proiect didactic grupa mica

6
Grupa: 2-3 ani Educator: Proiectul: În lumea animalelor Tema zilei: O călătorie la animalele domestice Forma de realizare: Activitate integrată Forma de organizare: Frontal; individual; în grup. Tranzacții: „ Câte unul, câte doi Mergem toți în pas vioi Alergăm-alergăm, alergăm și ne jucăm Sărim, sărim-sănătoși să fim!” Rutine: Exersarea deprinderilor de autoservire, exersarea deprinderilor de igienă personală; Scopul activității: Dezvoltarea capacității de cunoaștere și înțelegere a lumii înconjurătoare; îmbogățirea vocabularului cu cuvinte noi; dezvoltarea gândirii logice. Obiective de referință: Formarea abilităților și deprinderilor de comunicare eficientă și de comportare civilizată în mediul familial și cel social; Să aplice tehnici specifice modelajului; Să specifice particularități ale unor grupe de animale la mediul de trai; Obiective operaționale: - Cognitive: Să cunoască animalele domestice; Să numească animalele domestice; Să numească semnele onomatopeice ale animalelor; Să numească animalele care ne dau lapte. - Socio-afective: Să participe la activitățile de grup, inclusiv de joc; Să manifeste dorința de a se saluta. - Psiho - motrice: Să folosească diferite tehnici la arta plastică; Să execute mișcările conform jocului; Să modeleze obiecte de forma rotundă (farfurie). Strategii didactice: Metode și procedee : conversație, explicație, recitarea, imitarea, descrierea, turul galeriei.

Upload: perju-petru

Post on 14-Sep-2015

747 views

Category:

Documents


17 download

DESCRIPTION

In lumea animalelor, pentru copiii in virsta de 2-3 ani

TRANSCRIPT

Grupa: 2-3 aniEducator:

Proiectul: n lumea animalelor

Tema zilei: O cltorie la animalele domestice

Forma de realizare: Activitate integrat

Forma de organizare: Frontal; individual; n grup.

Tranzacii: Cte unul, cte doi

Mergem toi n pas vioi

Alergm-alergm, alergm i ne jucm

Srim, srim-sntoi s fim!

Rutine: Exersarea deprinderilor de autoservire, exersarea deprinderilor de igien personal;

Scopul activitii: Dezvoltarea capacitii de cunoatere i nelegere a lumii nconjurtoare; mbogirea vocabularului cu cuvinte noi; dezvoltarea gndirii logice.Obiective de referin:

Formarea abilitilor i deprinderilor de comunicare eficient i de comportare civilizat n mediul familial i cel social;

S aplice tehnici specifice modelajului;

S specifice particulariti ale unor grupe de animale la mediul de trai;

Obiective operaionale:

Cognitive:

S cunoasc animalele domestice; S numeasc animalele domestice;

S numeasc semnele onomatopeice ale animalelor;

S numeasc animalele care ne dau lapte.

Socio-afective:

S participe la activitile de grup, inclusiv de joc;

S manifeste dorina de a se saluta.

Psiho - motrice:

S foloseasc diferite tehnici la arta plastic;

S execute micrile conform jocului;

S modeleze obiecte de forma rotund (farfurie).

Strategii didactice:

Metode i procedee: conversaie, explicaie, recitarea, imitarea, descrierea, turul galeriei. Materiale didactice: jucrii moi (animale domestice), imagini cu animale domestice, creioane, plastilin, material de construcie (cubuoare), foi A4.

Evenimentele instruiriiConinutul

Metode i procedeeMaterialeForma de organizareEvaluare

Momentul organizatoricCrearea condiiilor necesare unei bune desfurri a activitii:

Aerisirea ncperii;

Aranjarea materialelor pe centru.Materiale pentru fiecare centru de activitate

Captarea atenieiEvocarea

Anunarea temei i a obiectivelor

Realizarea sensului

Evaluarea

Prin prezentarea salutului:Dimineaa a sosit toi copiii au venit

n semicerc s ne-adunm

Cu toii ne salutm!

Lucrul la calendarul zilei. Discuii despre anotimpul Primvara, despre starea timpului.

Se aude o btaie n u.

Intr pisicua Miau

Bun ziua, de foame m-am rtcit prin aceast grdini de copii. M primii i pe mine cu voi aici?

Copiii da-a!

Aezm oaspeii pe scunel.

Astzi v-om vorbi despre animalele domestice care ne dau lapte pentru hrana copiilor si a pisicii.

ntrebrile educatorului rspunsul copiilor.

Pornim cltoria la animalele domestice.

Cine este aceasta?

Ce ne d nou vaca?

Cnd i este foame, cum rage vaca?

Ce mnnc vaca?

Cine ne mai d lapte? (oaie, capra) Cine tie poezii despre animale?

Vaca

Are coarne cumincioare

i copite linitite

Ce mnnc? Iarb-adnc!

Ce ne-aduce? Lapte-dulce!

Oaia

Pe vale oia

Pate ierbulia

Floarea o las

C-i tare frumoas.

Ghicitori

Mu! n vale pe toloac

Cine ne d lapte? (vaca)

Be! Negru i blaie

Cine ne d lna? ( oaia)

Jocul: Ghici cine strig?

Ghicirea glasul animalelor.

Copii, voi avei mame?

Le iubii mult?

i puii de animale au mame.

Joc dinamic Cum este vaca? ( mare, mic)La ntrebarea Cum este vaca? copiii se ridic n picioare, da cum este vielul - se aeaz.

Cntecul Glasul animalelor

Vaca zice mu-muCnd i ateapt vielul mumu

Calul zice i-ha-ha i-ha

Prin livezi bun-i iarba i-ha

Oaia zice be-he-be-he

n suman e lna mea be-he

Capra zice me-he-he

Frumoas e iada mea me-he-he

n cadrul centrelor

Culoarea alb centru

Arta desen

Modelarea

Modelm farfurioare pentru pisicConstrucie

Gard pentru animalele domestice

Salutul

Conversaia

Moment de surpriz

Conversaie.

Turul galeriei.

Observare

Rspunsul copiilor

Imitarea

Joc de micare

Explicaie

Demonstrare

Explicaie

Demonstrare

Jucrii moi a animalelor domestice

Foi A4

Farfurie

Haurarea

Plastilin

Cuburi plastice

Frontal

Frontal

Frontal

Individual

Frontal

Frontal

Individual

Individual

Individual

n grup mic

Observarea comportamentului iniialAprecieri verbale

Verificare

Capacitatea copilului de a ine creionul corect n mn

Capacitatea copilului de a lucra ngrijit

Urmresc modul de lucru al copiilor

ncheierea activitiiVoi face aprecieri asupra comportamentului copiilor, a modului cum au lucrat n centre.ConversaieFrontalAprecieri verbale