proiect_matematica pt inspectie

14
Proiect didactic Data :28.05.2015; Ora :9-10; Clasa : a III–a B; Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe; Disciplina: Matematică; Unitatea de învăţare: Măsurări; Subiectul lecţiei: „Măsurarea masei corpurilor”; Tipul de lecţie: predare-învăţare; Obiective de referinţă: 1.4- să efectueze operaţii de înmulţire şi împărţire cu nr. naturale mai mici decât 100; 2.8 –să utilizeze instrumente si unităţi de masura standard si nonstandard pentru lungime , capacitate , masa , timp si unităţi monetare in situaţii variate; 3.1 –sa exprime clar si concis calculele făcute in rezolvarea unei probleme; 4.1 – sa manifeste iniţiativa in a transpune diferite situaţii in context matematic , pronunţând modalităţi diferite de abordare a unei probleme; 4.3 – sa manifeste un comportament adecvat in relaţiile cu colegii dintr-un grup de lucru in echipa in cadrul activităţilor practice de rezolvare de probleme;

Upload: ttsdac

Post on 12-Jan-2016

218 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

proiect

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect_matematica Pt Inspectie

Proiect didactic

Data :28.05.2015;

Ora :9-10;

Clasa : a III–a B;

Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe;

Disciplina: Matematică;

Unitatea de învăţare: Măsurări;

Subiectul lecţiei: „Măsurarea masei corpurilor”;

Tipul de lecţie: predare-învăţare;

Obiective de referinţă:

1.4- să efectueze operaţii de înmulţire şi împărţire cu nr. naturale mai mici decât 100;

2.8 –să utilizeze instrumente si unităţi de masura standard si nonstandard pentru lungime , capacitate ,

masa , timp si unităţi monetare in situații variate;

3.1 –sa exprime clar si concis calculele făcute in rezolvarea unei probleme;

4.1 – sa manifeste inițiativa in a transpune diferite situații in context matematic , pronunțând modalităţi

diferite de abordare a unei probleme;

4.3 – sa manifeste un comportament adecvat in relațiile cu colegii dintr-un grup de lucru in echipa in

cadrul activităților practice de rezolvare de probleme;

Obiective operaţionale:

O1- sa completeze rebusul;

O2- sa recunoască modele de cantare si sa numească pentru masele căror corpuri sunt folosite;

O3- sa cunoască multiplii si submultiplii kilogramului si poziția lor pe scara;

O4- sa rezolve exerciții si probleme;

O5- sa calculeze si sa îşi găsească stupul corect;

Page 2: Proiect_matematica Pt Inspectie

Strategie didactică:

a)Metode şi procedee: conversaţia, metoda ciorchinelui, metoda cubului,

exerciţiul, explicaţia,problematizarea , joc didactic;

b)Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe;

c) Mijloace de învăţământ: fişe de lucru,modele de cantar , planșa cu stupul ,

cub , jetoane cu albine;

d)Material bibliografic:

- Viorica Paraiala , Dumutru D. Paraiala , Cristian – George

Paraiala :- Matematica - manual pentru clasa a III-a, Editura Euristica, Bucureşti, 2002.

- Matematica – culegere auxiliar al manualelor , clasa a III-

a, auxiliar pentru elevi şi cadre didactice, Editura Euristica, Iaşi.

- Consiliul Naţional pentru Curriculum, Programe şcolare pentru clasa a III-a, Bucureşti, 2005.

- C.Petrovici- Didactica predării matematicii in învăţământul

primar, Iasi 2012

Învăţător: Mihalca Codruţa

Page 3: Proiect_matematica Pt Inspectie

Scenariu didactic

Momentele

lecţieiConţinutul lecţiei

Strategii didactice

Evaluar

e

Metode

şi

procede

e

Mijloace

de

învăţămân

t

Forme de

organizar

e

1. Moment

organizatori

c

2.

Verificarea

temelor

3. Captarea

atenţiei

- stabilesc climatul psihopedagogic necesar desfăşurării

optime a lectiei

- se verifică frontal tema. Elevii citesc fiecare pe rând

rezultatele obținute la fiecare exercițiu.

- se face printr-un rebus unde pe verticala A-B se va obține

unitatea de masura principala pentru masa corpurilor ,

KILOGRAMUL.(Anexa 1)

- Pentru ce se folosește aceasta unitate de măsură?

instructaj

verbal

activitatea

independentă

problematiza-

rea

fişa de lucru

frontal

frontal observaţia

sistematică

Page 4: Proiect_matematica Pt Inspectie

4.Anunţarea

temei şi a

obiectivelor

5.Dirijarea

învăţării

-„ Astăzi vom trece la o altă unitate de masura si anume

kilogramul. Pana la sfârșitul orei voi va trebui sa cunoașteți

multiplii şi submultiplii kilogramului , să faceți calcule

matematice cu aceștia şi să rezolvați probleme.”

Le oi aduce in fata copiilor câteva modele de cantare:

„Ce este acesta?”

„Ce se cântăreşte cu el?”

„Unde se foloseşte?”

- în același mod voi proceda cu toate cântarele accentuând

faptul ca la bijuterie unitatea de masura pentru bijuterii este

gramul şi se foloseşte drept cântar balanța.

- scriu data si titlul pe tabla apoi scriem multiplii şi

submultiplii kilogramului.

„Moș Miron mi-a lăsat stupul aici dar m-a rugat sa îl ajut

să rezolve niște exerciții împreuna cu voi pentru ca el nu

reușește :”

- câte un copil va veni la stup , va lua un bilețel si va

rezolva exercițiile de pe el:

conversaţia

explicaţia

problematiza-

rea

modele de cantare

proba practica de

cantaride

frontal

frontal

aprecierea

critică a

răspunsurilor

date de elevi

analiza

răspunsurilor

date de elevi

Page 5: Proiect_matematica Pt Inspectie

6. Obţinerea

1.Completeaza :

1000g= kg

10q= t

100cg= g

1kg= dg

2. Calculează:

27 kg + 36 kg = 35 kg + 35 kg – 16 kg =

91 kg – 37 kg = 7 kg x 8 kg + 19 kg =

300 kg – 67 kg = 42 kg : 6 kg + 99 kg =

3.Dintr-un stup Moș Miron aduna 2 kg de miere.

El are 12 stupi. Mierea este pusă în vase de cate 3

kg. De câte vase are nevoie Moș Miron?

- împărţiţi în grupe vor veni pe rând vor arunca cubul si

vor răspunde la cerințele de pe jetonul corespunzător

numărului care a căzut la zar:

1.DESCRIE-unitatea de masura standard pentru lungime si

apoi pe cea pentru capacitatea vaselor.

metoda

cubului

Metoda

ciorchinelui

cub

fise de lucru

In echipa observaţia

sistematică

Page 6: Proiect_matematica Pt Inspectie

performanţe

i2.APLICA- metoda de calcul cea mai potrivita pentru a

obține rezultatul corect:

125kg+25kg:5kg=

100g:10g+81kg:9kg=

25g x 10g x 2g=

(35hg:7hg+5hg) x0g=

3.DESCOMPUNE folosind numai adunarea:

175kg=100kg+50kg+7kg

1020g=

127dag

525hg=

356cg=

4.ANALIZEAZA- si rezolva problema (știu/vreau sa

știu/am învăţat).

Ursulețul si iepurele cântăresc împreuna 150 kg. Știind ca

ursulețul cântăreşte de 14 ori mai mult decât iepurele ,

aflați cate kg cântăreşte fiecare?

5.COMPARA –si completează pentru a obține expresii

exercițiul

problematiza-

rea

Știu/Vreau sa

știu / am

învăţat

explicația

Page 7: Proiect_matematica Pt Inspectie

7.Fixarea si

consolidarea

adevărate :

Kg g

Cg hg

Kg q

t kg

6.ARGUMENTEAZA- ce cântăreşte mai mult:

Un kg de pene sau un kg de faina?

De ce?

Ne jucam jocul:”Găseşte-mi casa:”

REGULA JOCULUI:

Fiecare elev va alege un jeton cu cate un exercițiu de

calcul. Ei vor rezolva exercițiul si vor pune jetonul cu

albinuța la stupul care se potrivește . Fiecare stup va avea

scris pe el nr. din 20 in 20. Ei vor așeza albinuța la stupul

care cuprinde rezultatul obținut .

- fac aprecieri generale si individuale ;

a-le dau tema pentru acasă ;

explicația

joc didactic jetoane cu

albinuța

frontal

observaţia

sistematică

Page 8: Proiect_matematica Pt Inspectie

8.Încheierea

activităţi

Page 9: Proiect_matematica Pt Inspectie

ANEXA 1

K I L O M E T R U L

M I L I M E T R U

L I T R U L

H E C T O M E T R U

L U N G I M E

C E N T I L I T R U L

D E C A M E T R U L

M E T R U L

K I L O L I T R U L

D E C I L I T R U L

Page 10: Proiect_matematica Pt Inspectie

1. Cea mai mare unitate de măsura pentru lungime;

2. Cea mai mica unitate pentru măsurat lungimea;

3. Unitatea de masura standard pentru capacitatea vaselor;

4. Unitatea de masura de 10 ori mai mica decât kilometrul;

5. Metrul este unitatea de masura standard pentru…..;

6. Este mai mare decât mililitrul de 10 ori;

7. Mai mare decât metrul de 10 ori;

8. Unitatea de măsură standard pentru lungime;

9. Cel mai mare multiplu al litrului;

10. Mai mic decât litrul de 10 ori;