samancamsanatos.doc minodora.doc

8
PROIECT DIDACTIC Institutor: Eusebiu-Neculai Munteanu Data: 31. 01. 2007 Grupa: mare SPIRIDUŞII Categoria de activitate: Educaţie pentru societate (educaţie pentru sănătate) Mijloc de realizare: activitate transdisciplinară Subiectul: Să mâncăm sănătos! Tipul activităţii: Mixtă Scopul: Formarea unui mod sănătos de viaţă: conştientizarea de către copii a faptului că o alimentaţie corectă stă la baza sănătăţii; respectarea regulilor de igienă alimentară. Obiective operaţionale: I. Educarea limbajului: O 1 – să formuleze corect propoziţii şi să exprime opiniile, descoperirile şi ideile proprii utilizând un limbaj adecvat; O 2 – să pronunţe relativ corect sunetele limbii române; O 3 – să asculte şi să reacţioneze adecvat la povestirea educatorului; II. Cunoaşterea mediului:

Upload: claudia-bernad

Post on 23-Dec-2015

4 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: samancamsanatos.doc minodora.doc

PROIECT DIDACTIC

Institutor: Eusebiu-Neculai Munteanu

Data: 31. 01. 2007

Grupa: mare SPIRIDUŞII

Categoria de activitate: Educaţie pentru societate (educaţie pentru sănătate) Mijloc de realizare: activitate transdisciplinară

Subiectul: Să mâncăm sănătos!

Tipul activităţii: Mixtă

Scopul: Formarea unui mod sănătos de viaţă: conştientizarea de către copii a faptului că o alimentaţie corectă stă la baza sănătăţii; respectarea regulilor de igienă alimentară. Obiective operaţionale:

I. Educarea limbajului:

O1 – să formuleze corect propoziţii şi să exprime opiniile, descoperirile şi ideile proprii utilizând un limbaj adecvat; O2 – să pronunţe relativ corect sunetele limbii române; O3 – să asculte şi să reacţioneze adecvat la povestirea educatorului;

II. Cunoaşterea mediului:

O4 – să recunoască alimentele cu care lucrează şi pe cele din imaginile prezentate; O5 – să analizeze senzorial (vizual, tactil, olfactiv şi gustativ) alimentele cu care lucrează;

III. Activitate matematică:

O6 – să distingă forma şi culorile alimentelor; O7 – să formeze prin numărare mulţimi de câte şase elemente;

Page 2: samancamsanatos.doc minodora.doc

IV. Activitate practică şi elemente de activitate casnică:

O8 – să prepare salată de fructe şi de legume; O9 – să pregătescă platouri cu aperitive şi dulciuri; O10 – să taie figurine din aluat şi blat de tort;

V. Educaţie pentru societate (educaţie pentru sănătate):

O11 – să deţină informaţiile de bază privind o alimentaţie sănătoasă (piramida alimentelor); O12 – să-şi cultive deprinderi de igienă alimentară şi de hrănire sănătoasă; O13 – să manifeste spirit de echipă şi să colaboreze în realizarea activităţilor în comun; Strategii didactice:

Metode şi procedee:

- conversaţia, conversaţia euristică, explicaţia, învăţarea prin descoperire, exerciţiul activ, demonstraţia, povestirea.

Materiale şi mijloace didactice:

- alimente: pâine, făină, cereale, aluat, biscuiţi, fructe şi legume proaspete, lactate, carne, ouă, peşte, blat de tort, frişcă, bomboane; - şorţuri, apă, castroane, sucitor, planşetă, forme pentru tăiat aluatul, aparat de tăiat ouă, platouri, pahare de unică folosinţă, cuţite de unică folosinţă, şerveţele, carton, polistiren, bolduri, imagini color; - carte de poveşti (Şi eu mănânc sănătos!), Dvd-player, calculator, monitor, tastatură şi mouse.

BIBLIOGRAFIE:

1. Dumitru, A., Dumitru, V.G. – Activităţi transdisciplinare pentru grădiniţă şi ciclul primar, Editura Paralela 45, Ploieşti, 2004;

2. Kraft Foods România – Kraft Cares (program educaţional în domeniul nutriţiei);

3. www. lumeanutritiei.ro

4. www.lumeacopiilor.ro;

Durata: 25 - 30 de minute

Page 3: samancamsanatos.doc minodora.doc

DEMERS DIDACTIC

Etapeleactivităţii Ob.

Conţinut instructiv educativ

Metode şi procedee

Evaluare

I. Organizarea activităţii

II. Introducerea în activitateşi captarea

atenţiei

III. Anunţarea titlului

Sala de grupă este în prealabil bine aerisită; materialele didactice sunt puse pe măsuţe; mijloacele didactice sunt pregătite din vreme; copiii merg mai întâi şi se spală bine pe mâini cu apă şi săpun; apoi, ei intră ordonat în clasă şi se aşează pe scaune, la măsuţe, formând cinci echipe (Cereale, Fructe, Legume, Carne şi brânză, Dulciuri).

Copiii descoperă alimentele de pe măsuţe. Îi anunţ că avem un invitat surpriză, pe Chester. Motivul pentru care el a venit la noi: vrea să afle dacă toţi copiii ştiu să manânce sănătos. “- Lui Chester i-ar plăcea să fim cât mai atenţi şi să nu facem gălăgie.”

Activitatea de astăzi se numeşte : Să mâncăm sănătos! În această activitate noi vom învăţa cum se manâncă sănătos, motiv pentru care vom pregăti un meniu sănătos.

conversaţia

conversaţia

conversaţia

Consolidarea unor

deprinderi de igienă şi

disciplină

Crearea unei atmosfere

plăcute necesare

participării la acest tip de activitate

Evaluarea capacităţii de concentrare.

Page 4: samancamsanatos.doc minodora.doc

IV. Desfăşurarea

activităţiiCopiii sunt împărţiţi în cinci echipe : cereale, legume, fructe, carne şi brânză, dulciuri. Fiecare echipă primeşte instrucţiuni privind sarcinile de lucru. Demonstrez la fiecare echipă modul de lucru :

1. Echipa Cerealelor: -numără şi formează mulţimi de câte şase cereale ;- întinde aluatul, după care decupează cu formele diferite cifre (de la 1 la 6);

2. Echipa Legumelor:- prepară salată de crudităţi;

3. Echipa fructelor:- prepară salată de fructe;

4. Echipa Carne şi brânză :- să formeze mulţimi de câte şase elemente şi să le aşeze pe platou respectând ordinea stabilită (seriere: carne, brânză, ou, carne, brânză, ou) ;

5. Echipa Dulciuri:- decupează din blatul de tort diverse figurine pe care le decorează cu frişcă şi bomboane.

Copiii realizează sarcinile primite. Ofer ajutor acolo unde este necesar.

Fiecare echipă prezintă produsele realizate. Apreciez

explicaţia

demonstraţia

conversaţia euristică

exerciţiul activ

exerciţiul activ

exerciţiul activ

exerciţiul activ

conversaţia euristică

Evaluarea modului de înţelegere a

instrucţiunilor primite

Evaluarea modului de realizare a sarcinilor primite.

Page 5: samancamsanatos.doc minodora.doc

V. Fixarea şi consolidarea cunoştinţelor

VI. Încheierea activităţii

modul cum au lucrat în echipă.

Ca recompensă la felul în care au lucrat, invit copiii într-un autobuz imaginar, pentru a face o scurtă călătorie în Ţara Nutriţiei. La urcarea în autobuz copiii primesc bilete de călătorie (imagini cu alimente) pe care la păstrează pentru control. Apoi, prezint copiilor imagini cu diferite alimente pe monitor. Discutăm despre acestea.

Prezint Piramida alimentelor şi realizez una asemănătoare împreună cu copiii. Biletele sunt cerute la control: fiecare copil aşează biletul în dreptul categoriei de alimente din care acesta face parte (vezi imaginea).

Lectura educatorului : finalul poveştii Şi eu mănânc sănătos !

conversaţie

conversaţia euristică

explicaţie

învăţarea prin descoperire

povestirea

Consolidarea cunoştinţelor

însuşite în lecţiile

anterioare

Evaluarea înţelegerii

importanţei unei

alimentaţii sănătoase

Evaluarea receptivităţii copiilor la mesajul

transmis de poveste

Page 6: samancamsanatos.doc minodora.doc