proiect didactic ins calsa a xa predare sortare1 (2)

8
Proiect didactic Sortarea prin metoda bulelor (Bubble Sort) Data : 28.11.2012 Student practicant : Holea-Gabor Catalina Scoala : Colegiul Ferdinand I Clasa : a -X - C Profesor mentor: Intuneric Ana Specializarea : matematica-informatica (1 ora/saptamana) Profesor coordonator : Lupu Costica Obiectul: Informatica Unitatea de invatare : Tablouri unidmensionale Subiectul lectiei : Sortarea prin metoda bulelor(Bubble Sort) Timpul acordat : 45 min. Tipul lecţiei: Mixtă(transmiterea de noi cunoştinţe şi connsolidare) Competenţe generale 1.Identificarea datelor care intervin într-o problemă şi aplicarea algoritmilor fundamentali de prelucrare a acestora 2. Elaborarea algoritmilor de rezolvare a problemelor cu ajutorul vectorilor 3.Aplicarea algoritmilor fundamentali în prelucrarea vectorilor şi anume algoritmii de sortare. Competenţe specifice: 3.1 Analizarea enunţului unei probleme: identificarea datele de intrare şi a datele de ieşire (cu specificarea tipul datelor şi a relaţiilor existente între date) şi stabilirea paşilor de rezolvare a problemei. 1

Upload: holea-gabor-catalina

Post on 07-Nov-2015

215 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

Sortarea BubBle Sort

TRANSCRIPT

Proiect didactic

Proiect didactic Sortarea prin metoda bulelor (Bubble Sort)Data : 28.11.2012

Student practicant : Holea-Gabor

Catalina

Scoala : Colegiul Ferdinand I

Clasa : a -X - C

Profesor mentor: Intuneric Ana

Specializarea : matematica-informatica (1 ora/saptamana) Profesor coordonator : Lupu CosticaObiectul: InformaticaUnitatea de invatare : Tablouri unidmensionaleSubiectul lectiei : Sortarea prin metoda bulelor(Bubble Sort)

Timpul acordat : 45 min. Tipul leciei: Mixt(transmiterea de noi cunotine i connsolidare)

Competene generale

1.Identificarea datelor care intervin ntr-o problem i aplicarea algoritmilor fundamentali de prelucrare a acestora

2. Elaborarea algoritmilor de rezolvare a problemelor cu ajutorul vectorilor

3.Aplicarea algoritmilor fundamentali n prelucrarea vectorilor i anume algoritmii de sortare.

Competene specifice:

3.1 Analizarea enunului unei probleme: identificarea datele de intrare i a datele de ieire (cu specificarea tipul datelor i a relaiilor existente ntre date) i stabilirea pailor de rezolvare a problemei.

3.2 Reprezentarea algoritmilor de sortare3.3 Respectarea principiilor programrii structurate n procesul de elaborare a algoritmilor.

Obiective operaionale: CognitiveElevii vor fi capabili:- s analizeze enunul unei probleme ;

-s identifice paii de rezolvare;- s respecte principiile programrii structurate ; PsihomotoriceElevii vor ti:

- s aplice sortarea prin interschimbare - sa testeze algoritmii de sortare; AfectiveElevii vor putea:- s decid asupra folosirii uneia dintre metodele de sortare cunoscute.

Metode i procedee didactice:

Conversaia euristic;

Algoritmizarea;

Explicaia;

Demonstraia;

Rezolvarea de probleme.Mijloace de nvare:

Fie de lucru; Caietul,Probleme model, tabla SMART.

Material bibliografic:

- Informatica.Profilul Real,Varianta C++ Manual pentru clasa aIX-a, autor Tudor Sorin,editura L&S Infomat,2004

- Caiet de laborator pentru clasa a X-a Profilul Real, autor: Carmen Minca, Editura L&S Infomat 2009

- Informatica Fundamentele Programarii culegere de probleme pentru clasa a X-a, autor: Dana Lica i Mircea Paoi,Editura L&S Infomat 2009

-Informatic.Profilul Real, Manual pentru clasa a X-a, autori Mioara Gheorghe, Constana Nstase, Monica Ttrm, Editura Corint, 2005

-Paradigma psihopedagogica a didacticii disciplinei scolare,Lupu Costica,2008

DESFURAREA LECIEI:Etapele lecieiTimpActivitatea desfurat de:Strategii didactice

MetodeMijloaceForme de organizare

ProfesorElevi

01234

Moment organizatoric2Verific prezena elevilor, pregtirea clasei pentru lecieConversatiaCaietul

Reactualizarea cunostintelor5Profesorul prezinta elevilor noiunea de sortare (cresctoare/descresctoare)

a unui vector.Care este natura valorilor care se pot sorta?R: orice valoare care aparine unui tip asupra cruia pot aciona operatorii relaionali (,=).

Se reamintete c timpul teoretic n care un algoritm rezolv o problem depinde de numrul de operaii de baz executate (atribuiri, comparaii) i se exprim n forma O(n), O(n2), O(n3), O(2n),O(log2n), numit i complexitatea algoritmului.Rspund la ntrebrile profesoruluiNoteaz n caieteConversatiaFrontal

Anuntarea obiectivelor si a temei2 'Scrie pe tabl titlul leciei : Sortarea prin metoda bulelor sau Bubble Sort".

Comunic obiectivele leciei :

-s cunoasc semnificaia noiunii de sortare; - s descrie algoritmul n limbaj natural; - s implementeze algoritmul n limbaj C++; - s rezolve probleme ce necesit sortri.

ConversatiaTablaFrontala

Transmiterea noilor cunotine16Prezint:

Se citesc n numere ntregi folosind un vector v (n