proiecte+de+activitate+dezvoltare+emotionala

27
Proiect de activitate (identificarea emoţiilor, activitatea 1, grupa Aria curriculară : Educaţie pentru societate Domeniul : Dezvoltare socio-emoţionale Subdomeniul : - Dezvoltare psihosocială - Dezvoltare emoţională Grupa: pregătitoare Tema activităţii: Cum ştim ce simte celălalt-partea 1 ”Câte feţe sunt pe lume- ce exprimă o faţă? Cum arată o emoţie?” Tipul de activitate: evaluarea cunoştinţelor, predare şi consolidare de cunoştinţe Scopurile activităţii : Evaluarea cunoştinţelor declarative despre emoţii Dobândirea de cunoştinţe despre principalele tipuri de emoţii şi cum se exprimă ele fa !dentificarea stărilor emoţionale "n funcţie de mimică şi gesturi !biective operaţionale : #a sfârşitul acestei activităţi copiii vor fi capabili să: afirme care sunt principalele emoţii pozitive şi negative să identifice emoţiile "n funcţie de expresia lor facială şi posturalăgestuală să redea şi să exprime diferite tipuri de emoţii "ntr-un context dat Strategii didactice: Metode: conversaţia, observaţia, exerciţiul, problematizarea şi dramatizarea Material didactic: cartea Making Faces de $utter%orth &' ()**+ , alter $oo.s #td, #ondon (sau orice carte de poveşti care persona/e care exprimă diferite emoţii , diferite materiale naturale (frunze, seminţe şi dimensiune 0), o oglindă, tablă şi instrumente de scris Durata activităţii : 12 de minute (activitate integrată- domeniile experienţiale: om şi societate, estetic Secvenţa didactică !rgani"area activităţii Strategii didactice #valuare$feedbac% &oment organi"atoric 0sigurarea unui climat optim desfăşurării activităţii prin: aerisirea sălii, aran/area mobilierului, pregătirea materialelor necesare pentru desfăşurarea activităţii şi organizarea copiilor pe grupuri de lucru 3onversaţia şi explicaţia 4bservarea comportamentului 'aptarea atenţiei 3opiii vor fi aşezaţi "n semicerc, pe scaune şi se va prezenta succint conţinutul cărţii ce se va folosi "n cursul activităţii 3onversaţie 4bservarea comportamentului copiilor şi interesul pentr conţinutul cărţii )

Upload: budeanu-irina

Post on 07-Oct-2015

35 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

proiect didactic grupa mare

TRANSCRIPT

Proiect de activitate

Proiect de activitate (identificarea emoiilor, activitatea 1, grupa pregtitoare)Aria curricular: Educaie pentru societate

Domeniul: Dezvoltare socio-emoionale

Subdomeniul: - Dezvoltare psihosocial

Dezvoltare emoional

Grupa: pregtitoareTema activitii: Cum tim ce simte cellalt-partea 1 -Cte fee sunt pe lume- ce exprim o fa? Cum arat o emoie?

Tipul de activitate: evaluarea cunotinelor, predare i consolidare de cunotine

Scopurile activitii: Evaluarea cunotinelor declarative despre emoii

Dobndirea de cunotine despre principalele tipuri de emoii i cum se exprim ele facial i postural/gestural

Identificarea strilor emoionale n funcie de mimic i gesturi

Obiective operaionale: La sfritul acestei activiti copiii vor fi capabili s: afirme care sunt principalele emoii pozitive i negative

s identifice emoiile n funcie de expresia lor facial i postural/gestual

s redea i s exprime diferite tipuri de emoii ntr-un context dat

Strategii didactice: Metode: conversaia, observaia, exerciiul, problematizarea i dramatizareaMaterial didactic: cartea Making Faces de Butterworth N. (1993), Walter Books Ltd, London (sau orice carte de poveti care conine imagini cu personaje care exprim diferite emoii), diferite materiale naturale (frunze, semine i fructe, ln), creioane colorate i cartoane albe de dimensiune A1, o oglind, tabl i instrumente de scrisDurata activitii: 50 de minute (activitate integrat- domeniile experieniale: om i societate, estetic i creativ i domeniul psihomotric)

Secvena didacticOrganizarea activitiiStrategii didacticeEvaluare/feedback

Moment organizatoricAsigurarea unui climat optim desfurrii activitii prin: aerisirea slii, aranjarea mobilierului, pregtirea materialelor necesare pentru desfurarea activitii i organizarea copiilor pe grupuri de lucruConversaia i explicaiaObservarea comportamentului

Captarea atenieiCopiii vor fi aezai n semicerc, pe scaune i se va prezenta succint coninutul crii ce se va folosi n cursul activitiiConversaieObservarea comportamentului copiilor i interesul pentru coninutul crii

Reactualizarea cunotinelorPrintr-o conversaie se vor reactualiza cunotine legate de fizionomia feei i expresiile faciale n exprimarea emoiilor

- cum desenm faa unui copil? Deci, din ce este alctuit o fa?

- dac eu art aa (zmbesc) sunt fericit sau trist? Dar dac art aa (speriat), ce spune asta despre mine? Se pot prezenta mai multe expresii faciale legate de diferite emoii i copiii pot s le identifice. Acolo unde copiii nu pot denumi emoiile, ele vor fi numite de educatorConversaieAprecieri verbale, corectitudinea rspunsurilor

Anunarea temei i a obiectivelorAstzi vom nva despre cum arat faa noastr cnd simim ceva anume. Ai vzut c feele noastre arat diferit atunci cnd suntem bucuroi, triti sau furioi. Aa c acum o sa fim mici actori i vom vedea cum arat faa noastr i ce simim n anumite situaii. ConversaiaObservarea comportamentului verbal i nonverbal

Desfurarea activitiiUn copil este rugat s vin n faa grupei i s asculte mpreun cu ceilali urmtoarea ntmplare. Copilul ales, spre deosebire de ceilali, va reda povestea, dramatiznd-o: este diminea i te-ai trezit, iar pe fereastra de la camera ta vezi c ninge. Este prima ninsoare din acest an!!! Deschizi fereastra i fugi la mama ta s o rogi s te lase s iei afar s te joci. Mama (acum este ales un alt copil) refuz categoric s te lase afar, spunnd c este frig i tu tueti. ns nu te lai, te rogi mult de mama s te lase, nu renuni dei e tare greu s o convingi! n sfrit, mama te las s mergi afar i iei, te joci cu zpad, faci bulgri, i arunci pe strad i peste cas...Apoi i vine o idee: ce ar fi s faci un monstru din zapad? Te apuci i ncet-ncet construieti un monstru din zpad (poate fi ales un copil) i nu dup mult vreme, vine n vizit la voi acas vecina, prietena mamei tale (alt copil). Cnd vede monstrul fcut de tine, ncepe s strige tare dup mama ta i s vezi c faa ei arat de parc a vzut o fantom. Tu ncepi s rzi pe ascuns i chiar atunci vine mama i te ceart c ai fcut o glum nesrat...

Copiii se aeaz la locurile lor i se discut despre fiecare moment al scenetei interpretate: ce emoii a simit personajul cnd a vzut prima zpad din an?, dar cnd s-a rugat de mama s l (o) lase afar, la joac i mama a refuzat? Ce a simit cnd s-a jucat cu zpad, dar cnd a fcut gluma pentru vecina? Ce a simit vecina cnd a vzut monstrul fcut de tine? Ce a simit mama cnd a vzut ce nzbtie a fcut copilul ei? (Copiii sunt sprijinii s numeasc emoiile personajelor dup cum urmeaz: bucurie-prima zpad, frustrare-rugmintea fcut mamei, fric- cazul vecinei, suprare- mama cnd a vzut ce ai fcut din zpad, etc.Acum haidei s vedem o alt situaie (i aceast situaie este dramatizat de copii, alii dect cei alei iniial): este diminea i dormi n patul din camera ta. Mama vine s te trezeasc s mergi la grdini. Cnd pune mna pe fruntea ta, vede c ai temperatur destul de mare, aa c decide s mearg s i aduc un medicament s te faci bine i s poi merge la grdini sntos. Dar tu cnd auzi de medicament, fugi prin casa unde vezi cu ochii. Prima dat te ascunzi pe canapeaua din sufragerie, unde sunt multe perne i ncerci s pari o pern. Cum arat faa ta ca o pern? Dar mama te gsete uor i tu fugi repede sub mas i cnd ea te caut, tu iei de sub mas, artnd ca o pisic care se alint...Mama nu se las, vine dup tine i i d medicamentul, iar cnd l simi n gura ta, te strmbi foarte tare...

i n cazul acestei povestiri, copiii sunt sprijinii s numeasc emoiile pe care le-au simit cele dou personaje din povestea dramatizat (team- mama cnd a vzut c eti bolnav, team- cnd mama a spus c trebuie s iei un medicament, indiferen- cnd ai stat pe canapea, dezgust cnd mama i-a dat medicamentul).

O ultim poveste astzi este cea a unui extraterestru: eti un astronaut care pleac prima dat n spaiu. Ai constum de astronaut, mergi ca un astronaut, eti singurul om care merge acum pe Lun! Ajungi pe Lun i te uii peste tot, caui s vezi dac exist via acolo.. i deodat, n partea stng, zreti de departe ceva...Nu tii ce este, dar te apropii cu atenie! Mergi uor, ncet-ncet te apropiii i ce s vezi? Un extraterestru este pe Lun, aa cum credeai, numai c nu agresiv, nici prietenos. St cu o batist n mn i plnge! Vii mai aproape de el i l ntrebi de ce plnge. El i spune c nu are prieteni, c este att de singur! Tu l iei n brae i l mngi i i spui s vin cu tine, acs la tine pentru c acolo va avea o mulime de prieteni. i el accept i vine cu tine. Acum are o mulime de prieteni!

Copiii sunt sprijinii s numeasc emoiile pe care le-au simit cele dou personaje din povestea dramatizat (curiozitate- cnd ai plecat pe Lun, tristee- cnd plngea extraterestrul, fericire- cnd extraterestrul i-a fcut prieteni).

Aadar, faa noastr arat diferit n anumite momente pentru c n anumite momente din viaa noastr simim anumite emoii. Odat suntem triti, alt dat suntem veseli, frustrai, curioi, speriai, etc. n funcie de cum arat faa noastr ntr-o anumit situaie, ne dm seama de ce simte cel de lng noi i dac nu este fericit, l putem ntreba ce l supr i cum putem s l ajutm pentru c n fiecare clip faa noastr reflect ceea ce simim n interior: suntem fericii, i faa noastr arat fericit. Cum? Apare zmbetul, ochii sunt mai mari i sprncenele se ridic uor. Cnd suntem triti faa noastr se schimba astfel: gura i coboar colurile n jos, ochii devin mai mici, sprncenele coboar i ele. Fiecare emoie arat diferit. Haidei s desenm pe tabl cum arat o fa vesel, una trist, o fa speriat, una plictisit.

n continuare vom alege din materialele de pe aceast mas (diferite frunze, semine sau boabe, fire de a sau ln, fructe uscate, etc) i vom face fee de oameni. Pe cartonul acesta mare vom lipi toate feele pe care voi le-ai realizat. Prima dat v gndii la povetile pe care noi le-am pus n scen i la ce v-a plcut cel mai mult. Apoi v gndii ce a simit personajul respectiv n situaia dat. i v gndii cum arat figura unui om n acea situaie. Dac nu suntei siguri, avem aici o oglind i putei veni aici s vedei cum arat faa voastr cu emoia respectiv.

Copiii vor realiza diferite fee umane exprimnd diferite emoii din materialele oferite, cu ajutorul cadrului didacticExplicaie

Povestire

Dramatizare

Problematizare Conversaie

Explicaia i demonstraia

Munca n grupuri mici i individualObservarea comportamentului i ghidaj comportamental acolo unde este cazul

Evaluarea performanei i aprecieri verbale stimulative

Evaluare individual i pe echipe

Corectitudinea realizrii sarcinii

ncheierea activitiiLa finalul activitii toate cartoanele sunt adunate i expuse n grup, se vor face aprecieri verbale legate de modul n care copiii au realizat sarcina i se mpart recompense pentru munca depus (cartoane cu personaje din desenele lui W. Disney exprimnd diferite emoii). Aprecieri verbale stimulative

Evaluare prin recompense

Bibliografie: Butterworth N. (1993), Making Faces, Walter Books Ltd, LondonProiect de activitate (identificarea emoiilor, activitatea 1, grupa mare)Aria curricular: Educaie pentru societate

Domeniul: Dezvoltare socio-emoionale

Subdomeniul: - Dezvoltare psihosocial

Dezvoltare emoional

Grupa: mareTema activitii: Cum tim ce simte cellalt-partea 2 -Cte fee, attea emoii

Tipul de activitate: predare i consolidare de cunotine, evaluarea cunotinelor

Scopurile activitii: Dobndirea de cunotine despre principalele tipuri de emoii i cum se exprim ele facial

Evaluarea cunotinelor declarative despre emoii Obiective operaionale: La sfritul acestei activiti copiii vor fi capabili s:

afirme care sunt principalele emoii pozitive i negative

s identifice emoiile n funcie de expresia lor facial

s redea i s exprime diferite tipuri de emoii ntr-un context dat

Strategii didactice:

Metode: demonstraia, dramatizarea, povestirea, exerciiul, observaiaMaterial didactic: fie cu emoii (vezi Anexele), calculator i videoproiector pentru vizionarea unui document n format pps (dac nu este posibil acest lucru, atunci se folosete fia Emoii 1), creioane grafice i colorateDurata activitii: 50 de minute (activitate integrat - domeniile experieniale: om i societate, estetic i creativ)

Secvena didacticOrganizarea activitiiStrategii didacticeEvaluare/feedback

Moment organizatoricAsigurarea unui climat optim desfurrii activitii prin: aerisirea slii, aranjarea mobilierului, pregtirea materialelor necesare pentru desfurarea activitii i organizarea copiilor pe grupuri de lucruConversaia i explicaiaObservarea comportamentului

Captarea atenieiCopiii vor fi aezai la msue, pe grupe de lucru i vor fi invitai s priveasc la fiele expuse Anexa 1, 2 i 3.

Sunt invitai n fa trei copii care vor juca o mic scenet dup scenariul spus de cadrul didactic: este duminic diminea i vine mama la tine s te anune c vine n vizit mtua Ana. ie nu i place de mtua Ana i i spui mamei, ns mama te ignor. Ea aduce o perie de pr i i perie prul ca s fii pregtit pentru vizita mtuii. ie nu i place, te doare ce i face mama i ncepi s plngi, dar mama nu se oprete pn nu termin. Apoi te pune s stai cuminte n camera ta i s te joci. Dup o vreme vine mtua i intr la tine n camer. Vine repede spre tine i te ia n brae, te pup zgomotos i te strnge tare. Iar n vremea asta tu te zbai s scapi de ea. n sfrit pleac s stea de vorb cu mama n buctrie i ie i vine o idee: ce ar fi s faci o glum? Te duci n buctrie, ceri o felie de tort i cnd mtua nu este atent, aezi farfuria cu prjitur pe scaunul ei. Mtua se aeaz pe scaun direct peste farfurie, se ridic repede, ncepe s te certe, dar pe tine te bufnete rsul. Ai fcut o fars mtuii!Conversaia

PovestireaDramatizare Observarea comportamentului verbal i nonverbalAprecieri verbale cu privire la ndeplinirea sarcinii

Reactualizarea cunotinelorCopiii sunt invitai la locurile lor i sunt rugai s rspuns la urmtoarele ntrebri:- ce a simit copilul cnd mama l-a pieptnat? Dar cnd a venit mtua i l-a copleit cu srutri i mbriri? - ce a simit mtua cnd a vzut ce fars i-a fcut copilul? Dar ce a simit copilul cnd a fcut farsa? - cum se numesc toate aceste stri? (emoii) ConversaiaAprecieri verbale referitoare la rspunsurile date

Anunarea temei i a obiectivelorAstzi vom discuta despre emoii i cum arat faa noastr n anumite situaii, cum tim ce simte o persoan ntr-un anumit moment Expunerea Observarea comportamentuluiCapacitatea de atenie

Desfurarea activitiiCopiii sunt invitai s priveasc o fi cu emoii- Anexa 1. Aici avei desenate feele unor oameni. Dac ne uitm la primul desen, cum credei c se simte persoana respectiv? Este fericit sau trist? Dar n al doilea desen ce simte persoana? Se continu pn cnd sunt analizate toate desenele (emoiile prezentate sunt de bucurie, tristee, furie i surpriz). Dar oare numai attea emoii exprimm noi? Este prezentat urmtoarea fi cu emoii- Anexa 2. Ce emoii vedem prezentate aici? (bucurie, tristee, furie, oboseal, senzaia de cldur dat de o zi torid, fric, durere, multumire, confuzie). Credei c este doar att? Hai s mai vedem ceva.Copiilor le este prezentat fiierul pps cu emoii n lipsa acestuia este prezentat fia cu emoiile redate n fiier, dar listat (Anexa Emoii 1). De fiecare dat cnd este prezentat un desen copiii sunt invitai s spun ce emoie este prezentat. n final copiilor le este prezentat Anexa 3 i pentru c este o fi complex, n cazul acestei fie ei sunt invitai s spun ce emoii sunt prezentate i n ce situaii exprimm emoiile respective. Sunt multe emoii, nu-i aa? Fiecare situaie din viaa noastr este complex, ntr-o clip putem s fim bucuroi iar imediat s ne nfuriem. Sau putem s fim somnoroi acum, dar peste un minut s devenim curioi pentru c ceva nou i interesant ne-a atras atenia.

Dac ne uitm cu atenie, emoiile se vd cel mai bine pe feele noastre. i dac privim cu atenie, ochii, sprncenele i gura exprim cel mai bine o emoie. Dac ne uitm la ultima fi pe care ai vzut-o, ne-am dat seama c cineva este bucuros, furios sau obosit doar dup cum arat faa respectiv. Aa c dac inem minte acest lucru, putem s ne dm seama oricnd de ce simte cel de lng noi. Copiii primesc o fi pe care trebuie pentru nceput doar s redea prin desen emoia exprimat. Astfel, n fia de evaluare 1, copiii sunt invitai s spun ce emoii sunt prezentate i apoi s le redea i ei, copiind desenul acolo unde le indic linia punctat.

Dup completarea fiei 1, li se prezint copiilor fia de evaluare 2. Li se spune c ei trebuie acum s deseneze feele oamenilor n acord cu ceea ce simt ei (bucurie, tristee, oboseal, team, furie i cldur). La final copii care doresc, pot s coloreze fiele primite cu creioane colorate. ConversaiaObservaia

Explicaia

Munca independentObservarea comportamentului copiilorCapacitatea de atenie

Aprecieri generale i individuale

Capacitatea de atenie

Corectitudinea rezolvrii sarcinii

ncheierea activitiiDup ce copiii au completat toate fiele, ele vor fi expuse n grup i cele vor fi recompensai copiii care au realizat corect sarcina (li se va desena o fa zmbitoare n dreptul numelui, pe fi). Copii care nu au realizat sarcina corespunztor vor fi ndrumai spre realizarea ei n condiii optime. Aprecieri finale individuale i colective

Anexe: Fia cu emoii 1 Fia cu emoii 2 Fia cu emoii 3 Evaluare emoii 1

Evaluare emoii 2

Proiect de activitate (identificarea emoiilor- activitatea 2, grupa mare)

Aria curricular: Educaie pentru societate

Domeniul: Dezvoltare socio-emoionale

Subdomeniul: - Dezvoltare psihosocial

- Dezvoltare emoional

Grupa: mareTema activitii: Lumea plin de emoii a desenelor animateTipul de activitate: evaluarea cunotinelor, predare a cunotinelor noi

Scopurile activitii: Dobndirea de cunotine despre principalele tipuri de emoii i cum se exprim ele facial

Evaluarea cunotinelor declarative despre emoii

Obiective operaionale: La sfritul acestei activiti copiii vor fi capabili s:

afirme care sunt principalele emoii pozitive i negative

s identifice emoiile n funcie de expresia lor facial

s redea i s exprime diferite tipuri de emoii ntr-un context dat

s lucreze ntr-un grup pentru realizarea unui proiect comunStrategii didactice:

Metode: observaia, conversaia, desenul, munca n grupMaterial didactic: fie cu emoii (vezi Anexele), 5-6 secvene de imagini din desene animate cu personaje exprimnd diferite emoii, calculator, creioane grafice i colorate, coli de desen de mrime A4Durata activitii: 50 de minute (activitate integrat - domeniile experieniale: om i societate, estetic i creativ)

Secvena didacticOrganizarea activitiiStrategii didacticeEvaluare/feedback

Moment organizatoricAsigurarea unui climat optim desfurrii activitii prin: aerisirea slii, aranjarea mobilierului, pregtirea materialelor necesare pentru desfurarea activitii i organizarea copiilor pe grupuri de lucru (3 copii n fiecare grup)Conversaia i explicaia

Captarea atenieiCopiii sunt anunai c vor urmri cteva momente din desene animate i sunt rugai s rein din ce film de desene animate face parte secvena respectiv i ce emoie exprim personajele respective. Le vor fi prezentate secvene din desene n care personajele exprim bucurie, dragoste, suprare, frustrare, furie, surpriz, etc.ExplicaiaObservarea comportamentului verbal i nonverbal

Reactualizarea cunotinelorDup ce copii au urmrit secvenele din filme, sunt ntrebai din ce filme fac ele parte i ce au simit personajele diferite. Pentru a fi mai simpl reactualizarea cunotinelor, numele filmelor i emoiile personajelor se vor identifica dup vizionarea fiecrei secvene animate. DialogulCapacitatea de atenie

Aprecierea

rspunsurilor date de copii

Anunarea temei i a obiectivelorAstzi vom discuta despre ce simim. n fiecare clip simim ceva, fie bucurie, fie frustrare, furie, etc. Acestea sunt emoii i despre aceasta vom discuta astzi. ExplicaiaObservarea comportamentului verbal i nonverbal

Desfurarea activitiin continuare copiii sunt invitai s priveasc o fi cu emoii- Anexa 1. Aici avei desenate feele unor oameni. Dac ne uitm la primul desen, cum credei c se simte persoana respectiv? Este fericit sau trist? Dar n al doilea desen ce simte persoana? Se continu pn cnd sunt analizate toate desenele (emoiile prezentate sunt de bucurie, tristee, furie i surpriz).

Dar oare numai attea emoii exprimm noi?. Credei c este doar att? Copiilor le este prezentat Anexa 3 i pentru c este o fi complex, n cazul acestei fie ei sunt invitai s spun ce emoii sunt prezentate i n ce situaii exprimm emoiile respective.

Sunt multe emoii, nu-i aa? Fiecare situaie din viaa noastr este complex, ntr-o clip putem s fim bucuroi iar imediat s ne nfuriem. Sau putem s fim somnoroi acum, dar peste un minut s devenim curioi pentru c ceva nou i interesant ne-a atras atenia.

Dac ne uitm cu atenie, emoiile se vd cel mai bine pe feele noastre. i dac privim cu atenie, ochii, sprncenele i gura exprim cel mai bine o emoie. Dac ne uitm la ultima fi pe care ai vzut-o, ne-am dat seama c cineva este bucuros, furios sau obosit doar dup cum arat faa respectiv. Aa c dac inem minte acest lucru, putem s ne dm seama oricnd de ce simte cel de lng noi. De exemplu, cnd suntem bucuroi prima dat apare zmbetul, ochii sunt mai mari i sprncenele se ridic uor. Cnd suntem triti faa noastr se schimba astfel: gura i coboar colurile n jos, ochii devin mai mici, sprncenele coboar i ele. Fiecare emoie arat diferit i vom ine cont de acest lucru n ceea ce avem de fcut n continuare. Vom lucra pe grupuri la un desen n care vom reda ct mai muli oameni exprimnd diferite emoii. Copiii primesc cte o cte o coal de hrtie pentru fiecare grup i sunt rugai s deseneze o mulime de oameni care prezint diferite emoii. Poate fi vorba despre mai muli oameni aflai n parc, ntr-o zi de duminic sau despre o zi frumoas de var n care oamenii au ieit la plaj. Copiii din grup trebuie s se pun de acord mpreun ce vor desena i se va ine cont la evaluarea grupului de acordul grupului n realizarea sarcinii. Conversaia

Observaia

Explicaia

Munca n grupObservarea comportamentului copiilor

Capacitatea de atenie

Aprecieri generale i individuale

Capacitatea de atenie

Corectitudinea rezolvrii sarcinii

ncheierea activitiiSe realizeaz evaluarea final a activitii, a rezultatelor activitii, proiectele realizate de copii sunt expuse la expoziia grupei i se mpart recompense (cartoane cu personaje din desenele lui W. Disney exprimnd diferite emoii).Aprecierea lucrrilor individuale i colective

Anexe: Anexa 1

Anexa 3

Proiect de activitate (identificarea emoiilor- activitatea 2, grupa pregtitoare)

Aria curricular: Educaie pentru societate

Domeniul: Dezvoltare socio-emoionale

Subdomeniul: - Dezvoltare psihosocial

- Dezvoltare emoional

Grupa: pregtitoareTema activitii: S ajutm personajele din poveste Tipul de activitate: evaluarea cunotinelor, predare a cunotinelor noi

Scopurile activitii: Dobndirea de cunotine despre principalele tipuri de emoii i cum se exprim ele facial

Evaluarea cunotinelor declarative despre emoii

Obiective operaionale: La sfritul acestei activiti copiii vor fi capabili s:

afirme care sunt principalele emoii pozitive i negative

s redea i s exprime diferite tipuri de emoii ntr-un context dat

s identifice emoiile unui personaj dintr-o poveste i s spun cum poate ajuta pe cineva care are o problem astfel nct persoana/personajul respectiv s fie fericit

Strategii didactice:

Metode: observaia, conversaia, desenul, povestireaMaterial didactic: coli de desen de mrime A4, foarfeci, lipici, cri cu poveti ilustrate, cri vechi cu poveti ilustrate din care copii pot s taie imaginileDurata activitii: 50 de minute (activitate integrat - domeniile experieniale: om i societate, estetic i creativ, limb i comunicare)

Secvena didacticOrganizarea activitiiStrategii didacticeEvaluare/feedback

Moment organizatoricAsigurarea unui climat optim desfurrii activitii prin: aerisirea slii, aranjarea mobilierului, pregtirea materialelor necesare pentru desfurarea activitii i organizarea copiilor pe grupuri de lucru (4 copii n fiecare grup)Conversaia i explicaiaObservarea comportamentului i activiti de ntrire a sarcinilor formulate

Captarea atenieiCopiilor le sunt prezentate cteva cri din biblioteca grupei, cri de poveti, ilustrate cu imagini mari i viu colorate (Cenureasa, Alb ca Zpada, Ruca cea urt, Puiul, Scufia Roie, Hansel i Gretel). Sunt oferite cri tuturor copiilor, pe grupuri i ei sunt invitai s priveasc imaginile, mai ales s fie ateni la mimica i gesturile personajelorExplicaiaObservarea comportamentului verbal i nonverbal

Reactualizarea cunotinelorDup ce copii au studiat o vreme crile, sunt ntrebai:

- cum se numete cartea/povestea pe care s-au uitat?- cum se numesc personajele?

- ce simte personajul indicat? ( Hansel este speriat, Gretel este curajoas, piticul Sfiosul este ruinat, Morocnsul este suprat, piticul Fericit este bucuros, etc)DialogulCapacitatea de atenie

Aprecierea

rspunsurilor date de copii

Anunarea temei i a obiectivelorAstzi vom discuta despre ce simim. n fiecare clip simim ceva, fie bucurie, fie frustrare, furie, etc. Acestea sunt emoii i despre aceasta vom discuta astzi, mai ales despre ce simt personajele din povetile pe care noi le iubim. Vom discuta mpreun despre ce simt personajele din poveti i dup aceea vom alege un personaj suprat i vom ncerca s l ajutm. ExplicaiaObservarea comportamentului verbal i nonverbal

Desfurarea activitiiPentru aceast activitate sunt alese mai multe cri ilustrate cu poveti cunoscute de copii. Dup ce copii au spus din ce poveste sunt imaginile prezentate, ei sunt rugai s i aminteasc pe scurt firul epic al povetii respective. n continuare copii mpreun cu cadrul didactic vor identifica emoiile personajelor din poveti. - ce simte Alb ca Zpada cnd mama vitreg o alung de la palat? (fric)- ce simte Ruca cea urt cnd vede c a devenit una din cele mai frumoase lebede de pe lac? (fericire)- ce simte Cenureasa cnd fuge n toiul nopii de la palatul prinului? (team) - ce simte Scufia Roie cnd lupul o prinde ca s o mnnce? (fric)- dar ce simte Gretel cnd friorul ei este aruncat de vrjitoare n cuc?(este speriat)- cum ne dm seama de ce simt aceste personaje? (ascultm povestea i legm situaia n care este personajul de emoia sa)

Dup cum vedei, i personajele din poveti simt lucruri pe care le simim i noi, i ele sunt triste, speriate, fericite, frustrate, etc. Unele sunt n dificultate i atunci vin prietenii lor i le ajut. De exemplu, cnd Alb ca Zpada este trimis mpreun cu vntorul n pdure ca s fie omort acolo, vntorul vede c ea este foarte speriat i o elibereaz, o las s mearg unde vrea ea. Cum i-a dat seama vntorul c prinesa este speriat? Dar cnd Cenureasa a fost ajutat de zn, de ce a ajutat-o zna? (pentru c Cenureasa era foarte trist c nu poate s mearg la bal i znei i s-a fcut mil de ea).

Este important s vad ceilali ce simim? Ct este de important s vedem ce simt ceilali? Dac vedem c cineva sufer, cum putem s ne dm seama de acest lucru? i dup ce vedem suferina sau bucuria cuiva rmnem indifereni? Ce faci dac vezi c un copil mai mic dect tine plnge? Ce faci dac vezi nite oameni c se bucur? Dar dac un copil arat c este nspimntat de un cine?Deci, dac vedem cu atenie ce simt ceilali, putem s i ajutm cnd au probleme sau putem s le fim alturi atunci cnd se bucur. Tot ceea ce vedem pe feele oamenilor n anumite situaii se numesc emoii. Ele sunt viyibile pe feele oamenilor, dar i n postura sau n gesturile lor. Cnd i este fric de un cine, nu mai stai relaxat, te sperii aa de tare i nu mai tii ncotro s fugi. Cnd te bucuri ncepi s ipi i s sari n sus de fericire. Acum, vom lua aceste cri vechi i vom decupa din ele personaje din povetile cunoscute, din cele despre care am vorbit pn acum, personaje aflate n dificultate. De exemplu, o decupm pe Cenureasa care plnge c nimeni nu o ajut s mearg la bal.S presupunem c nu vine la ea zna, cine din celelalte personaje din poveti o poate ajuta i cum? Vom face astfel o alt poveste, nu trebuie s fie povestea original, ci una inventat.

Vom alctui pe grupe cte o poveste prin care s ajutm un personaj din poveti, aflat n dificultate. Prima dat trebuie s decupm ct mai multe personaje, cte 2 personaje/ copil i cu ele alctuim cte o poveste. Unul din personaje trebuie s fie n dificultate (este speriat sau trist). Celelalte pot s fie i ele triste, dar pot fi i vesele, ceea ce noi trebuie s facem este s le punem mpreun i s alctuim o poveste prin care personajul s fie fericit pn la urm. n grupe de cte 4 copii, precolarii decupeaz personajele, le lipesc pe colile primite i cu ajutorul creioanelor colorate deseneaz elemente care s i ajute s alctuiasc o poveste original.Conversaia

Observaia

Explicaia

Munca n grupObservarea comportamentului copiilor

Capacitatea de atenie

Aprecieri generale i individuale

Capacitatea de atenie

Corectitudinea rezolvrii sarcinii

ncheierea activitiiLa finalul activitii copiii spun povestea aa cum au imaginat-o. Se realizeaz evaluarea final a activitii, a rezultatelor activitii, proiectele realizate de copii sunt expuse la expoziia grupei i se mpart recompense (cartoane cu personaje din poveti exprimnd diferite emoii).Aprecierea lucrrilor colective

Proiect de activitate (controlul impulsurilor- activitatea 2, grupa pregtitoare)

Aria curricular: Educaie pentru societate

Domeniul: Dezvoltare socio-emoionale

Subdomeniul: - Dezvoltare psihosocial

- Dezvoltare emoional

Grupa: mareTema activitii: Ce facem cnd simim c este prea mult pentru noi?Cum s nu gndesc Tipul de activitate: predare a cunotinelor noi

Scopurile activitii: Dobndirea de cunotine despre principalele tipuri de emoii i cum se exprim ele comportamental

Evaluarea cunotinelor declarative despre emoii

Achiziionarea comportamentelor legate de relaxare

Obiective operaionale: La sfritul acestei activiti copiii vor fi capabili s:

afirme care sunt principalele emoii negative

s afirme care este efectul negativ al furiei att asupra sa, ct i asupra celorlali s dobndeasc cunotine i competene despre cum i poate regla reaciile comportamentale i emoionale nepotrivite

Strategii didactice:

Metode: conversaia, povestirea, dramatizarea, exerciiulMaterial didactic: un CD player i muzic de relaxare (Enya, Mozart, etc), povestea Monstrul cel magnific al lui tefan,, de V. WatersDurata activitii: 50 de minute (activitate integrat - domeniile experieniale: om i societate, limb i comunicare)Secvena didacticOrganizarea activitiiStrategii didacticeEvaluare/feedback

Moment organizatoricAsigurarea unui climat optim desfurrii activitii prin: aerisirea slii, aranjarea mobilierului, pregtirea materialelor necesare pentru desfurarea activitii i organizarea copiilor n semicerc, pe scuneleConversaia i explicaiaObservarea comportamentului i activiti de ntrire a sarcinilor formulate

Captarea atenieiAstzi v voi citi o poveste despre un copil care a fost foarte furios, att de furios nct a venit la el un monstru. ExplicaiaObservarea comportamentului verbal i nonverbal

Reactualizarea cunotinelorCe este furia?

Cum arat un copil furios?La ce folosete furia?

Cnd v-ai simit furios?DialogulCapacitatea de atenie

Aprecierea

rspunsurilor date de copii

Anunarea temei i a obiectivelorVom vorbi astzi despre enervare i furie i la final vom nva cum putem s facem fa enervrii, ce putem s facem atunci cnd ceva ne enerveaz foarte tareExplicaiaObservarea comportamentului verbal i nonverbal

Desfurarea activitii Copiilor li se citete povestea Monstrul cel magnific al lui tefan: tefan avea un Monstru Manific care aprea ntotdeauna cnd acea nevoie de el: atunci cnd tefan nu obinea ceea ce dorea sau cnd primea ceea ce nu vroia, atunci cnd prietenii lui tefan nu voiau s se joace cu el sau nu voiau s joace jocurile cum considera tefan c ar fi trebuit, atunci cnd prinii i spuneau lui tefan ce s fac sau cnd nu i ziceau ce e de fcut... Atunci Monstrul Magnific al lui tefan ieea la iveal. tefan l fcea s apar prin...gnduriCe crezi c gndea tefan pentru a face s apar Monstrul su cel Magnific? Uite cam ce gndea:

- este groaznic s nu am lucrurile pe care mi le doresc- nu suport ca lucrurile s nu mearg aa cum vreau eu

- ceilali oameni ar trebui s fac ce vreau eu - prietenii mei sunt groaznici cnd nu se joac aa cum vreau eu! Ar trebui pedepsii!

Monstrul lui tefan era o artare nspimnttoare la vedere. Avea o fa roie i rnjea cu dinii lui mari i ascuii. Vocea sa tuna i fulgera. Tropia i lovea din picioarele lui uriae. E clar c monstrul lui tefan bga n speriei pe oricine l zrea.

Poi ghici cum se simea oare tefan cnd fcea s apar monstrul su? Se simea furios. Oare de unde venea furia monstruoas a lui tefan? Venea din ceea ce gndea tefan. Ce crezi c gndeau prinii lui tefan despre monstrul acestuia? Crezi c le plcea? Oare era prerea prietenilor i profesorilor lui tefan despre monstru?

Prinii erau furioi pe monstru c acesta era att de zgomotos i de urt! Ei considerau c fiul lor ar trebui s se controleze mai bine i l pedepseau pe tefan de cte ori monstrul ieea la iveal.

Prietenii lui tefan erau speriai de monstru, aa c o luau la fug cnd acesta aprea.

Profesorii lui tefan erau furioi i deprimai cnd monstrul lui tefan aprea la coal. Ce pcat c tefan l las pe cpcunul acesta glgios s apar tot timpul se gndeau ei. Ar fi un biat att de drgu fr el. Mai gndeau i c le era tare greu s predea cu Monstrul acela n clas. i fceau observaii lui tefan de cte ori l aducea la coal, n timpul orelor. Ce crezi c simea tefan despre Monstrul su cnd prinii l pedepseau, prietenii lui o luau la fug i profesorii l puneau s stea peste program la coal?

tefan ncepuse s se sature de monstrul su. Pur i simplu nu ne merge prea bine, i spunea el. Nu m ajui s obin ceea ce doresc; poate c la urma-urmei nici nu eti att de Magnific precum te lauzi...

Dar s tii c nu e vina mea. Este doar vina ta. Ori de cte ori rosteti cuvintele magice...Este groaznic!Nu mai suport!

Sunt o persoan NGROZITOARE!

...apar eu. E ca o regul.Adic vrei s spui...zise tefan, ... vrei s spui c dac nu a mai rosti cuvintele magice, nu ai mai aprea?

Aproape, dar ar mai fi nevoie de ceva. Ar trebui s schimbi i gndurile, nu doar cuvintele. Pentru asta trebuie s exersezi serios. Dar de ce mi spui toate lucrurile astea?, ntreab tefan privindu-l bnuitor pe Monstru.

Pentru c m-am sturat s trebuiasc s tot apar. Tu rosteti cuvintele magice tot mai des i eu trebuie ba s apar. Ba s dispar. Este att de obositor! A vrea s-mi iau i eu o vacan i s stau lungit pe o plaj undeva ct mai departe.

Oh, spuse tefan, pi atunci ce-ar fi s exersez astfel de gnduri, ca s vd dac funcioneaz cum spui tu.

Aa c de atunci nainte, de cte ori lucrurile nu mergeau aa cum dorea tefan, el i schimba gndurile i cuvintele magice pe care le rostea odinioar.

Cu ce crezi c i nlocuia el gndurile i cuvintele magice de nainte?

n loc s spun... Spunea........

- este groaznic ! ce pcat c e aa!- nu mai suport! nu-mi convine, dar pot s suport!

- trebuie s obin ceea ce doresc! Mi-ar plcea foarte mult s obin ceea ce vreau, dar nu trebuie

neaprat s se ntmple aa ceva!

- prietenii mei sunt ngrozitori Nu-mi place ntotdeauna cum se

cnd nu fac ceea ce vreau eu poart, dar asta nu nseamn

c nu mai sunt prietenii mei!

Prim urmare, Monstrul lui tefan aprea din ce n ce mai rar. Ce crezi c au gndit prinii, prietenii i profesorii lui tefan de aceast schimbare?

Prinii lui tefan se suprau tot mai rar pe el i nu l mai pedepseau aproape niciodat.

Prietenii lui tefan nu se mai speriau i se jucau mai des cu el.

Profesorii erau mai bucuroi, mai puin suprai i nu i mai fceau mereu observaii.

Acum c m nfurii mai rar, vd c lucrurile se ntmpl mai degrab aa cum vreau eu i spunea tefan. M bucur tare mult c am nvat cum s-l opresc pe Monstru s mai apar.tefan exersa n continuare noul mod de a gndi. Monstrul aprea tot mai rar. i cnd totui mai aprea uneori era mult mai puin Magnific dect pe vremuri...

Crezi c ai i tu un monstru magnific?

Cum arat faa voastr cnd suntei furioi? Cine era monstrul lui tefan?Oare nu devenim i noi nite montrii cnd ne nfuriem?Care din gndurile lui tefan le avem i noi?

i dac nu putem imediat s ne schimbm gndurile mai putem face ceva ca s nu l lsm pe monstrul nostru s apar? Da, putem nva s ne relaxm cnd simim c ne este tot mai greu s suportm o situaie care nu ne place.

Haidei s nvm cum putem s ne relaxm. Acum, ne ridicm n picioare i formm un cerc inndu-ne de mini.

Copiii vor face cteva exerciii de stretching dup indicaiile cadrului didactic apoi se vor aeza pe covor i vor asculta muzic de relaxare, cu ochii nchii, n linite, vreme de 5 minte. Avnd n vedere vrsta copiilor, ei nu vor fi nvai o tehnic de relaxare dect prin controlul respiraiei, nu prin relaxare muscular sau training autogen. Mai precis, copiii vor nva s respire rar, profund i s se relaxeze pe fondul acestui mod de a respira. Dup ce copiii au stat n aceast stare vreme de 5 minute, ei vor fi rugai s se ridice uor, s respire adnc, s i scuture braele i picioarele i s i intind corpul pentru a obine un nivel ct mai ridicat al relaxrii. Povestirea

Conversaia

Exerciiul

Observarea comportamentului copiilor

Capacitatea de atenie

Aprecierea rspunsurilor individualeObservarea comportamentului copiilorCapacitatea de atenie

Corectitudinea rezolvrii sarcinii

ncheierea activitiiLa finalul activitii copiii spun cum a fost experiena acestui exerciiu asupra lor. Se realizeaz evaluarea final a activitii, a rezultatelor activitii, subliniindu-se rolul acestei activiti pentru starea lor de bine.ConversaieObservarea strii emoionale a copiilorAprecierea rspunsurilor individuale

Proiect de activitate (rezolvare de probleme, grupa pregtitoare)

Aria curricular: Educaie pentru societate

Domeniul: Dezvoltare socio-emoionale

Subdomeniul: - Dezvoltare psihosocial

- Dezvoltare emoional

Grupa: mareTema activitii: M-am pierdut de mama! Cine m ajut? Tipul de activitate: predare a cunotinelor noi

Scopurile activitii:Achiziionarea de cunotine despre procesarea informaional

Identificarea strategiilor de gndire eficient

Obiective operaionale: La sfritul acestei activiti copiii vor fi capabili s:

afirme care sunt strategiile pe care trebuie s le adopte atunci cnd se confrunt cu o problem

s afirme care este efectul negativ al reaciilor emoionale disfuncionale atunci cnd trebuie s rezolve o problem

Strategii didactice:

Metode: conversaia, exerciiul, explicaiaMaterial didactic: tabl i instrumente de scris, fie mari cu imaginea unui labirint prin care trebuie s treac un personaj pentru a ajunge la csua lui (2-3), imagini cu interiorul unui supermarketDurata activitii: 40 de minute (activitate integrat - domeniile experieniale: om i societate, limb i comunicare)

Secvena didacticOrganizarea activitiiStrategii didacticeEvaluare/feedback

Moment organizatoricAsigurarea unui climat optim desfurrii activitii prin: aerisirea slii, aranjarea mobilierului, pregtirea materialelor necesare pentru desfurarea activitii i organizarea copiilor n semicerc, pe scuneleConversaia i explicaiaObservarea comportamentului i activiti de ntrire a sarcinilor formulate

Captarea atenieiCopiii sunt rugai s rspund la ntrebarea: Ce faci dac mergi cu mama n ora, la cumprturi i te pierzi de ea? Cum reacionezi i ce faci ca s o gseti?DialogulAprecierea rspunsurilor individuale

Reactualizarea cunotinelorHaidei s privim aceste labirinte. Dac l privim pe primul, vedem o feti care trebuie s ajung acas, la bunica. Cum ajunge fetia acolo? Dac ne uitm cu atenie, sunt foarte multe strzi pe care fetia poate s mearg, ea este singur i numai voi putei s o ajutai. Un copil este invitat s vin i s traseze drumul personajului pn la csu. La fel se procedeaz i pentru celelalte fie cu labirint. Aadar, ai rezolvat aceast sarcin. Dar ce am tiut ca s o rezolvm? Este analizat un labirint:

-n primul rnd am tiut de unde trebuie s plece personajul i unde trebuie s ajung

- apoi am privit traseele pe care poate s mearg ca s ajung la destinaie

- n funcie de ceea ce tim noi despre direcii (stnga/dreapta, nainte/napoi), am ajutat personajul s ajung la destinaie. Dialogul

ExerciiulCapacitatea de atenie

Aprecierea

rspunsurilor date de copii

Anunarea temei i a obiectivelorAstzi vom nva cum putem s rezolvm probleme importante pentru noi, fie c este vorba despre o problem practic, cum este aceea n care trebuie s o gsim pe mama ntr-un supermarket dac ne pierdem de ea, sau probleme cum sunt cele de la grdini cnd trebuie s rezolvm o fi i nu prea nelegem cum s facem.ExplicaiaObservarea comportamentului verbal i nonverbal

Desfurarea activitiiHai s ne gndim c suntem ntr-un supermarket, un magazin foarte mare, plin de produse, cu foarte multe raioane. Desenm pe tabl un magazin mare i un copil n mijlocul supermarketului, singur. Dac avem la dispozie o imagine printat cu dintr-un astfel de magazin, atunci putem s ne folosim de aceste imagini. Eti singur n magazin pentru c ai vrut s ajungi la raionul de cereale i nu ai observat cnd mama a plecat n alt direcie. Ce faci n cazul acesta?Ai o problem de rezolvat. La fel ca i n cazul labirintelor pe care le-am folosit mai nainte, trebuie s ajungi din punctul A (plecare) la destinaie (mama). Cum rezolvi o problem?

Atunci cnd nu te descurci s rezolvi o problem trebuie s ii cont de cteva lucruri:

1. ce tii unde vreau s ajung

2. ce nu tii - unde este mama n acest magazin3. cum ajung la destinaie. Cine m poate ajuta dac nu m descurc singur()Acum haidei s vedem ce putem s facem:

Ce tim: c vrem s ajungem la mama, c este important s rmnem calmi, s nu ncepem s plngem, tim cum ne cheam i cum arat mama.

Ce se ntmpl dac intrm n panic atunci cnd nu o mai vedem pe mama? A intra n panic nseamn s simi o fric mare c ceva foarte grav i se poate ntmpla. Ai simit vreodat c intrai n panic? Ai vzut vreodat pe cienva panicat? Oare cum poi s rezolvi problemele dac intri n panic? i adulii i copiii se sperie de tot felul de lucruri dac adulii se sperie de lucruri cum sunt serviciul sau familia lor, copiii se sperie de animale, de dispariia cuiva, etc. Toi ne putem speria la un moment dat. Important este s nu intrm n panic. Atunci cnd ne speriem nsemn c ceva st n calea noastr i nu ne ajut prea mult. Cnd suntem speriai parc nu mai putem s gndim cum trebuie. Amintii-v ce ai simit cnd v-ai speriat foarte tare ultima dat. La ce v-ai gndit atunci? Numai cum s scapi de acel lucru care te sperie, dar nu ce poi face efectiv ca s scapi. Poate ai fugit de un cine mare i cinele a venit dup tine, nu a plecat. Ai rezolvat situaia? De aceea e foarte important s ne relaxm, s nu intrm n panic. ntotdeauna exist o soluie la problemele noastre, chiar dac ea nu ne place pe moment. Dac simi c te sperii foarte tare, spune o rugciune scurt (cum este ngeraul) sau numr ncet pn la 10 i respir profund.n cazul acesta, cnd stm n magazinul acesta mare, fr mama este foarte important s nu plngem, s o cutm n jur, dar s stm n acelai loc, s nu plecm de acolo. tim cum arat mama, cu ce este mbrcat, aa c dac apare repede lng noi, o gsim repede i putem merge la ea.

Dar dac mama nu apare? Ce facem? Asta este ceea ce nu tim. Cum ajungem la mama dac ea nu este uor de gsit?

Prin magazin, indiferent de or sunt muli oameni, Sunt oameni n vrst, tineri, cu copii, brbai sau femei. Cel ami simplu este s rugm pe cineva, un adult de ncredere s ne ajute s o gsim. Un adult de ncredere nseamn o persoan n vrst cu un nepoel, o mmic cu un copil sau un angajat al magazinului. Angajaii magazinului sunt persoane mbrcate n uniforme, de regul halate colorate, cu ecuson. Cu siguran ai vzut mai muli angajai ntr-un magazin, dac nu, uit-te data viitoare cum arat mbrcai angajaii unui supermarket. Aa c poi s rogi o astfel de persoan s te ajute s o gseti pe mama. Spune-i c te-ai pierdut de mama i c ai nevoie s o gseti. Roag frumos persoana s te ajute. Ai s vezi c adulii i ajut pe copii s i gseasc mama, mai ales dac sunt aduli de ncredere. Dar dac tii exact und este mama i cunoti foarte bine magazinul ce faci? Poi s pleci singur s o caui pe mama. Dar ine minte: faci asta doar dac tii exact unde este mama i cum arat magazinul. Dac nu, cere unui adult s te ajute. Dup ce ai ajuns la mama, mai ales cu ajutorul cuiva, mulumete pentru ajutor i asigu-o pe mama c eti bine, c nu ai pit nimic. i ea este la fel de speriat ca tine i sigur te-a cutat peste tot. Iar dac te ceart s tii c nu te ceart din rutate, s-a speriat foarte tare s nu te piard de tot.

Deci, ai rezolvat problema:

- ce ai tiut? Cum te cheam, cum arat mama, unde vrei s ajungi

- ce nu ai tiut: unde este mama

- cum ai rezolvat problema: ai rugat un adult s te ajute sau ai plecat singur n cutarea ei dac tii exact unde este

Dar dac te pierzi n ora de mama? Ce faci?

Ce tii n acest caz: cum te cheam, adresa unde stai (este foarte important s te nvee mama adresa unde stai), cum arat mama i unde eti (roag-o pe mam s i spun mereu unde te afli, cum se numete strada. Parcul sau piaa respectiv)

Ce nu tii: Unde este mama i cum s o gsetiCum rezolvi problema: la fel ca i n cazul magazinului, poi ruga un adult de ncredere s te ajute, dar important este s nu intri n panic. Un adult de ncredere pe strad poate fi un poliist su cineva nsoit de un copil mai mic sau mai mare dect tine.

Aa poi face mereu, indiferent de ce problem ai. Indiferent c este vorba despre o problem aa de serioas ca aceasta sau de o fi de rezolvat la grdini, ntreab-te ce tii, ce nu tii i cum poi s rezolvi problema respectiv. Iar la grdini ncearc s fii mereu atent la ce spune educatoarea ta pentru c ea i explic cum s rezolvi o problem i cnd chiar nu ai neles, ntreab educatoarea s i mai explice nc o dat cum poi rezolva problema. Poi spune o situaie care i s-a prut dificil i ai reuit s o rezolvi, ba chiar s fii ludat c ai reuit?Observaia i explicaiaDialogul

Explicaia

ConversaiaCapacitatea de atenieAprecierea rspunsurilor individuale

Capacitatea de atenie

Aprecierea rspunsurilor individuale

ncheierea activitiiLa finalul activitii copiii spun cum a fost experiena acestei activiti asupra lor. Se realizeaz evaluarea final a activitii, a rezultatelor activitii, subliniindu-se rolul acestei pas n rezolvarea problmelor lor. ConversaieObservarea strii emoionale a copiilor

Aprecierea rspunsurilor individuale

Proiect de activitate (evaluarea intensitii emoiilor, grupa mare)

Aria curricular: Educaie pentru societate

Domeniul: Dezvoltare socio-emoionale

Subdomeniul: - Dezvoltare psihosocial

Dezvoltare emoional

Grupa: mareTema activitii: Cum arat emoiile mele?Tipul de activitate: evaluarea cunotinelor, predare i consolidare de cunotine

Scopurile activitii: Evaluarea cunotinelor declarative despre emoii

Dobndirea de cunotine despre principalele tipuri de emoii i cum se exprim ele facial i postural/gestural

Identificarea strilor emoionale n funcie de mimic i gesturi

Obiective operaionale: La sfritul acestei activiti copiii vor fi capabili s:

s evalueze nivelul emoiilor exprimate s identifice emoiile n funcie de expresia lor facial i postural/gestual

s redea i s exprime diferite tipuri de emoii ntr-un context dat

Strategii didactice:

Metode: conversaia, observaia, exerciiul, problematizarea i dramatizareaMaterial didactic: cartea Making Faces de Butterworth N. (1993), Walter Books Ltd, London (sau orice carte de poveti care conine imagini cu personaje care exprim diferite emoii), o oglind, tabl i instrumente de scris

Durata activitii: 40 de minute (activitate integrat- domeniile experieniale: om i societate, domeniul psihomotric)

Secvena didacticOrganizarea activitiiStrategii didacticeEvaluare/feedback

Moment organizatoricAsigurarea unui climat optim desfurrii activitii prin: aerisirea slii, aranjarea mobilierului, pregtirea materialelor necesare pentru desfurarea activitii i organizarea copiilor pe grupuri de lucruConversaia i explicaiaObservarea comportamentului

Captarea atenieiCopiii vor fi aezai n semicerc, pe scaune i se va prezenta succint coninutul crii ce se va folosi n cursul activitiiConversaieObservarea comportamentului copiilor i interesul pentru coninutul crii

Reactualizarea cunotinelorPrintr-o conversaie se vor reactualiza cunotine legate de fizionomia feei i expresiile faciale n exprimarea emoiilor precum i de ct de intense sunt emoiile noastre- dac eu art aa (zmbesc) sunt fericit sau trist? Dar dac art aa (speriat), ce spune asta despre mine? Se pot prezenta mai multe expresii faciale legate de diferite emoii i copiii pot s le identifice. Acolo unde copiii nu pot denumi emoiile, ele vor fi numite de educator

- dar dac art aa (zmbesc) ct de fericit sunt? Dar acum? (rd tare, aplaud, etc)ConversaieAprecieri verbale, corectitudinea rspunsurilor

Anunarea temei i a obiectivelorAstzi vom nva despre cum sunt emoiile noastre. Ai vzut c feele noastre arat diferit atunci cnd suntem foarte bucuroi, triti sau furioi. Aa c acum o sa fim mici actori i vom vedea cum arat faa noastr, ce simim n anumite situaii i mai ales ct de tare simim acele lucruri. ConversaiaObservarea comportamentului verbal i nonverbal

Desfurarea activitiiUn copil este rugat s vin n faa grupei i s asculte mpreun cu ceilali urmtoarea ntmplare. Copilul ales, spre deosebire de ceilali, va reda povestea, dramatiznd-o: este diminea i te-ai trezit, iar pe fereastra de la camera ta vezi c ninge. Este prima ninsoare din acest an!!! Deschizi fereastra i fugi la mama ta s o rogi s te lase s iei afar s te joci. Mama (acum este ales un alt copil) refuz categoric s te lase afar, spunnd c este frig i tu tueti. ns nu te lai, te rogi mult de mama s te lase, nu renuni dei e tare greu s o convingi! n sfrit, mama te las s mergi afar i iei, te joci cu zpad, faci bulgri, i arunci pe strad i peste cas...Apoi i vine o idee: ce ar fi s faci un monstru din zapad? Te apuci i ncet-ncet construieti un monstru din zpad (poate fi ales un copil) i nu dup mult vreme, vine n vizit la voi acas vecina, prietena mamei tale (alt copil). Cnd vede monstrul fcut de tine, ncepe s strige tare dup mama ta i s vezi c faa ei arat de parc a vzut o fantom. Tu ncepi s rzi pe ascuns i chiar atunci vine mama i te ceart c ai fcut o glum nesrat...

Dup terminarea scenetei, ali copii sunt invitai s interpreteze aceeai scenet, aa cum consider ei, dar s ncerce s fie puin diferit interpretarea lor.

Copiii se aeaz la locurile lor i se discut despre fiecare moment al scenetei interpretate: ce emoii a simit personajul cnd a vzut prima zpad din an?, dar cnd s-a rugat de mama s l (o) lase afar, la joac i mama a refuzat? Ce a simit cnd s-a jucat cu zpad, dar cnd a fcut gluma pentru vecina? Ce a simit vecina cnd a vzut monstrul fcut de tine? Ce a simit mama cnd a vzut ce nzbtie a fcut copilul ei? (Copiii sunt sprijinii s numeasc emoiile personajelor dup cum urmeaz: bucurie-prima zpad, frustrare-rugmintea fcut mamei, fric- cazul vecinei, suprare- mama cnd a vzut ce ai fcut din zpad, etc.

Mai mult, emoiile sunt evaluate individual, pe o scal de la 1 la 5, unde 1 este deloc, iar 5 - foarte mult. Pentru fiecare emoie pe tabl va fi desenat o figur uman exprimnd emoia respectiv i n dreptul ei se va desena o scar cu 5 trepte. Copiii care identific corect emoia vor desena o stelu pe nivelul scrii corespunztoare emoiei.

Acest procedur se va repeta i pentru a doua punere n scen a scenetei.

Aadar, faa noastr arat diferit n anumite momente pentru c n anumite momente din viaa noastr simim anumite emoii. Odat suntem triti, alt dat suntem veseli, frustrai, curioi, speriai, etc. n funcie de cum arat faa noastr ntr-o anumit situaie, ne dm seama de ce simte cel de lng noi i dac nu este fericit, l putem ntreba ce l supr i cum putem s l ajutm pentru c n fiecare clip faa noastr reflect ceea ce simim n interior: suntem fericii, i faa noastr arat fericit. Cum? Apare zmbetul, ochii sunt mai mari i sprncenele se ridic uor. Cnd suntem triti faa noastr se schimba astfel: gura i coboar colurile n jos, ochii devin mai mici, sprncenele coboar i ele. Fiecare emoie arat diferit. Haidei s desenm pe tabl cum arat o fa vesel, una trist, o fa speriat, una plictisit. Acum, unele persoane sunt mai fericite dect altele, ele arat fericirea lor ntr-o mai mare msur. Alte persoane cnd sunt triste plng foarte mult, sunt mai triste dect altele, unele persoan esunt foarte fericite, altele foarte speriate, alii sutn mai puin. Uneori suntem foarte speriai, ca atunci cnd vedem un pianjen n baie i nu e mama s l omoare cu papucul, alteori mai puin speriai, cum este cnd ne uitm la Scooby Doo. O alt poveste pentru astzi este cea a unui extraterestru: eti un astronaut care pleac prima dat n spaiu. Ai constum de astronaut, mergi ca un astronaut, eti singurul om care merge acum pe Lun! Ajungi pe Lun i te uii peste tot, caui s vezi dac exist via acolo.. i deodat, n partea stng, zreti de departe ceva...Nu tii ce este, dar te apropii cu atenie! Mergi uor, ncet-ncet te apropiii i ce s vezi? Un extraterestru este pe Lun, aa cum credeai, numai c nu agresiv, nici prietenos. St cu o batist n mn i plnge! Vii mai aproape de el i l ntrebi de ce plnge. El i spune c nu are prieteni, c este att de singur! Tu l iei n brae i l mngi i i spui s vin cu tine, acs la tine pentru c acolo va avea o mulime de prieteni. i el accept i vine cu tine. Acum are o mulime de prieteni!

Copiii sunt sprijinii s numeasc emoiile pe care le-au simit cele dou personaje din povestea dramatizat (curiozitate- cnd ai plecat pe Lun, tristee- cnd plngea extraterestrul, fericire- cnd extraterestrul i-a fcut prieteni).

i n cazul aestei scurte povestiri se va recurge la o dubl punere n scen, la identificarea emoiilor personajelor, dar mai ales la identificarea nivelului emoiilor resimite de personaje. La final copii vor fi invitai s observe pe tabl diferitele emoii i mai ales diferitele lor intensiti. Explicaie

Povestire

Dramatizare

Problematizare Conversaie

Explicaia i demonstraia

DramatizareObservarea comportamentului verbal i nonverbalObservarea comportamentului i ghidaj comportamental acolo unde este cazul

Evaluarea performanei i aprecieri verbale stimulative

Capacitatea de atenieEvaluarea performanei i aprecieri verbale stimulative

ncheierea activitiiLa finalul activitii se mpart recompense pentru rspunsurile corecte date de copii (cartoane cu personaje din desenele lui W. Disney exprimnd diferite emoii) i se fac aprecieri despre rspunsurile lor.Aprecieri verbale stimulative

Evaluare prin recompense

Bibliografie: Butterworth N. (1993), Making Faces, Walter Books Ltd, LondonPAGE 1