proiect.litera.e.alina

9
PROIECT DE LECŢIE DATA: 9 ianuarie 2014 ŞCOALA GIMNAZIALĂ “CAROL I”/ÎNVĂȚĂMÂNT SPECIAL INTEGRAT CLASA: a II a PSIHOPEDAGOG: Belu Alina Maria ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare DISCIPLINA: Citire-scriere-comunicare CONȚINUTUL ÎNVĂȚĂRII: Sunetul şi litera e TIPUL LECȚIEI: predare OBIECTIVE DE REFERINȚ Ă: 1.3. să distingă cuvintele dintr-o propoziţie dată, silabele dintr-un cuvânt şi sunetele dintr-o silabă; 2.3. să manifeste iniţiativă şi interes pentru a comunica cu ceilalţi; 3.1. să identifice litere, grupuri de litere, silabe, cuvinte şi enunţuri în textul tipărit şi în textul scris de mână. OBIECTIVE OPERAȚIONALE: cognitive: - să delimiteze cuvintele în enunţuri; - să stabilească poziţia unui cuvânt într-o propoziţie; - să identifice poziţia silabelor în cuvânt; - să identifice şi să citească silaba care conţine litera e; - să recunoască cu uşurinţă literele învăţate anterior; - să pronunţe corect sunetele care formează cuvintele; - să asocieze sunetul cu litera; - să pună în corespondenţă cuvintele cu imaginile corespunzătoare; - să citească propoziţiile date respectând semnele de punctuaţie; - să simuleze o situaţie de comunicare. afectiv – atitudinale: - să completeze fişele de lucru corect, în timp dat;

Upload: belu-alina

Post on 31-Dec-2015

7 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

Proiect didactic

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect.litera.e.alina

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 9 ianuarie 2014ŞCOALA GIMNAZIALĂ “CAROL I”/ÎNVĂȚĂMÂNT SPECIAL INTEGRATCLASA: a II aPSIHOPEDAGOG: Belu Alina MariaARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicareDISCIPLINA: Citire-scriere-comunicareCONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII: Sunetul şi litera eTIPUL LECŢIEI: predare

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:1.3. să distingă cuvintele dintr-o propoziţie dată, silabele dintr-un

cuvânt şi sunetele dintr-o silabă;2.3. să manifeste iniţiativă şi interes pentru a comunica cu ceilalţi;3.1. să identifice litere, grupuri de litere, silabe, cuvinte şi enunţuri în textul tipărit şi în textul scris de mână.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

cognitive: - să delimiteze cuvintele în enunţuri;- să stabilească poziţia unui cuvânt într-o propoziţie;- să identifice poziţia silabelor în cuvânt;- să identifice şi să citească silaba care conţine litera e;- să recunoască cu uşurinţă literele învăţate anterior;- să pronunţe corect sunetele care formează cuvintele;- să asocieze sunetul cu litera;- să pună în corespondenţă cuvintele cu imaginile

corespunzătoare;- să citească propoziţiile date respectând semnele de

punctuaţie;- să simuleze o situaţie de comunicare.

afectiv – atitudinale:- să completeze fişele de lucru corect, în timp dat;- să stabilească relaţii de colaborare în timpul lucrului în

echipă. psiho – motorii:

- să lucreze ordonat cu materialul didactic pus la dispoziţie.

STRATEGIA DIDACTICĂ:1. RESURSE PROCEDURALE: conversaţia, explicaţia, metoda fonetică analitico- sintetică, demonstraţia, observaţia2. RESURSE MATERIALE: manual, planşe (cu alfabetul, cu litera e), fişe de lucru, alfabetarul clasei, alfabetarele individuale ale copiilor, decupaje cu fragmente tipărite3. FORME DE ORGANIZARE: * frontală; * individuală; EVALUARE: continuă şi formativăLOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de clasăDURATA: 45 minute

Page 2: Proiect.litera.e.alina

BIBLIOGRAFIE: *** - ,, Programe şcolare pentru clasele I şi a II-a, Limba şi literatura

română ”, Bucureşti, 2003, p.59 – p.66; *** - ,, Ghid metodologic” pentru aplicarea programelor de limba şi

literatura română, învăţământ primar şi gimnazial, C.N.C., 2002; Iordăchescu, Carmen – „Să dezlegăm tainele abecedarului”, Editura

Carminis, 2006; Peneş, Marcela - ,, Abecedar”, manual pentru clasa I, Editura Ana

2000, 2006,Bucureşti, p. 36; Peneş, Marcela – „Îndrumător pentru folosirea abecedarului” , Editura

Aramis, 2006; Ungureanu, Adalmina – „Metodica studierii limbii şi literaturii

române”, învăţământ primar, Editura AS’S, Iaşi, 2003.

Page 3: Proiect.litera.e.alina

FIŞĂ DE LUCRU

Colorează doar imaginile care sugerează cuvinte care conţin sunetul e:

FIŞĂ DE LUCRU

Colorează doar imaginile care sugerează cuvinte care conţin sunetul e:

FIŞĂ DE LUCRU

Colorează doar imaginile care sugerează cuvinte care conţin sunetul e:

Page 4: Proiect.litera.e.alina

- DESFĂŞURAREA LECŢIEI -

ETAPELE LECŢIEI

CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII RESURSE

ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTOAREI ACTIVITATEA ELEVILOR PROCEDURALE MATERIALE1. Organizarea condiţiilor

Asigur condiţiile necesare bunei desfăşurări a lecţiei. Pregătesc materialul didactic necesar.

Se pregătesc pentru începerea orei de limba şi literatura română..

* conversaţia * abecedare* planşă cu litera e* planşă cu alfabetul

2. Reactualizarea cunoştinţelor anterioare

Cer elevilor să indice locul fiecărei litere învăţate în alfabet. Solicit citirea în lanţ şi selectivă a lecţiei anterioare.

Indică literele învăţate. Citesc lecţia.

* observaţia* conversaţia* exerciţiul

* planşa cu alfabetul* manualul

3. Captarea atenţiei

Cer elevilor să privească imaginea din abecedar de la p. 36. - Ce vedem în această imagine? - Ce ţine poştaşul în mână? - De unde ştie poştaşul cui trebuie să dea scrisoarea? - Dar băiatul ce are în mână? Din discuţia cu elevii reţin propoziţia Băiatul are un elicopter. - Din câte cuvinte este alcătuită această propoziţie? - Care este primul cuvânt? Dar al doilea? Dar al treilea? Dar al patrulea? - Despărţiţi cuvântul elicopter în silabe! Din câte silabe este alcătuit? Care este prima, a doua, a treia, a

Privesc imaginea.

- … un copil şi un nene. - … o scrisoare. - … pe plic este scris numele băiatului. - … un elicopter. Ascultă.

Răspund.

* observaţia* conversaţia* exerciţiul* metoda fonetică analitico-sintetică

* manualul

Page 5: Proiect.litera.e.alina

patra silabă? - Ce sunete se aud în fiecare silabă? - Cu ce sunet începe cuvântul elicopter?

4. Anunţarea temei şi a obiectivelor

Anunţ elevii că vor învăţa un sunet nou, sunetul e şi litera e. Prezint obiectivele într-o formă accesibilă copiilor. Pronunţ demonstrativ sunetul e. Cer elevilor să dea exemple de cuvinte care încep cu sunetul e. Expun planşa cu litera e şi se precizează elementele grafice componente. Arăt care este locul literei e în alfabetul limbii române.

Ascultă.

Dau exemple de cuvinte care încep cu sunetul e. Observă litera e şi precizează elementele grafice componente.

Privesc, reţin.

* conversaţia* demonstraţia* exerciţiul* observaţia

* planşa cu litera e* planşa cu alfabetul

5. Dirijarea învăţării

Solicit elevii să încercuiască litera e pe decupaje din ziare. Cer elevilor să citească în şoaptă, apoi cu voce tare cuvintele scrise în manual. Solicit despărţirea cuvintelor în silabe, precizarea sunetelor care se aud în fiecare silabă, scrierea cuvintelor cu ajutorul alfabetarului, analizarea poziţiei sunetului e în

Încercuiesc litera e. Citesc cuvintele.

Răspund cerinţelor.

* exerciţiul* metoda fonetică analitico-sintetică* observaţia* conversaţia

* decupaje din ziare* manualul* alfabetar* fişă de lucru* culori* carioci

Page 6: Proiect.litera.e.alina

fiecare cuvânt, alcătuirea de propoziţii cu ajutorul cuvintelor date. Solicit redarea dialogului dintre Nelu şi poştaş. Citesc lecţia model. Solicit citirea lecţiei în lanţ, selectiv, pe roluri. - Ce literă am învăţat astăzi? Cer rezolvarea fişei de lucru.

Redau dialogul.

Citesc dialogul pe roluri.

Ascultă, urmăresc. Citesc lecţia.

- … litera e. Rezolvă fişa de lucru.

6. Tema pentru acasă

Anunţ tema pentru acasă: citirea lecţiei şi scrierea literei e pe 2 rânduri.

Notează tema.

* conversaţia* explicaţia

* manualul