proiect lectie nou 2014 (6)

10
Proiect de lecţie A: Date generale Data 26.05.2014 Şcoala: Liceul de Muzică “ S.Toduţă “ Disciplina: Violoncel Mentor: Mărginean Maria Coordonator: conf. dr. Alina Stanciu Numele elevului: Marius Pop Clasa a XI-a Propunător:Baciu Adriana Subiectul lecţiei: Gama Do major; D. Popper: studiul nr.18; J.Haydn: Concertul în Do major, p I Tipul lecţiei: mixt Obiectivul fundamental al lecţiei: Perfecţionarea deprinderilor tehnico-interpretative

Upload: horea-niculae-baciu

Post on 26-Sep-2015

213 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

Proiect Lectie Nou 2014 (6)

TRANSCRIPT

Proiect de lecie

Proiect de lecieA: Date generale

Data 26.05.2014

coala: Liceul de Muzic S.Todu

Disciplina: Violoncel Mentor: Mrginean Maria

Coordonator: conf. dr. Alina Stanciu

Numele elevului: Marius Pop Clasa a XI-a

Propuntor:Baciu Adriana

Subiectul leciei: Gama Do major; D. Popper: studiul nr.18; J.Haydn: Concertul n Do major, p I

Tipul leciei: mixt

Obiectivul fundamental al leciei: Perfecionarea deprinderilor tehnico-interpretative

Obiectivele operaionale ale leciei/competene: O1 S execute corect din punct de vedere tehnic gama

O2 S cnte precis din punct de vedere ritmic studiul nr. 18 de D. Popper

O3 S execute relaxat schimburile de poziie

O4 S execute precis din punct de vedere intonaional i ritmic p.I a concertului

Metode didactice: explicaia, demonstraia, exerciiul, conversaia

Mijloace didactice: instrument, accesorii, partituri, stativ, metronom, oglind

B. Desfurarea leciei

Evenimentele lecieiActivitatea profesoruluiActivitatea elevuluiMetode didacticeMijloace didacticeEvaluareObservaii

Captarea ateniei ele - vului i enunarea obiectivelorReactualizarea cuno - tinelor anterioare

-prezint obiectivele i eta- pele leciei

-ascult lecia anterioar:

gama Sol major

-corecteaz intonaia la gama simpl

-pune accent pe schimburile de poziie la arpegii

-verific lejeritatea daumen-ului la duble coarde

D.Popper: studiul nr. 18 seciunea 1.

-corecteaz intonaia la pasajele cu daumen-atrage atenia asupra ritmuluiJ.Haydn: p I

-corecteaz intonaia i ritmul pasajului iniial-cere elevului s intoneze curat dublele

-ascult explicaia profesorului-execut gama

-corecteaz intonaia

-se concentrez asupra schimburilor de poziie

-verific lejeritatea daumen-ului la duble coarde-se concentreaz la intonaie

-ascult sugestiile profesorului

-ncearc s corecteze intonaia

-ncearc s cnte curat dublele

-coversaiaexplicaia

-explicaia

demonstraia

exerciiul-----

corectarea

Evenimentele lecieiActivitatea profesoruluiActivitatea elevuluiMetode didacticeMijloace didacticeEvaluareObservaii

Prezentarea noului coninut, a sarcinilor de nvare

Se pred gama Do major-demonstreaz gama simpl i arpegiile.

-cere elevului s descifreze

gama i arpegiul n tempo rar,note pe arcu.

-cere elevului s urmreasc intonaia la schimburile de poziie

-demonstreaz dublele din gam

-solicit elevului s cnte tere, sexte, octave, rar, o not pe arcu, cu atenie la intonaie i relaxarea minii stngi.

Se pred seciunea a doua din studiul nr.1 de D.Popper-se demonstreaz textul muzical

-cere elevului s descifreze noul fragment n tempo rar,

cu atenie la intonaie

-cere elevului s execute relaxat pasajele cu schimburi de poziie

-demonstreaz zona de arcu pentru execuia studiului-solicit elevului s urmreasc zona de arcu-este atent la demonstraia profesorului-descifreaz gama i arpegiul

-se concentreaz la intonaie

-este atent la demonstraie

-execut dublele din gam, este atent la indicaii

-repeta

-este atent la demonstraie

-descifreaz noul fragment

-ncearc s intoneze curat

-ncearc s relaxeze mna stng n cadrul schimburilor de poziie

-ascult exemplificarea

-urmrete zona de arcu-demonstraiaconversaia

exerciiul

conversaia

confirmare

apreciere

verbal

Evenimentele leciei

Activitatea profesorului Activitatea elevului

Metode didacticeMijloacedidacticeEvaluareObservaii

Obinerea performanei

Se pred: repriza a doua din concertul de Haydn-demonstreaz textul muzical

-solicit elevului s desci

freze textul muzical, n tempo rar cu atenie la intonaie i precizia ritmic

-demonstreaz manierele de articulaie

-solicit elevului exersarea articulaiilor-prezint i demonstreaz

tehnici de lucru pentru gama Do major: studierea separat a schimburilor de poziie, studierea cu ritmuri punctate , studierea duble-

lor cu ritmuri diferite i atenie sporit la acurateea intervalului-recomand i demonstreaz tehnici de lucru pentru: seciunea a doua din studiul de D.Popper-executarea studiului n zona cea mai apropiat de clu cu scurt oprire dup fiecare not; studierea cu metronom n tempo rar

-prezint tehnici de lucru pentru pasajele din repriza a doua concertului de Haydn: studierea cu ritmuri punctate, studierea pasajelor cu metronom-ascult demonstraiadescifreaz textul muzical, in- cearc s intoneze corect

-se concentreaz asupra ritmului

-ascult demonstraia

-se concentreaz asupra articulaiilor

-repet-ascult explicaia i demonstraia tehnicilor de lucru sugerate la gam-ncearc s aplice tehnicile, repet

-ascult recomandarea i demonstraia la studiul de Popper-ncearc tehnicile sugerate

-ascult explicaia i demonstraia, ntreab

-aplic tehnicile, repet

-explicaia

-demonstraia

-exerciiul

-conversaia-confirmareapreciere verbal

Evenimente leciei Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode

didactice Mijloace didactice Evaluare Observaii

Evaluare

Asigurarea feed-back-uluiTem pentru acasSugestii pentru studiul individual-apreciaz elevul pentru corectitudinea executrii din punct de vedere tehnic a gamei-atrage atenia asupra preciziei ritmice n cadrul tempo-ului la studiul de Popper-apreciaz intonaia curat la schimburile de poziie din cadrul studiului

-atrage atenia asupra intonaiei la pasajele din concert

-recapituleaz cu elevul punctele cheie ale leciei

-recapituleaz tehnicile de studiu sugerate

-face trimiteri la materialele audio care l-ar putea ajuta pe elev s neleag mai bine concertul de Haydn-recomand elevului s insiste mai mult asupra intonaiei i preciziei ritmice la concert-ascult profesorul-converseaz , raspunde la ntrebri

-converseaz cu profesorul-conversaiaexplicaia

-conversaia

-conversaia-confirmare apreciere verbal-confirmare-confirmare