proiect de lecŢie- sortare datelor intr-un tabel

14
PROIECT DE LECŢIE A. DATE GENERALE - Disciplina: Tehnologia informaţiei şi a comunicaţiilor - Clasa: a IX-a D - Unitatea de învăţare: Procesorul de texte Microsoft Word - Titlul lecţiei: Sortarea datelor in tabele Word - Scopul lecţiei: Însuşirea cunoştinţelor referitoare la sortarea datelor in tabele word - Tipul lecţiei: lecţie mixtă - Locul desfăşurării: Laboratorul de informatică - Durata lecţiei: 50 minute - Competenta specifică: Formarea şi dezvoltarea deprinderilor de utilizare a unui procesor de texte - Conţinutul activităţii de instruire: Cod Arii de conţinut Subarii de conţinut C 1 1. Crearea unui tabel in Microsoft Word 1.1. Metode de creare a unui tabel 1.2. Editarea unui tabel C 2 2. Inserarea datelor intr-un tabel Microsoft Word 2.1 Inserarea caracterelor de tip numeric 2.2 Inserarea caracterelor de tip alfabetic 2.3 Inserarea caracterelor de tip alfanumeric 2.4 Editarea datelor dintr-un tabel C 3 3. Sortarea datelor intr-un tabel Microsoft Word 3.1 Criterii de sortare 3.2 Sortarea folosinduse comanda then by - Obiective operaţionale Cod Comportamentul Condiţiile de probare a Criteriul de reuşită

Upload: mihai-stoican

Post on 14-Aug-2015

148 views

Category:

Documents


5 download

TRANSCRIPT

Page 1: PROIECT DE LECŢIE- Sortare datelor intr-un tabel

PROIECT DE LECŢIE

A. DATE GENERALE- Disciplina: Tehnologia informaţiei şi a comunicaţiilor - Clasa: a IX-a D- Unitatea de învăţare: Procesorul de texte Microsoft Word- Titlul lecţiei: Sortarea datelor in tabele Word- Scopul lecţiei: Însuşirea cunoştinţelor referitoare la sortarea datelor in tabele word- Tipul lecţiei: lecţie mixtă- Locul desfăşurării: Laboratorul de informatică- Durata lecţiei: 50 minute

- Competenta specifică: Formarea şi dezvoltarea deprinderilor de utilizare a unui procesor de texte

- Conţinutul activităţii de instruire:

Cod Arii de conţinut Subarii de conţinutC1 1. Crearea unui tabel in

Microsoft Word1.1. Metode de creare a unui tabel1.2. Editarea unui tabel

C2 2. Inserarea datelor intr-un tabel Microsoft Word

2.1 Inserarea caracterelor de tip numeric2.2 Inserarea caracterelor de tip alfabetic2.3 Inserarea caracterelor de tip alfanumeric2.4 Editarea datelor dintr-un tabel

C3 3. Sortarea datelor intr-un tabel Microsoft Word

3.1 Criterii de sortare3.2 Sortarea folosinduse comanda then by

- Obiective operaţionale

Cod ComportamentulCondiţiile de

probare a comportamentului

Criteriul de reuşită

O1 Elevii să cunoasca modalitatile de creare a unui tabel in Microsoft Word .

Au la dispoziţie notiţele.

Cunoasterea a cel putin o modalitate de creare a unui tabel .

O2 Elevii sa insereze,sa editeze si sa sorteze datele dintr-un tabel.

Au la dispoziţie video-proiectorul.

Identificarea a celor trei criterii de sortare si folosirea comenzii then by.

O3 Elevii sa execute sortarea datelor dintr-un tabel dupa anumite criterii, dupa ce au fost facute anumite modificari asupra datelor inserate

Au la dispoziţie fisele de lucru.

Cunoasterea criteriilor de sortare.

Page 2: PROIECT DE LECŢIE- Sortare datelor intr-un tabel

- Diagrama obiective-conţinut:

Obiective Conţinut Succesiunea conţinutuluiO1 C1 1.1.→1.2O2 C2,C3 2.1. →2.4

2.2. →2.42.3. →2.4

O3 C3 3.1. →3.2

- Metode şi procedee de instruire: conversaţia, explicaţia, expunerea.

- Mijloace de învăţământ (complexul multimedia):

Cod Denumirea resursei materialeF1 fişă de lucru pentru verificarea cunoştinţelor anterioareS1 VideoproiectieF1 fişă de lucru pentru executarea cerintelor.

- Bibliografie

Manualul „Tehnologia informaţiei şi a comunicaţiilor” pentru clasa a 9 –a liceu,

Miloşescu M., Editura Didactică şi pedagogică, Bucureşti, 2005;

B.Desfăşurarea lecţiei

Obiectiveoperaţio-

nale

Evenimenteleinstruirii.Conţinut

Activitatea profesoruluiActivitatea

elevilor

Strategia didactică

EvaluareTimp(min)

Metode deînvăţământ

Mijloace de

învăţământ

Forme de organizare a activităţii

1.Organizarea clasei pentru lecţie

- Face prezenţa elevilor;- Creează condiţiile psihologice necesare începerii lecţiei.

Preiau sarcinile propuse de profesor.

Conversaţia Frontală 3

2. Verificarea cunoştinţelor anterioare 5

- Solicită elevilor rezolvarea aplicaţiilor din fişa de lucru nr. 1;- Comentează rezultatele obţinute.

Rezolvă aplicaţiile din fişa de lucru.

Exerciţiul F1 Individual

3. Transmiterea noilor cunoştinţe 35Captarea atenţiei Prezintă importanţa folosirii sortarea datelor. Sunt atenţi Expunerea FrontalăComunicarea titlului lecţiei şi a obiectivelor operaţionale

- Scrie pe tablă titlul activităţii “Sortarea datelor dintr-un tabel”;- Comunică elevilor obiectivele urmărite.

- Notează în caiet titlul lecţiei;- Reţin obiectivele urmărite.

Expunerea Frontală

O1:Având la dispoziţie video-proiectiile si fisa de lucru

Dirijarea învăţăriiC1

-Expune modalitatea de inserare a unui tabel intr-un fisier Microsoft Word: Crearea unui tabel se poate face prin accesarea meniului Insert→Insert Table→Alegerea numarului de coloane si de linii.

- Sunt atenţi;- Notează în caiete.

Expunerea S1 Frontală

Page 3: PROIECT DE LECŢIE- Sortare datelor intr-un tabel

Obiectiveoperaţio-

nale

Evenimenteleinstruirii.Conţinut

Activitatea profesoruluiActivitatea

elevilor

Strategia didactică

EvaluareTimp(min)

Metode deînvăţământ

Mijloace de

învăţământ

Forme de organizare a activităţii

(F1), sa identifice o modalitate de a creea un tabel in Microsoft Word

Obţinerea performanţei

Solicită elevii să identifice alte modalitati de inserare a unui tabel.

Răspund solicitării profesorului.

Conversaţia Frontală Orală

Asigurarea conexiunii inverse

Confirmă răspunsurile corecte şi intervine dacă este cazul cu explicaţii suplimentare.

Ascultă explicaţiile suplimentare

- Conver-saţia;- explicaţia

Frontală

O2

Avand la indemna fisa (F1), sa insereze in campurile tabelului creat anterior anumite date, iar apoi sa le sorteze.

Dirijarea învăţăriiC2,C3

-Expune modalitatea de inserare a datelor intr-un tabel Microsoft Word: "Dupa ce ati creat tabelul care contine 4 coloane si 15 linii, se vor insera in capul de tabel urmatoarele date de tip caracter: Nume, Prenume, Nota teza Romana, Nota teza Matematica, Nota teza Geografie cu ajutorul tastaturii si mutarea cursorului pe fiecare celula. Apoi se vor completa celelalte campuri ale tabelului conform capului de tabel in acelasi mod de inserare precum am procedat la completarea primei linii. In cele din urma vom selecta tabelul cu ajutorul cursorului, prin aducerea acestuia in coltul din stanga sus a tabelului, si apasarea pe click dreapta, dupa care vom accesa meniul: Layout→Data→Sort→ Sort Window. Cu ajutorul acestei ferestre deschisa anterior, vom alege: coloana dupa care sa se faca sortarea, modul de sortare ( de tip caracter, numeric sau alfanumeric).

- Notează;- sunt atenţi.

Expunerea Frontală

Obţinerea performanţei

Solicită elevilor sa afirme, ce tip de sortare se va alege pentru fiecare coloana .

Răspund solicită-rilor profesorului

Conversaţia Frontală Orală

Asigurarea conexiunii inverse

Confirmă răspunsurile corecte şi intervine, dacă este cazul, cu explicaţii suplimentare.

Ascultă explicaţiile suplimentare

Conversaţiaexplicaţia

Frontală

O3

Dispunand de fisa (F1), datele inserate in tabel si sortate anterior, sa fie sortate dupa alte criterii dupa o modificare in prealabil a numitor date din campurile tabelului .

Dirijarea învăţăriiC3

-Expune modificarile produse asupra anumitor date inserate anterior: -Cerinta va fi expusa astfel:

a) Sa se ordoneze alfabetic crescator dupa prima coloana;

b) Se vor modifica campurile C3-L4, C1-L6, C2-L7, C4-L10, C3-L5, C2-L4 cu umratoarele date: 8, Minculescu, Dragos, 10, 9, Silvia;

c) Pe a doua pagina a documentului Microsoft Word sa se copieze si sa se ordoneze descrescator datele din tabel dupa coloana a 4-a;

d). Pe a 3-a pagina tabelul va fi sortat descrescator in functie de coloanele 3 si 4;

e) Pe a 4-a pagina tabelul va fi sortat descrescator in functie de coloanele 3, 4 si 5;

Urmăresc cu atenţie şi notează cele spuse de profesor.

- Expunerea- conver-saţia;- explicaţia;

demons-traţia

F1

Frontală

Page 4: PROIECT DE LECŢIE- Sortare datelor intr-un tabel

Obiectiveoperaţio-

nale

Evenimenteleinstruirii.Conţinut

Activitatea profesoruluiActivitatea

elevilor

Strategia didactică

EvaluareTimp(min)

Metode deînvăţământ

Mijloace de

învăţământ

Forme de organizare a activităţii

Fiecare cap de tabel, in toate cele 4 cazuri va avea o alta culoare de fundal.

Obţinerea performanţei.

Solicită elevii să comenteze rezultatele obtinute si diferentele dintre prima sortare si cea de a doua .

Răspund solicitărilor profesorului.

- Conver-saţia;- explicaţia

Frontală Orală

Asigurarea conexiunii inverse.

Confirmă răspunsurile corecte şi intervine dacă este cazul cu explicaţii suplimentare.

Elevii ascultă explicaţiile suplimentare.

- Conver-saţia;- explicaţia

Frontală

4. Fixarea cunoştinţelor 10Asigurarea retenţiei şi transferului celor învăţate

- Formulează aprecieri, observaţii şi recomandări;- Imparte fisele ce contin testele de evaluare.

- Reţin aprecierile, observaţiile şi recomandările;- completeaza testul de evaluare.

Conversaţia Frontal

Page 5: PROIECT DE LECŢIE- Sortare datelor intr-un tabel

Fisa de lucru nr.1

Sa se realizeze un tabel in Microsoft Office Word de 4 coloane si 15 linii (randuri) in care se vor mentine urmatoarele date: Nume si Prenume Elev, Nota Teza Romana, Nota Teza Matematica, Nota Teza Geografie.

Nume Prenume Nota teza Romana Nota teza Matematica Nota teza Geografie

Dobritoiu Iulian 10 10 10

Alexescu Victor 6 8 9

Dobos Mihaela 10 8 9

Cruceru Oliviana 9 7 10

Militaru Oana 8 7 8

Catrinoiu Marius 8 6 7

Leventiu Georgiana 9 9 10

Vintilescu Mihai 10 8 10

Molea Valentina 6 5 7

Silvestru Daniela 7 6 8

Gornea Laurentiu 9 7 10

Geangalau Alexandru 7 8 6

Mironovici Dorin 10 7 10

Stefanescu Luminita 9 10 10

a). Pe prima pagina acest tabel va fi sortat alfabetic crescator;

b). Modificati datele din urmatoarele celule astfel:

Page 6: PROIECT DE LECŢIE- Sortare datelor intr-un tabel

In celula C3-L4 cu "8"

In celula C1-L6 cu "Minculescu"

In celula C2-L7 cu " Dragos"

In celula C4-L10 cu "10"

In celula C3-L5 cu "9"

In celula C2-L4 cu "Silvia"

c). Pe a 2-a pagina a documentului Word acelasi tabel va fi sortat descrescator in functie de Nota Teza Matematica;

d). Pe a 3-a pagina tabelul va fi sortat descrescator in functie de Nota Teza Romana si apoi de Nota Teza Matematica;

e). Pe a 4-a pagina tabelul va fi sortat descrescator in functie de Nota Teza Romana, apoi Nota Teza Matematica si apoi Nota Teza Geografie.

Fiecare cap de tabel, in toate cele 4 cazuri va avea o alta culoare de fundal.

Page 7: PROIECT DE LECŢIE- Sortare datelor intr-un tabel

Test de evaluare

1.) Ce rol are campul incercuit din imaginea de mai jos?

a.) Modifica fontul datelor din tabel;

b.) Modifica grosimea textului;

c.) Insereaza un tabel;

d.) Sorteaza datele dintr-un tabel dupa coloana aleasa;

2.) Ce rol are campul incercuit din imaginea alaturata?

Page 8: PROIECT DE LECŢIE- Sortare datelor intr-un tabel

a.) Modifica capul de tabel;

b.) Are rolul de a schimba stilul textului;

c.)Are rolul de a insera o poza;

d.) Cu ajutorul sau ne alegem tipul de sortare intr-un tabel;

Page 9: PROIECT DE LECŢIE- Sortare datelor intr-un tabel

3.) Ce rol are campurile incercuite din imaginea alaturata?

a.) Au rolul de a modifica antetul unei pagini;

b.) Au rolul de a sorta datele dintr-un tabel dupa mai multe coloane;

c.) Au rolul de a insera anumite texte pe fundalul unei pagini;

d.)Au rolul de a indexa numarul de cuvinte folosite intr-o pagina;

4.) Ce se va intampla daca debifam optiunea "Header row" si bifam "No header row"(vezi imaginea de mai jos)?

a.) Tabelul se va micsora;

b.)Se va modifica dimensiunea tabelului;

c.)Sortarea va incepe cu prima coloana, incluzand si prima linie;

d.)Se vor adauga coloane in tabel;

Page 10: PROIECT DE LECŢIE- Sortare datelor intr-un tabel

5.) Cum se poate schimba culoarea de fundal a capului de tabel?

a.) Selectand de la stanga la dreapta prima linie a tabelului, dupa care accesam meniul Home, iar din bara de instrumente, accesam Butonul "Shading", alegandu-ne culoarea dorita.

b.) Selectand cu ajutorul mouse-ului Butonul "Font Color" din bara de instrumente a meniului Home;

c.) Selectand Butonul "Text Highlight Color" din bara de instrumente a meniului Home;

d.)Accesand Butonul "Clip Art" din meniul Insert;

Page 11: PROIECT DE LECŢIE- Sortare datelor intr-un tabel

Barem de corectare

1.) d2.) d3.) b4.) c5.) a