proiectare

6
Proiect de lecţie Profesor: Lesnic Virginia Clasa: a XII-a Obiectul : Limba şi literatura română Subiectul lecţiei: Cezara sau iubirea ca univers compensativ Tipul lecţiei: de consolidare şi sistematizare a cunoştinţelor Durata: 45 min. Competenţe generale: 1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în diferite situaţii de comunicare; 2. Comprehensiunea şi interpretarea textelor; Subcompetenţe specifice: 1.3 exprimarea orală sau în scris a propriilor reacţii şi opinii privind textele receptate; 2.1. folosirea unor tehnici variate pentru analiza în detaliu a unor texte literare diverse; 2.3 compararea ideilor şi atitudinilor diferite în dezvoltarea aceleiaşi teme; 3.3 argumentarea unui punct de vedere privind textele studiate. Obiective operaţionale: 1. Să definească termenii-cheie; 2. Să identifice spaţiile romantice; 3. Să interpreteze motivele romantice tipice operei eminesciene; 4. Să comenteze un citat la prima vedere; 5. Să raporteze opera dată la alte opere romantice; 6. Să creeze texte cu caracter argumentativ; METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, , observaţia, problematizarea, explicaţia, descoperirea, învăţarea prin cooperare, diagram Venn MIJLOACE DIDACTICE: manual, fişe de muncă pe grupe, fragmente de texte literare epice. FORME DE ORGANIZARE A ÎNVĂŢĂRII : activitate frontală, alternând cu activitatea individuală şi pe grupe; MODALITĂŢI DE EVALUARE: valorificarea răspunsurilor elevilor în discuţie, feed-back raportat contribuţiei elevilor, nota;

Upload: virginia-lesnic

Post on 13-Dec-2015

70 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

proiect didactic la nuvela Cezara de Mihai Eminescu

TRANSCRIPT

Page 1: Proiectare

Proiect de lecţie

Profesor: Lesnic VirginiaClasa: a XII-a Obiectul : Limba şi literatura românăSubiectul lecţiei: Cezara sau iubirea ca univers compensativTipul lecţiei: de consolidare şi sistematizare a cunoştinţelorDurata: 45 min.Competenţe generale:1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în diferite situaţii de comunicare;2. Comprehensiunea şi interpretarea textelor;Subcompetenţe specifice:1.3 exprimarea orală sau în scris a propriilor reacţii şi opinii privind textele receptate;2.1. folosirea unor tehnici variate pentru analiza în detaliu a unor texte literare diverse;2.3 compararea ideilor şi atitudinilor diferite în dezvoltarea aceleiaşi teme;3.3 argumentarea unui punct de vedere privind textele studiate.Obiective operaţionale:1. Să definească termenii-cheie;2. Să identifice spaţiile romantice;3. Să interpreteze motivele romantice tipice operei eminesciene;4. Să comenteze un citat la prima vedere;5. Să raporteze opera dată la alte opere romantice;6. Să creeze texte cu caracter argumentativ;

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, , observaţia, problematizarea, explicaţia, descoperirea, învăţarea prin cooperare, diagram VennMIJLOACE DIDACTICE: manual, fişe de muncă pe grupe, fragmente de texte literare epice.FORME DE ORGANIZARE A ÎNVĂŢĂRII : activitate frontală, alternând cu activitatea individuală şi pe grupe;MODALITĂŢI DE EVALUARE: valorificarea răspunsurilor elevilor în discuţie, feed-back raportat contribuţiei elevilor, nota;

Bibliografia: 1. Limba şi Literatura română : Manual pentru clasa a 12-a, Tamara Cristei, Tatiana Cartaleanu, Olga Cosovan, Adrian Ghicov, Cardidact, Chişinău 20102. Parfene, Constantin, Metodica studierii limbii şi literaturii române in şcoală, Ed. Polirom, 19993. Ilie, Emanuela, Didactica Literaturii. Metode, Editura Panfilius, Iaşi, 20064. Secrieru, Mihaela, Didactica limbii române, Iaşi, 20045. Mihai Eminescu, Opere, vol. VII, Proză literară. Sărmanul Dionis. La Aniversară. Cezara. Geniul pustiu. Celelalte proze postume. Texte inedite, studiu introductiv de

Perpessicius, Editura Academiei Române, Muzeul Literaturii Române, 1977.

Page 2: Proiectare

Scenariul didactic

Etapele lecţiei/Timp

Activitatea profesorului Activitatea elevilorStrategii didactice

EvaluareForme de org. a învăţării

Resurse materiale

Resurse procedurale

1.Evocarea 12min

Profesorul propune elevilor să prezinte tema pentru acasă.Profesorul anunţă tema lecţiei, după care elevii sunt provocaie la discuţie prin 2 întrebări:

1. De ce dragostea este comparată cu un univers?

2. Ce înseamnă în viziunea voastră univers compensativ?, facîndu-se referinţă la motto.

Elevii perzintă conferinţa de presă.

Moduri de recuperare a universului armonic, originar şi autentic, printr-o sumă

de experienţe, de astă dată nu sociale, ci individuale. „Universurile compensative”

sunt rezultatul acestui efort de autentificare a existenței.

Grup

2.Realizarea sensului 15min

Profesorul provoacă fiecare grup la formularea cocluziei prin întrebarea: Ar putea omul să-şi împlinească destinul fără iubire? Care sunt acele elemente primordiale în nuvelă care definesc cadrul romantic, sau universul feeric.În continuare profesorul propune trei dintre acestea pentru activitate.,,Imaginaţi-vă spaţiul în care este amplasată acţiunea şi interpretaţi

Elevii răspund la întrebare, aducând argumente.Elevii vin cu exemple: marea, stinca, cerul, luna, insula, lacul, mănăstirea.

Mănăstirea- ,,Meşterul Manole”, Lucian Blaga.Marea- ,,Unda spumă, ,

Grup

Conversaţia catiheticăDeducţia

Observare sistematică a elevilor şi acordarea de calificative verbale

Page 3: Proiectare

valoare simbolică şi atestaţi aceste motive în alte opere literare. Gr.1 Marea, Gr.Insula, Gr. Mănăstirea, raportînd la fragmentele selectate. Anexa 1.

În structura narativă a operei sunt prezente scrisorile. Profesorul propune elevilor să analizeze două fragmente din corespondenţa Veronicăi cu M.Eminescu şi scrisorile Cezarei către Ieronim, să descopere similitudinile si deosebirile, elaborînd Diagrama Venn. Anexa 2.

“Pes te marea ce suspină Tr i s tă , dar senină .” M.Eminescu„Mai am un singur dor”marea es te s imbolul zbuciumatulu i suf le tesc a l eu lu i l i r ic , ţ ă rmul măr i i es te un l iman a l sufer in ţe lor dă tă tor de împăcare :”Mai am un s ingur dor ,La marginea mări iSă mă lăsaţ i să mor”. Insula- , , Săramnul Dionis”

Elevii subliniază prezenţa scrisorilor în structura narativă, construind Diagrama Venn, stabilind asemănările şi deosebirile.

3. Reflecţia 8min

Profesorul propune în contiuare elevilor să continuă citatul fără să ia mîna de pe stilou, pînă acesta nu spune stop.,,Iubirea este un spaţiu al....”

Elevii citesc răspunsurile.Activitate indiviudală

Expunere şi argumentare orală

Observarea sistematică, acordarea de calificative verbale

Page 4: Proiectare

4.Extinderea

10min

Profesorul le propune elevilor cîte un citat pentru al comenta şi stabili raportul cu opera. Anexa 3. Profesorul propune să stabilească o listă de argumente pro şi contra deciziei protagoniştilor de a evada pe insula Euthanasius, avînd ca reper citatul lui Mircea Eliade: ,, Insula lui Euthanasius prezintă însă un interes maximum pentru înţelegerea poetului: ea reprezintă adevăratul centru al povestirii; nu numai pentru că face posibilă întîlnirea finală dintre îndragostiţi, dar mai ales, pentru că magia insulei, ea singură rezolvă drama personajelor”. Tema de acasă: Elaborează o schiţă de portret al lui Ieronim, raportîndu-l la idealul pe care-l reprezintă.

Un reprezentant al fiecărei echipe expune ideea comună.

Activitate frontalăGrup

Acordarea de note