate un punct de vedere. Metode şi procedee: expunerea; conversaţie euristică; învăţarea prin descoperire. Mijloace de învăţământ: - Sorin Oane, C. Strat, Istorie, manual pentru clasa a XI- a, Editura Humanitas, Bucureşti, 2006;

Upload: marian-curmei

Post on 17-Jan-2016

93 views

Category:

Documents


26 download

DESCRIPTION

istorie

TRANSCRIPT

Page 1: Sistemul Electoral Din Romania Intre 1918-1938. Dinamica Partidelor Politice

1

PROIECT DIDACTIC

Şcoala: Colegiul Economic Administrativ.

Profesor: Curmei Marian

Data: 10.03.2014

Clasa: a XIa C (2h/S).

Unitatea de învăţare: STATUL ŞI POLITICA

Unitatea de conţinut: Sistemul electoral din Romania intre 1918-1938. Dinamica partidelor politice

Tipul lecţiei: dobândire de noi cunoştinţe.

Timp: 50’.

Locul de desfăşurare: sala de clasă.

Competenţe generale:

C1. Utilizarea eficientă a comunicării şi a limbajului de specialitate.

C2. Exersarea demersurilor şi acţiunilor civice democratice.

C3. Aplicarea principiilor şi metodelor adecvate în abordarea surselor istorice.

C4. Folosirea resurselor care susţin învăţarea permanentă.

Competenţe specifice:

1.3. Compararea unor opinii şi argumente diferite referitoare la o temă de istorie.

2.1. Cunoaşterea şi asumarea valorilor cetăţeniei democratice.

3.1. Selectarea şi comentarea surselor istorice pentru a susţine /combate un punct de vedere.

Metode şi procedee: expunerea; conversaţie euristică; învăţarea prin descoperire.

Mijloace de învăţământ:

- Sorin Oane, C. Strat, Istorie, manual pentru clasa a XI- a, Editura Humanitas, Bucureşti, 2006;

Page 2: Sistemul Electoral Din Romania Intre 1918-1938. Dinamica Partidelor Politice

2

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Momentele lecţiei

şi conţinuturile

Competenţe

Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice

(metode, procedee şi

forme de organizare)

Mijloace de

învăţământ,

resurse de

timp

Evaluare

I. Moment

organizatoric

- notarea absenţilor;

- inventarierea rapidă a

mijloacelor de învăţământ;

- se pregătesc pentru lecţie;

- dialogul;

- conversaţia;

1 min.

- evaluarea

atenţiei şi

interesului;

II. Evaluarea

cunoştinţelor

anterioare

- evaluează frontal elevii

prin întrebări.

- răspund întrebărilor

adresate de profesor.

- dialogul;

- conversaţia; 10 min - aprecierea

răspunsurilor;

III. Dobândirea

noilor cunoştinţe

C1

C2

C3

C4

- notează pe tablă titlul

lecţiei şi precizează

competenţele pe care

elevii le vor proba la

sfârşitul lecţiei;

- Prezintă sistemul

electoral în România

Mare

- Analizează cu elevii

Legea electorală 16

noiembrie 1918;

- Fişa de lucru nr.1

- analizează cu elevii

caracteristicile votului;

.

Partidele Politice din

România

P.N.L.

P.N.T.

P.S.D.

P.C.R.

Mişcarea Legionară

- se gândesc, sunt atenţi la

explicaţiile profesorului;

Elevii sunt atenţi la

explicaţiile profesorului

- identifică caracteristicile

votului

- notează schema

realizată de profesor pe

tablă.

Conversaţia

- expunerea;

conversaţia;

- conversaţia;

- conversaţia; învăţare

prin descoperire;

- învăţare prin

descoperire.

30 min.

- fişa de

lucru 1.

- fişa de

lucru 2.

- evaluarea

atenţiei şi

interesului;

- evaluează

capacitatea

de analiză;

- provoacă

participarea

tuturor

elevilor la

demersul

didactic.

C1 - adresează întrebări

Page 3: Sistemul Electoral Din Romania Intre 1918-1938. Dinamica Partidelor Politice

3

IV. Fixarea

cunoştintelor

C3

C4

frontale; - identifică eventualele

nelămuriri şi le clarifică.

- răspund întrebărilor

adresate de profesor

- întrebări frontale 6 min. - aprecierea

produsului;

- feed-back;

IV. Evaluare

- formulează aprecieri

asupra lecţiei; invită elevii

să se autoaprecieze;

- notează elevii care au

participat activ la lecţie;

- temă pentru acasă:

Realizarea unui eseu

argumentativ.

- se autoapreciază.

- explicaţia.

3 min.

- apreciere şi

notare.