proiect didactic-functii mass media
DESCRIPTION
it's about mass mediaTRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC
CLASA: a VII- a DISCIPLINA: Cultură civicăARIA CURRICULARĂ : Om şi societatePROPUNATOR: Cîmpean CristinaSUBIECTUL: Funcţiile mass-medieiTIPUL LECŢIEI : mixtăOBIECTIVE GENERALE:O.G. 1- Formarea şi dezvoltarea unor atitudini şi comportamente civice ;O.G. 2- Utilizarea limbajului din sfera valorilor civice într-un discurs oral şi scris.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE : La sfârşitul orei elevii vor fi capabili: Nivel minimal: O 1 - să înţeleagă funcţiile pe care le îndeplineşte mass-media ; O 2 –să conştientizeze faptul că mass- media prezintă şi disfuncţii ; Nivel mediu : O 3 – să compare diferite posturi de televiziune privind funcţiile mass-mediei; O 4 - să cunoască efectele negative ale utilizării în exces ale televizorului şi
calculatorului ; Nivel maximal : O 5 - să dea exemple de informaţii adevarate şi eronate prezentate în mass-
media ; O 6 – să înţeleagă faptul că mass-media influenţează pozitiv sau negativ
dezvoltarea gândirii în funcţie de opţiunile personale.
RESURSE EDUCAŢIONALE:
Strategie didactică : I. Metode şi procedee : m1 – conversaţia m4- explicaţia m2 - descrierea m5- demonstraţia m3 – problematizarea m6 – studiul de caz II. Mijloace didactice : M1 – caiet M2 – manual M3 - articole educaţionale decupate din ziare, reviste M4 - clip educaţional „Disfuncţiile mass- mediei”
III. Forme de organizare : F1 – frontală F2 – individuală F3 – pe grupe
1
IV. Modalităţi de evaluare :
– observaţia sistematică – evaluare reciprocă – autoevaluare – evaluare amânată V. Temporale : 50 minute
Bibliografie :
Maria- Liana Lăcătuş şi George Paul Lăcătuş, Ghidul profesorului pentru clasa a VIII- a, Editura Corint, Bucureşti, 2000.
Ziauddin Sardar şi Borin Van Loon, Câte ceva despre mass-media, Editura Curtea Veche, Bucureşti, 2001.
Doru Pop, Mass-media şi democraţia, Editura Polirom, Iaşi, 2001.
2
NR.CRT
Momentelelecţiei
Durata Desfaşurarea activităţii Competente
Strategii didactice OBS.Activitatea cadrului didactic Activitatea elevului Metode Mijloace
I. Moment organizato-ric
2 min. Se organizeaza materialele necesare desfasurarii lectiei si se asigura disciplina in clasa.
II. Reactuali- zarea cunoştinţe-lor
10 min. -Ce temă am discutat ora trecută la cultură civică ?
-Ce reprezintă mas-media?
-Daţi exemple de presă scrisă!
-Ce înseamnă presă audiovizuală?
-Care sunt cele 3 categorii de medii ?
-Ora trecută am discutat despre mass- media şi categoriile de medii.
-Mass- media reprezintă ansamblul mijloacelor audio- video de informare a maselor, comunicarea fiind realizată prin presă
( publicaţiile periodice ), radio, TV, internet etc.
-Exemple de presă scrisă : Cutezătorii, Libertatea ş.a.- Înseamnă posturile TV., de exemplu: Pro TV., Antena 1 ş.a.-Putem distinge 3 categorii de medii :1.medii autonome : cărţi, ziare, reviste, imprimantă, cameră video, CD ş.a. pe care le folosim individual2. medii de comunicare : telefon, laptop, calculator ş.a., ce măresc libertatea utilizatorului
m1
m2
m1
3
NR.CRT
Momentelelecţiei
Durata Desfaşurarea activităţii Competente
Strategii didactice OBS.Activitatea cadrului didactic Activitatea elevului Metode Mijloace
3. medii de difuzare : radio, TV, ce permit transmiterea informaţiilor la un public numeros.
III. Captarea atenţiei
5 min. -Cât timp petreceţi în faţa televizorului şi calculatorului ?
2-3 ore pe zim1
m4
IV.Anunţarea temei
2 min. Vom afla astăzi care sunt funcţiile mass-mediei.
m1
V. Dirijarea învăţării
23 min. Mass-media îndeplineşte 5 funcţii principale :
1. Funcţia de educaţie – mass-media transmite moştenirea culturală şi facilitează învăţarea individual şi colectivă
-Daţi exemple de emisiuni care se centrează pe funcţia de
-Lumea copiilor , Călătorie în jurul lumii, Să vorbim
O1
m4
M1
M2
4
NR.CRT
Momentelelecţiei
Durata Desfaşurarea activităţii Competente
Strategii didactice OBS.Activitatea cadrului didactic Activitatea elevului Metode Mijloace
educaţie !
2. Funcţia de socializare - mass-media face posibilă participarea oamenilor la viaţa publică, la elaborarea şi luarea deciziilor, la soluţionarea unor probleme.
-Daţi exemple de emisiuni care se centrează pe funcţia de socializare !
3. Funcţia de informare - mass-media transmite informaţii importante, ajutându-i pe oameni să-şi formeze opiniile.
-Daţi exemple de emisiuni care se centrează pe funcţia de informare !
4. Funcţia de persuasiune, de motivaţie, de interpretare - mass-media convinge, motivează, în vederea dezvoltării economice şi sociale.
-Daţi exemple de emisiuni care se centrează pe funcţia de persuasiune !
5. Funcţia de divertisment - mass-media oferă variate modalităţi
corect, Supernany, Consilierul educativ, Parte de carte, Omul care aduce cartea ş.a.
-Supernany, Consilierul educativ, Poveşti de viaţă, România, te iubesc! , Acces direct, ş.a.
-Ştirile, Naşul, În gura presei, Ce se întâmplă, doctore !, Bucătăria lui Radu, Pro Motor, ş.a.
-Săptămâna financiară, Salvaţi animalele, Grădina zoologică, Strada maimuţelor, De-a mama şi de-a tata, ş.a.
O1
O1
O2
O3
m2
m4
m3
m1
m4
m5
M1
M2
M1
M2
M1
5
NR.CRT
Momentelelecţiei
Durata Desfaşurarea activităţii Competente
Strategii didactice OBS.Activitatea cadrului didactic Activitatea elevului Metode Mijloace
de divertisment şi petrecere a timpului liber.
-Daţi exemple de emisiuni care se centrează pe funcţia de informare !
Mass-media are nu numai funcţii, dar şi disfuncţii (defecte, efecte negative ) :- Promovarea nonvalorilor
- Stimularea delincventei, a violenţei
- Înabuşirea creativităţii.
-Daţi exemple de emisiuni sau articole din ziare, reviste care să pună în evidenţă funcţiile şi disfuncţiile mass-mediei.- Daţi exemple de posturi TV care se centrează pe :
funcţia de educaţie
funcţia de informare
funcţia de divertisment
Mass-media furnizează nu numai informaţii corecte, ci şi eronate şi argumente false.
-Ce emisiuni TV preferaţi ? De ce ?
-Neaţa cu Răzvan şi Dani, Divertis Mall, Duminica în familie, Happy Hour, ş.a.
Exemple:funcţia de educaţie - TVR cultural, Naţional Geografic, Animal Planet, Discovery
funcţia de informare – Antena 2, 3
funcţia de
O3
O3
O5
O6
O4
m6
m5
m6
m4
m3
m6
M3
M3
M4
6
NR.CRT
Momentelelecţiei
Durata Desfaşurarea activităţii Competente
Strategii didactice OBS.Activitatea cadrului didactic Activitatea elevului Metode Mijloace-Ce părere aveţi despre afirmaţiile unor specialişti care consideră ca scenele violente determină un compotament agresiv, mai ales în rândul tinerilor ?
Să urmărim împreună un filmuleţ care prezintă „Disfuncţiile mass- mediei”.Utilizarea în exces a televizorului şi calculatorului (dacă depăşiţi 1 oră pe zi) are efecte negative foarte puternice, printre care amintim :
a. Oboseală permanentăb. Socializare redusăc. Intensificarea stărilor de
nervozitate şi agitatie mentală, agresivitate, ADHD, hiperactivitate
d. Dificultăţi de concentrare a atenţiei, scăderea memoriei şi a motivaţiei
e. Anxietate, frustrări, lumea reală începe să devină plictisitoare
f. Tulburări de personalitate şi compotament
g. Bulimie, dorinţa de a mânca prea mult şi nesănătos, dezechilibrat.
Cum sunt informaţiile din acest clip? Sunt adevărate ? Ce v-a atras atenţia în mod deosebit ? Aţi
divertisment – posturile de muzică, Favorit TV.
Elevii urmăresc cu atenţie clipul educaţional„Disfuncţiile mass-mediei”.
O4
O4
m6
m5
m6
m3
m5
M4
M4
M4
7
NR.CRT
Momentelelecţiei
Durata Desfaşurarea activităţii Competente
Strategii didactice OBS.Activitatea cadrului didactic Activitatea elevului Metode Mijloace
întâlnit o informaţie care a tras un semnal de alarnă pentru voi ? În ce aspect din acest filmuleţ v-aţi regăsit ?
VI. Tema pentru acasă
1min. Pentru data viitoare aveţi de scris un articol despre un eveniment deosebit petrecut la voi in scoala. Puteti scrie :
despre premiile de la olimpiade, despre solidaritatea scolii fata
de un copil bolnav, despre activitatile de
ecologizare s.a.
Elevii ascultă cu atenţie.
m1
VII. Evaluarea 2min. Se fac aprecieri finale generale şi individuale.
Elevii ascultă cu atenţie aprecierile.
m1m4
8