proiect integrat primavara

21
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA GPN.NR.6 AIUD EDUCATOARE: Iancau Alina GRUPA: pregatitoare “Ursuletilor” TEMA ANUALA: “Cand, cum si de ce se intampla?” SUBTEMA: “In lumea insectelor” TEMA ACTIVITATII: “Primavara” FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata ACTIVITATI DE INVATARE: - Activitati liber alese (A.L.A.) - Activitati pe domenii experientiale (A.D.E.) – Domeniul limba si comunicare (D.L.C.) - Domeniul om si societate (D.O.S.) - Activitati de dezvoltare personala (A.D.P.) TIPUL DE ACTIVITATE: Dezvoltare si consolidare de cunostinte, priceperi si deprinderi SCOPUL: - Aprofundarea cunostintelor prescolarilor referitoare la flori si aspectele lor caracteristice. - Formarea unei atitudini pozitive fata de sine si fata de cei din jur. 1

Upload: nagy-monica

Post on 26-Jul-2015

325 views

Category:

Documents


9 download

TRANSCRIPT

Page 1: proiect integrat primavara

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

GPN.NR.6 AIUD

EDUCATOARE: Iancau Alina

GRUPA: pregatitoare “Ursuletilor”

TEMA ANUALA: “Cand, cum si de ce se intampla?”

SUBTEMA: “In lumea insectelor”

TEMA ACTIVITATII: “Primavara”

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata

ACTIVITATI DE INVATARE:

- Activitati liber alese (A.L.A.)

- Activitati pe domenii experientiale (A.D.E.) – Domeniul limba si comunicare (D.L.C.)

- Domeniul om si societate (D.O.S.)

- Activitati de dezvoltare personala (A.D.P.)

TIPUL DE ACTIVITATE: Dezvoltare si consolidare de cunostinte, priceperi si deprinderi

SCOPUL: - Aprofundarea cunostintelor prescolarilor referitoare la flori si aspectele lor caracteristice.

- Formarea unei atitudini pozitive fata de sine si fata de cei din jur.

- Dezvoltarea abilitatii de a relationa cu cei din jur.

- Educarea si cultivarea unor calitati volitiv-morale: initiativa, harnicia, perseverenta in desfasurarea si finalizarea jocurilor.

- Dezvoltarea simtului practic si estetic.

1

Page 2: proiect integrat primavara

JOC DE MASA: ARTA: ▪ “Din jumatate intreg” ▪ “Laleaua”(lipire) ▪ “Gaseste umbrele florilor” ▪ “Fluturi”(colorare) ▪ “Flori de primavara”- puzzle

DOMENII EXPERIENTIALE:1.D.L.C.- “Eu spun una, tu spui multe” (joc didactic)

2.D.O.S.- “Buburuza”(aplicatie)

STIINTA: JOCURI DE MISCARE:▪ “Plantam flori de primavara” ▪ “Zboara la floare”

▪”Samba florilor-dans”

2

Page 3: proiect integrat primavara

La sosire fiecare copil isi alege cate un jeton ce reprezinta o floare de primavara (ghiocei, zambile, viorele, narcise, lalele) sau o insecta (fluture,albina, buburuza, furnica).

1.SALUTUL: “Buna dimineata, flori frumoase!” “Buna dimineata, doamna educatoare! ”

“Astazi sunteti floricele frumoase de primavara. Sunteti frumoase, sanatoase si voioase. Va propun sa va salutati, folosind numele florii pe care o aveti in piept.” Educatoarea saluta primul copil: “Buna dimineata ghiocel!”Copilul care a fost salutat se adreseaza altui copil, folosind aceeasi formula.

2.PREZENTA: “Cate flori sunt astazi la gradinita?”

3.CALENDARUL NATURII: Se discuta despre cum este vremea in aceasta zi pentru a aseza la “Calendarul naturii” jetoanele corespunzatoare referitoare la anotimp, se va preciza ziua, data si luna in care ne aflam.

3

Page 4: proiect integrat primavara

4.NOUTATEA ZILEI: Educatoarea prezinta copiilor, in termeni accesibili activitatile pe care le vor desfasura in aceasta zi si precizeaza pe scurt sarcinile care le vor indeplini in cadrul activitatilor.

“Fluturi si albine,” (colorare, decupare, lipire)

SARCINI DE LUCRU: ▪ sa coloreze in contur, fara sa depaseasca folosind culorile

adecvate; sa decupeze dupa conturul dat si sa lipeasca.

“Plantam flori de primavara”

4

Page 5: proiect integrat primavara

SARCINI DE LUCRU: ▪ sa puna pamant in jardiniere; ▪ sa planteze florile, respectand o anumita distanta intre ele.

STRATEGII DIDACTICE:

1.METODE SI PROCEDEE: exercitiul, conversatia, observatia, explicatia, demonstratia, jocul, aprecierea verbala, turul galeriei.

2.MIJLOACE DIDACTICE: fise, creioane colorate, puzzle, lipici, imagini cu flori, fluturi,albine, jardiniere, pamant, seminte de flori, lopetica si grebla de plastic.

3.FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe.

DESFASURAREA ACTIVITATILOR

EVENIMENTULDIDACTIC

CONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

1.Momentul organizatoric

Se asigura conditiile organizatorice si psihopedagogice necesare desfasurarii eficiente a activitatii:▪ aerisirea salii de grupa;▪pregatirea materialelor pe arii de stimulare.

Exercitiulorganizatoric

5

Page 6: proiect integrat primavara

2. Captarea atentiei

Trezirea interesului pentru activitate este realizata prin intuirea materialelor pregatite.“Copii, pentru ca voi sunteti foarte cuminti, m-am gandit sa va pregatesc niste surprize. Haideti sa vedem despre ce este vorba!”

Conversatia/

Frontal

Observarea

curenta

3.Anuntarea temelor si a obiectivelor

Se prezinta centrele si sarcinile pe care le au pe parcursul activitatii:, vor colora, vor decupa si vor lipi ; vor planta flori de primavara.

Observatia,

Explicatia,

Conversatia/

Frontal 4.Dirijarea invatarii

Educatoarea le cere copiilor sa se aseze la sectorul pe care il doresc. Se precizeaza copiilor comportamentul dezirabil in cazul acestor activitati: “Va trebui sa lipiti cu atentie, fara sa murdariti foaia; sa colorati, fara sa depasiti conturul; sa vorbiti in soapta (pentru a nu deranja pe ceilalti).” La sectorul Stiinta ,prescolarii vor primi jardiniere, pamant, seminte de flori de primavara, iar ei vor trebui sa le planteze.

Explicatia/

Frontal

Demonstratia

/Frontal

Jocul

Observarea

curenta

6

Page 7: proiect integrat primavara

La sectorul Arta, vor colora fluturi, albine, mamarute, greierasi, furnici apoi le vor decupa si lipi. Inainte de a incepe lucrul, educatoarea spune cateva versuri:“Dar sa-ncepem lucrulSi s-avem mult sporAzi lucreaza fiecareCu ce are la sector.” In timp ce copiii lucreaza, educatoarea ii va urmari indeaproape. Dau explicatiile necesare, asigur conditiile optime, urmaresc modul cum relationeaza copiii, monitorizez activitatea la fiecare centru intervin daca este cazul.

/Pe grupe

Demonstratia

Exercitiul/

Individual,

Pe grupe

Observarea

curenta

5.Aprecierea performantelor

Dupa terminarea activitatilor pe centre, educatoarea face aprecieri asupra intregii activitati, a modului de participare a copiilor la activitate si a comportamentelor acestora. Se trece pe la fiecare centru pentru a vedea cum au lucrat copiii.

Conversatia,

Explicatia,

Turul galeriei

/Frontal

Aprecierea verbala

7

Page 8: proiect integrat primavara

TRANZITIE: “Bat din palme: clap, clap, clap Din picioare trap, trap, trap

Ne-nvartim, ne rasucim Si spre clasa noi pornim.”

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului

TEMA ACTIVITATII: “Eu spun una, tu spui multe”

MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic

TIPUL DE ACTIVITATE: Formarea de priceperi si deprinderi

SCOPUL: Insusirea corecta de catre copii a formelor de singular si plural a substantivelor, precum si a deprinderii de a le include corect in propozitii.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

a)Cognitive: ▪ sa raspunda la intrebarile adresate de educatoare;▪ sa denumeasca imaginile prezentate;▪ sa foloseasca corect singularul si pluralul substantivelor;

8

Page 9: proiect integrat primavara

▪ sa alcatuiasca propozitii corecte din punct de vedere gramatical, respectand acordul dintre subiect si predicat.

b)Socio-afective: ▪ sa respecte regulile si sarcinile date; ▪ sa-si incurajeze echipa din care face parte; ▪ sa participe cu interes si placere la intreaga activitate.

SARCINA DIDACTICA: Folosirea corecta a singularului si pluralului in vorbirea curenta.

REGULILE JOCULUI: ▪ copilul care stie sa raspunda ridica mana; ▪ va raspunde prescolarul care este numit de educatoare; ▪ trebuie sa raspunda in propozitii.

ELEMENTE DE JOC: surpriza, aplauzele, intrecerea, inchiderea si deschiderea ochilor.

STRATEGII DIDACTICE:

1. METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, demonstratia, problematizarea.

2. MIJLOACE DIDACTICE: jetoane cu unul sau mai multe elemente, buburuze, Roata Primaverii.

3. FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe.

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate practica

TEMA ACTIVITATII: “Buburuza”

MIJLOC DE REALIZARE: modelaj+confectionare

SCOPUL: Dezvoltarea vitezei de executie si a indemanarii

OBIECTIVE OPERATIONALE:

9

Page 10: proiect integrat primavara

a)Cognitive: ▪ sa denumeasca unelte simple de lucru pentru realizarea activitatii.

b)Socio-afective: ▪ sa manifeste spirit cooperant in activitatea de grup; ▪ sa exprime impresii, trairi afective si idei proprii legate de tema data.

c)Psiho-motorii: ▪ sa realizeze o lucrare practica cu subiect dat; ▪ sa manuiasca materialele puse la dispozitie; ▪ sa lucreze cu grija pentru a pastra aspectul ingrijit al lucrarii practice.

STRATEGII DIDACTICE:

1. METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul.

2. MIJLOACE DIDACTICE: coji de nuca, plastilina rosie, neagra, boabe de piper, boabe de orez, scobitori

3. FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual

DESFASURAREA ACTIVITATILOR

EVENIMENTUL DIDACTIC

CONTINUTUL INVATARII STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

1.Momentul organizatoric

Se asigura conditiile organizatorice si psihopedagogice necesare desfasurarii eficiente a activitatii:▪ aerisirea salii de grupa;▪pregatirea materialelor didactice necesare.

Exercitiul organizatoric

10

Page 11: proiect integrat primavara

2.Captareaatentiei

Se realizeaza prin dezlegarea unor ghicitori depsre anoptimpul primavara si insecte.

Conversatia/

Frontal

Stimularea

interesului

pentru activitat

e3.Anuntarea temei si a obiectivelor

“Ce ne aduce primavara? ”“Cu aceste elemente specifice anotimpului primavara vom desfasura activitatea de educarea limbajului.”Ne vom forma deprindere de a folosi in vorbire forma corecta a cuvintelor care denumesc un obiect sau mai multe obiecte prin jocul “Eu spun una, tu spui multe.”

Brainstormingul

Explicatia,Conversati

a/

Frontal

Verificarea orala

4.Dirijarea invatarii

a) Explicarea

jocului

“In fata voastra sunt doua masute. Pe fiecare dintre ele exista jetoane. Pe o masuta sunt imagini care denumesc un singur element, iar pe cealalta imaginile care denumesc mai multe elemente de acelasi fel. Un copil dintr-o echipa va alege un jeton de pe prima masuta, denumeste imaginea, iar colegul din echipa adversa va veni la masuta sa caute imaginea cu mai

Explicatia/

Frontal

Observarea

curenta

11

Page 12: proiect integrat primavara

b) Jocul de proba

c) Desfasurarea jocului propriu-zis

d)Variante de joc

multe elemente. Pentru fiecare raspuns corect echipa primeste o buburuza. Pentru a sti echipa castigatoare v-am impartit in doua echipe: Echipa Florilor si Echipa Fluturasilor..

Educatoarea numeste un copil. Ii cere sa aleaga de pe masa un jeton si sa denumeasca imaginea reprezentata. Daca raspunsul este corect le cere celorlalti copii sa-l aplaude , daca nu, il numeste alt copil care il va corecta.

Vine in fata un copil de la Echipa Florilor si alege un jeton, reprezentand mai multe elemente: “Eu am pe cartonas/ jeton multe…(margarete, ghiocei,albine, buburuze etc.)” Apoi va veni un copil din Echipa Fluturasilor si va selecta jetonul pe care se afla un singur element: “Eu am pe cartonas o/un …(margareta, ghiocel, albina etc.)”

Demonstratia/

Frontal

Exercitiul,Problemati

zarea/

Pe grupe

Problematizarea

Exercitiul/

Pe grupe

Evaluarea

formativa

12

Page 13: proiect integrat primavara

Educatoarea solicita cat mai multi copii in timpul jocului; incurajeaza raspunsurile corecte prin aplauze; stimuleaza echipele pentru a participa la activitate.

Se prezinta Roata Primaverii pe care copiii vor descoperii flori de primavara si insecte. Roata va fi invartita de un copil si va citi imaginea in dreptul careia s-a oprit sageata: “Unde s-a oprit sageata?”;“Sageata s-a oprit la…(spune ce element sau elemente se afla pe jeton).”Un copil dintr-o echipa va desparti in silabe si va formula o propozitie cu elementul de pe jeton , iar un copil de la echipa adversa va formula o propozitie cu pluralul.Pentru fiecare raspuns corect echipa primeste cate o buburuza.

TRANZITIE: Copiii se vor ridica in picioare si vor interpreta cantecul “Daca vesel se traieste”. Se vor executa miscari specific

13

Page 14: proiect integrat primavara

textului cantecului si vor bate din palme, din picioare- elemente antrenante.

5.Obtinerea performantei

Prescolarii sunt invitati sa isi ia fiecare scaunelul si sa mearga la mese unde sunt pregatite materialele necesare desfasurarii activitatii practice: “Buburuza.”Se trece la intuirea materialului de pe masute, apoi educatoarea explica modul de lucru: “Vom lua mai intai o jumatate de nuca pe care o acoperim cat mai uniform cu un strat subtire de plastilina rosie. Capul buburuzei se modeleaza din plastilina neagra si se lipeste de corp, adaugandu-i-se de o parte si de alta ochii din boabe de orez. Cu varful unei scobitori se traseaza pe mijlocul corpului o linie adanca pentru a delimita aripile. Bulinele negre de pe corp se realizeaza din boabe de piper.”Copiii vor urmari cu atentie demonstratia, dupa aceea fiind invitati la lucru.

Conversatia/

Frontal

Demonstratia,

Explicatia/

Frontal

Exercitiul/

Individual

Observatia

curenta

14

Page 15: proiect integrat primavara

Educatoarea urmareste indeaproape fiecare copil, discuta cu ei despre modul in care trebuie sa realizeze sarcina data.

6.Asigurarea feed-back-ului

Copiii realizeaza buburuza, dovedind intelegerea modului de lucru, dar si dorinta de reusita.Se vor evalua rezultatele obtinute, iar buburuzele vor fi puse la expozitie.

Conversatia/

Frontal

Examinarea prin probe

practice

7.Incheierea activitatii

Educatoarea face aprecieri asupra modului in care s-a desfasurat jocul.Se fac aprecieri individuale si colective.

Conversatia/

Frontal

Evaluarea

globala

15

Page 16: proiect integrat primavara

16