proiectdelectieed.civicainspectie

14

Click here to load reader

Upload: sorina-ioana

Post on 04-Jul-2015

117 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: proiectdelectieed.civicainspectie

PROIECT DE LECTIE

Data: 20 decembrie 2006 Scoala cu clasele I-VIII ,,Mihail Kogalniceanu’’-Buzau Clasa:a IV-a C Propunatoare:Institutor Nicoleta-Florentina Cristea Aria curriculara:Om si societate Disciplina:Educatie civica Unitatea de invatare:Manifestarea relatiilor dintre oameni in diferite situatii Continutul:-lectiei anterioare:,,Relatii cu diferite autoritati’’ -lectiei noi:,,Relatii dintre oameni in situatii limita’’ Tipul lectiei:de insusire de noi cunostinte Obiective cadru: 1.Cunoasterea si utilizarea limbajului din sfera valorilor civica.

2.Cunoasterea si respectarea drepturilor copilului,a normelor de comportare in societate. 3.Dezvoltarea unor comportamente relationale privind constituirea grupurilor sociale. 4.Dezvoltarea si manifestarea unor atitudini favorabile luarii deciziilor si exprimarii opiniilor in ceea ce priveste activitatea grupurilor din care fac parte.

Obiective de referinta :1.1;1.2;2.2;3.3;4.1;4.2. Obiective operationale:

COGNITIVE:1.Sa formuleze raspunsuri la intrebarile adresate de propunatoare.2.Sa defineasca autoritatile.

Page 2: proiectdelectieed.civicainspectie

3.Sa enumere autoritati cunoscute de ei.4.Sa enumere tipurile de relatii existente intre autoritati si cetateni.5.Sa completeza fisele date,conform cerintelor.6.Sa completeze rebusul.7.Sa dea exemple de situatii-limita.8.Sa descrie imaginile date.9.Sa enumere cuvinte sinonime cu ,,situatii-limita’’.10.Sa identifice in echipa ,comportamentul potrivit fiecarei situatii date.11.Sa precizeze mesajul fragmentului cu continut moral citit.12.Sa relationeze imaginea cu fragmentul potrivit.13.Sa noteze titlul si ideile lectiei pe caiete.14.Sa rezolve in echipa sarcini date.15.Sa rezolve fisa de munca independenta ,corect.16.Sa acsculte explicatiile date.AFECTIVE:1.Sa participe cu placere si interes la ora de matematica.2.Sa colaboreze cu colegii,in vederea rezolvarii sarcinilor in perechi/pe

grupa.Rezultate asteptate:

-participarea elevilor cu placere la ora,in mod activ,constient;-consolidarea si fixarea cunostintelor referitoare la relatiile dintre oameni in diferite

situatii;-dezvoltarea exprimarii orale;-operarea cu terminologia specifica(relatii,autoritati,comunitate,situatii limita,etc.);-antrenarea in activitate a tuturor elevilor clasei,inclusiv a elevului cu CES;

Resurse:

Page 3: proiectdelectieed.civicainspectie

-metodologice: *conversatia,turul galeriei,jocul didactic,munca independenta, explicatia,problematizarea,lucrul in echipa,lectura explicativa,lucrul cu manualul,expunerea; -procedurale: *frontal,individual,pe echipe/pe grupe; -materiale: *caietele elevilor,plansele elevilor,rebus,fise (diverse),manual; -umane: *colectivul clasei a IV-a C:21 elevi(dintre care 1 elev cu CES);

*cadrul didactic:invatatoarea clasei; -temporale:

*45 minute -psihologice: *nivel mediu de informare si formare intelectuala; -bibliografice: *Curriculum National * ,,Strada’’-de Edmondo de Amicis ETAPELE LECTIEI

OB

.OP

.

CONTINUTUL LECTIEI

STRATEGII DIDACTICEEVALUA-REMETODE FORME

DEORGANIZARE

RESURSE MATERIALESI DE TIMP

I. *Se pregatesc materialele

Page 4: proiectdelectieed.civicainspectie

MOMENTORGANIZATO-RIC OA1

necesare orei de educatie civica.

*Se pregateste colectivul de elevi.

*Se asigura linistea si disciplina.

Exercitiul organizatoric

frontal Cele pregatite pentru orasi ordonate conform scenariului lectiei1’

Observatia sistematica

II.VERIFICAREA CUNOSTINTELOR ANTERIOR INSUSITE

OA1OC1

OC2

OC3

*Pentru inceput, propunatoarea initiaza o conversatie referitoare la lectia precedenta:-Ce lectie ati avut de pregatit pentru astazi?(,,Relatii cu diferite autoritati’’)-Cum puteti defini ,,autoritatile’’?(Persoane care au anumite atributii in ceea ce priveste bunul mers al comunitatii)-Care sunt autoritatile pe care le cunoasteti voi?

Conversatiaexaminatoare

Frontal

5’00’’

Evaluare orala

Page 5: proiectdelectieed.civicainspectie

OC4

OC5OA2

(politistul,preotul,primarul,presedintele,judecatorul,etc)-Ce fel de relatii exista intre cetateni si autoritati? (colaborare,respect,cooperare,ajutorare-relatii civilizate)

*Se verifica tema sub aspect cantitativ si calitativ.-propunatoarea ii intreaba pe elevi ce tema au avut de efectuat acasa;-selecteaza 2-3 elevi care sa prezinte propriile raspunsuri ale temei pentru acasa;

*In continuare,invatatoarea le propune un joc-,,Turul galeriei’’:-elevii se vor grupa cate

Conversatia examinatoare

Turul galeriei

Frontal

Pe echipe

Caietele elevilor

Planse didactice

5’00’’

Evaluare orala

Evaluare scrisa

Aprecierea rezultatelor obtinute de echipe

Page 6: proiectdelectieed.civicainspectie

6;- elevii, impreuna, vor completa fisele propuse spre lucru,alternand echipele;(anexa 1)-in final,cate un reprezentant al fiecarei grupe,va citi clasei raspunsurile date si , eventual, va oferi explicatii suplimentare;-invatatoarea va face scurte aprecieri referitoare la activitatea grupelor ;

III.CAPTAREA ATENTIEI

OC6

*Invatatoarea va propune un rebus(anexa 2).-cuvantul –cheie obtinut este ,,INUNDATII’’;

*Pe baza rebusului si a cuvantului -cheie obtinut in urma rezolvarii rebusului,invatatoarea va initia o discutie despre asemenea catastrofe sau

Jocul didactic

Conversatia

Frontal

Frontal

Plansa didactica –rebus5’00’’

Observarea sistematica

Analiza comporta-mentului

Page 7: proiectdelectieed.civicainspectie

OC7

situatii limita,care afecteaza vietile oamenilor in grade sau momente diferite.

*Se va nota de catre elevi,pe jetoane,exemple de situatii-limita si se vor afisa la panou.

Munca independenta

Individual Jetoane1’00’’

asertiv al elevilor

Evaluare scrisa

IV.ANUNTAREA NOII TEME SI A OBIECTIVELOR

OC13OC16

*Invatatoarea le va explica elevilor care este tema lectiei de educatie civica.

*Se va nota titlul la tabla si pe caiete .

ConversatiaExplicatia

Frontal Caietele elevilor Tabla1’

Observatia sistematica

V.DIRIJAREA INVATARII

OC8

OC9

* Invatatoarea ii indeamna pe elevi sa priveasca imaginile din manual,pagina 26.-Ce reprezinta imaginile din manual?(situatii-limita)-Care sunt cuvintele care pot desemna, de asemenea, situatiile –limita?

ConversatiaExplicatia

Frontal

16’00’’

Manualul

Analiza raspunsu-rilor formulate

Page 8: proiectdelectieed.civicainspectie

OC13OC16

OC14OA2

OC1

(necazuri,catastrofe,accidente)

*Invatatoarea ii va conduce spre formularea primei idei a lectiei:1.IN VIATA ,OAMENII POT FI VICTIMELE UNOR ACCIDENTE,CATASTROFE, NECAZURI.

*Grupati in echipe,elevii vor fi invitati sa raspunda intrebarii corespunzatore imaginii respective ,de la exercitiul 1/26.(anexa 3)

*Ulterior,fiecare echipa isi va desemna cate un reprezentant care va prezenta raspunsurile in fata clasei.* Se citeste de catre un elev fragmentul din manual ,pagina 26,din

Problematizarea

Lucrul in echipa

Lectura explicativaLucrul cu manualul

Frontal

Pe echipe

Frontal

TablaCaietele elevilor

Fise de lucru in echipa

Manualul

Observarea sistematica

Analiza produselor activitatii

Page 9: proiectdelectieed.civicainspectie

0

OC11

OC12OC14OA2

OC13OC16

lectura ,,Strada’’ ,de Edmondo de Amicis.

*Invatatoarea le va cere elevilor sa precizeze mesajul acestui scurt fragment.

*Fiecare echipa va fi invitata sa aleaga fragmentul corespunzator situatiei de pe fisa lor.

*Invatatoarea le va prezenta numerele de telefon la care ar putea apela in situatiile respective.

*Invatatoarea ii va conduce spre formularea celei de-a doua idei a lectiei:2.IN SITUATII –LIMITA,OAMENII TREBUIE SA FIE UNITI SI SA SE AJUTE INTRE

Conversatia

Lucrul in echipa

ConversatiaExplicatiaExpunerea

Problematizarea

Frontal

In echipe

Frontal

Frontal

Fisa pe echipe

Planse didactice

TablaCaietele elevilor

Observarea

sistematica

Analiza produselor activitatii de echipa

Observarea sistematica

Page 10: proiectdelectieed.civicainspectie

EI.

VI.FIXAREA CUNOSTINTELOR SI ASIGURAREA CONEXIUNII INVERSE

OC14OA2

*Se organizeaza clasa in 6 grupe si cu ajutorul cubului se identifica sarcina pntru fiecare grup.(anexa 4)

*Se citesc raspunsurile si se afiseaza.

Lucru in echipa

In echipeCubulFise de raspuns5’00’’

Analiza produselor activitatii de echipa

VII.EVALUAREA

OC15

*Elevii primesc o fisa de evaluare(anexa 5)

Munca independenta

Individual Fisa de evaluare

5’00’’

Evaluare scrisa

VIII.APRECIERI FINALE

OC16

*Se va da tema pentru acasa-,,Joc de rol’’/27.

*Invatatoarea va face scurte aprecieri referitoare la comportamentul elevilor pe parcursul orei de educatie civica.

Conversatia Frontal Manual1’00’’

Observarea comporta-mentului elevilor

***Elevul cu CES va fi antrenat in activitatea pe echipe/grupe,alaturi de intregul colectiv al clasei,asigurandu-se participarea si evaluare orala.

Page 11: proiectdelectieed.civicainspectie