proiectbaltagulclasa8inspectiedefinitivat

10
PROIECT DIDACTIC DATA: 18 MARTIE 2008 PROFESOR: DĂSCĂLESCU MIHAELA-CRISTINA ȘCOALA CU CLASELE I-VIII ”V. BORCEA”, BEREȘTI-BISTRIȚA, BACĂU DISCIPLINA: LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ CLASA: a VIII-a TEMA/SUBIECTUL: Compunerea argumentativă Romanul. Text-suport ”Baltagul”, de Mihail Sadoveanu SCOPUL: Redactarea unei compuneri de argumentare a apartenenței la gen și la specie a operei literare Baltagul”, de Mihail Sadoveanu. OBIECTIVE OPERAȚIONALE A. În plan cognitiv Până la sfârșitul lecției elevii vor fi capabili: OC1: să prezinte câteva date bibliografice ale scriitorului Mihail Sadoveanu; OC2: să enumere cele trei părți ale unei compuneri; OC3: să precizeze patru caracteristici ale genului epic; OC4: sa precizeze patru carcateristici ale romanului; OC5: să exemplifice aceste carcateristici cu elemente ilustrative din opera literară de studiat; OC6: să specifice momentele subiectului romanului ”Baltagul”; OC7: să precizeze cele patru perspective din care poate fi comentat romanul ”Baltagul”. OC8: să construiască fraze in care să utilizeze conectori logici specifici textului argumentativ; B. În plan afectiv: OA1: să dovedească receptivitate afectiv-intelectivă față de opera epică; OA2: să surprindă valențele morale, simbolice și mitice ale romanului ”Baltagul”. RESURSE PROCEDURALE (METODE ȘI PROCEDEE) Lectura câtorva fragmente; Conversația euristică; 1

Upload: alina-ailincai

Post on 23-Dec-2015

215 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

-

TRANSCRIPT

Page 1: proiectbaltagulclasa8inspectiedefinitivat

PROIECT DIDACTIC

DATA: 18 MARTIE 2008PROFESOR: DĂSCĂLESCU MIHAELA-CRISTINAȘCOALA CU CLASELE I-VIII ”V. BORCEA”, BEREȘTI-BISTRIȚA, BACĂUDISCIPLINA: LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂCLASA: a VIII-aTEMA/SUBIECTUL: Compunerea argumentativă Romanul. Text-suport ”Baltagul”, de Mihail SadoveanuSCOPUL: Redactarea unei compuneri de argumentare a apartenenței la gen și la specie a operei literare ”Baltagul”, de Mihail Sadoveanu.

OBIECTIVE OPERAȚIONALEA. În plan cognitiv

Până la sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:OC1: să prezinte câteva date bibliografice ale scriitorului Mihail Sadoveanu;OC2: să enumere cele trei părți ale unei compuneri;OC3: să precizeze patru caracteristici ale genului epic;OC4: sa precizeze patru carcateristici ale romanului;OC5: să exemplifice aceste carcateristici cu elemente ilustrative din opera literară de studiat;OC6: să specifice momentele subiectului romanului ”Baltagul”;OC7: să precizeze cele patru perspective din care poate fi comentat romanul ”Baltagul”.OC8: să construiască fraze in care să utilizeze conectori logici specifici textului argumentativ;

B. În plan afectiv:OA1: să dovedească receptivitate afectiv-intelectivă față de opera epică;OA2: să surprindă valențele morale, simbolice și mitice ale romanului ”Baltagul”.RESURSE PROCEDURALE (METODE ȘI PROCEDEE)Lectura câtorva fragmente;Conversația euristică;Explicația;Observația;Lucrul cu manualul;RESURSE MATERIALE (MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT)

1

Page 2: proiectbaltagulclasa8inspectiedefinitivat

- Textul integral al romanului ”Baltagul”, de Mihail Sadoveanu;- Manualul de limbă și literatură română pentru clasa a VIII-a, Editura Humanitas;- Materiale media: slide-uri Power Point, Imagini video (din filmul Baltagul, ale scriitorului Mihail Sadoveanu)- Planșe;- Fișe pentru activitatea independentă a elevilorORGANIZAREA ACTIVITĂȚILOR ELEVILOR-activitatea frontală, individuală, pe grupe.STRATEGII DE EVALUARE-evaluarea continua (formativă) = verificarea/examinarea orală, întrebări răspunsuri.CONDIȚII INIȚIALE DE REALIZARE- clasa de elevi;- timpul alocat lecției: 50 min.;- cunoștințele anterioare ale elevilor despre romanul ”Baltagul”, de Mihail Sadoveanu;- Capitolul Genul epic, Unitatea de învățare Romanul;-Lectura integrală a romanului ”Baltagul”.Bibliografie:1. Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de limbă și literatură română, lucrare apărută sub coordonarea Consiliului Național pentru Curriculum.2. Limba și literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, Alina Pamfil, Editura Paralela 45, 20063. Metodica studierii limbii și literaturi române în școală. Ghid teoretico-aplicativ, Constantin Parfene, Editura Polirom, 1999.3. ȘCOALĂ INCLIZIVĂ - ȘCOALĂ EUROPEANĂ. Concepte. Metode. Practici, Elena Hussar, Diana Aprodu, Lucica Dandu, Mirela Berzea, Mihaela Ciuchi, Mariana Crăciunescu, Livia Liliana Sibișteanu, Editura Casei Corpului Didactic Bacău, 2007.4. Pedagogie, Constantin Cucoș, Editura Polirom, 20025. Psihopedagogie pentru examenele de definitivare și grade didactice, Bogdan Bălan, Ștefan Boncu, Andrei Cosmovici, Teodor Cozma, Carmen Crețu, Constantin Cucoș (coordonator), Ion Dafinoiu, Luminița Iacob, Constantin Moise, Mariana Momanu, Adrian Neculau, Tiberiu Rudică, Editura Polirom, 2005.

2

Page 3: proiectbaltagulclasa8inspectiedefinitivat

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Etapele lecției

obiective

Conținut, sarcini de predare-învățare-evaluare

Strategii didactice

Metode și procedee

Mijloace Forme de organizare

1. Captarea atenției

Profesorul le cere elevilor să formeze trei grupe, menționând că va trebui să asculte cu atenție un fragment din care, la final, să descopere tema lecției.Profesorul citește elevilor următorul text: ”În școala lui (Quintlian) de retorică, propunând, după obiceiul epocii, tratarea unui subiect, observă că cel mai bun școlar nădușea fără să-și poată urni din loc compoziția. Apropiindu-se de dânsul, îl întreabă cu blândețe:- De ce nu scrii? Nu-ți place subiectul?- Dimpotrivă, îl găsesc minunat.- Îți place mult?- Da.- Nu-ți place cumva cam mult?- Mărturisesc că da. E un subiect la care m-am gândit întotdeauna, un subiect tratat de toți marii noștri oratori...- Și vrei să faci un discurs la înălțimea predecesorilor noștri?- Da, da, se înflăcără școlarul, dacă nu-i pot întrece, vreau să compun ceva vrednic de dânșii. Quintilian zâmbi, înțelese pricina inhibiției școlarului.- Ascultă tinere: uită tot ce ai citit; nu te gândi nici la Hortensius, nici la Cicero; tratează subiectul ca și cum nu l-ar fi tratat nimeni înaite. Nu te speria de nimeni și nu-ți propune mai mult decât e necesar și decât poți...” (Eugen Lovinescu, Cariera mea de critic, în Critice, I, București, Editura Minerva, 1979, p. 46)

Profesorul întreabă elevii, după citirea fragmentului, ”Care ar fi tema lecției de azi?”

Lectura

Brainstormingul

Conversația euristică

Fragmentul slide Power

Point

Pe grupe

Frontală

3

Page 4: proiectbaltagulclasa8inspectiedefinitivat

Elevii celor trei grupe polemizează între ei, aducând argumente pro și contra, ca într-un final să se ajungă la un răspuns comun, confirmat, de altfel, chiar de profesor: Compunerea

2. Enunțarea obiectivelor

Profesorul confirmă, adăugând că este vorba despre o compunere argumentativă.Profesorul comunică elevilor scopul lecției: Redactarea unei compoziții cu tema ”Argumentarea aparteneței la gen și la specie a operei literare Baltagul , de Mihail Sadoveanu”Profesorul comunică obiectivele operaționale..........................................................................

Expicația

Planșa cu obiectivele

Slide Power Point

Frontală

3. Actualizarea cunoștințelor

Profesorul solicită reactualizarea cunoștințelor referitoare la:-părțile componente ale unei compuneri;Elevii răspund: Introducerea, Cuprinsul, Încheierea.-câteva date bibliografice ale scriitorului Mihail Sadoveanu;Elevii răspund, folosindu-se de materialele (manual, cărți, broșuri) pe care le au asupra lor.-câteva caracteristici ale genului epic:Elevii răspund: •etimilogia cuvântului epic → gr. epikos, fr. épique = spunere, zicere; este genul literar în care modurile de expunere alternează, accentul căzând pe narațiune; •opera epică este o creație literară prin care autorul își exprimă sentimentele, gândurile, convingerile în mod indirect, prin intermediul personajelor (centrale, secundare, episodice, individuale, colective, pozitive, negative);•încadrarea acțiunii în timp și spațiu și dispunerea acțiunii pe momentele subiectului: expozițiune, intrigă, desfășurarea acțiunii, punctul culminant și deznodământul.-câteva caracteristici ale romanului - specie a genului epic:Elevii răspund:-romanul este o specie a genului epic în proză, cu acțiune mai complicată și de mai mare întindere decât nuvela, acțiunea se desfășoară pe mai multe planuri (fire narative); prezența mai multor

4

Page 5: proiectbaltagulclasa8inspectiedefinitivat

personaje; intriga complexă declanșează conflicte interioare și exterioare profunde-romanul Baltagul poate fi interpretat din patru perspective:Roman mitic;Roman de inițiere;Roman monografic;Roman polițist.

4. Prezentarea conținutului noii învățări

Profesorul prezintă planșa cu bazele teoretice privind Textul argumentativ:Structura Textului argumentativa)Introducere-propoziția de introducerePrima propoziție a eseului trebuie sa fie suficient de interesanta pentru a determina cititorul sa citească mai departe.-formularea tezeiE de obicei ultima propoziție a primului paragraf si servește ca linie directoare a compunerii. Ea reprezintă ideea care va fi susținută de-a lungul întregii compueri.

Conectori care introduc teza: părerea mea este că, voi arăta că

b)Cuprinsul -susținerea tezei Odată ce in introducere a fost pregătit terenul pentru discuție si a fost prezentata poziția ce va fi adoptata, urmează partea cea mai extinsa a compunerii in care se vor prezenta argumentele.Modul cel mai obișnuit de a susține teza este de a face o aserțiune si de a oferi apoi suporturi, dovezi care sa o confirme. De obicei, susținerea afirmației se face prin exemple.

Conectori care leagă argumentele de tezele pe care le susţin: prin urmare, așadar, în consecinţă, fiindcă, deoarece, întrucât

Conectori care introduc argumente (justificatori): căci, pentru că, de fapt, dovadă că, cum, având în vedere că, de altfel

- conectori care introduc primul argument: în primul rând, mai întâi de toate, să începem prin, trebuie amintit mai întâi că, prima remarcă se referă la, să pornim de la

Explicația

Explicația

Fișe independente

cuStructura textului

argumentativ

Frontală

Frontală

5

Page 6: proiectbaltagulclasa8inspectiedefinitivat

- conectori care introduc următoarele argumente: în al doilea rând, în plus , în continuare, la fel, pe de o parte... pe de altă parte, nu numai... ci și- conectori care introduc ultimul argument: în fine, pentru a termina, în ultimul rând, nu în ultimul rând - conectori care leagă argumentele între ele: și, dar, însă, ci, sau

c)Încheierea-emiterea concluziei prin sintetizarea argumentului și reformularea tezei. Concluzia e o parte foarte importanta compunerii pentru ca însumează teza si argumentele in favoarea ei, lăsând cititorului o imagine clară asupra poziției pe care o adoptă autorul.

Conectori care introduc concluzia: deci, în concluzie, așadar, iată de ce, ei bine

5. Dirijarea învățării

Profesorul înmânează fiecărui elev câte o fișă cu Planul compunerii argumentative privind apartenența romanului la gen și la specie:

a)Introducere – poate cuprinde una sau mai multe idei, de exemplu:- o considerație generală privind opera scriitorului;-locul operei literare de studiat în contextul literarturii române;-emiterea tezei

b)Cuprins – plecându-se de la ideea că romanul Baltagul este o specie a genului epic, se va avea în vedere:Caracteristici despre genul epicaserțiuni/afirmații: precizarea a patru caracteristici ale genului epic;suporturi/dovezi: exemplificarea fiecărei carcateristici cu elemente concrete din opera de studiat/text-suport.Caracteristici despre romanaserțiuni/afirmații: precizarea a patru caracteristici ale romanului;suporturi/dovezi: exemplificarea fiecărei carcateristici cu elemente concrete din opera de studiat/textul-suport.-utilizarea conectorilor logici.

Conversația euristică

Fișe independente

cu Planul

compunerii argumentative

privind apartenența romanului la

gen și la specie

Frontală

6

Page 7: proiectbaltagulclasa8inspectiedefinitivat

c)Încheiere - cuprinde o concluzie a temei abordate.- emiterea concluziei prin sintetizarea argumentului și reformularea tezei -utilizarea conectorilor.

6. Obținerea performanței

•Elevii redactează compunerea, parcurgând, fazele și etapele, valorificând precizările și observațiile indicate de profesor.•Profesorul explică elevilor eventualele neînțelegeri.

Observația

Planșa

Fișe independente

Pe grupe

7. Feedback-ul (Ascultarea și

discutarea câtorva

compuneri)

•Se deleagă reprezentanți celor patru echipe.•Se ascultă compunerile, după care se trece la discutarea lor.•Profesorul urmărește: spiritul critic de observație, deprinderile de exprimare a impresiilor despre textul audiat, și, implicit, cunoștințele de teorie literară.•Profesorul face aprecieri și observații asupra compunerilor audiatecu privire la conținut, la redactare: coerența textului, concizie, claritatea enunțului, stilul și vocabularul adecvate conținutului compunerii.

Lectura expresivă

Dialog

Explicația

Compunerile elevilor

Frontală

8. Evaluarea compunerilor

•Profesorul pentru a avea o viziune asupra capacității de autoevaluare a elevilor săi, cere elevilor să evalueze obiectiv compunerile audiate.•Profesorul evaluează compunerilor, notează și motivează notele.

ConversațiaCompunerile

elevilor Frontală

9. Retenția și transferul

(Tema pentru acasă)

•Profesorul comunică elevilor tema pentru acasă, făcând recomandări cu privire la definitivarea textelor elaborate în clasă.

Observația independentă

Compunerile elevilor și

Fișele independente

Independentă

7