regate si imperii din orientul antic.studiu de caz egipt si persiaa
DESCRIPTION
dTRANSCRIPT
PROIECT DE LECŢIE
I. ALGORITMUL INTRODUCTIV Unitatea de învăţământ: Liceul Teologic Baptist ”Emanuel” Oradea Student practicant:Gligor Andrei Clasa: a V-a B Data: 29.10.2013 Obiectul: Istorie universală Unitatea de învăţare: Orientul Antic Lecţia: Regate si Imperii din Orientul Antic.Studiu de caz : Egipt si Persia Tipul lecţiei: lecţie mixtă (dobândire de cunoştinţe, sistematizare, exersare şi evaluare a competenţelor de muncă intelectuală) Loc de desfăşurare: cabinetul de istorie
Competenţe-cheie europene:
1.Comunicarea în limbă maternă
4. Competenţa digitală
5. Competenţe sociale şi competenţe civice
6. A învăţa să înveţi
8. Sensibilizare şi exprimare culturală
Competenţe generale:
1.Utilizarea eficientă a comunicării şi a limbajului de specialitate.
3. Aplicarea principiilor şi a metodelor adecvate în abordarea surselor istorice.
4. Folosirea resurselor care susţin învăţarea permanentă.
Competenţe specifice
1.1.Utilizarea termenilor specifici istoriei Orientului Antic ,in diferite situatii de comunicare scrisa sau orala..3.2.Stabilierea ,pe baza surselor istorice ,a elementelor evolutiei grupurilor umane si civilizatiilor omenesti.3.3. Localizarea în timp şi spaţiu a faptelor istorice din Antichitate, pe baza surselor istorice.3.4. Relatarea unui fapt istoric din Antichitate, utilizând informaţii selectate din surse istorice, cunoscute sau la prima vedere.3.5. Stabilirea unor asemănări şi deosebiri între civilizaţiile Antichităţii, pe baza surselor istorice date.3.6. Utilizarea informaţiilor istorice selectate dintr-o sursă istorică, într-o expunere scrisă, sau orală.4.1. Elaborarea de instrumente grafice folosind informatii referitoare la timp si spatiu.
Obiective operaţionale: Cognitive
O1- Să definească următoare concepte istorice: Regat, Imperiu ,politica expansionista,satrap,nomarh,anarhie.O2 Să identifice minimum doua caracteristici ale regatelor si imperiilor
Formative :O3- Sa realizeze o schema comparativa privind deosebirile si asemanarile dintre regat si imperiu
O4-Să analizeze, pe baza surselor date, importanța monarhului în societatea antică
Atitudinale:
O5- Să emita judecati de valoare privind contribuția Imperiilor egiptean și persan în civilizarea
popoarelor Orientului antic
Evaluarea : formativ-ameliorativă (de achiziţii, de proces, de produs)
Obiective ale evaluării:
Cognitive: Oe1: Să utilizeze în contexte noi următorii termeni istorici: troc, politeist, monoteist, scriere pictografică, scriere cuneiformă, scriere hieroglifică, papirus, semiți, indo-europeni, Orientul Antic, dinastie, oraș-stat, sclav.
Oe2: Să poziționeze pe hartă popoarele Orientului antic
Oe3: Să prezinte principalele popoare ale Orientului antic (minim 1 caracteristică)
Formative: Oe4: Să analizeze relațiile dintre elementele cadrului natural-populații-ocupații
Oe5: Să compare orașul-stat cu regatul și imperiul
Atitudinale: Oe6: Să emită judecăți de valoare cu privire la importanța civilizațiilor Orientului antic.
Valori şi atitudini vizate: - Gândire criticã şi flexibilã
- Relaţionare pozitivã cu ceilalţi
Strategii: inductiv-deductivã, explicativ- conversativã, dirijată
Strategia Didactica:
Metode si procedee: M1: Conversatia euristica; M2:diagrama Venn ; M3:demonstratia; M4:comparatia ; M5:Conversatia examinatoare M6-explicatia; M7 probelmatizarea
Instrumente de evaluare: verificarea frontalã orală, observarea sistematică, fișă de grup Forme de organizare a activitãţii: frontală,individualã, pe grupe cooperante
Resurse: - Umane :30 elevi- De timp : 50’
Mijloace didactice:
RM1:Manualul
RM2:Caiet de lucru
RM3: harta Orientului antic
RM4: PowerPoint
RM5 Programa scolara
RM6:Macroproiectarea didactica
manuale: Istorie clasa a V -a, Ed. Teora
Bibliografie :
Horia C. Matei,O istorie a lumii antice,Ed.Albatros,1984 Minodora Perovici: Istorie universala: atlas scolar ilustrat Horia C. Matei,Enciclopedia Antichitatii,Ed.Meronia,1995
II. DEMERSUL DIDACTIC
Secvenţele demersului
didactic
Conţinuturile vizate
Obiective
operaţionale/
obiective ale evaluării
Activitatea clasei Resurse Evaluare
Profesor Elevi materiale
Proced.
Momentul organizatoric
-absenţele-organizează materialele
- organizează clasa
-crează un climat cooperant
- răspund cerinţelor
- pregătesc materialele solicitate
Reactualizarea cunoştinţelor/evaluare
Oe1
Oe1
Oe1
Oe1
Ce intelegem prin Orient Antic?
Exepmple de popoare din Orientul Antic, precizand originea lor.
Cum a mai fost numita Fenicia, si de ce?
Cine a creat prima metoda de scriere bazata pe litere inlocuind astfel simbolurile si pictogramele folosite anterior?
Ce este pergamentul?
Care este cea mai veche forma de organizare politico teritoriala?
Raspund la solicitare ,utilizand informatiile dobandite anterior
RM1
RM3
M5
Observare sistematică
Verificare frontală orală
Oe1
Oe2
Oe3
Oe2
Oe5
Definiti termenul de suprematie.
Exemple de orase state din Fenici,India,Mesopotamia.
Ocupatii principale ale popoarelor Orientului antic.
Care a fost primul imperiu cunoscut in istorie, si de cine a fost acesta condus?
Prin ce se deosebeste un imperiu de un oras stat?
Ce titulu are conducatorul unui imperiu?
RM3
M4
Evocare
Anunţarea subiectului şi a obiectivelor
Regate si Imperii din Orientul Antic.Studiu de caz : Egipt si Persia
notează pe tablă titlul lecţiei
-prezinta elevilor principalele caracteristici ale regatelor si a imperiilor pentru a putea gasi asemanari si deosebiri dintre acestea.-organizează învățarea
M2
Dobândirea de noi cunoştinţe
Regate si imperii in Orientul Antic. St de caz: Egipt si Persia.
Noțiuni: : Regat, Imperiu ,politica expansionista,satrap,nomarh, anarhie
O1
O2
a)Cunoasterea/receptarea/invatarea
Defineste:Regat,Imperiu ,politica expansionista,satrap,nomarh, anarhie
Să identifice minimum doua caracteristici ale regatelor si imperiilor
-Definesc termeni
-identifica minim doua caracteristici ale regatelor si imperiilor
RM1
RM5
RM6 M1
Observare sistematică
Verificare frontală orală
O3
Sa realizeze o schema comparativa privind deosebirile si asemanarile dintre regat si imperiu
B) Intelegerea noilor continuturi
Explica:formarea Egiptului si organizarea sa administrativa,perioada imperiului egiptean,2 reprezentanti.
Intemeierea regatului persan,imperiul persan in timpul lui Darius I,guvernarea,organizarea administrativa.
c) Analiza
Să analizeze, pe baza surselor date, importanța monarhului în societatea antică
Să compare orașul-stat cu regatul și imperiul
Analizeaza pe baza surselor date, importanta monarhului
pe baza cunoștințelor acumulate compara orasul-stat cu regatul si imperiul
RM3
RM4
RM4
M6
Observare sistematică
Verificare frontal orală
d) SintezaSă emita judecati de valoare privind contribuția Imperiilor egiptean și persan în civilizarea popoarelor Orientului antic
îşi asuma responsabilitatea unei opinii argumentate
M7
Stimularea performanetei
O5
Care este contribuția Imperiilor egiptean și persan în civilizarea popoarelor Orientului antic?
Ofera solutii
M7 Verificare frontală orală
Asigurarea retenţiei şi a transferului
O3
O4
Solicita elevilor sa deseneze doua cercuri care se suprapun partial pentru a putea compara Regatul si Imperiul(asemanari in centru,deosebiri pe mergine)
Solicita elevilor sa realizeze o schema sub forma unui chiorcine cu atributiile monarhului.
- completează diagrama
Realizeaza schema
Verificare frontală orală
Fișa de lucru
Evaluarea:
Capacităţi/aptitudini/atitudini
Analizeaza critic,lauda,ierarhizeaza,decide si noteaza
se raportează la aprecierile formulate