proiect_de_desen1

7

Click here to load reader

Upload: zagancristina

Post on 29-Jun-2015

95 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: proiect_de_desen1

Propunătoare: Pistol MădălinaAnul III

PROIECT DE ACTIVITATE

DENUMIREA ACTIVITĂŢII: Educaţie artistico-plastică.TEMA PLASTICĂ: Linia ca element de limbaj plastic.SUBIECTUL: „Vaza cu crizanteme”.TIPUL ACTIVITĂŢII: Formare de priceperi şi deprinderi.GRUPA: Mare pregătitoare. SCOPUL:

- însuşirea şi folosirea elementelor de limbaj plastic- dezvoltarea imaginaţiei creatoare, a sensibilităţii şi a gustului pentru frumos- formarea şi dezvoltarea capacităţii de a înţelege şi aprecia frumosul din natură şi artă- educarea voinţei, a atenţiei voluntare, a spiritului de ordine şi disciplină.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Pe parcursul şi la sfârşitul activităţii copiii vor fi capabili:O1 – să recunoască linia ca element al limbajului plastic, având la dispoziţie planşe cu caracter didactic sau artistic şi reproduceri după operele de artăO2 – să denumească diferite tipuri de linii, pe baza materialelor didactice prezentateO3 – să redea crizantemele cu ajutorul liniei modulate cromatic, pentru a obţine expresivităţi plasticeO4 – să realizeze armonia cromatică a compoziţiei plastice date cu ajutorul culorilor semnificativeO5 – să evalueze şi să autoevalueze lucrările pe baza criteriilor de evaluare stabilite.

TEHNICI DE INSTRUIRE: Observaţia, dialogul dirijat, conversaţia euristică, demonstraţia, exerciţiul, exerciţiul joc, descoperirea, etc.

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Planşe demonstrative, reproduceri după opere de artă, casete audio.

Page 2: proiect_de_desen1

MATERIALE SPECIFICE DE LUCRU: Pensule, culori de apă, foaie de hârtie.

DURATA: 30 minute.

BIBLIOGRAFIE:Maria Ilioaia – „Metodica predării educaţiei plastice la clasele I-IV” -- EDP 1981Viorel Mărginean – „Album de artă” – ARTE 1985Maria Cristea, Virginia Niţescu, Elena Surdu Stănescu, Dan Horaţiu Panait – „Ghid metodic de educaţie plastică” – Editura PETRION 1997

Page 3: proiect_de_desen1

Secvenţele lecţiei OB Conţinut ştiinţific Strategii didactice EvaluareMoment organizatoric - - Pregătirea şi organizarea copiilor pentru

desfăşurarea activităţii.Conversaţia, instructajul.

-

Captarea atenţiei - Scurtă caracterizare a toamnei: anotimp foarte bogat în fructe şi legume, acum vremea este puţin mai rece şi datorită acestui lucru frunzele copacilor încep să se îngălbenească şi să cadă una câte una.

Captarea atenţiei se realizează cu scopul de a stimula imaginaţia copiilor şi de a realiza imaginea mentală a subiectului propus.„În ce anotimp suntem ?”„Ce fel de anotimp este ?”„De ce ?”„Cum este vremea ?”„Cu toate că vremea este rece şi toamna cresc şi înfloresc unele flori.”Ghicitoare despre crizantemă (vezi anexa).Observaţia.Conversaţia, explicaţia.

Frontală

Transmiterea noului conţinut. O1 Linia ca element de limbaj plastic.Tipuri de linii: drepte, frânte, curbe închise sau deschise.Poziţia liniilor pe suprafaţa de lucru: verticale, orizontale, oblice.Tulpinile crizantemelor au fost realizate cu ajutorul liniilor verticale, frunzele cu ajutorul liniilor oblice de diferite grosimi, florile pornesc dintr-un punct de unde se revarsă o multitudine de linii.

Mulţi pictori au folosit în creaţia lor, ca element principal de realizarea a compoziţiilor – linia.Se va purta o scurtă discuţie cu privire la „Linie ca element al limbajului plastic”.Linia poate contura diferite forme, poate acoperi diferite suprafeţe sau poate avea o anumită semnificaţie, poate sugera ceva.Liniile pot avea diferite grosimi în funcţie de grosimea instrumentului cu care sunt trasate (se demonstrează elevilor).Se prezintă planşe demonstrative (reproduceri din albume în care s-a folosit linia ca element al limbajului plastic). (Ioan Popescu Negreni – „Crizanteme ”, Stefan Luchian – „Crizanteme”)Cu ajutorul copiilor se stabilesc de câte feluri sunt liniile şi ce sugerează fiecare tip de linie.

Frontală şi individuală

Page 4: proiect_de_desen1

Explicaţia, conversaţia, demonstraţia.Anunţarea subiectului şi a sarcinii de lucru (tema plastică)

O2 Tema plastică – linia ca element al limbajului plastic.Subiect – „Vaza cu crizanteme”.Într-un ansamblu compoziţional:- linia orizontală

sugerează sentimente de calm, linişte

- linia oblică creează mişcare, instabilitate şi agitaţie

- linia subţire sugerează gingăşie şi lumină

- linia groasă sugerează forţă şi vigoare.

Explicaţia, dialogul dirijat, demonstraţia.Astăzi veţi realiza o pictură cu subiectul „Vaza cu crizanteme” cu ajutorul liniei trasate, cu ajutorul pensulei. Pentru a da o mai mare expresivitate lucrării, liniile vor fi modulate ca grosime şi culoare. Ce culori veţi folosi ?

Frontală şi individuală

Activitatea propriu-zisă O3O4

- Exerciţii de încălzire a muşchilor mâinii

- Executarea temei plastice şi a subiectului de către copii.

Exerciţiul.În timp ce copiii lucrează, educatoarea îndrumă în permanenţă individual sau frontal şi se foloseşte de albumele de artă şi planşele demonstrative.Copiii trebuie să lucreze îngrijit, curat, folosind diverse tipuri de linii.

Frontală

Evaluarea finală (analiza lucrărilor)

O5 Criterii de evaluare:- realizarea temei

plastice- diversitatea şi

expresivitatea liniilor

Conversaţia, dialog dirijat.Se realizează o expoziţie cu lucrările copiilor, care se evaluează cu ajutorul copiilor după criteriile enunţate „Ce lucrare îţi place ?”„De ce ?” Frontală şi

individuală

Page 5: proiect_de_desen1

- bogăţia şi semnificaţia culorilor

- creativitatea, originalitatea.

Încheierea activităţii - Receptarea unor aprecieri şi concluzii privind desfăşurarea activităţii.

Se fac aprecieri frontale şi individuale referitoare la modul în care copiii au participat la desfăşurarea activităţii.

-