Şcoala gimnazială specială – centru de resurse şi...

4
Şcoala Gimnazială Specială – Centru de Resurse şi Documentare privind Educaţia Incluzivă/Integrată, Cluj-Napoca Profesor psihopedagog SIMONA-ISABELA PRISNEAC PROIECT DE LECŢIE DATA: CLASA: a II-a ŞCOALA: GIMNAZIALĂ SPECIALĂ – C.R.D.E.I.I. OBIECTUL: Scriere-comunicare SUBIECTUL: Grupa I - Scrieţi cuvintele! (litera mică de mână „p”) Grupa II Exerciţii şi jocuri didactice (grupurile de litere mici de mână ghe, ghi). OBIECTIVUL FUNDAMENTAL (COMPETENŢA): să achiziţioneze literele alfabetului/grupurile de litere. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Gr. I: - O1: să reproducă grafic la tablă silabele directe/indirecte formate cu litera „p; - O2: să scrie în caiete după model cuvintele date; - O3: redea grafic cât mai multe cuvinte de pe biletele date în cadrul concursului; Gr. II: - O1: să completeze cuvintele lacunare cu silabele/ grupurile de litere corespunzătoare; - O2: să despartă în silabe cuvintele date; - O3: să formeze cuvinte cu literele şi grupurile de litere învăţate; - O4: redea grafic cât mai multe cuvinte de pe biletele date în cadrul concursului; STRATEGIA DIDACTICĂ – METODE ŞI PROCEDEE: - metode didactice: conversaţia, explicația, demonstrația, exerciţiul, jocul didactic; - resurse materiale: fişe de lucru, săculeţi cu bilete pe care sunt redactate diferite cuvinte, caietele de scriere; TIPUL LECŢIEI: de fixare, consolidare şi formare de priceperi şi deprinderi.

Upload: doanthu

Post on 06-Feb-2018

221 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: Şcoala Gimnazială Specială – Centru de Resurse şi ...psihopedagogiprimarcrdeii.weebly.com/uploads/2/3/6/1/23618916/plan... · PROIECT DE LECŢIE DATA: CLASA: a II-a ŞCOALA:

Şcoala Gimnazială Specială – Centru de Resurse şi Documentare privind Educaţia Incluzivă/Integrată, Cluj-Napoca

Profesor psihopedagog SIMONA-ISABELA PRISNEAC

PROIECT DE LECŢIE

DATA:

CLASA: a II-a

ŞCOALA: GIMNAZIALĂ SPECIALĂ – C.R.D.E.I.I.

OBIECTUL: Scriere-comunicare

SUBIECTUL: Grupa I - Scrieţi cuvintele! (litera mică de mână „p”)

Grupa II – Exerciţii şi jocuri didactice (grupurile de litere mici de mână ghe, ghi).

OBIECTIVUL FUNDAMENTAL (COMPETENŢA): să achiziţioneze literele alfabetului/grupurile de litere.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Gr. I: - O1: să reproducă grafic la tablă silabele directe/indirecte formate cu litera „p” ;

- O2: să scrie în caiete după model cuvintele date;

- O3: să redea grafic cât mai multe cuvinte de pe biletele date în cadrul concursului;

Gr. II: - O1: să completeze cuvintele lacunare cu silabele/ grupurile de litere corespunzătoare;

- O2: să despartă în silabe cuvintele date;

- O3: să formeze cuvinte cu literele şi grupurile de litere învăţate;

- O4: să redea grafic cât mai multe cuvinte de pe biletele date în cadrul concursului;

STRATEGIA DIDACTICĂ – METODE ŞI PROCEDEE:

- metode didactice: conversaţia, explicația, demonstrația, exerciţiul, jocul didactic;

- resurse materiale: fişe de lucru, săculeţi cu bilete pe care sunt redactate diferite cuvinte, caietele de scriere;

TIPUL LECŢIEI: de fixare, consolidare şi formare de priceperi şi deprinderi.

Page 2: Şcoala Gimnazială Specială – Centru de Resurse şi ...psihopedagogiprimarcrdeii.weebly.com/uploads/2/3/6/1/23618916/plan... · PROIECT DE LECŢIE DATA: CLASA: a II-a ŞCOALA:

Şcoala Gimnazială Specială – Centru de Resurse şi Documentare privind Educaţia Incluzivă/Integrată, Cluj-Napoca

Profesor psihopedagog SIMONA-ISABELA PRISNEAC

2

ETAPE CONŢINUTURI

DETALIERI

OBIECTIVE

OPERAŢIONALE

ACTIVITATEA DE

ÎNVĂŢARE

RESURSE

DIDACTICE EVALUARE

1. Pregătirea

pentru

activitate.

- organizarea clasei;

- captarea atenţiei;

- să se pregătească pentru

oră;

- să reproducă 2 strofe

din poezia „Albinuţe” de

Ana-Maria Grigoraş;

- pregătirea instrumentelor

de scris;

- poezia „Albinuţe” de

Ana-Maria Grigoraş (vezi

Anexa);

Aprecieri verbale

2. Reactualizarea

cunoştinţelor

anterioare.

Grupa I:

- silabe directe/ indirecte;

- să reproducă grafic la

tablă silabele

directe/indirecte formate

cu litera „p” ;

- exerciţii de scriere la

tablă a silabelor

directe/indirecte compuse

anterior cu alfabetarul

magnetic;

Alfabetarul

magnetic

Verificare scrisă individuală

Întăriri pozitive prin aprecierea

răspunsurilor elevilor Grupa II:

- grupuri de litere

învăţate;

- să scrie la tablă

grupurile de litere

învăţate;

- exerciţii de reproducere

grafică a grupurilor de

litere învăţate;

3. Anunţarea

titlului lecţiei.

Grupa I – „Scrieţi

cuvintele! (litera mică de

mână „p”)”

Grupa II – Exerciţii şi

jocuri didactice

(grupurile de litere mici

de mână ghe, ghi).

- anunţarea obiectivelor

într-o manieră accesibilă;

4. Desfăşurarea

activităţii.

Grupa I:

- scriere după model;

- reproducere grafică

cuvinte;

- să scrie în caiete după

model cuvintele date;

- să redea grafic cât mai

multe cuvinte de pe

biletele date în cadrul

jocului didactic;

- exerciţii de scriere după

model a cuvintelor date;

- concurs „Săculeţul

fermecat” (câştigă elevul

care scrie cele mai multe

cuvinte corecte);

caietele de

scriere

săculeţi cu bilete

pe care sunt

redactate diferite

cuvinte

Verificare orală frontală,

individuală, observarea

comportamentului, proba scrisă,

analiza, aprecierea

Page 3: Şcoala Gimnazială Specială – Centru de Resurse şi ...psihopedagogiprimarcrdeii.weebly.com/uploads/2/3/6/1/23618916/plan... · PROIECT DE LECŢIE DATA: CLASA: a II-a ŞCOALA:

Şcoala Gimnazială Specială – Centru de Resurse şi Documentare privind Educaţia Incluzivă/Integrată, Cluj-Napoca

Profesor psihopedagog SIMONA-ISABELA PRISNEAC

3

ETAPE CONŢINUTURI

DETALIERI

OBIECTIVE

OPERAŢIONALE

ACTIVITATEA DE

ÎNVĂŢARE

RESURSE

DIDACTICE EVALUARE

Grupa II:

- grupurile de litere

ghe, ghi;

- să completeze cuvintele

lacunare cu silabele/

grupurile de litere

corespunzătoare;

- să despartă în silabe

cuvintele date;

- să formeze cuvinte cu

literele şi grupurile de

litere învăţate;

- să redea grafic cât mai

multe cuvinte de pe

biletele date în cadrul

jocului didactic;

- exerciţii de completare a

cuvintelor lacunare cu

silabele/ grupurile de litere

corespunzătoare;

- exerciţii de despărţire în

silabe;

- exerciţii de formare a

cuvintelor cu literele şi

grupurile de litere învăţate;

- concurs „Săculeţul

fermecat” (din cele 2

echipe formate va câştiga

echipa care scrie cele mai

multe cuvinte corecte);

fișe de lucru Grupa I:

- foarte bine: să scrie după model

şi să citească toate cuvintele date;

- bine: să scrie după model şi să

citească 6 din cele 9 cuvinte date;

- suficient: să scrie după model şi

să citească 4 din cele 9 cuvinte

date;

Grupa II:

- foarte bine: să realizeze toate

exerciţiile date (6 exerciţii);

- bine: să realizeze 4 exerciţii din

cele 6 date;

- suficient: să realizeze 2 exerciţii

din cele 6 date;

5. Concluzii,

aprecieri.

- verificarea

corectitudinii scrierii

cuvintelor în cadrul

concursului;

- aprecieri verbale;

- să verifice

corectitudinea scrierii

cuvintelor la tablă de

către cealaltă echipă;

- exerciții de evaluare

reciprocă a elevilor;

- se fac aprecieri colective

şi individuale asupra

modului în care au activat

elevii pe parcursul orei;

- elevii sunt recompensaţi

pentru concursul

desfăşurat evidenţiindu-i

pe câştigători;

Evaluarea reciprocă între elevi,

analiza, aprecierea

Page 4: Şcoala Gimnazială Specială – Centru de Resurse şi ...psihopedagogiprimarcrdeii.weebly.com/uploads/2/3/6/1/23618916/plan... · PROIECT DE LECŢIE DATA: CLASA: a II-a ŞCOALA:

Şcoala Gimnazială Specială – Centru de Resurse şi Documentare privind Educaţia Incluzivă/Integrată, Cluj-Napoca

Profesor psihopedagog SIMONA-ISABELA PRISNEAC

4

Anexa

„Albinuţa Zumizup

A ieşit un pic din stup

Ca să vadă dacă-i soare

Şi au dat caişii-n floare.

- Uraaaa! Haideţi, surioare,

Să zburăm din floare-n floare!

Primăvara a sosit!

Toţi copacii-au înflorit!

Şi-atunci hărnicuţele,

Toate albinuţele,

Din stup iute au ieşit

Şi spre flori au zumzăit.

Cu polen s-au încărcat

Şi au pus la preparat

Mierea dulce şi gustoasă

Pentru oameni sănătoasă.”

(Albinuţe, de Ana-Maria Grigoraş)