proiectcerc

16
SCOALA CU CLASELE I-VIII BATRANI CLASA I

Upload: belu-alina

Post on 10-Dec-2015

217 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

proiect de lectie

TRANSCRIPT

SCOALA CU CLASELE I-VIII BATRANI

CLASA I

INV. MIHAELA MORARU

DATA: 23 martie 2007ŞCOALA: cu clasele I-VIII-BătrâniÎNVĂŢĂTOARE: MORARU MIHAELA CORINACLASA: IOBIECTUL : Activitate transdisciplinaraSUBIECTUL: « Primavara »TIPUL LECŢIEI: mixta

OBIECTIVE FUNDAMENTALE:

O1. Dezvoltarea capacităţilor de observare, explorare si intelegere a mediului inconjurator; O2. Dezvoltarea deprinderilor de observare a unor fenomene specifice anotimpului primavara ; O3. Formarea unor atitudini si comportamente de respect pentru mediul inconjurator ; O4. Dezvoltarea unei atitudini competitive fair-play in cadrul concursului.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :

-să identifice semnele aparitiei anotimpului primavara;-să denumeasca lunile de primavara;-să intoneze cantece de primavara;-să recunoasca partile componente ale unei plante si ale unui animal;-să adune toate florile de primavara;-să selecteze imagini corespunzatoare anotimpului primavara;-sa identifice prin puzzle sarbatorile de primavara;-sa se implice activ in cadrul echipei de lucru.

METODE ŞI PROCEDEE :-conversaţia, explicaţia, metoda fonetică-analitico-sintetică, demonstraţia, exerciţiul, munca independentă

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT :- Calendarul primaverii- Planse cu lalea si o randunica- Plansa cu flori de primavara- Imagini cu anotimpurile- Puzzle cu sarbatorile de primavra- CD-ul « Familia mea si primavara »- Fisa cu flori de primavara pentru colorat

- Fisa de lucru

ETAPELELECŢIEI

ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTOAREI

ACTIVITATEA ELEVILOR

1.Momentorganizatoric

Se vor asigura condiţiile necesare desfăşurării lectiei in bune conditii. Se va asigura linistea in clasa.

Elevii pregătesc cele necesare desfăşurării lecţiei.

2.Reactualizarea cunoştinţelor

dobânditeanterior

Se va stabili data pe calendarul clasei si se va stabili cum este vremea in aceasta zi de 23 martie 2007. In functie de Calendarul Primaverii, se vor adresa cateva intrebari referitoare la cunostintele dobandite anterior : -In ce luna ne aflam ? -A carui anotimp este aceasta luna ? -Ce anotimp a fost inaintea primaverii ? -Care sunt lunile de iarna? -Dar cele de primavara ?

-stabilesc data si starea vremii pe Calendarul Primaverii.

-raspund intrebarilor

3.Captarea atenţiei

In clasa apare anotimpul primavara care se va prezenta copiilor (ANEXA 1)dupa care va participa la lectie, urmarind modul in care elevii se descurca la ora.

-privesc si asculta ceea ce spune anotimpul primavara

4.Anunţarea temei

Se vor anunta elevii ca vor lua parte la o ora speciala desfasurata sub forma unui concurs intre doua echipe, numite : ECHIPA GHIOCEILOR ECHIPA RANDUNICILOR Se vor anunta obiectivele lectiei . Se vor fixa cateva reguli de concurs si anume : -alegerea unui lider (conducator) al fiecarei echipe ; -implicarea fiecarui membru in activitatea echipei ; -raspunsurile se dau de catre un elev, care se poate consulta cu echipa

-primesc numele echipelor

-asculta si retin regulile concursului

ETAPELELECŢIEI

ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTOAREI

ACTIVITATEA ELEVILOR

-fiecare raspuns corect va fi recompensat cu cate o floricica ce va fi asezata intr-un copac al fiecarei echipe. -la sfarsit se va acorda cate o floricica si pentru disciplina echipei in cadrul lectiei. -la sfarsitul orei, vor fi numarate florile din copacul fiecarei echipe si se va desemna echipa castigatoare.

5. Desfasurarea lectiei

Pentru incalzirea ritmului echipelor, se vor adresa cateva intrebari referitoare la anotimpul primavara : -Care sunt semnele aparitiei anotimpului primavara ? -Se vor solicita elevii sa adreseze cate o ghicitoare celeilalte echipe legata de anotimpul primavara. Cu toti elevii se va intona cantecelul « Iarna, sa te duci cu bine ! »

DESFASURAREA CONCURSULUI Se va distribui fiecarei echipe o fisa de lucru (ANEXA 2).

1.Prima cerinta esta ca unul dintre membrii echipei sa scrie lunile de primavara. Se va verifica fisa fiecarei echipe si se acorda RECOMPENSA.

2.Se va da fiecarei echipe un plic ce contine numele unui cantecel pe care trebuie sa-l intoneze fiecare echipa. (« Primavara draga », « Infloresc gradinile ») In functie de felul cum au intonat cantecelele, fiecare echipa va primi RECOMPENSA. Pe baza cantecelelor se vor scoate in evidenta care sunt florile de primavara si care sunt pasarile care se intorc din tarile calde.

-enumera semnele aparitiei anotimpului primavara

-spun ghicitori despre primvara

-intoneaza cantecelul

-primesc fisa

-se consulta si scriu lunile de primavara

-citesc raspunsul si primesc sau nu recompensa

-intoneaza cantecelul primit

-enumera florile de primavara (ghiocel, zambila, narcisa, lalea)

-enumera pasarile care se intorc din tarile calde

ETAPELELECŢIEI

ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTOAREI

ACTIVITATEA ELEVILOR

3.Fiecare echipa va primi cate o plansa cu o floare de primavara si respectiv cu un animal unde au ca sarcina ca unul dintre membrii echipei sa scrie partile componente ale fiecareia, iar alt membru sa o prezinte. (ANEXA 3). Fiecare raspuns corect va primi RECOMPENSA.

Se vor face cateva exercitii de miscare pentru a antrena ritmul fiecarei echipe. In timpul miscarii se vor recita si poeziile florilor imitate. (ANEXA 4)

4.Se prezinta o plansa cu flori de primavara amestecate. Elevii trebuie sa le recunoasca si apoi sa le adune pe toate. Vor lucra pe fisa primita la inceput, (ANEXA 1) dupa care un elev va scrie operatia si la tabla. Cate un membru al fiecarei echipe va extrage dintr-un cosulet cateva ghicitori matematice care vor fi citite si in functie de raspuns vor primi RECOMPENSA.

5.La tabla sunt asezate cateva planse cu imagini reprezentand anotimpurile. (ANEXA 5). Un elev ales de fiecare echipa va veni si va alege imaginea corespunzatoare anotimpului primavara si va trebui sa explice de ce a ales imaginea respectiva si sa recite cate o poezie despre acest anotimp. In functie de raspunsul corect, primesc RECOMPENSA.

6. Se inmaneaza fiecarei echipe un plic care contine un puzzle, o plansa suport si lipici. Fiecare echipa va trebui sa realizeze puzzle-lul ce reprezinta cate o sarbatoare a primaverii : 8 Martie si Pastele. Dupa realizarea lui, vor trebui sa spuna

-se consulta si scriu partile componente

-prezinta partile componente

-recunosc florile, le numara si le aduna, apoi scriu rezultatul pe fisa de lucru

-raspund la ghicitorile matematice

-aleg imaginea corespunzatoare anotimpului primavara si motiveaza alegerea acesteia

-realizeaza puzzle-lul si recunosc sarbatorile de primavara

cateva lucruri pe care le cunosc despre aceste sarbatori In functie de raspuns primesc RECOMPENSA

ETAPELELECŢIEI

ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTOAREI

ACTIVITATEA ELEVILOR

6. Fixarea cunostintelor

Se va prezenta pe calculator CD-ul « Familia mea si primavara », iar cate un membru al fiecarei echipe va selecta o tema unde au de rezolvat o cerinta. Daca rezolva corect cerintele, vor primi RECOMPENSA.

-aleg de pe CD o tema pe care o rezolva

7.Evaluare formativa

Se va face numaratoarea recompenselor de catre « Primavara » pentru fiecare echipa in parte si se va acorda sau nu cate o floricica pentru disciplina de pe parcursul orei.

Se va anunta echipa castigatoare si se vor inmana diplomele.

Fiecare echipa va primi ca recompensa cate o fisa cu flori de primavara pe care o vor colora acasa. (ANEXA 6)

-numara floricelele primite ca recompensa

-se va desemna echipa castigatoare

-primesc ca recompensa o fisa

8.Incheierea lectiei

Se vor face aprecieri verbale asupra modului de desfasurare al ore si asupra comportamentului elevilor pe parcursul intregii lectii. Se vor evidentia elevii care s-au remarcat cel mai mult

Ora va continua cu un program artistic desfasurat de elevii claselor I si a II-a.

ANEXE

ANEXA 1

PRIMAVARA

“Eu sunt prima fiica a anului. Sunt fiica cea mi ntanara si mai frumoasa. Pe mine ma mangaie soarele cu razele lui caldute si luminoase.

Eu trezesc laviata intreaga natura. Peste tot vezi numai verdeata, pomi in floare si ciripit de pasarele.

Ogoarele rasuna de duduitul tractoarelor, deoarece gospodarii au iesit sa pregateasca terenurile pentru noi recolte.Cata frumusete, cata viata, si veselie peste tot locul!!!!”

ANEXA 2

FISA DE LUCRU

1. Lunile de primavara sunt:_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ __ _ _ _ _ _________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

2. Numără florile de primăvară, pe categorii, apoi află numărul total prin adunare. Colorează toate florile!

+ + = narcise lalele panselute flori

ANEXA 3

ANEXA 4

Jocuri pentru miscare

GHIOCELUL -capul se va tine aplecat, iar mana stanga deasupra capului

“Eu sunt micul ghiocel Dar sunt mandru si viteaz Ma lupt vesnic cu zapada Ca sa pot sa rasar iar.”

LALEAUA

-bratele se tin pe langa urechi, iar privirea va fi dupa brate

“Sunt laleaua mititica.Si de ger nu-mi este frica.In buchete ma culegiCelor dragi le daruiesti.”

NARCISA

-mainile se tin coronita deasupra capului

“sunt narcisa parfumata,nu sunt mica nici inalta.Primavara o vestesc,Toti crestinii ma iubesc.”

ANEXA 5

Planse cu anotimpuri