proiect didactic ix, d'ale carnavalului

3
PROIECT DIDACTIC Unitatea de învăţământ: Colegiul Naţional de Informatică Clasa: a IX-a E Obiectul: Limba şi literatura română Subiectul lecţiei: D’ale carnavalului , de I. L. Caragiale – comedie de moravuri Tipul lecţiei: consolidare a cunoştinţelor; I. Competenţe specifice: 1.1. utilizarea adecvată a achiziţiilor lingvistice în receptarea diverselor texte; 1.5. utilizarea corectă şi adecvată a formelor exprimării orale şi scrise în diverse situaţii de comunicare; 2.3 compararea ideilor şi atitudinilor diferite în dezvoltarea aceleiaşi teme literare; 2.7 compararea limbajului cinematografic cu acela al textului scris; 3.3 argumentarea unui punct de vedere privind textele studiate; II. Obiective operaţionale: a) instructive (cognitive): --O 1 : verificarea cunoştinţelor asimilate de elevi; --O 2 : dezvoltarea competenţelor de ascultare/ receptare (globală, detaliată); --O 3 : prezentarea unor mostre de diferite registre stilistice; --O 4 : încurajarea şi generarea de conversaţii, discuţii, implicit, comunicarea dintre elevi, dar şi dintre profesor şi elevi etc. --O 5 : sistematizarea şi aprofundarea cunoştinţelor; b) formative (afective): --stimularea muncii independente; --stimularea colaborării elevilor; --consolidarea cunoştinţelor din anii anteriori; --educarea judecăţii logice; Obiectivele sunt in concordanţă cu programa de învăţământ şi sunt realizabile într-o oră (50 de min.); III. Resurse educaţionale: 1

Upload: teodora-iacob-hulpoi

Post on 04-Jul-2015

664 views

Category:

Documents


10 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Didactic Ix, d'Ale Carnavalului

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Colegiul Naţional de Informatică Clasa: a IX-a EObiectul: Limba şi literatura românăSubiectul lecţiei: D’ale carnavalului, de I. L. Caragiale – comedie de moravuriTipul lecţiei: consolidare a cunoştinţelor;

I. Competenţe specifice: 1.1. utilizarea adecvată a achiziţiilor lingvistice în receptarea diverselor texte; 1.5. utilizarea corectă şi adecvată a formelor exprimării orale şi scrise în diverse situaţii de comunicare; 2.3 compararea ideilor şi atitudinilor diferite în dezvoltarea aceleiaşi teme literare; 2.7 compararea limbajului cinematografic cu acela al textului scris; 3.3 argumentarea unui punct de vedere privind textele studiate;

II. Obiective operaţionale:a) instructive (cognitive):

--O1: verificarea cunoştinţelor asimilate de elevi; --O2: dezvoltarea competenţelor de ascultare/ receptare (globală, detaliată);--O3: prezentarea unor mostre de diferite registre stilistice; --O4: încurajarea şi generarea de conversaţii, discuţii, implicit, comunicarea dintre elevi, dar şi dintre profesor şi elevi etc.--O5: sistematizarea şi aprofundarea cunoştinţelor;

b) formative (afective):--stimularea muncii independente;--stimularea colaborării elevilor;--consolidarea cunoştinţelor din anii anteriori;--educarea judecăţii logice;

Obiectivele sunt in concordanţă cu programa de învăţământ şi sunt realizabile într-o oră (50 de min.);

III. Resurse educaţionale:

--capacitatea normală de învăţare a elevilor;--condiţiile materiale ale şcolii şi clasei sunt corespunzătoare ;

IV. Strategii didactice:

a) metode si procedee:--conversaţia euristică (în descoperirea treptată a semnificaţiilor secvenţelor de analizat);--problematizarea (în stimularea lucrului individual sau pe echipe);--exerciţiul (de identificare, de transformare, de completare, de analiză);--metoda audio-vizuală;

b) material didactic şi bibliografic:

1

Page 2: Proiect Didactic Ix, d'Ale Carnavalului

--D’ale carnavalului, de I. L. Caragiale;-- D’ale carnavalului, secvenţe din film, regia Gheorghe Naghi;--fişe de muncă independentă;

c) mijloace tehnice: calculator, retroproiector;

Desfăşurarea lecţiei

1. Moment organizatoric –profesorul notează absenţele,cere elevilor să se pregătească pentru lecţie (1 min.)

2. Captarea atenţiei elevilor (1min.)--astăzi vom discuta despre genul dramatic, despre comedie, instanţele comunicării, subiectul operei…--elevii sunt invitaţi să-şi amintească trăsăturile de bază ale genului dramatic şi ale comediei;

3. Enunţarea obiectivelor cognitive urmărite ( 3min.):La sfârşitul orei elevii vor fi capabili să:--definească genul dramatic şi specia comediei;--prezinte subiectul operei;--identifice instanţele comunicării în textul dramatic;--comenteze asemănările şi deosebirile dintre secvenţele narative şi cele cinematografice;-- identifice în film personajele din comedie;

4. Prezentarea conţinutului lecţiei :

Momentul I (5 min.) --definirea genului dramatic şi a comediei;

Momentul II (20 de min.) --rezumarea subiectului comediei; --identificarea instanţelor comunicării în textul dramatic (extratextuale şi intratextuale);

Momentul III (10 min.): --vizionarea unei secvenţe de 6 minute şi 40 de secunde din filmul D’ale carnavalului, 1958, având ca punct de plecare scena IX din actul II;--antrenarea elevilor în discutarea unor similitudini / diferenţe dintre film şi roman;

Momentul IV (5 min.) --evaluarea receptivităţii elevilor faţă de secvenţele urmărite, a spiritului de observaţie, a priceperilor şi deprinderilor căpătate, prin discuţii referitoare la componentele tehnice ale imaginii de film: scenariu, regizor, colonă sonoră, plan apropiat, plan îndepărtat, prim-plan (filmarea de ansamblu / focalizarea), tăietura de montaj etc.

Momentul V (5 min.) --asigurarea retenţiei şi a transferului: elevii vor avea ca temă pentru acasă de realizat un eseu de 10 – 15 rânduri în care să răspundă argumentat la întrebarea: „Ce vă sensibilizează mai mult: literatura sau filmul?”

2