proiect didactic - nevoile si bunurile (resursele)

9
PROIECT DIDACTIC Unitatea de invatamant: Liceul Pedagogic “ D. P. Perpessicius ” Braila Disciplina de studiu: Economie Clasa : a XI a C Tema lectiei : Nevoi si bunuri Profesor : Aurica Nistor Data: 18.09.2012 Competenta specifica 1.1: Identificarea şi caracterizarea rolului de consumator pe care îl îndeplineşte orice persoană Obiective operationale : O1 : elevii sa fie capabili sa defineasca nevoile si bunurile economice. O2 : elevii sa fie capabili sa clasifice nevoile si bunurile economice. O3 : elevii sa fie capabili sa exemplifice 2-3 tipuri de nevoi si bunuri. Metode de invatamant : conversatie, dialog, expunere, lectura. Mijloace de invatamant :creta, tabla, manualul Tipuri de activitati pe care le desfasor in clasa : individuala, frontala, pe grupuri. Bibliografie : Manual de Economie pentru clasa a XI a, Ilie Gavrila, Paul Tanase Ghita, Dan Nitescu, Constantin Popescu, Editura Economica, 2000, pag 10-12 Teste , probleme, raspunsuri de economie, volumul I, Ilie Gavrila, Paul Tanase Ghita, Dan Nitescu, Constantin Popescu, Micea Cosea, Editura Economica,1997, pag 13-21

Upload: ana-nistor

Post on 31-Jul-2015

1.900 views

Category:

Documents


24 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Didactic - Nevoile Si Bunurile (Resursele)

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de invatamant: Liceul Pedagogic “ D. P. Perpessicius ” Braila Disciplina de studiu: EconomieClasa : a XI a CTema lectiei : Nevoi si bunuri Profesor : Aurica NistorData: 18.09.2012Competenta specifica 1.1: Identificarea şi caracterizarea rolului de consumator pe care îl îndeplineşte orice persoanăObiective operationale : O1 : elevii sa fie capabili sa defineasca nevoile si bunurile economice.O2 : elevii sa fie capabili sa clasifice nevoile si bunurile economice.O3 : elevii sa fie capabili sa exemplifice 2-3 tipuri de nevoi si bunuri. Metode de invatamant : conversatie, dialog, expunere, lectura.Mijloace de invatamant :creta, tabla, manualul

Tipuri de activitati pe care le desfasor in clasa : individuala, frontala, pe grupuri.

Bibliografie : Manual de Economie pentru clasa a XI a, Ilie Gavrila, Paul Tanase Ghita, Dan Nitescu, Constantin Popescu, Editura Economica, 2000, pag 10-12Teste , probleme, raspunsuri de economie, volumul I, Ilie Gavrila, Paul Tanase Ghita, Dan Nitescu, Constantin Popescu, Micea Cosea, Editura Economica,1997, pag 13-21 Economie sinteza si aplicatii, Elena Balan, Angela Tesileanu, Editura Badea Profesional Consulting, 2003, pag 8-17

Page 2: Proiect Didactic - Nevoile Si Bunurile (Resursele)

SCENARIU DIDACTICNr. Crt.

Obiective operationa-le

Evenimentele instructive Timp alocat

Activitatea desfasurata Metode si mijloace de invatare

Evaluarea

1. - Momentul organizatoric 5 minute Profesorul intra in clasa, se prezinta si isi aranjeaza materialele didactice

Conversatie -

2. - Captarea atentiei 8 minute Scurta dezbatere despre nevoi si bunurile economice reprezinta ele.

ExpunereaDialogul Orala

3. - Anuntarea subiectului lectiei si a obiectivelor

5 minute Profesorul prezinta titlul lectiei si obiectivele.

Conversatie -

4. O1O2O3

Comunicare de noi cunostiinte :a) definirea notiunilor de nevoi

si bunurib) exemplificarea acestor

notiuniclasificarea nevoilor si a bunurilor

10 minute Se prezinta definitia nevoii, si a bunurilor. Se clasifica dupa anumite criterii bunurile si nevoile. Vezi anexa 1.

Conversatie, explicatia, problematizarea

Evaluare pe parcurs

5. Obtinerea feed- back-ului - Se asteapta un feed-back pozitiv din partea elevilor.

Conversatie

6. Evaluarea 10 minute Elevii vor primi o fisa de evaluare care va contine 6 intrebari si 4 probleme de rezolvat. Anexa 2

Evaluare finala

7. Fixarea cunostintelor 5 minute Se vor fixa cunostiintele cu ajutorul intrebarilor ajutatoare si prin exemple,

Conversatie -

8. Stabilirea temei pentru acasa 5 minute Se vor da 3 exercitii din manual. Vezi Anexa 3

Conversatie -

Page 3: Proiect Didactic - Nevoile Si Bunurile (Resursele)

Anexa 1

Viata omului este o lupta permanenta pt a-si satisface dorintele, aspiratiile, nevoile. Privit din acest unghi de vedere, omul este un permanent consumator. Dar el nu gaseste in natura toate acele bunuri care-i sunt necesare pt satisfacerea nevoilor sale, care sunt nelimitate. De aceea, el trebuie sa produca aceste bunuri. Activitatea (activitatile) prin care omul produce bunurile necesare existentei se numeste activitate economica, sau economie.Din punct de vedere stiintific, studiul economiei incepe cu clarificarea a doua notiuni fundamentale : nevoi si bunuri.Nevoile reprezinta cerinte sau conditii proprii oamenilor, ca fiinte naturale si membri ai societatii, fara satisfacerea carora ei nu pot exista. Sunt percepute ca o stare dezagreabila (neplacuta), ca o neimplinire sau ceva ce trebuie realizat neaparat pentru a atinge o stare normala.Exemple : foamea, setea, frigul, durerea, oboseala.Clasificarea nevoilor : 1. dupa importanta : -vitale sau de subzistenta -elevate sau de varf 2. dupa natura subiectului purtator: -individuale -colective (de grup) -social-colective.

3. dupa gradul de complexitate: -elementare -complexe.Caracteristicile nevoilor : 1. caracter nelimitat 2. caracter dinamic

Page 4: Proiect Didactic - Nevoile Si Bunurile (Resursele)

Nevoile sunt satisfacute prin consumul de bunuri si servicii.Bunurile sau utilitatile cum li se mai spune, reprezinta tot ceea ce foloseste sau satisface nevoile vietii si activitatii oamenilor.Clasificarea bunurilor : 1. Bunuri libere-se gasesc in natura: apa, aer, caldura solara-accesul la ele este liber, consumul se face dupa nevoi. 2. Bunuri economice-provin din activitatea economica, sunt produse de om. Caracteristica dominanta-raritatea-sunt limitate, insuficiente pt acoperirea tuturor nevoilor, se obtin in urma unui efort (resurse umane, banesti etc). Bunurile economice pot fi: -bunuri materiale: -servicii-satisfac nevoile directe ale oamenilor sau ale producerii altor bunuri (transport, telefon, internet , invatamant, sanatate etc) ; Atat bunurile materiale cat si serviciile pot fi : - de productie-destinate producerii altor bunuri - de consum direct.

Page 5: Proiect Didactic - Nevoile Si Bunurile (Resursele)

Anexa 2

Fisa de evaluare :

1.Ce sunt nevoile ?2.Care sunt caracteristicile nevoilor si cum se explica acestea ?3.Cine sunt purtatorii nevoilor ?4.Ce sunt bunurile sau utilitatile ?5.Care sunt principalele categorii de bunuri ?6. Prin ce se deosebesc bunurile economice de bunurile libere ?

Probleme :Dati zece exemple de nevoi ale familiei dumneavoastra.Dati trei exemple de bunuri economice care se folosesc la producerea altor bunuri.

Alegeti raspunsul corect :

Gruparea nevoilor in individuale, de grup si sociale se intemeieaza pe criteriul :

gradul de complexitateconditiilor care le genereazasubiectului purtator.gradului de generalitatemodalitatii de satisfacere

Page 6: Proiect Didactic - Nevoile Si Bunurile (Resursele)

Anexa 3

Tema pentru acasa

Enumerati 5 nevoi al caror purtator este economia nationala a Romaniei in prezent.Dati trei exemple de bunuri si servicii de consum personal.Dati exemple de cinci nevoi concretizate pe care le considerati elevate (avansate) din punctul dumneavoastra de vedere.

Alegeti raspunsul corect :

Bunurile libere si cele economice au in comun :

faptul ca satisfac trebuintele.faptul ca actiunea asupra lor este numai prin consumfaptul ca se caracterizeaza prin raritatefaptul ca obtinerea lor presupune un efortfaptul ca accesul la ele este liber

Nevoia de informare in functie de subiectul purtator este : a) biologica b) individuala. c) de subzistenta d) sociala

Page 7: Proiect Didactic - Nevoile Si Bunurile (Resursele)