proiect cl ix

25
Motto: DIFERENŢA DINTRE ŞCOALĂ ŞI VIAŢĂ? ÎN ŞCOALĂ ÎNVEŢI O LECŢIE, APOI DAI UN TEST. ÎN VIAŢĂ AI DE DAT UN TEST CARE TE ÎNVAŢĂ O LECŢIE. Tom Bodett

Upload: claudia

Post on 15-Jun-2015

2.200 views

Category:

Education


5 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect cl ix

Motto: DIFERENŢA DINTRE ŞCOALĂ ŞI VIAŢĂ? ÎN ŞCOALĂ ÎNVEŢI O LECŢIE, APOI DAI UN TEST. ÎN VIAŢĂ AI DE DAT UN TEST CARE TE ÎNVAŢĂ O LECŢIE. Tom Bodett

Page 2: Proiect cl ix

PROIECT DIDACTICPROIECT DIDACTIC

Disciplina:Informatica PROFESOR: Claudia Rojcov CLASA: a IX-a Tema: Aplicaţii. Tabele unidimensionale. Tipul lecţiei: de consolidare şi formare a deprinderilor practice Locul de desfăşurare: LABORATORUL DE INFORMATICĂ

Page 3: Proiect cl ix

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:Elevul va fi capabil să:• O1 - precizeze operaţiile care pot fi efectuate cu componentele unui tabel unidimensional;• O2 - elaboreze algoritmi ce ţin de prelucrarea componentelor unui tabel unidimensional;• O3 - transleze algoritmii elaboraţi în programe Pascal;• O4 – testeze programele şi să le analizeze

Page 4: Proiect cl ix

METODE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:

metoda de comunicare orală:conversaţia;explicaţia; problematizarea;metode bazate pe acţiune;exerciţiul

Page 5: Proiect cl ix

PROCEDEE DE INSTRUIRE:

Conversaţia de consolidare;Problematizare prin crearea situaţiilor problemă;Exerciţii de consolidare;

FORME DE ORGANIZARE:

Frontală;Individuală;Pe grupe;

FORME DE DIRIJARE A ÎNVĂŢĂRII:

Dirijată de profesor sau prin materiale didactice;Independentă;

RESURSE MATERIALE:

Fişe de lucru;Set de aplicaţii;Calculator;Videoproiector

Page 6: Proiect cl ix

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII INSTRUCTIVE:individuală

FORME DE DIRIJARE A ACTIVITĂŢII : independentă.

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: fişele elevilor, testul formativ cu proba, tabla, videoproiector, prezentare PowerPoint.

MATERIALE BIBLIOGRAFICE ŞI ELECTRONICE: - www.ael.ctcnvk.ro; - Teste grilă de programare in limbajul PASCAL, Bucureşti

Capacitatea de învăţare a clasei elevii şi-au însuşit noţiunile teoretice predate la lecţia precedentă.

Page 7: Proiect cl ix

METODE DE EVALURE:

Evaluare formativă.

Page 8: Proiect cl ix

I. EVOCAREA Reactualizarea cunoştinţelor:Care din următoarele afirmaţii sînt corecte?

1. Componentele unui vector pot de tipul:a) enumerare;b) real;c) întreg

2. Fie dat un vector cu 5 componente v=(7, 6, 4, 3, 5). Ce valoare conţine componenta v[4]?a) 4b) 3

Page 9: Proiect cl ix

3. Care dintre variantele de mai jos reprezintă o declaraţie corectă a unui vector a cu maxim 10 de elemente de numere întregi?

a) a: array[1…10] of integer;b) a: array[1..10] integer;c) a: array[1..10] of integer;

4. Stabiliţi corespondenţa dintre instrucţiunile din coloana A) şi afirmaţiile din coloana Coloana B)

Coloana A) Coloana B)1) s:=s+ a[i]; a) calculează produsul elementelor2) k:=k+1; b) calculează suma elementelor 3) p:=p*a[i] c) numără elementele unui tabel liniar

Page 10: Proiect cl ix

5. Comentaţi programul. Ce se va afişa la ecran în urma execuţiei programului dat

1. Program p5;2. Var a:array[1..50] of integer; i, n, k: integer; 3. Begin4. Write(‘introducem limita n’);5. Read(n);6. Write(‘introducem n elemente’);7. For i:=1 to n do read (a[i]);8. k:=0;9. For i:=1 to n do10. If a[i]<0 then k:=k+1;11. Write(‘k=‘,k)

Declararea datelor de la ipoteză şi concluzie

Scrierea şi citirea numărului de elemente n şi a elementelor tabelului

declarat

Instrucţiuni conform condiţiei problemei

Afisarea conform

condiţiei problemei

Page 11: Proiect cl ix

Algoritmul de rezolvare a unei probleme în Limbajul PASCAL:1. Citim atent conţinutul problemei, pentru a înţelege clar ce este

dat în problemă(datele de la ipoteză) şi ce trebuie să aflăm (datele de la concluzie).

2. Stabilim variabillele pentru datele de intrare şi datele de ieşire.

3. Alcătuim modelul matematic conform condiţiei problemei.

4. Transcriem algoritmul in limbajul Pascal utilizînd forma generală a unui program în Limbajul Pascal.

5. Testăm corectitudinea programul la calculator pentru diferite valori.

Page 12: Proiect cl ix

II. Realizarea sensului

- Obiectivele operaţionale deduse cu ajutorul elevilor (Ce operaţii se pot efectua asupra elementelor dintr-un tabel liniar?)

- Anunţarea de către profesor a subiectului lecţiei.

Page 13: Proiect cl ix

III. Reflecţia

Problema 1.(independent) Fie dat un tabel liniar A[1..n], unde n≤50 cu elemente de tip

întregi. Elaboraţi un program de calculare a produsului

elementelor mai mari ca 3.

Page 14: Proiect cl ix

Program p1;Var a:array[1..50] of integer; i, n: integer; BeginWrite(‘introducem limita n’);Read(n);Write(‘introducem n elemente’);For i:=1 to n do read (a[i]);

Write( )

Declararea datelor de la ipoteză şi concluzie

Scrierea şi citirea numărului de elemente n şi a elementelor

tabelului declarat

Instrucţiuni conform condiţiei problemei

Afisarea conform

condiţiei problemei

Page 15: Proiect cl ix

Problema 2. ( în echipă)

Formulaţi condiţia problemei care corespunde programului de mai jos:

Program p2;

Var a:array[1..50] of integer; i,n:integer;

Begin

Write(‘introducem limita n’);

Read(n);

Write(‘introducem n elemente’);

For i:=1 to n do read (a[i]);

For i:=1 to n do

If a[i]>0 then a[i]:=1 else a[i]:=0;

Write (‘Afisam tabelul modificat’);

For i:=1 to n do read(a[i],’ ‘);

End.

Page 16: Proiect cl ix

Problema 3.(independent)

Ce modificari se pot efectua in programul precedent, pentru a înlocui intr-un tabel liniar elementele mai mici ca 3 cu patratul lor?

Page 17: Proiect cl ix

Rezolvarea problemei 3

Program p3;

Var a:array[1..50] of integer; i,n:integer;

Begin

Write(‘introducem limita n’);

Read(n);

Write(‘introducem n elemente’);

For i:=1 to n do read (a[i]);

For i:=1 to n do

If a[i]<3 then a[i]:=sqr(a[i]);

Write (‘Afisam tabelul modificat’);

For i:=1 to n do read(a[i],’ ‘);

End.

Page 18: Proiect cl ix

Cum se calculează media aritmetică a notelor de la discipline?

Problema 4.

Fie dat tabelul A[1..n], n≤100, de numere întregi.

Elaboraţi un program de calculare a mediei

aritmetice a elementelor din acest tabel.

Page 19: Proiect cl ix

Rezolvarea problemei 4

Program p4;

Var a:array[1..100] of integer; i,n,S:integer; m:real

Begin

Write(‘introducem limita n’);

Read(n);

Write(‘introducem n elemente’);

For i:=1 to n do read (a[i]);

S:=0;

For i:=1 to n do

S:=S+a[i]; m:=S/n;

Write(‘media este’,m:8:2);

End.

Page 20: Proiect cl ix

Algoritmul de găsire a elementului maxim dintr-un tabel liniar

www.ael.ctcnvk.ro- lecţii electronice

Page 21: Proiect cl ix

Algoritmul de găsire a elementului maximal şi transcrierea lui în Limbajul PASCAL

1. Presupunem că primul element este maximal:

Max:=a[1];

2. Comparăm fiecare element al tabelului,începînd cu a doua poziţie, cu prima valoare şi dacă găsim un element mai mare ca primul element, atunci acel element devine maximal, în caz contrar primul element rămîne maximal:

For i:=2 to n do

if a[i]>max then max:=a[i]

Page 22: Proiect cl ix

Tema pentru acasă

1. Alcătuiţi un program de gasire a elementului maxim dintr-un tabel liniar.(obligatoriu- nivelul I)

2. Alcătuiţi un program de numărare a elementelor egale cu elementul minim, dintr-un tabel liniar. (nivelul II)

Page 23: Proiect cl ix

Revenin la motto

Page 24: Proiect cl ix

Aprecierea elevilor

Page 25: Proiect cl ix

MULTUMIM PENTRU COLABORARE!