sf. nicolae - proiect lectie

7
Proiect de lecţie Propunător: Pădurariu Georgian Data: 04.12.2013 Unitatea de învăţământ: Școala cu clasele I-VIII Nr. 186 Elena Văcărescu Clasa : a - III – a Profesor : Cristinel Andone Disciplina : Religie ortodoxă Subiectul lecţiei: Sfântul Nicolae - prietenul lui Dumnezeu si al copiilor Tipul lecţiei: Mixta –evaluare , comunicare şi însuşire de cunoştinţe Scopul lecţiei: formarea comportamentului moral-creştin, avându-l ca model pe Sfântul Nicolae. . Obiective operaţionale de realizat pe parcursul lecţiei: a) cognitiv – formative: O. 1. -să răspundă la întrebările profesorului; O. 2. - să ia decizii; O. 3. -să asculte cu atenţie explicaţiile profesorului; b) afectiv – atitudinale: O. 4. -să noteze titlul şi ideile principale ale lecţiei ce urmează a fi desfăşurată; O. 5. - receptarea şi conştientizarea valorilor şi evaluarea acestora; O. 6. -să noteze tema pentru acasă. c) psiho – motorii: O. 7. -să adopte o poziţie corectă în timpul rugăciunii; O. 8. –să deseneze ilustraţiile primite în mod adecvat. Strategia didactică 1. Metode şi procedee: exerciţiul, conversaţia, expunere, explicaţia, problematizarea, observarea dirijată. 2. Mijloace de învăţământ: icoana Sfântul Nicolae, iconiţe Sfântul Nicolae (pentru fiecare copil,fişe de lucru, pps – imagini cu Sf. Nicolae si faptele sale. 3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală. Resurse bibliografice: 1. Biblia sau Sfânta Scriptură , Editura, Institului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române", Bucureşti, 2008. 2. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura „ Polirom", laşi, 1999. 3. Cucoş, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi grade didactice, Editura „ Polirom", Iaşi, 1998. 4. Opiş Dorin; Opriş Monica, Metode active de predare-învăţare. Modele şi aplicaţii la religie, Editura Sf. Mina, Iaşi, 2006. 5. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predării religiei. Editura „Reîntregirea", Alba Iulia, 2000.

Upload: georgian

Post on 02-Feb-2016

108 views

Category:

Documents


6 download

DESCRIPTION

proiect lectie religie

TRANSCRIPT

Page 1: Sf. Nicolae - Proiect Lectie

Proiect de lecţie

Propunător: Pădurariu GeorgianData: 04.12.2013Unitatea de învăţământ: Școala cu clasele I-VIII Nr. 186 Elena VăcărescuClasa : a - III – aProfesor : Cristinel Andone Disciplina : Religie ortodoxăSubiectul lecţiei: Sfântul Nicolae - prietenul lui Dumnezeu si al copiilorTipul lecţiei: Mixta –evaluare , comunicare şi însuşire de cunoştinţeScopul lecţiei: formarea comportamentului moral-creştin, avându-l ca model pe Sfântul Nicolae..Obiective operaţionale de realizat pe parcursul lecţiei: a) cognitiv – formative:O. 1. -să răspundă la întrebările profesorului;O. 2. - să ia decizii; O. 3. -să asculte cu atenţie explicaţiile profesorului;b) afectiv – atitudinale: O. 4. -să noteze titlul şi ideile principale ale lecţiei ce urmează a fi desfăşurată;O. 5. - receptarea şi conştientizarea valorilor şi evaluarea acestora;O. 6. -să noteze tema pentru acasă.c) psiho – motorii:O. 7. -să adopte o poziţie corectă în timpul rugăciunii;O. 8. –să deseneze ilustraţiile primite în mod adecvat.

Strategia didactică1. Metode şi procedee: exerciţiul, conversaţia, expunere, explicaţia, problematizarea, observarea dirijată.2. Mijloace de învăţământ: icoana Sfântul Nicolae, iconiţe Sfântul Nicolae (pentru fiecare copil,fișe de lucru, pps – imagini cu Sf. Nicolae si faptele sale.3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală.

Resurse bibliografice: 1. Biblia sau Sfânta Scriptură , Editura, Institului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române", Bucureşti, 2008.2. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura „ Polirom", laşi, 1999.3. Cucoş, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi grade didactice, Editura „ Polirom", Iaşi, 1998.4. Opiş Dorin; Opriş Monica, Metode active de predare-învăţare. Modele şi aplicaţii la religie, Editura Sf. Mina, Iaşi, 2006.5. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predării religiei. Editura „Reîntregirea", Alba Iulia, 2000.6. *** Vieţile sfinţilor, luna decembrie, Editura Episcopiei Romanului şi Huşilor, 1995

Page 2: Sf. Nicolae - Proiect Lectie

Scenariul didactic

Nr. crt.

Etapele lecţiei

Ob. op.

Timp (min.) Activitatea profesorului Activitatea elevului

Metodeşi procedee

Mijloace de învăţământ

Forme de organizare

Evaluare

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

1. Momentul organizatoric

O.7. 1' • Salutul• Rugăciunea• Notarea absenţelor• Pregătirea pentru începerea lecţiei

• Salutul• Rugăciunea• Anunţarea absenţelor• Pregătirea pentru începerea lecţiei

2. Verificareacunoştinţelor

însuşiteși evaluare

O.1. 13'• Profesorul va pune elevilor întrebări referitoare la lecțiile anterioare și împarte elevilor o foaie cu testul de evaluare pe care îl vor da :

1. Completează spaţiile libere folosind cuvintele din paranteză (înţelepciune , sfaturi,templu)

1.Solomon a cerut de la Dumnezeu .....................................

2.La Solomon veneau regi şi înţelepţi să-i ceară..............

3.Solomon a înălţat la Ierusalim un.................. 2. Citiţi cu atenție enunţurile de mai jos şi notaţi în dreptul fiecărui enunţ A (adevărat), dacă enunţul este adevărat şi F (fals), dacă enunţul este fals:a) Mama lui Moise l-a ascuns în coşul de papură pentru că voia să-i salveze viaţa b) Saul este autorul psalmilor biblici. c) Solomon a fost cel mai înţelept rege al evreilor.

3. Uneşte prin săgeţi ceea ce se potriveşte:

Moise Pilde David Psalmi Solomon Cele Zece Porunci

4.Ordonaţi cuvintele din expresiile de mai jos,astfel încât să găsiţi enunţurile corecte: a) Saul/de către/uns/a fost/cu mir/Samuel.

b) Din neamul/Fecioara Maria/lui/s-a nascut/David.

• Se discută rezolvarea testului

• Elevii rezolvă testul.

• Elevii răspund solicitărilor profesorului.

• Exerciţiul • Activitate individuală

Page 3: Sf. Nicolae - Proiect Lectie

3. Pregătirea elevilor pentru

receptarea noilor

cunoştinţe O.3.

3' • Se adresează elevilor următoarele întrebări:

„ – Ce Sfânt se sărbătorește zilele următoare?”

„ – în ce zi se prăznuiește Sfântul Nicolae ?

„ – Cum mai este numit Sfântul Ierarh Nicolae?"

„-Poartă cineva dintre voi numele de Nicolae ”?

• Elevii răspund la întrebări.

„ -......Sfântul Nicolae”.„ - ......6 decembrie ".

,, - .........Moș Nicolae.”

• Conversaţia • Activitatefrontală

• Aprecieri verbale

4. Precizareatitlului şi a

obiectivelor

O.4.1'

• Se anunţă şi se scrie pe tablă data şi titlul lecţiei: Sfântul Ierarh Nicolae – prietenul lui Dumnezeu și al copiilor . • Se precizează obiectivele lecţiei.

• Elevii notează în caiete data şi titlul lecţiei şi ascultă explicaţiile profesorului

• Explicaţia • Activitatefrontală

5. Comunicare

a noilor cunoştinţe

O.2.

O.3.

O.5.

O.8.

13'• Se prezintă elevilor aspecte importante despre: ,,Sfântul Ierarh Nicolae” / - Vă voi prezenta câteva date despre viaţa Sfântului Nicolae după care veţi avea de desenat ilustraţia primită . Vom identifica apoi, din aceste desene, faptele bune săvârşite de Sfântul Nicolae şi vom deduce importanţa lor pentru viaţa noastră. „Cu mult timp în urmă, într-un sat îndepărtat trăia o familie de oameni credincioşi iar aceştia aveau un fiu pe care îl chema Nicolae. Acesta era un copil bun, iubea şcoala, îi asculta pe părinţi şi făcea doar fapte bune. Dar timpul a trecut şi el a crescut mare şi a devenit preot. Deoarece el îi iubea pe oameni şi-a dat toata averea oamenilor săraci. Aflând că în oraşul său trăia un om necăjit ce avea trei fete de măritat, el a luat o pungă cu galbeni şi, când s-a întunecat a plecat spre casa acestuia. Galbenii sunt nişte bani de aur care aveau mare valoare atunci. Sf. Nicolae s-a uitat în jur şi când nu l-a văzut nimeni a aruncat pe fereastră în casa săracului punga cu galbeni,. Mare i-a fost bucuria săracului când a găsit banii lăsaţi de Sf. Nicolae. Cu aceşti bani a cumpărat tot ce-i trebuiaca să poată să-şi căsătorească prima fată. Acest gest Sf. Nicolae l-a făcut pentru cele trei fete. Sf. Nicolae nu se lăuda cu faptele sale pentru că le făcea din dragoste pentru oameni. El iubea oamenii, mai ales pe cei sărmani, dar cel mai mult îi iubea pe copii. De atunci a rămas obiceiul ca, în fiecare an, pe 6 Decembrie copii cuminţi şi ascultători, să primească daruri. Însă nu toţi copii sunt cuminţi şi acestora Sf. Nicolae le aduce o vărguţă. Îi ceartă şi le spune că Dumnezeu îi aşteaptă şi pe ei să devină mai buni şi mai ascultători ...

Sf. Nicolae a fost şi este şi astăzi prietenul, ocrotitorul şi binefăcătorul copiilor.Sfântul Nicolae ne îndeamnă să nu separăm opera de caritate sau filantropia socială de liturghia sau practica rugăciunii,

• Elevii ascultă explicaţiile şi notează planul de idei. •Expunerea •Activitate

frontală

Page 4: Sf. Nicolae - Proiect Lectie

ci să cerem mereu lui Dumnezeu, în rugăciunile noastre, să ne facă mai buni, să ne dăruiască bunătate din bunătatea Sa, iubire smerită din iubirea Sa smerită.

6. Fixarea şiSistematizare

a noilorcunoştinţe

O.2.

O.5.

O.3.

10' • Profesorul cere elevilor să completeze spaţiile punctate din fişa de lucru . • Se verifică răspunsurile elevilor.

• Din ceea ce aţi înţeles din lecţie şi din desenele pe care le-aţi colorat descrieţi în câteva cuvinte viaţa Sfantului Nicolae.

„ - Ce calităţi avea Sfântul Nicolae ?”

- „ ... era credincios, bun, iubitor, prietenos.”

„ - Ce fel de fapte făcea Sf. Nicolae?”

- „...bune ”

„ - Ce a făcut el cu averea sa ? A făcut bine ?”

- „ ...a dat-o la săraci, a ajutat pe cele trei fete.”

„ - Doriţi ca să primiţi daruri de ziua Sf. Nicolae ?”

- „ da ... ”

„ - Cum trebuie să vă comportaţi, pentru aceasta ?”

- „ ... să fim cuminţi, ascultători, să învăţăm bine, să fim credincioşi ... ”

„ - De ce Sfântul Nicolae este numit prietenul copiilor?”

- „ ... pentru că i-a iubit, i-a ajutat mult pe copii necăjiţi şi îi ajută în continuare pe

copiii credincioşi ... ”

„ - Ce trebuie să facem pentru a-i urma exemplul Sf. Nicolae ?”

- „ ... să fim buni, să ne comportăm frumos, să facem doar fapte bune pentru că doar aşa ne va iubi Dumnezeu şi pe noi; să fim darnici şi generoşi cu toţi ... „

„ - Voi aţi făcut fapte bune ? Daţi exemple.”

Elevii raspund intrebarilor profesorului

Elevii încearcă să sintetizeze împreună cu profesorul principalele date ale lecţiei.

•Exerciţiul

•Conversaţia

•Explicaţia

•Fişa de lucru

• Activitate individuală

• Activitatefrontală

• Activitate individuală

• Aprecieri verbale

7. Asocierea şi generalizarea

O.5.

5'Ce învăţături duhovniceşti putem deduce din viaţa Sfântului Ierarh Nicolae ? să conştientizăm importanţa sfinţeniei; să- L iubim pe Dumnezeu şi pe aproapele; să fim ascultători; să credem că Dumnezeu împlineşte toate

promisiunile;să înălţăm rugăciuni la Sfântul Ierarh

• Elevii ascultă cu atenţie . •Explicaţia Activitatefrontală

• Aprecieri verbale

Page 5: Sf. Nicolae - Proiect Lectie

Nicolae pentru toţi oamenii.

8.Apreciereaactivităţiielevilor

O.5. 2' • Se fac aprecieri generale şi individuale.• Se notează elevii care au participat la lecţie.

• Elevii ascultă aprecierile. Activitatefrontală

9. Precizarea şi explicarea

temei pentru acasă

O.6. 1' • Se anunţă şi se explică tema pentru acasă. - Cine nu a reuşit să le coloreze, poate continua acasă și rezolvarea restul exercițiilor din fișa de lucru.

• Elevii notează tema. •Explicaţia Activitatefrontală

10. Încheiereaactivităţii O.7.

1'• Rugăciunea• Salutul

• Rugăciunea• Salutul

OGLINDA TABLEIData: 04-12-2013

,,Sfântul Ierarh Nicolae , prietenul lui Dumnezeu și al copiilor”

Ideile principale ale lecţiei:1. s-a născut în localitatea Patara din Lichia în sec. al III-lea;

2. era plin de virtuţi creştine: postul, milostenia, smerenia, ascultarea; 3. se prăznuieşte la 6 decembrie.

Învăţături: să conştientizăm importanţa sfinţeniei;

să - L iubim pe Dumnezeu şi pe aproapele; să fim ascultători;

să înălţăm rugăciuni la Sfântul Nicolae pentru toţi oamenii.