proiect didactic matematica, clasa iiia

9
Proiect didactic Data: 16 Decembrie 2010 Propunător: Şcoala: Generala Nr. 1 Clasa: a III-a A Arria curriculară: Matematică şi Ştiinţe Disciplina: Matematică Tema: Înmulţirea şi împărţirea numerelor naturale– exerciţii şi probleme. Tipul lecţiei: Recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor, deprinderilor, priceperilor. Obiectivul fundamental: Consolidarea deprinderilor de a efectua înmulţiri şi împărţiri, utilizând numere naturale în concentrul 0-100 Obiective operaţionale: O1-să utilizeze corect terminologia matematică specifică operaţiei de înmulţire/împărţire, adunare/scădere în rezolvarea exerciţiilor sau a problemelor; O2-să aplice corect şi conştient algoritmii de calcul specifici; O3-să rezolve corect şi rapid exerciţiile de calcul oral; O4-să efectueze corect operaţii de înmulţire şi împărţire, adunare şi scădere utilizând numere naturale în concentrul 0-100; O5-să rezolve corect o problemă, parcurgând etapele de rezolvare; Strategii didactice - Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, rezolvarea de probleme, problematizarea, algoritmizarea; - Mijloace de învăţământ: tablă, cretă, fişă de lucru; - Forme de organizare: frontală, individuală. Strategii de evaluare - Metode de evaluare: observarea sistematică, aprecieri verbale; - Forme de evaluare: formativă; - Instrumente de evaluare: proba orală, proba scrisă - fişa de lucru; Resurse - Umane: 29 de elevi; - Temporale: 45 de minute; - Informaţionale: Matematică, manual pentru clasa a III a, autor Ştefan Păcearcă şi Mariana Mogoş, Editura Aramis, 2005;

Upload: refreshments

Post on 02-Jul-2015

5.830 views

Category:

Documents


8 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Didactic Matematica, clasa IIIa

Proiect didactic

Data: 16 Decembrie 2010Propunător: Şcoala: Generala Nr. 1Clasa: a III-a AArria curriculară: Matematică şi ŞtiinţeDisciplina: MatematicăTema: Înmulţirea şi împărţirea numerelor naturale– exerciţii şi probleme.Tipul lecţiei: Recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor, deprinderilor, priceperilor.Obiectivul fundamental: Consolidarea deprinderilor de a efectua înmulţiri şi împărţiri, utilizând numere naturale în concentrul 0-100Obiective operaţionale:

O1-să utilizeze corect terminologia matematică specifică operaţiei de înmulţire/împărţire, adunare/scădere în rezolvarea exerciţiilor sau a problemelor;O2-să aplice corect şi conştient algoritmii de calcul specifici;O3-să rezolve corect şi rapid exerciţiile de calcul oral;O4-să efectueze corect operaţii de înmulţire şi împărţire, adunare şi scădere utilizând numere naturale în concentrul 0-100;O5-să rezolve corect o problemă, parcurgând etapele de rezolvare;

Strategii didactice- Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, rezolvarea de probleme, problematizarea, algoritmizarea;- Mijloace de învăţământ: tablă, cretă, fişă de lucru;- Forme de organizare: frontală, individuală.

Strategii de evaluare- Metode de evaluare: observarea sistematică, aprecieri verbale;- Forme de evaluare: formativă;- Instrumente de evaluare: proba orală, proba scrisă - fişa de lucru;

Resurse- Umane: 29 de elevi;- Temporale: 45 de minute;- Informaţionale: Matematică, manual pentru clasa a III a, autor Ştefan Păcearcă şi Mariana Mogoş, Editura Aramis, 2005;

Matematică, culegere pentru clasa a III a, autor Artur Bălăucă, Editura Taida, 2010; www.didactic.ro.

Page 2: Proiect Didactic Matematica, clasa IIIa

Nr. Crt.

Etapele lecţiei

Ob. Op.

Conţinutul informaţional al lecţieiStrategieDidactică Modalităţi de

evaluareActivitatea învăţătoarei Activitatea elevilor

1.Moment organizatoric

1’Verific dacă toate materialele sunt pregătite. Se pregătesc pentru ora de

matematică.

2.Anunţarea temei şi a

obiectivelor1’

Anunţ titlul lecţiei: astăzi vom continua să lucrăm exerciţii cu înmulţiri şi împărţiri şi vom rezolva probleme, după cum aţi obişnuit să lucraţi şi în orele precedente.

Ascultă cu atenţie.Conversaţia

Frontal

3. Dirijarea procesului de

recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor.

38’

O3

O1O2O4

O1O2O4

Împart elevilor fişe cu exerciţii şi probleme (Anexa). Îi rog să observe fişa şi să spună ce tipuri de exerciţii au observat că vom lucra azi, aducând-le aminte ce trebuie să aibă în vedere în rezolvarea fiecărui exerciţiu.

1.Calculaţi oral exerciţiile: 6x7=… 45:5=… 72: 9=… 8x5=…

2.Calculaţi respectând ordinea efectuării operaţilor: 9x3-9=… 26+72:8=… 25-5+80-2=… 16:4x9:6=… 3.Mă gândesc la un număr: a) pe care l-am împărţit la 3 şi am obţinut 9; b) pe care l-am înmulţit cu 5 şi am obţinut 40; d) a cărui şeptime este 9. Scrieţi pe fişă operaţia şi aflaţi numărul necunoscut.

Ascultă indicaţiile propunătoarei.

Primesc fişele, citesc cu atenţie fiecare sarcină, după care încep să rezolve exerciţiile.

Calculează mintal exerciţiile şi oferă răspunsul oral.

Citesc exerciţiile de pe fişă

Un elev rezolvă exerciţiul la tablă iar ceilalţi vor scrie pe fişele primite.

Conversaţia

Fişa de lucru

Frontal

Conversaţia, ExerciţiulAlgoritmizarea

Fişa de lucruTablă, cretă

Frontal, Individual

Conversaţia

Exerciţiul

Problematizarea

- observare sistematică

Urmăresc dacă:- elevii formulează răspunsuri corecte.

- proba orală

- observare sistematică

Urmăresc dacă:- elevii respectă ordinea efectuării operaţiilor.

- elevii efectuează corect operaţiile date.

Page 3: Proiect Didactic Matematica, clasa IIIa

O2O4

O1O2O4

O2O4

4.Aflaţi numărul necunoscut: 10 x 3: a = 6 32 : 4 x a = 56 a : 2 x 4 = 9

Citeşte cu atenţie problema, după care o vom rezolva împreună la tablă:

5. Anca avea 72 de mărgele iar Elena 100. Dana a primit o noime din mărgelele Ancăi şi a zecea parte din mărgelele Elenei. Câte mărgele are Dana? (Prb. 17/ 48 culegere.)

6.Se dau numerele: a)6, 5, 30; b)7, 7, 49. Compuneţi exerciţii de înmulţire şi împărţire folosind toate numerele date.

Elevii verifică rezultatul obţinut, confruntându-l cu cel de la tablă.

Ascultă indicaţiile propunătoarei.

Citesc datele problemei cu atenţie.

Rezolvă problemă, respectând paşii cunoscuţi.

Elevii compun exerciţii, pe care apoi le rezolvă.

Algoritmizarea

Fişa de lucruTablă, cretă

FrontalIndividual

ConversaţiaRezolvarea de problemeAlgoritmizarea

Problematizarea Exerciţiul

Fişa de lucruTablă, cretă

FrontalIndividual

- elevii identifică corect valoarea numerelor necunoscute.

- elevii folosesc algoritmii de calcul specifici.

- elevii rezolvă corect problema, parcurgând etapele de rezolvare.

- elevii formulează exerciţii valide matematic.

- proba scrisă.

4.Aprecierea

rezultatelor şi încheierea activităţii

5’

La final, voi verifica cantitativ şi calitativ rezultatele obţinute de elevi la exerciţiile de pe fişă, asigurându-mă astfel că au fost lucrate corect. - Asta a fost tot pentru azi. Vă felicit pentru că aţi participat cu interes la lecţie. Să continuaţi să fiţi la fel de activi.

Provocaţi de cadrul didactic, citesc rezultatul obţinut pe fişă.Elevii îşi închid materialele de matematică şi se pregătesc pentru următoarea disciplină.

Conversaţia

Fişă de lucru

FrontalIndividual

Page 4: Proiect Didactic Matematica, clasa IIIa

ANEXĂ Numele, Prenumele: Data :

FIŞĂ DE LUCRUÎnmulţirea şi împărţirea numerelor naturale– exerciţii şi probleme.

1.Calculaţi oral exerciţiile: a) 6x7=… b) 45:5=… c) 72: 9=… d) 8x5=…

2.Calculaţi respectând ordinea efectuării operaţilor:

a) 9x3-9=… b) 26+49:7=… c) 25-5+80-2=… d) 16:4x9:6=…

3. Mă gândesc la un număr:a)pe care l-am împărţit la 3 şi am obţinut 9.

b)pe care l-am înmulţit cu 5 şi am obţinut 40 c)a cărui şeptime este 9.

Scrieţi pe fişă operaţia şi aflaţi numărul necunoscut.

a) b) c)

Page 5: Proiect Didactic Matematica, clasa IIIa

4. Aflaţi numărul necunoscut:

a) 10 x 3: a= 6 b) a : 2 x 4 = 9

c) 32 : 4 x a= 56

5. Citiţi cu atenţi următoarea problemă:

Anca avea 72 de mărgele iar Elena 100. Dana a primit o noime din mărgelele Ancăi şi a zecea parte din mărgelele Elenei.

Câte mărgele are Dana?

Rezolvare:

Page 6: Proiect Didactic Matematica, clasa IIIa

6. Se dau numerele: a)6, 5, 30; b)4, 3, 12; c)7, 7, 49.

Compuneţi exerciţii de înmulţire şi împărţire folosind toate numerele date.

a) b) c)

7. Rezolvaţi exerciţiile care compun racheta de mai jos: