proiect lectie comunicatii si limbaj grafic in transporturi
TRANSCRIPT
ŞCOALA CU CLASELE I-VIII FALCOIU -OLT DATA:CLASA A VII-A PROF. VLAD ANETADISCIPLINA: Educatie Tehnologica MEDIUL DE INSTRUIRE: cabinetul interdisciplinarMODULUL: Tehnologii de comunicatii si transport UNITATEA DE INVATARE:Comunicatii si limbaj grafic in transporturi NR DE ELEVI: 21TIPUL LECTIEI:mixta
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ
Titlul lecţiei: Comunicaţii şi limbaj grafic în transporturi
A. Necesitatea studierii temei : Dezvoltarea mijloacelor, reţelelor şi a tehnologiilor de comuni-caţii si transport a cunoscut o evoluţie spectaculoasă, mai ales în ultimii 50 de ani, astfel încât astăzi nu mai putem vorbi despre un sistem de transport performant fără a vorbi şi despre sistemul de comunicaţii cu care se află în interdependenţă.
B. Structura logică a conţinutului lecţiei:
COMUNICAŢII ŞI LIMBAJ GRAFIC ÎN TRANSPORTURI
I. COMUNICAŢII ŞI LIMBAJ GRAFIC ÎN TRANSPORTURILE
TERESTRE
I. COMUNICAŢII ŞI LIMBAJ GRAFIC ÎN TRANSPORTURILE
TERESTRE
II. COMUNICAŢII ŞI LIMBAJ GRAFIC ÎN TRANSPORTURILE
AERIENE
II. COMUNICAŢII ŞI LIMBAJ GRAFIC ÎN TRANSPORTURILE
AERIENE
III. COMUNICAŢII ŞI LIMBAJ GRAFIC ÎN TRANSPORTURILE
NAVALE
III. COMUNICAŢII ŞI LIMBAJ GRAFIC ÎN TRANSPORTURILE
NAVALE
I.1. COMUNICAŢII
ŞI LIMBAJ GRAFIC ÎN
TRANSPORTU-RILE RUTIERE
I.1. COMUNICAŢII
ŞI LIMBAJ GRAFIC ÎN
TRANSPORTU-RILE RUTIERE
I.2. COMUNICAŢII
ŞI LIMBAJ GRAFIC ÎN
TRANSPORTU-RILE
FEROVIARE
I.2. COMUNICAŢII
ŞI LIMBAJ GRAFIC ÎN
TRANSPORTU-RILE
FEROVIARE
III.1. COMUNICAŢII ŞI LIMBAJ GRAFIC
ÎN TRANSPORTU-RILE NAVALE DE
SUPRAFAŢĂ
III.1. COMUNICAŢII ŞI LIMBAJ GRAFIC
ÎN TRANSPORTU-RILE NAVALE DE
SUPRAFAŢĂ
I.1. COMUNICAŢII ŞI LIMBAJ GRAFIC ÎN TRANSPORTURILE RUTIERE
I.2. COMUNICAŢII ŞI LIMBAJ GRAFIC ÎN TRANSPORTURILE FEROVIARE
COMUNICAŢII COMUNICAŢIILIMBAJ GRAFIC LIMBAJ GRAFIC
CONTROLULTRAFICULUI
REŢEA DESEMAFOARE
RUTIERE
CENTRE DE CONTROL
ALTRAFICU-
LUI
CAMERE VIDEO RADARE
SEMNE DE CIRCULATIE
HĂRŢI RUTIERE
CONTROLULTRAFICULUI
SEMAFOARELUMINOASE
SISTEME DIGITALE CU UNDE RADIO
SISTEME DE SEMNALIZARE ELECTRONICĂ
HĂRŢI FEROVIARE
I. COMUNICAŢII ŞI LIMBAJ GRAFIC ÎN TRANSPORTURILE TERESTRE
I. COMUNICAŢII ŞI LIMBAJ GRAFIC ÎN TRANSPORTURILE TERESTRE
II. COMUNICAŢII ŞI LIMBAJ GRAFIC ÎN TRANSPORTURILE AERIENE
II. COMUNICAŢII ŞI LIMBAJ GRAFIC ÎN TRANSPORTURILE AERIENE
COMUNICAŢII LIMBAJ GRAFIC
TURN DE CONTROL
RADARECOMUNICAŢII
RADIO
SIMBOLURI ŞI SEMNE GRAFICE
ÎN AEROPORT ÎN APROPIEREA AEROPORTULUI
ÎN AVION
III.1. COMUNICAŢII ŞI LIMBAJ GRAFIC ÎN TRANSPORTURILE NAVALE DE SUPRAFAŢĂ
COMUNICAŢII LIMBAJ GRAFIC
STRUCTURA TERESTRĂ STRUCTURA
SPAŢIALĂ
MIJLOACE DE COMUNICAŢII
ALE NAVEI
SATELIŢISTAŢII DE COASTĂ
SEMNE ŞI SIMBOLURI
GRAFICE
III. COMUNICAŢII ŞI LIMBAJ GRAFIC ÎN TRANSPORTURILE NAVALE
III. COMUNICAŢII ŞI LIMBAJ GRAFIC ÎN TRANSPORTURILE NAVALE
PUNTEA DE
COMANDĂ
C. Alte date:
Experienţa anterioară de învăţa-re a elevilor
Cuvinte „cheie” Resurse materiale
* Elevii cunosc: -reţele de transport - reţeaua comunicaţii - mijloace şi tehnologii de re-alizare a transportului* Elevii au: - fişe suport*Elevii pot: - să identifice şi să clasifice reţele şi mijloacele de transport
ComunicaţiiLimbaj graficTransporturi
- planşe-ppt-uri- imagini- fişe suport
D.COMPETENTE SPECIFICE
Capacitatea care se ur-măreşte a se forma la e-levi prin învăţare
Comportamentul prin care elevii vor proba capacitatea respectivă
Condiţiile în care vor lucra elevii pentru a realiza comportamentul
Criterii de realizare
(limita minimă admisă)
C1- cunoaşterea compo-nentelor comunicaţiilor în transporturi
Selectarea acestora Listă de componente 70%
C2-prezentarea componentelor si analizarea relaţiei comunicaţii-transporturi – limbaj grafic
C3-cunoasterea functiilor comunicatiilor in transporturi
Identificarea simbolurilor şi a elementelor comunicaţiilor în transporturi
Enumerarea functiilor
După setul de imagini 80%
90%
E. Probe de evaluare
Competenta specifica
Conţinutul itemului Timp orientativ
PunctajMaxim Minim
C1, C2,
C3
Completaţi schema comunicatiilor si limbajului grafic in transporturi cu elementele corespunzătoare fiecarui tip de transport
7′ 10 5
F. Strategii didactice
Timp Etape de instruire Arii de conţinut
Metode de învăţământ
Mijloace de învăţământ
Forme de organizare a activităţiiProfesor Elevi Profesor Elevi
9′ 1. Evaluarea lecţiilor anteri-oare(pe grupe de elevi – 4 gru-pe)-distribuie fiecărei grupe cite un set de imagini-cere elevilor sa raspunda la intrebari pe marginea setului de imagini distribuite 1. Secvenţa introductivă( discuţii pregătitoare)2. Crearea contextului:- se dau cuvintele „cheie” comunicaţii, limbaj grafic, transporturi
- identifica si raspund la intrebari- reprezentantul fiecărei grupe raportează
- scriu cuvintele cheie în caiete
conversaţia frontal
colectiv
individual
22′ 3. Transmiterea noilor cunoştinţe- elaborează schema logică a conţinutului lecţiei
- ajută la elaborarea schemei logice a conţinu-tului
Comunicaţii şi limbaj grafic în
transporturi
observaţiadescoperireaconversaţia
Tabla/ calculatorImagini Ppt-uri
frontal individualcolectiv
10′ 4. Fixarea ( feed-back)- împarte clasa în 4 grupe;- fixează fiecărei grupe câte un tip de transport;- cere elevilor să identifice si sa precizeze componentele comunicaţiilor şi limbajului grafic adecvat fiecărui tip de transport din imaginile prezentate
-fiecare grupă identifica si precizeaza componentele
observaţiadescoperireaconversaţia
imaginifrontal individual
colectiv
-cere elevilor sa enumere functiile comunicatiilor in transporturi
7′ 5. Proba de evaluare- se cere fiecărei grupe să completeze schema comunicaţiilor şi a limbajului grafic in transporturi cu elementele care lipsesc
- elevii completează schema
Exerciţiul SchemaLista de componente
frontal colectiv
2′ 6. Secvenţa finală- notarea elevilor, tema pentru acasă
- elevii îşi notează tema pentru acasă
G. Desfăşurarea lecţiei:
Nr crt
Secvenţele instruirii
Competente
Activităţi desfăşurate Arii de conţinut
Timp (min)
Metode şi procedee
Mijloace didactice
Forme de organizare
Obser-vaţiiDe profesor De elevi
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 101.
2.
Secvenţa introductivă
Verificarea cunostinte-lor anterioare
Salută elevii, verifică prezenţa, cere elevilor să aibă pe bancă cele nece-sare lecţiei.
Distribuie setul de imagini fiecarei grupe si cere elevilor sa raspunda la intrebari
Pregătesc cele ce-rute.
Elevii raspund la intrebari
1
5
Conversaţia
ObservatiaConversatia
Catalog
Set imagini
Frontal
FrontalGrupe
3. Captarea atenţiei
Stabileşte titlul lecţiei, adresând elevilor între-barea: „Cine credeti ca ne previne de accidentele rutiere sau feroviare?
Elevii răspund : - semnele de circulatie
1 Conversaţia problematizarea
Imagini Planşe
Frontal
4. Anunţarea titlului lec-ţiei şi a competente-lor specifice
Notează pe tablă titlul lecţiei şi prezintă pe scurt scopul acesteia
Elevii notează în caiete titlul lecţiei
2 Expunerea Frontal
5. Dirijarea predarii-invatarii
C1
C2
C1
C2
C1
C2
C1
C2
Profesorul prezinta:Comunicatii si limbaj grafic in transporturile terestre(rutiere si feroviare)Cere elevilor sa completeze fisa suport.Pprincipalul rol pe care il indeplinesc comunicatiile in transporturile terestre este acela de control al traficului rutier si feroviarControlul traficului rutier se realizeaza prin reteaua de semafoare rutiere,prin centrele de control ale traficului dar si printr-un limbaj grafic cu ajutorul caruia sunt reprezentate semnele de circulatie si hartile rutiere.Activitatea centrului de control al traficului se bazeaza pe
Ascultă,observagindesc,analizeazaCompleteaza schemele
Comunica-tii şi
limbaj grafic în transpor-
turi
Expunerea, Conversaţia
Observatia Metoda ciorchinelui
Tabla,PC,ImaginiPpt-uri
Frontal
.
C3
camerele video si pe radarele rutiere. Semafoarele sunt indicatoare luminoase a caror culoare rosie indica oprirea ,iar culoarea verde permite circulatia pietonilor si automobilelor.Centrele de control ale traficului primesc continuu imagini de la camerele video instalate in intersectiile cele mai importante dar si de la radare.Aici se decid masurile pentru normalizarea traficului.Controlul traficului feroviar se realizeaza in centre de control prin semaforizare ,cu ajutorul sistemelor de semnalizare electronica sau sistemelor digitale cu unde radio.Limbajul grafic se foloseste in reprezentarile numite harti feroviare Culorile semaforului feroviar au urmatoarea semnificatie:-verde-mentine viteza pe care o ai ,drumul este liber-galben-incetineste,peste o
Ascultă,observagindesc,analizeazaCompleteaza schemele
Comunica-tii şi
limbaj grafic în transpor-
turi
32Expunerea,Conversatia,ObservatiaMetoda ciochinelui
Tabla,PC,Imaginiprezentare ppt-uri
Frontal
anumita distanta va fi culoarea rosie-rosu-opreste-linia este ocupata de alt tren.In centrele de control ale traficului feroviar se realizeaza controlul traficului de catre oameni pentru trenurile obisnuite ,iar la trenurile de mare viteza controlul este un proces complet automatizat.Comunicatii si limbaj grafic in transporturile aeriene Comunicatiile se realizeaza in turnul de control al traficului aerian.Activitatea turnului se bazeaza pe radare si comunicatii radio intre avioane si turn.Limbajul grafic este prezent in transportul aerian prin simboluri si semne grafice,existente atit in aeroport,in apropiera lui cit si in avion.Turnul de control dirijeaza si supravegheaza toate zborurile avioanelor din spatiul aerian al unui aeroport,indiferent daca acesta decoleaza
Ascultă,observagindesc,analizeazaCompleteaza schemele
Comunica-tii şi
limbaj grafic în transpor-
turi
32 ExpunereaObservatiaConversatia
Tabla,PC,planse,prezentare ppt-uri
Frontal
aterizeaza sau survoleaza zona.Radarul este o instalatie tehnica de detectare a vehiculelor de zbor.In aeroport sunt amplasate simboluri grafice care usureaza traficul de pasageri,bagaje si marfuri.In avion exista semne si simboluri atit pentru personalul de la bord cit si pentru pasageri. Comunicatii si limbaj grafic in transporturile navaleComunicatiile in transportul naval formeaza un adevarat sistem de comunicatii ce cuprinde trei elemente de baza:-structura terestra formata din statiile de coasta-structura spatiala formata din sateliti-mijloacele de comnicatii ale navei .Folosirea lor se realizeaza intr-un loc numit punte de comanda.Limbajul grafic este reprezentat prin semne si simboluri grafice in porturi dar si pe navele de pasageri sau marfa.Statiile de coasta
Ascultă,observagindesc,analizeazaCompleteaza schemele
Comunica-tii şi
limbaj grafic în transpor-
turi
ExpunereaObservatiaConversatia
Tabla,PC,planse,prezentare ppt-uri
Frontal
reprezinta noduri importante de comunicatii,ele facind legatura intre diferite retele de sateliti si alte retele terestre de comunicatii.
Prezinta functiile comunicatiilor in transporturi
6. Conexiunea inversă
Solicită elevilor comple-tarea schemelorEvaluează activitatea elevilor
Prezintă schemele rezolvate.Oferă lămuriri şi trage concluzii.
Completează schemele
Ascultă
Pun întrebări
7 Exercitiu
SchemaLista de
componente
FrontalGrupe
7. Tema pentru acasă
Realizaţi un panou cu semnele de circulatie cele mai importante si interpretarile lor.Afisati-l in scoala,pentru casi colegii din alte clase sa beneficieze de aceste informatii.
Notează tema.
Cer lămuriri.
2 Explicaţia caiete