proiect integrat

14
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

Upload: madalina

Post on 06-Oct-2015

160 views

Category:

Documents


6 download

DESCRIPTION

proiect util

TRANSCRIPT

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

Data:Gradinita:Grupa:Mijlocie Educator:Tema anuala:Cand,cum si de ce se intamplaTema zilei:Micute,dar harnicuteForma de realizare:Activitate integrataActivitati de invatare implicate: Activitati pe domenii experentiale: DLC ,,Gospodina de Otilia Cazimir-memorizare DOS ,,Insecte multicolore -aplicatie Centre de interes: Biblioteca: ,,Citim imagini cu si despre insecte Arta: ,,Insecte multicolore -dactilopictura ALA 2 : Dans tematic- ,, Dansul gazelor veseleTipul de activitate: transmitere si insusire de noi cunostinteScopul activitatii: - Dezvoltarea expresivitii limbajului oral;- Formarea deprinderii de a recita poezii cu respectarea intonaiei, ritmului,pauzei,n concordan cu mesajul transmis;CATEGORIILE DE ACTIVITATI DE INVATAREACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALAIntalnirea de dimineata: ,,Gaze harnice si draguteRutine: primirea copiilor, mersul la toaleta;Tranzitii: ,,Zburam ca fluturasii ;ACTIVITATI PE DOMENII EXPERENTIALEDOMENIUL LIMBA SI COMUNICARE (DLC) : ,,Gospodina de Otilia CazimirMijloc de realizare: memorizareObiective de referinta: Sa inteleaga si sa transmita mesaje simple; sa reactioneze la acestea; Sa-si imbogateasca vocabularul activ si pasiv pe baza experientei, activitatii personale sau a relatiilor cu ceilalti si simultan sa utilizeze un limbaj oral corect din punct de vedere gramatical.Obiective operationale: O1: sa retina titlul poeziei si autorul;O2: s recite poezia cu respectarea intonaiei,ritmului, pauzei,n concordan cu mesajul transmis;O3: sa-si imbogateasca vocabularul cu noi cuvinte;O4:sa alcatuiasca propozitii simple cu expresiile si cuvintele noi din textMetode si procedee:conversatia,expunerea,lectura dupa imaginiMateriale didactice:imagini din poezie,surpriza de la buburuza,DOMENIUL OM SI SOCIETATE (DOS) : ,, Insecte multicolore Mijloc de realizare: aplicatie,lipireObiective de referinta: Sa cunoasca si sa utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activitati practice; Sa fie capabil sa realizeze lucrari practice, valorificand deprinderile de lucru insusite;Obiective operationale: O1: sa identifice materialele de lucru;O2: sa respecte ordinea operatiilor pentru realizarea lucrarii;O3: sa aprecieze critic produsul, atat al sau cat si al colegilor ;Metode si procedee:conversatia,explicatia,demonstratiaMateriale didactice:sabloane cu insecte,bilute colorate din hartie creponata,aracet,

CENTRE DE INTERESBIBLIOTECATema: ,,Citim imagini cu si despre insecte Obiective operationale: O1: sa citeasca cu ajutorul imaginilor poezia;O2: sa identifice jetoanele cu diferite insecte;O3:sa alcatuiasca propozitii simple cu noile cuvinte din text;Metode si procedee: explicatia, conversatia, exercitiul;Materiale didactice: imagini cu scene din poezie; jetoane cu insecte;ARTATema: ,,Insecte multicoloreObiective operationale:O1: sa coloreze insectele corespunzatorO2: sa foloseasca diferite culori O3:sa imbine intr-un mod cat mai frumos culorileO4: sa participe afectiv la activitate, manifestandu-se liber creativ;Metode si procedee: conversatia, demonstratia, exercitiul, instructajul verbal;Materiale didactice:fisa de lucru cu diferite insecte,acuarele,apa,ALA IITema:Dansul gazelor vesele Obiective operationale:O1:sa respecte regulile joculuiO2:sa se opreasca la semnalul educatoareiMetode si procedee:conversatia,explicatia,jocul de proba,instructajul verbalMaterial didactic:CD cu melodia INFLORESC GRADINILESTRATEGIA DIDACTICAMETODE SI PROCEDEE: explicatia, exercitiul, demonstratia, instructajul verbal, aprecierea verbala, jocul, turul galeriei, observatia,jocul de probaMATERIALE DIDACTICE: imagini cu diferite insecte ,pachetul surpriza de la buburuza, jetoane cu insecte, sabloane cu insecte, aracet,bilute din hartie creponata,acuarele,fisa cu insecte FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe;

BIBLIOGRAFIE -M.E.C.T ,, Curriculum pentru invatamantul prescolar 3- 6/7 ani , septembrie 2008, Bucuresti;- V.Preda, M.Pletea, F.Grama, A.Cocos, D.Oprea, M.Calin, - ,,Ghid pentru proiec- ele tematice, Ed. Humanitas Educational, Bucuresti 2005;

SCENARIUL ZILEIActivitatea incepe cu intalnirea de dimineata, copiii fiind asezati in semicerc. Salutul pornete de la educatoare i este continuat de toi membrii grupei. n aceast diminea ne vom saluta de la stnga spre dreapta dand mana cu colegul ce urmeaz si salutandu-l.Ex:Bun Dimineaa, Razvan!.Vom completa calendarul naturii. Adresez copiilor cateva intrebari despre vremea de afara si ziua in care suntem : ,,In ce anotimp suntem?, ,,Ce zi este astazi?, ,,Cum este vremea? , ,,Cum ne imbracam in aceasta perioada a anului?. Vom purta o mica discutie referitoare la tema saptamanii cu ajutorul unui cub cu insecte. Copilul ales de educatoare va arunca cubul si le voi adresa intrebari despre fiecare imagine.Noutatea zilei va fi Ruza-Buburuza care vine de departe cu un cadou pentru noi. Aceasta ne va aduce o poezie si o cutiuta cu buburuze de ciocolata pe care le vor primi copii la sfarsitul activitatii.Vom zbura ca fluturasii spre scena si vom invata poezia.Copiii se vor aseza pe pernute in semicerc.Copiii isi continua ziua cu centrele de interes. Le voi prezenta copiilor materialele si sarcinile de lucru pentru fiecare. . La Biblioteca, copiii ,,citesc diferite imagini si alcatuiesc propozitii simple, iar la Arta vor avea de confectionat insecte cu diferite materiale.Dupa prezentarea centrelor, copiii isi aleg locurile unde vor lucra pentru inceput urmand sa se roteasca pe la toate centrele. Rotatia grupurilor se va face astfel incat toti copiii sa participe la sectorul Biblioteca si Arta.Dupa finalizarea sarcinilor la centrul Arta, copiii isi vor aseza lucrarile pe o macheta .Copiii vor merge la baie,apoi vor trece la activitatea practica unde vor primi o buburuzu din carton pe care va trebui sa o decoreze cu bilute din hartie creponata.Dupe ce toti copiii au terminat lucrarile vor fi expuse pe o machete.Activitatea se incheie cu un dans tematic, ,,Dansul gazelor vesele.Se fac aprecieri individuale si colective despre modul in care acestia au participat la activitate. Copii vor fi recompensati cu buburuze de ciocolata.

DESFASURAREA ACTIVITATIIEtapele lectieiOb.Op.Activitatea propunatoruluiActivitatea elevilor ResurseEvaluare

Metode si procedeeForme de organizareMateriale

1.ORGANIZAREA ACTIVITATII~se creeaza conditiile necesare pentru buna desfasurare a activitatii~ pregatirea materialului didactic necesar;-asigurarea disciplinei prin precizarea unor reguli de comportament;

~copiii intra in sala si se aseaza pe scaunele

2.CAPTAREA ATENTIEI~se ma realiza cu ajutorul unei buburuze care a venit cu un mic cadou pentru noi ~aceasta are pentru noi o poezie frumoasa si o cutie cu buburuze de ciocolata pentru a ne rasplati la finalul activitatii~copiii sunt nerabdatori sa primeasca sarcinile de lucru ~sunt incantati de vizita buburuzei~expunerea

~frontal

~pachetul supriza

3.ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR

~tema de azi se numeste MICUTE DAR HARNICUTE,astfel pe tot parcursul zilei vom realiza diferite activitati cu reerire la aceasta tema~trebuie sa fiti foarte atenti si sa rezolvati corect toate sarcinile pentru a primii recompensa de la buburuza la sfarsitul activitatii~copiii sunt atenti ~explicatia

~instructajul verbal

~frontal

4.PREZENTAREA CONTINUTULUI~astazi vom invata poezia trimisa de buburuza aceasta se numeste Gospodina de Otilia Cazimir,astfelpentru a primii cadoul de la buburuza trebuie sa fiti atenti si sa reciati cotrect si expresiv poezia~la activitatile liber alese avem de realizat doua centre:Biblioteca unde va trebui sa citim imagini cu si depre insecte si centrul Arta unde prin mijlocul de realizare dactilopictura va trebuie sa pictam insecte multicolore~urmatoarea activitate este una practica unde fiecare copil va primi materialele necesare pentru a realizara o plansa cu buburuze prin mijlocul de realizare lipire~ultima activitate face referire la un dans si anume Dansul gazelor,unde fiecare copil va trebui sa danseze urmand indicatiile date~copiii sunt atenti la prezentarea activitatilor ce urmeaza sa le realizeze

~copiii merg la fiecare centru si sunt atenti

~intuirea materialelor ~conversatia

~explicatia

~conversatia

~frontal

~frontal ~poezia

~centrele

~buburuze din caron si bilute din hartie creponata

~orala

5.DIRIJAREA INVATARII

O1

O3

O4

O2

O1

O4

03

O2

O1

O4

O3

Prima activitate memorizarea poeziei:~Se va recita model poezia ,,Gospodina de Otilia Cazimir.Se recita poezia pe fragmente totodata cu prezentarea imaginilor si se explica cuvintele necunoscute: ,,graunte, ,,moara, ,,ne-ngrijita, ,,musuroi, ,,drege , ,,voinica.~Poezia va fi memorata pe fragmente logice.~Se va repeta prima strofa cu toti copii, apoi voi numi 2-3 copii pentru a repeta singuri strofa.~Voi recita model prima si a doua strofa, vor repeta toti copii dupa care 2-3 copii individual.La fel se va proceda si cu ultima strofa dupa care se va trece la repetarea intregii poezii.Poezia va fi reprodusa atat individual cat si in grup.Voi realiza tranzitia spre centrle de ineres prin cantecul POVESTEA UNUI FLUTURAS Cea de-a doua activitate centrele de interes:~avem de realizate doua centre Biblioteca si Arta ~impart copiilor materialele necesare activitatii~la Biblioteca va trebui sa citim imagini cu si despre insecte,astfel fiecare copil va alefe un jeton va spune ce insecta reprezinta si va alcatui o propozitie cu insecta aleasa~la Arta fiecare copil va trebui sa realizeze o fisa cu tema Insecte multicolore~prezint modelul educatoarei si demonstrez modul de lucru Voi face tranzitia la cealalta activitate prin cantecelul Zburam ca fluturasii,copiii merg sas e spele pe maini~urmatoarea activitate face referire la activitatea practica lipire fiecare copil va primi o buburuza din carton pe care va trebui sa lipeasca bilute de hartie creponata pentru a o face multicolora~prezint modelul educatoarei si demonstrez oferind cele mai importante etape de realizare a lucrari

~toate lucrarile vor fi expuse pe o machete

~ultima activitate este un joc de miscare unde copiii vor trebui sa danseze iar in mometul in acre se opreste muzica sa ramana in pozitia in care erau fara sa se miste,cel care se va misca va iesi din joc.~copiii asculta recitarea poeziei

~vizioneaza imaginile poeziei

~copiii cer explicatii in legatura cu cateva cuvinte necunoscute

~copiii repeta poezia dupa educatoare

~copiii sunt incantai de poezie si repta versurile incepand sa le memoreze

~copiii canta cantecelul

~copiii primesc materialele si sunt atenti la sarcini de lucru ~lucreaza in liniste adresandu-i intrebari educatoarei atunci cand nu inteleg ceva

~sunt atenti la etapele parcurse de educatoare,si incep efectuarea sarcinilor

~copiii merg la baie

~sunt atenti la modelul educatoarei,sunt incantati de buburuza prezentata si incep sa realizeze cea mai frumoasa buburuza

~copilor le place cantecelul propus de educatoare sunt atenti la oprirea sunetului pentru a nu fi dati afara din concurs

~expunerea

~conversatia

~cantarea vocala

~conversatia

~observatia

~obsevatia

~conversatia

~observatia

~frontal

~frontal

~frontal

~individual

~individual

~frontal

~individual

~frontal

~imagini

~jetoane

~modelul educatoarei

~modelul educatoarei

~CD

~orala

~orala

~scrisa

~scrisa

~scrisa

6.EVALUAREA ~voi adresa copiilor intrebari referitoare la activitatile de astazi:Ce activitati am desfasurat?Cum s-a numit tema noastra?Ce am realizat la fiecare centru?Cum s-a numit poezia?De cine este scrisa?~voi lua in considerare criteriile de colaborare cu ceilalti de indemanare si creativitate,realizarea unor lucrari ingrijite si respectarea sarcinilor de lucru.

~copiii raspund la intrebarile adresate

~copiii spun ce moment din activitatile propuse le-a placut cel mai mult

~conversatia

~explicatia ~frontal

~individual

~orala

7.INCHEIEREA ACTIVITATII ~vom face turul galeriei unde copiii trebuie sa isi spuna parerea in legatura cu cea mai frumoasa lucrare~voi face aprecieri generale asupra modului de desfasurare a intregii activitatii dar si aprecieri individuale asupra copiilor care au lucrat foarte frumos~copiii vor fi recompensati cu buburuzele de ciocolata~copiii urmaresc toate machele cu lucrarile realizate de acestia si spun care este cea mai bine realizata lucrare

~sunt incantati de recompensa~conversatia

~aprecieri verbale

~frontal

,,Gospodina O furnic duce-n spateUn grunte jumtate. - ncotro fugi surioar? - Ia, m duc i eu la moari-s grbit, i-s grbit,C m-i casa ne-ngrijiti mi-s rufele la soarei copiii-mi cer mncare.C la noi n muuroiUnul drege, zece stricSi de n-as fi eu voinic,Ar fi vai i-amar de noi.INFLORESC GRADINILEInfloresc gradinileCeru-i ca oglindaPrin livezi albineleSi-au pornit colindaCanta ciocarliileImn de veselieFluturii cu miileJoaca pe campieJoaca fete si baietiHora-n bataturaAh , de ce n-am zece vietiSa te cant, natura?Ah , de ce n-am zece vietiSa te cant, natura?