proiect de lectie tipuri de reprezentari

11
PROIECT DE TEHNOLOGIE DIDACTICĂ UNITATEA DE INVATAMANT: Colegiul Naţional Bănăţean-Timişoara PROPUNATOR:Diaconu Cristina-Elena DATA: 3.III.2011 CLASA: a X-a SS ARIA CURRICULARA: Om şi societate OBIECTUL DE INVATAMANT: Psihologie TEMA LECTIEI: Tipuri de reprezentări TIPUL LECTIEI: Lecţie de transmitere si dobandire a cunoştiinţelor OBIECTIVELE DE REFERINTA: 1) Analizarea profilului propriei personalităţi si a personalităţii celorlalti; 2) Analiza posibilităţilor de dezvoltare personală din perspectiva cunostinţelor de psihologie; 3) Caracterizarea principalelor dimensiuni ale personalităţii

Upload: cristina-diaconu

Post on 03-Jul-2015

855 views

Category:

Documents


5 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect de Lectie Tipuri de Reprezentari

PROIECT DE TEHNOLOGIE DIDACTICĂ

UNITATEA DE INVATAMANT: Colegiul Naţional Bănăţean-TimişoaraPROPUNATOR:Diaconu Cristina-ElenaDATA: 3.III.2011CLASA: a X-a SSARIA CURRICULARA: Om şi societateOBIECTUL DE INVATAMANT: Psihologie TEMA LECTIEI: Tipuri de reprezentăriTIPUL LECTIEI: Lecţie de transmitere si dobandire a cunoştiinţelorOBIECTIVELE DE REFERINTA: 1) Analizarea profilului propriei personalităţi si a personalităţii celorlalti;

2) Analiza posibilităţilor de dezvoltare personală din perspectiva cunostinţelor de psihologie;

3) Caracterizarea principalelor dimensiuni ale personalităţii

OBIECTIVE OPERATIONALE: 1. să diferenţieze reprezentarea de percepţie 2. să clasifice reprezentările 3. să enumere caracteristicile fiecărui tip de reprezentare 4. să identifice tipul de reprezentări din textul dat 5. să exemplifice fiecare tip de reprezentare în funcţie de criteriul specificat

STRATEGIA DIDACTICA:

METODE: manualul, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observaţia dirijată, munca independentă MIJLOACE: planşă, fişă de lucru, flipchart

Page 2: Proiect de Lectie Tipuri de Reprezentari

FORME DE ORGANIZARE: colectiv- dirijat, grup-independent

BIBLIOGRAFIE: Mielu Zlate, Fundamentele psihologiei, Editura Universitară, Bucureşti Mielu Zlate, Psihologia mecanismelor cognitive, Editura Polirom, 1999

Page 3: Proiect de Lectie Tipuri de Reprezentari

SECVENŢELE LECŢIEI

TIMP

OB.OP.

CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC AL LECŢIEI ŞI DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII

STRATEGIA DIDACTICĂ OBERVAŢII

METODE MIJLOACE

FORME DE ORGANIZ

AREC G I

ORGANIZAREA INVĂŢĂRII

2` Salut elevii si pregătesc materialul necesar predării lecţiei

Conversaţia D

CAPTAREA ATENŢIEI

3’ O1 Le captez atenţia printr-un exerciţiu : le cer elevilor să se gândească la clasa lor din gimnaziu şi la clasa lor actuală şi să spună aspectele care le vin în minte. În urma acestui exerciţiu, elevii vor realiza care este diferenţa dintre percepţie şi reprezentare.

Observaţia dirijatăConversaţia

D

ENUNŢAREA SUBIECTULUI ŞI A OBIECTIVELOR

3` Anunţ tema despre care vom continua să vorbim: “Tipuri de reprezentări” şi scriu titlul lecţiei pe tablă.

Conversaţia D

Page 4: Proiect de Lectie Tipuri de Reprezentari

DIRIJAREA INVĂŢĂRII ŞI PREZENTAREA NOULUI CONŢINUT

30`

O2

O3

O sa postez pe tablă un flipchart ce va conţine tipurile de reprezentări.Reprezentările se clasifică dupa următoarele criterii :

După analizatorul dominant a) reprezentări vizuale : sunt cele

mai numeroase în experienţa fiecăruia şi prezintă cele mai multe dintre caracteristicile analizate anterior. Imaginea este detaşată de fond, iar detalile cromatice lipsesc.

b) reprezentări auditive: reproduc zgomote, sunete muzicale şi verbale, dar mai ales structurile melodice sau verbale. Melodiile sunt reprezentate sub forma ritmului, a variaţiei de intonaţie sau înălţimii sunetelor.

c) reprezentări kinestezice: sunt imagini mentale ale propriilor mişcări. Sunt însoţite de micromişcări care se produc în grupele de muşchi corespunzătoare şi care pregătesc desfăşurarea mişcărilor viitoare.

După gradul de generalizarea) reprezentări individuale: sunt

imagini ale obiectelor, fiinţelor,

ExpunereConversaţie

flipchart D

Page 5: Proiect de Lectie Tipuri de Reprezentari

fenomenelor reale foarte semnificative pentru o persoană (imaginea mamei, a şcolii). Aceste imagini cuprind multe detalii.

b) reprezentări generale: cuprind în structura lor însuşurile comune şi caracteristice pentru o întreagă clasă de obiecte şi, de aceea, orice nou exemplar cu care ne-am întâlnit este recunoscut ca aparţinând aceluiaşi grup.

După nivelul operaţiilor implicate în geneza lor

a) reprezentări reproductive: evocă obiecte şi fenomene percepute anterior. În această categorie întâlnim: reprezentări simple-statice ( obiecte nemişcate, o bila pe masă), reprezentări complexe-cinetice (rostogolirea bilei pe masă), reprezentări de tranformare ( dacă bila este de plastilină, se poate modifica forma).

b) reprezentări anticipative: se referă la mişcări sau schimbări care nu au fost niciodată percepute. Sunt rezultatele intervenţiei operaţiilor gândirii şi procedeelor imaginaţiei.

Page 6: Proiect de Lectie Tipuri de Reprezentari

După tipul de activitate în care se integrează

a) literareb) artisticec) muzicaled) sportive

După procesul psihic în cadrul căruia se realizează

a) reprezentări ale memoriei : aceste reprezentări invocă fapte pe care le-am cunoscut anterior..

b) reprezentări ale imaginaţiei : aceste reprezentări invocă fapte pe care încă nu le-am perceput.

Imaginile pe care Piaget le numea reproducătoare sunt reprezentări ale memoriei, în timp ce imaginile numite anticipatoare sunt reprezentări ale imaginaţiei.

După prezenţa sau absenţa intenţiei şi efortului voluntar

a) reprezentări voluntareb) reprezentări involuntare

Page 7: Proiect de Lectie Tipuri de Reprezentari

OBTINEREA FEEDBACK-ULUI

8’ O4

O5

Îi impart pe grupe şi le dau la fiecare fişe de lucru cu exerciţiul pe care îl au de rezolvat (vezi anexa 1) Tot pe grupe, elevii vor da exemple pentru fiecare tip de reprezentare, în funcţie de criteriul specificat (vezi anexa 2).

Munca independentăExerciţiul

Fişe de lucru

I

ASIGURAREA TRANFERULUI ŞI INTENSIFICAREA RETENŢIEI

2` Discutăm aspectele pe care elevii trebuiau să le atingă in cadrul fişei de lucru. Fac aprecieri asupra modului în care s-a desfăşurat lecţia şi indic ce anume au de pregătit pentru ora următoare.

conversaţia D

INCHEIEREA ACTIVITĂŢII

2` Salut elevii. conversaţia D