proiect didactic drogurile inchisori ale sufletului

Upload: ionel-cirnaru

Post on 14-Oct-2015

30 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

proiect didactic Consiliere

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTICMOTTO

Elevii trebuie s-i pun unii altora ntrebri i s spun lumii ceea ce tiu pentru a afla ce tiu. Spunnd vor nva, spunnd vor interpreta lumea aa cum o vd ei pentru noi ceilali

Judith RenyeiDATA: 02.04.2009

CLASA: a IX- a C SAMOBIECTUL: Consiliere si orientare-Modulul:Calitatea stilului de viata

TEMA: DROGURILE INCHISORI ALE SUFLETULUISCOP: CUNOASTERA TIPURULOR DE DROGURI I CONSTIENTIZAREA URMRILOR CONSUMULUI DE DROGURI

TIMP: 50 MINUTE

Obiective:

Depistarea motivelor pentru care adolescenii consum alcool,tutun sau droguri i formarea abilitilor de prevenire/renunare la aceste substane toxice;

Punerea n balan a ctigurilor i pierderilor (contientizate de adolescent) determinate de consumarea alcoolului, tutunului i drogurilor;

Recunoaterea i identificarea prejudecilor care favorizeaz i susin consumul de tutun, alcool, droguri;

Motivatia: Cutarea soluiilor de prevenire i nlturare a consumului de alcool, tutun, droguri

Informarea corespunztoare a adolescenilor asupra consecinelor consumului de droguri trebuie facuta in primul rand in scoli. Astfel, adolescenii trebuie s contientizeze faptul c nu alcoolul, tutunul sau drogurile le asigur o imagine special care s-i fac mai plcui, mai interesani, mai independeni, c nu pot scpa de probleme ascunzndu-se de ele, ci asumndu-i cu curaj consecinele posibile ale situaiilor mai dificile, dezvoltndu-i capacitile necesare surmontrii oricror obstacole; plcerea gsit n consumul acestor subslante este ndoielnic i efemer, autentic fiind plcerea gasit n practicarea unor hobby-uri, n satisfacerea intereselor, dorinelor, idealurilor identificate n cadrul unei teme anterioare(Autocunoaterea)

S ne oprim asupra formrii la adolesceni a capacitii de a spunc ,,NU" oricror tentaii de acest fel,soluiile pot fi gsite prin tehnica brainstorming, astfel nct toate ideile elevilor s fie valorificate si supuse analizei ulterioare n cadrul grupului i pentru c presiunea grupului reprezint unul din factorii care acioneaz constant n sensul determinrii consumului acestor substane.

Adolescentii nu stiu ca viciul constituie una din barierele cele mai solide pe care fiecare ni le ridicm n faa aspiraiei la libertate, libertate neleas ca putere de a crete, de a te dezvolta i autodezvolta permanent.Adesea i auzim afirmand:sunt liber s fac ce vreau, deci sunt liber s fumez sau s beau" far s-i dea seama c lucrurile stau tocmai invers; nu este o manifestare a libertii lor faptul c fumeaz, consuma alcool sau droguri etc., ci tocmai aceat lucru le limiteaz libertatea lor de a tri ca fiine snatoase fizic i mintal, capabile s-i construiasc viitorul fara sa constientizeze ca drogurile , privite in general sun adevarate puscarii ale sufletului deorece ingradesc toal viitorul..

Fie c o fac din curiozitate (cel puin la nceput), fie c o fac din dorina de a prea importani, atractivi sau independeni, tinerii care consum aceste substane nocive sunt sclavi ai grupului din care fac parte, sclavi ai propriei imagini, ai propriilor slabiciuni i temeri i, nu n ultimul rnd, sunt sclavi ai propriei ignorane.

Metode didactice:,mozaicul de baza, ciorchinele, studiul de caz, discutia, brainstormingul, Mijloace de invatamant: fise de informare, chestionare, pliante, materiale informativeForme de oragnizare a activitatii: frontal, individual, munca in echipa

DEMERSUL DIDACTIC1. Evocarea A .In cadrul metodei mozaicul de baza : se formeaza grupurile cu o saptamana inainte , li se da fise de documentare astfel: grupul 1 despre droguri, grupul doi despre alcool grupul trei despre tutun. Grupurile citesc materialele primite si in acelasi timp vor face o scurta prezentare despre subiectul primit, aleg un reprezentant care sa expuna informatiile dobandite

Dirigintele dirijeaza si completeaza activitatea

B.In cadrul metodei ciorchinele Se scrie cuvantul DROG pe tabla, in mijloc , apoi se noteaz toate ideile, sintagmele sau cunotinele au legtur cu tema respectiv n jurul acestuia, trgndu-se linii ntre acestea i cuvntul iniial;

pe msur ce scriem cuvinte, idei noi, tragem linii ntre toate ideile ce par a fi conectate;

activitatea se oprete cnd se epuizeaz toate ideile sau cnd s-a atins limita de timp acordatC.Elevii primesc fise de activitate, pe care le vor completa individaual, raspunsurile lor fiind discutate catre sfarsitul orei, impreuna cu ceilalti colegi.(fisele 1, si 2)

D.Studiu de caz

Mihai si Bogdan sunt elevi n aceeai clas. Ei sunt colegi i prieteni foarte buni. Mihaia fost vzut consumnd droguri ntr-un grup din cartier iar colegii i dirigintele l bnuiesc acum i pe Bogdan cunoscnd relaia dintre ei. Bogdan a nceput s absenteze n mod nemotivat, de la coal iar dirigintele simte c este minit atunci cnd l ntreab de ce a lipsit i a observat c nu se concentreaz la ore. Bogdan este un biat inteligent, curios, nonconformist, sociabil. Prinii nu cunosc toate absenele lui dar au observat n comportamentul fiului lor unele schimbri: este mai nervos, nu mai are aa mult rbdare, nu mai acord aa mult atenie studiului individual iar de cteva ori au lipsit bani din cas

1. Subliniai i grupai pe categorii factorii care intervin n acest caz

2. Cauze posibile ale schimbrii comportamentului lui George

3. Cum am proceda dac am fi colegii lui George

Se lucreaz pe grupe, dup care, fiecare grup i prezint punctul de vedere

2. Realizarea sensului

Brainstorming

- Gndii-v la ct mai multe efecte negative ale consumului de droguri

- Gsete ct mai multe variante privind modul cum va decurge viitorul unui consumator de tutun, alcool sau droguri ilegale

- Spune ct mai multe lucruri pe care crezi c le gndete / simte un consumator de droguri.

Dup consemnarea rspunsurilor, elevii completeaz un chestionar privind dependenta de droguri.Pentru realizarea brainstormingului revizuit elevii vor parcurge in grup fisele de informaii cu privire la droguri si consecinele utilizrii lor si vor bifa termenii coreci, formulai anterior. 3. Reflectia

Legea

Ex: Imaginai-v c facei parte din Parlamentul Romniei i urmeaz s fie propus i votat o lege mpotriva consumului de substane. ncercai s concepei cteva articole care considerai c ar fi bine s existe n aceast lege.

Se lucreaz pe grupe. Fiecare grup i prezint prin intermediul unui purttor de cuvnt, articolele concepute.

Are loc analiza eventualelor nelmuriri i punerea n discuie a termenilor nenelei.

Atenie! Legea trebuie s fie cunoscut i respectat.

FISA 1

FI DE ACTIVITATE

A Completeaz frazele urmtoare dup cum i sugereaz nceputul:

Tutunul ...................................................................

Alcoolul.................................................................0 persoana care fumeaz..............................................

Persoanele care consuma alcool..........................................

B. Scrie cel puin 5 efecte negative ale fumatului;

1..

2...

3

4..

5.

B. Scrie cel puin 5 efecte negative alealcoolului;

1..

2...

3

4..

5.

C. Citete afirmaiile urmtoare i bifeaz-le pe cele cu care eti de acord:

Fumatul te face mai atractiv

Tutunul nu este un drog pentru c este acceptat legal i are prea muli adepi

Fumatul te face independent i mai matur.

Fumatul te face s te simi bine

Numai persoanele slabe devin dependente de tutun

Beau fiindc i prietenii mei o fac,

Beau fiindc asta fac barbaii.

Am o groaz de probleme i alcoolul m ajut s le mai uit.

Beau fiindc mi place.

Beau fiindc astfel sunt mai interesant i mai simpatizat de prieteni etc.

Alcoolul i d o stare de euforie care merit toate consecinele.

Beau fiindc nu pot renuna la aceast plcere (obicei).

FISA 2FI DE ACTIVITATE

I. Completeaz urmtoarele propoziii dup cum ii sugereaz nceputul;

a) Drogurile .......................................................................

b) Dac cincva mi-ar oferi gratis droguri .....................................

c) Persoanele care se drogheaz

d) A lua droguri dac .............................................................

II. A. Scrie cel puin 3 motive posibile ale consumului de droguri:

1. ................................................................................................

2. ................................................................................................

3...................................................................................................

B. Scrie cel putin 5 consecine negative ale consumului de droguri:

1..............................................................................................

2...

3..

4..

5..

III. Citete cu atenie afirmaiile de mai jos i bifeaz-le pe cele pe care le consideri adevrate:

a) Drogul te face s te simti liber.

b) Numai persoanele slabe ajung dependente de droguri.

c) Nu este nimic grav dac ncerci s vezi cum sunt drogurile.

d) 0 petrecere reuit presupune i consumare de droguri.

e) Uneori viaa este atat de grea nct drogurile reprezint singurul refugiu.

Test pentru evaluarea cunotinelor privind dependena de droguriCitii cu atenie urmtoarele afirmaii i indicai dac sunt adevrate sau false, bifnd cu X csua corespunztoare:AfirmaieAdevratFals

1. Nu poi deveni dependent dup o singur doz

2. Drogurile te fac s comunici mai uor

3. Marijuana nu duce la dependen

4. Consumul de droguri te face mai creativ

5. Adolescenii nu pot deveni dependeni

6. Drogurile afecteaz creierul i procesele cognitive

7. Poi renuna oricnd la consumul de droguri, trebuie doar s vrei acest lucru

8. Persoanele dependente au risc crescut pentru infectarea cu HIV

9. Drogurile produse natural nu au efecte asupra sntii

10. Drogurile te fac s devii mai sociabil

11. Consumul unui drog o singur dat nu are efecte negative

12. Sub influena drogului eti mai liber

13. Numai indivizii slabi pot deveni dependeni de droguri

14. Drogurile sunt oferite numai de strini

15. Consumul de droguri este una din cauzele principale ale accidentelor de main n care sunt implicai adolesceni i tineri

16. Consumul de droguri i mbuntete rezultatele colare

17. Consumul de droguri crete riscul de a avea relaii sexuale neprotejate

18. n multe cazuri consumul de droguri duce la suicid

19. Consumnd droguri ctigi respectul prietenilor

20. Consumatorii de droguri rmn de obicei corigeni sau repeteni cnd sunt elevi

21. Drogurile duc la pierderea interesului fa de activitile preferate (film, muzic, art, sport, lecturi)

22. Dependena de droguri duce uneori la infraciuni minore cum ar fi furtul sau prostituia

23. Familiile consumatorilor sunt mai fericite dect alte familii

24. Persoana dependent de droguri devine de obicei agresiv, ostil sau izolat, retras, deprimat

25. Consumul de droguri i scade stima de sine

Rspunsuri corecte:

Adevrat: 6, 8, 15, 18, 20, 21, 22, 24, 25

Fals: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 17, 19, 23,

FI CU INFORMAIIA. Consecinele fumatului:

Nicotina este un drog puternic care afecteaz att corpul, ct i creierul:

nglbenete dinii i minile:

produce respiratie urt mirositoare:

creeaz dependen, se pierde controlul asupra propriei persoane;

provoac oboseal permanent, greutate n practicarea sportului;

ncetinete reflexele i activitatea muscular:

creterea ratei respiraiei i a pulsului ; foreaz organismul s consume mai mult oxigen (ngreuneaz funcionarea inimii);

ajunge la creier n 7 secunde de la inhalare i produce probleme de concentrare, dificulti de nvare, modificri ale dispoziiei afective, ncetinirea activitii intelectuale

cauzeaz cancer (la plmni, pancreas, rinichi, creier, gt, buze etc.), boli cardiovasculare (un procent foarte mare al deceselor cardiovasculare sunt produse de fumat), pulmonare, infarct miocardic;

tiai c:

dou picturi de nicotin puse pe limba unui cine sunt absolut suficiente pentru u-l ucide? (circa 100 de igri fumate in 4 zile las n corp 28% dintr-un gram de nicotin);

un mare fumtor pierde aproximativ 4 ani din via n raport cu un mic fumtor i circa 8 ani n comparaie cu acela care nu fumeaz deloc?

nicotina afecteaz memoria, chiar numai dupa 2-3 zile de fumat?

voina este remediul suveran al tabagismului?

B. Alcoolul i consecinele lui

Consumul de alcool determin efecte grave asupra sntii, vieii familiale, activitii colare i profesionale:

pe termen scurt, consumul de alcool provoac reacii mai lente,logoree verbal,emotivitate, nervozitate, confuzie.imposibilitatea de a merge correct,de vorbi coerent, dezorientare,agresivitate, violen;afecteaz capacitatea de memorare; diminueaz concentrarea, atenia;abuzul de alcool este cauza celor mai multe accidente de masin;crete riscul de a avea relaii sexuale neprotejate:provoac irascibilitate sau, dimpotriv, izolare, pierdere a interesului fa de de orice activitate colar/profesional i extracolar sport,drumeii, desen etc.;duce la conflicte n familie,violent, destrmare etc.

pe termen lung, duce la:

- dependen;

- ciroza ficatului;

- boli cardiace;

- ulcer;

- cancer;

- alimentaie necorespunzatoare;

- afeciuni ale creierului;

Alcoolul este un test aproape infailibil pentru testarea nelepciunii, a culturii,i a facultii volitive a fiecaruia. Oricine tie i chiar i justific consumul de alcool prin faptul c acesta are anumite proprieti curative,sanogenetice i nutritive (excit apetitul, favorizeaz digestia, mrete rezistena organismului, combate anemia, induce somnul, stimuleaz respiraia celular etc.), dar uit c toate aceste consecine pozitive sunt posibile numai folosind anumite cantiti prescrise si numai vin, iar nu alte sortimente de alcool.

C. Drogurile i consecinele lor

Consumul drogurilor produce dependen, indiferent de cantitatea i tipul de drag folosit (cocain, marijuana, canabis, extasy etc.), atta vreme ct cel n cauz nu este contient de consecinele acestora:

- izolarea i ndeprtarea de ceilali;

- trecerea fr motiv de la veselie la tristee;

- agresivitate far motiv;

- pierderea apetitului chiar i pentru alimentele favorite;

- pierderea interesului fa de coal, profesie, activiti preferate;

- somnolen, apatie permanent;

- aspect fizic neplcut, nengrijit;

- preocupare permanent de a procura droguri, chiar cu riscul renunrii la orice bun material, la orice persoan apropiat

BIBLIOGRAFIE

Bban, Adriana (coord), Consiliere educaional, Cluj-Napoca, Imprimeria Ardealul, 2001

Bban, Adriana, Petrovai, Dominica, Lemeni, Gabriela, Consiliere i orientare, Bucureti, Editura Humanitas, 2002

Mitrofan, Iolanda (coord), Terapia toxicodependenei, Bucureti, Editura Sper, 2003

Mitrofan, Iolanda (coord), Psihoterapie experienial o paradigm a restructurrii i dezvoltrii personale, Bucureti, Editura Infomedica, 1997

Tapai, Violeta, Niculi, Denisa, Barbu, Carmen, Caietul elevului pentru orele de consiliere i orientare colar, Piteti, Editura Carminis, 2000

EMBED MS_ClipArt_Gallery

Ce sa fac?

Ce sa fac?

EMBED MS_ClipArt_Gallery

PAGE 8