rolul igienei persoignale

8
PROIECT DIDACTIC OBIECTUL: Educaţie pentru sănătate SUBIECTUL: Rolul igienei personale în prevenirea bolilor transmisibile OBIECTIVE – CADRU: 1. Familiarizarea cu termenii specifici educaţiei pentru sănătate 2. Dezvoltarea unor comportamente de protejare a sănătăţii personale OBIECTIVE INSTRUCTIV – EDUCATIV – FORMATIVE: - să identifice tipuri de boli şi pericolul acestora pentru sănătate; - să cunoască principalele norme de igienă intimă; - să ştie cum să acţioneze în situaţii concrete referitoare la igiena personală ; - să stabilească şi să aplice reguli pentru menţinerea sănătăţii personale. MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: planşe, diapozitive, lecturi , fişe de muncă independentă METODE DIDACTICE : conversaţia, explicaţia, munca independentă, problematiza- rea, povestirea. DESFĂŞURAREA LECŢIEI 1. MOMENT ORGANIZATORIC Pregatirea colectivului pentru buna desfasurare a orei . 2. VERIFICAREA CUNO ŞTINŢELOR Ce lecţie aţi avut de pregătit pentru astăzi ? Ce este igiena? (Ansamblul mijloacelor şi normelor de îngrijire a corpului care permit păstrarea sănătăţii)

Upload: roxana-matfei

Post on 23-Jan-2016

21 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

igiena

TRANSCRIPT

Page 1: Rolul Igienei Persoignale

PROIECT DIDACTIC

OBIECTUL: Educaţie pentru sănătateSUBIECTUL: Rolul igienei personale în prevenirea bolilor transmisibileOBIECTIVE – CADRU:

1. Familiarizarea cu termenii specifici educaţiei pentru sănătate2. Dezvoltarea unor comportamente de protejare a sănătăţii personale

OBIECTIVE INSTRUCTIV – EDUCATIV – FORMATIVE:- să identifice tipuri de boli şi pericolul acestora pentru sănătate;- să cunoască principalele norme de igienă intimă;- să ştie cum să acţioneze în situaţii concrete referitoare la igiena personală ;- să stabilească şi să aplice reguli pentru menţinerea sănătăţii personale.

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: planşe, diapozitive, lecturi , fişe de muncă independentă

METODE DIDACTICE : conversaţia, explicaţia, munca independentă, problematiza-rea, povestirea.

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

1. MOMENT ORGANIZATORICPregatirea colectivului pentru buna desfasurare a orei .

2. VERIFICAREA CUNOŞTINŢELORCe lecţie aţi avut de pregătit pentru astăzi ?Ce este igiena? (Ansamblul mijloacelor şi normelor de îngrijire a corpului care permit păstrarea sănătăţii)Care sunt componentele igienei ? (Igiena corporală, igiena vestimentară, igiena alimentaţiei, igiena mediului înconjurător, igiena intelectuală)

Pentru astăzi am pregătit o fişă de evaluare pentru a verifica mai uşor dacă toţi elevii şi-au însuşit corect principalele norme de igienă personală. (Anexa1)

Se completează şi apoi se verifică frontal completarea fişei de evaluare.Pe tablă este scris textul ,,O zi din viaţa lui Auraş“. Se citeşte textul de către

învăţătoare şi se cere elevilor să identifice ce greşeli a făcut Auraş în respectarea normelor de igiena personală.

3. VERIFICAREA TEMEIElevii au avut de pregătit o scurtă compunere în care să povestească o zi de

week-end petrecută împreuna cu căţelul lor ipotetic. Se citesc câteva compuneri şi se discută pe marginea lor. Elevii vor fi solicitaţi să-şi spună părerea despre igiena creşterii unui animal de casă.

Page 2: Rolul Igienei Persoignale

4. DISCUTII PREGĂTITOAREPe tablă va fi scris următorul enunţ:,,Curăţenia este arma cea mai puternică de luptă împotriva microbilor”.Pornind de la acest enunţ şi de la compunerea redactată de elevi, voi provoca următoa-

rea discuţie :- Ce s-ar întampla dacă am trăi cu un căţel în casă?- Ce sunt microbii ?

5. ANUNŢAREA TEMEI ŞI A OBIECTIVELOR- Astăzi vom învăţa despre rolul igienei în prevenirea bolilor transmisibile. Vom sti

mai bine cum putem să ne ferim de anumite boli, cum putem să prevenim îmbolnăvirea.Se scrie titlul la tablă şi în caiete .

6. TRANSMITEREA ŞI ÎNSUSIREA NOILOR CUNOŞTINŢE- Ce sunt microbii? (Organisme vii , atât de mici încât nu pot fi văzute decât la

microscop )- Bolile transmisibile , contagioase sau molipsitoare sunt acele boli care se transmit

(se iau) de la oameni si animale bolnave la oameni sănătoşi, iar transmiterea acestora (molipsirea) se face prin microbi.

- Ce boli transmisibile cunoaşteţi? - Ca să putem să discutăm organizat despre ele, le vom împărţi în patru mari categorii: boli care pot pătrunde în corpul omului prin respiraţie, prin alimente, prin piele sau prin sânge.

Bolile transmisibile care pătrund prin respiraţie sunt gripa, scarlatina, rujeola, oreionul, meningita. Ne putem îmbolnăvi atunci când o persoană bolnavă aflată în apropierea noastră tuşeşte, strănută, vorbeşte. Astfel elimină o parte din microbi în aer iarnoi, prin inspiraţie, îi introducem în corpul nostru molipsindu-ne. Ne putem de asemenea molipsi intrând în contact cu obiectele bolnavului chiar în lipsa acestuia.

Bolile transmisibile prin alimente pot fi: dizenteria, hepatita epidemică, toxiinfecţiile alimentare, febra tifoidă, verminozele sau parazitozele intestinale, etc. Ne putem îmbolnăvi dând mâna cu o persoană bolnavă, sau mângâind un animal bolnav şi mâncând apoi cu mâinile nespălate ori ducându-le la gură, dacă bem apă din surse neigienice, mâncând alimente care nu sunt proaspete sau sunt păstrate descoperite (permiţând astfel muştelor să se aşeze pe ele), fructe şi legume nespălate, lapte nefiert, carne care nu are avizul sanitar- veterinar.

Bolile transmisibile prin atingerea pielii pot fi eczema, negi, scabia, păduchi, tuberculoza . Ele se pot transmite prin contact direct cu bolnavul sau prin folosirea obiectelor de igienă personală ale acestuia, ba chiar şi prin atingere hainelor .

Bolile care se transmit prin sânge pot fi tifosul, malaria, SIDA. Ele se transmit prin intermediul unor înţepături de insecte.

Page 3: Rolul Igienei Persoignale

Măsuri de prevenire a bolilor transmisibile:evitarea contactului cu persoana bolnavă;evitarea aglomeraţiilor;evitarea contactului cu obiectele bolnavului;folosirea batistei când tuşim sau strănutăm;evitarea jocului cu animale, a mângâierii acestora;păstrarea şi manipularea alimentelor în condiţii de desăvârşită curăţenie;fierberea laptelui cel puţin 15 minute;consumarea cărnii de porc sau vită doar bine fiartă sau friptă;evitarea consumului de apă din surse neigienice;distrugerea muştelor, gândacilor, rozătoarelor;spălarea mâinilor cu apă şi săpun;baia generală;vaccinarea .Pe parcursul expunerii le voi prezenta planşe şi diapozitive.

7. SCHEMA LECŢIEI

Boli transmisibile = boli care se transmit de la oameni şi animale bolnave la oameni sănătoşi, transmiterea acestora făcându-se prin microbi.

Principalele boli transmisibile: gripa, scarlatina, rujeola , oreionul , meningita , hepatita epidemică, toxiinfecţiile alimentare, parazitozele, scabia, malaria, SIDA.

8. CONEXIUNEA INVERSĂCe s-ar putea întâmpla dacă din greşeală aţi lua de pe cuier o altă căciulă

asemănătoare cu a voastră?Ce s-ar putea întâmpla dacă mâncaţi fără să vă spălaţi pe mâini?Ce s-ar putea întâmpla dacă sunteţi bolnav de gripă şi strănutaţi în direcţia

colegului de bancă fără să folosiţi batista?Cum s-ar putea evita toate acestea?

9. RETENŢIA ŞI TRANSFERULJoc de rol:

Andrei este campion naţional de tenis. Duminică va avea un meci important pentru cariera sa. Astăzi este abia luni şi în şcoală deja sunt mulţi copii bolnavi de rujeolă. Este o adevărată epidemie. Imagineazăţi că sunteţi vechi prieteni şi vă întâlniţi din întâmplare. Ce sfaturi i-ai da ?

10.TEMA PENTRU ACASĂAlcătuiţi un dialog între voi şi fratele mai mic, în care să-i explicaţi de ce nu e bine să

mănânce nespălat pe mâini.

Page 4: Rolul Igienei Persoignale

FIŞĂ DE MUNCĂ INDEPENDENTĂ

A sunat ceasul. Începe o nouă zi. Mă ridic din pat, îmi este încă somn. Ce reguli deigienă trebuie să aplic înainte de plecarea la şcoală?

Mi-am amintit!

S-a sunat de ieşire. Suntem în pauza mare. Aşteptăm nerăbdători să servim laptele şicornul.

Ce trebuie să facem mai întâi?

Astăzi în ultima pauză am ieşit cu colegii la fotbal. Deja se sună de intrare!?! Fuga în clasă!

Era să uit . . .

Am ajuns în sfârşit acasă. Bunica îmi deschide uşa zâmbind. Din casă mă întâmpinǎmirosuri îmbietoare de fripturǎ şi cartofi prǎjiţi.

-Sǎrut mâna, bunico! E gata masa?-Da, dar mai întâi vei merge sǎ . . .

E ora 17,00. Adi vine în vizitǎ şi dupǎ câteva ocolişuri îmi spune:- Ştii, în seara aceasta voi merge la film împreunǎ cu verişorii mei. N-ai putea sǎ-mi

împrumuţi tricoul albastru? Se va asorta foarte bine cu blugii mei cei noi.- . . . .

S-a fǎcut deja ora . . . Mǎ pregǎtesc de culcare, adicǎ . . .

Page 5: Rolul Igienei Persoignale

O ZI DIN VIAŢA LUI AURAŞ

Zgomotul asurzitor al ceasului deşteptător tulbură liniştea dimineţii. Auraş rezolvă repede problema: o pernă în cap şi somnul revine.

- Auraş! Auraş! se aude glasul mamei din bucătărie. Iar vei întârzia la şcoală dacă nu te ridici din pat!

- Bine! mormăie Auraş. Mă ridic îndată. . .- Auraş, îmbracă-te repede! Pe masă te aşteaptă deja micul dejun, spală-te şi, oricum,

grăbeşte-te!- Doamne, e 7:40 ! În cinci minute mă îmbrac şi-mi fac ghiozdanul, în zece minute

ajung la şcoală, mai rămân doar cinci minute pentru masă şi spălat… Cum să fac? Ştiu!Sunt deja curat pentru că nu m-am murdărit în somn, beau repede ceaiul şi felia de unt o înghesui în gură până ies pe uşă…

Ce bine că am ajuns la timp! Prima oră avem educaţie pentru sănătate. Aoleu! Ne controlează la unghii! Oare când mi le-am tăiat ultima oară? Le-aş curăţa repede dacă aş avea un băţ de chibrit… Am găsit! Vârful de la compas poate fi o unealtă foarte bună.

Cu chiu, cu vai a trecut şi ziua de astăzi. Bine că Auraş a ajuns din nou acasă . A servit prânzul, aspru dojenit de bunica sa fiindcă a uitat să se spele pe mâini şi să se schimbe.

- Mor de somn! Sărut mâna pentru masă, bunico! zise băiatul şi plecă în camera lui.Bunica-i aranjase patul dar el îşi scoase plapuma din lada studioului şi se băgă sub ea

aşa îmbrăcat cum era .După amiaza s-a desfăşurat aproape normal: rugăminţi din partea bunicii să lase

calculatorul şi să treacă la lecţii, rugăminţi din partea prietenilor să iasă la joacă… Normal că, până la urmă, au căştigat prietenii. Afară se încinsese un fotbal… Noroc că mama a venit mai devreme de la serviciu şi l-a mai ajutat puţin la matematică, altfel ar fi rămas cu tema nefăcută …

- Ce film interesant! zise Auraş cu privirea îndreptată spre ecranul televizorului. - Nu-l vei putea urmări până la sfârşit fiindcă se termină în jur de ora 23,00 şi, în plus,

este interzis copiilor sub 12 ani.- Te rog, tati, e un film cu Van Damme, ştii că este actorul meu preferat!După terminarea filmului, Auraş plecă la culcare. Când dulcea vrajă a somnului era

să-l cuprindă , un junghi ca un cuţit îi trecu prin ureche.- Au, mă doare! Auraş merse la bucătărie să caute o scobitoare pentru a rezolva

problema. Noroc că mama veni repede şi-i puse în ureche câteva picături de soluţie otică.În sfârşit, băiatul ajunse în lumea viselor, dar … stupoare! Pe corpul său se băteau nişte

fiinţe mici şi ciudate cu nişte guri mari, mari. Era un adevărat coşmar. Cine credeţi că erau fiinţele mici şi ciudate de pe corpul său?De ce credeţi că Auraş avea un coşmar?Ce-ar trebui să facă pentru a preveni astfel de coşmaruri?