proiect de lecŢie româna amintiri

11
PROIECT DE LECŢIE Data: Clasa: a III-a, Şcoala Nr. 8, suceava Propunător: Avdei Paula Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Limba şi literatura română Unitatea de învăţare: Tradiţii şi obiceiuri; Lecţia : Amintiri din copilărie, după Ion Creangă Tipul lecţiei: consolidare Scopul lecţiei: Stimularea dragostei şi interesului pentru tradiţiile şi valorile culturale, specifice poporului român; Obiective operaţionale: O1. să identifice ce obicei de iarna este ilustrat in secvenţa de film prezentată; O2.să citească curent şi fluent textul; O3.să răspundă la întrebările puse pe baza textului; O4. să delimiteze textul în fragmente logice; O5. să elaboreze planul de idei aferent textului studiat;

Upload: paula-agavriloaei

Post on 07-Aug-2015

901 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: PROIECT DE LECŢIe româna amintiri

PROIECT DE LECŢIE

Data:

Clasa: a III-a, Şcoala Nr. 8, suceava

Propunător: Avdei Paula

Aria curriculară: Limbă şi comunicare

Disciplina: Limba şi literatura română

Unitatea de învăţare: Tradiţii şi obiceiuri;

Lecţia : Amintiri din copilărie, după Ion Creangă

Tipul lecţiei: consolidare

Scopul lecţiei: Stimularea dragostei şi interesului pentru tradiţiile şi valorile culturale, specifice poporului român;

Obiective operaţionale:

O1. să identifice ce obicei de iarna este ilustrat in secvenţa de film

prezentată;

O2.să citească curent şi fluent textul;

O3.să răspundă la întrebările puse pe baza textului;

O4. să delimiteze textul în fragmente logice;

O5. să elaboreze planul de idei aferent textului studiat;

O6.să redea conţinutul textului folosind un limbaj propriu;

O7. să împărtăşească impresiile referitoare la păstrarea tradiţiilor şi

obiceiurilor şi transmiterea lor din generaţie în generaţie;

Page 2: PROIECT DE LECŢIe româna amintiri

Strategii didactice:

Metode şi procedee: conversaţia, lectura explicativă,

Mijloace de învăţământ: CD film „Amintiri din copilarie”, fişe,

manual,

Modalităţi de organizare a activităţii cu elevii:

- frontal;

- individual;

- lucrul în grup;

Bibliografie :

Limba si literatura romana- Editura Aramis, 2005;

Să dezlegăm tainele textelor literare clasa a III-a – Carmen Iordăchescu;

Metodica predării limbii române la clasele I- IV- Ion Şerdean – Ed.

Didactică şi Pedagocică Bucureşti;

Metodica predării limbii române la clasele I- IV- Ion Berca – Ed. Didactică

şi Pedagocică Bucureşti;

Page 3: PROIECT DE LECŢIe româna amintiri

Nr.Crt.

Momenteleactivitaţii

Conţinuturi şi sarcini de instruire Strategii didacticeEvaluare

Metode Mijloace Forme de organizare

1. Momentul Organizatoric

Se vor asigura condiţii optime pentru desfaşurarea activităţii: pregătirea colectivului de elevi şi a materialului

Conversaţia ManualCaieteCD

Frontală Capacitatea elevilor de a pregăti materialele necesare desfăşurării orei de Lb. Romănă

2. Verificarea Temei

Verific tema prin sondaj corectând eventualele greşeli

Conversaţia Caiete Frontal Capacitatea de a rezolva corect cerinţele din temă

3. Captarea atenţiei

Elevii vor urmari o secvenţă din filmul „Amintiri din copilărie” şi vor intui anotimpul în care se petrece acţiunea şi de ce copii mergeau din casă în casă. (Acţiunea se petrece iarna. Era ajunul Anului Nou. Copii au pornit cu pluguşorul din casă în casă, aşa cum e obiceiul, să facă urări legate de belşug şi sănătate în gospodărie. )

Conversaţia Frontal Capacitatea elevilor de a răspunde la întrebările legate de obiceiurile şi tradiţiile românilor în preajma Anului Nou.

4. Anunţarea obiectivelor

Astăzi vom continua lecţia „Amintiri din copilărie ” după Ion Creanga. Este un fragment din romanul cu acelaşi nume în care autorul povesteşte peripeţiile din vremea când era şi el copil, aşa ca voi, şi umbla cu uratul. Noi vom împărţi textul pe fragmente, vom povesti şi vom extrage ideea principală fiecărui fragment.Voi scrie la tabla data şi titlul lecţiei.

Conversaţia Frontal Capacitatea de concentrare a atenţiei.

5. Dirijarea învăţării

Citirea integrala a textului. (un elev citeşte integral textul cu voce tare iar ceilalţi elevi citesc în gând)Când are loc întâmplarea? (În ajunul Sf. Vasile?)

Conversaţia Manual Frontal Capacitatea de aciti fluent şi expresiv textul

Page 4: PROIECT DE LECŢIe româna amintiri

Când este Sf. Vasile? (1 Ianuarie)Care sunt personajele care participă la întâmplare? (Nică, popa Oşlobanu, nevasta lui Vasile Aniţei, Zaharia lui Gâtlan, ceilalţi copii)Cum s-au pregătit copii pentru urat? (O coasă ruptă şi un vătrai cu belciug.) La cine au fost ei la urat? (la popa Oşlobanu şi la Vasile Aniţei.) Cum au fost primiţi ei de către gazde? (Băieţii au fost alungat de către gazde.) Ce şi-au propus ei pentru anul viitor? (ei şi-au propus să meargă tot împreună la urat)Citirea selectivă. Citiţi propoziţia în care sunt prezentate obiectele cu care băieţii merg la urat. („în sfârşit eu şi tovarăşii mei ......şi pornim pe la case”). Citiţi propoziţia în care autorul îşi îndeamnă tovarăşii să ure („-Ură tu, măi Chiriece ..........iar ceilalţi să strige : hăi! hăi!”). Citiţi fragmentul în care nevasta lui Vasile Aniţei îi alungă (- Vai, dar ce înseamnă asta ..............ne-a întrebat hapsâna)Citirea pe fragmenteÎn continuare vom vedea care sunt fragmentele acestei lecţii. Să citească un elev şi să delimiteze primul fragment, apoi să povestim şi să notăm ideea principală. ( „Odată, la un Sfântul Vasile..........şi pornim pe la case.” Într-un an, în ajunul Anului Nou, autorul împreună cu câţiva băieţi se hotărăsc să meargă cu pluguşorul prin sat. Cu o coasă ruptă, un vătrar cu belciug şi multe altele ei se pregătesc de urat.

Conversaţia

Conversaţia

Conversaţia

Manual

Manual

Manual

Frontal

Frontal

Frontal

Capacitatea elevilor de a răspunde la întrebîrile referitoare le textul studiat

Capacitatea elevilor de a identifica propoziţiile

Capacitatea elevilor de a delimita textul în fragmente logice

Page 5: PROIECT DE LECŢIe româna amintiri

1.Copii se hotărasc să plece cu uratul prin sat.)

Un alt elev citeşte şi delimitează al doilea feagment. Se povesteşte şi se scoate ideea principală.(„Şi o luăm noi,............ şi am ajuns în faţa unei case.” Cu gândul de a umbla pe la toate casele copii încep uratul de la gospodăria popii Oşlobanu. Nici bine nu s-au pregătit de urat, popa care era prin ogradă la tăiat lemne i-a alungat de la fereastră. 2. Popa Oşlobanu îi alungă pe copii. )

Un alt elev citeşte şi delimitează al treileafeagment. Se povesteşte şi se scoate ideea principală.( „ – Hai să intrăm aici...........la popa Oşlobanu” Baieţii ajung la casa lui Vasile Aniţei.Aici iese furioasă soţia acestui şi îî alungă pe copii deoarece nu era mulţumită de felul cum urau aceştia.3. Nevasta lui Vasile Aniţei îi pune pe fugă pe copii.

Un alt elev citeşte şi delimitează al patrulea fragment. Se povesteşte şi se scoate ideea principală.(„- Dar bun pocinog...........cu plugul în anul acela.” Supăraţi, ingheţaţi şi flămânzi copii pornesc fiecare spre casa lor. Ei se despart jurând să plece împreună la urat în anul următor.

Povestirea

Manual

Caiet

Frontal

Capacitatea elevilor de a delimita ideea principală aferentă fiecărui fragment

Page 6: PROIECT DE LECŢIe româna amintiri

4. Copii se despart îngheţaţi şi înfometaţi.

Elevii vor scrie ideile principale în caiet.În continuare pe baza ideilor principale vom realiza povestirea integrală a textului. (Într-un an, în ajunul Anului Nou, autorul împreună cu câţiva băieţi se hotărăsc să meargă cu pluguşorul prin sat. Cu o coasă ruptă, un vătrar cu belciug şi multe altele ei se pregătesc de urat.Cu gândul de a umbla pe la toate casele copii încep uratul de la gospodăria popii Oşlobanu. Nici bine nu s-au pregătit de urat, popa care era prin ogradă la tăiat lemne i-a alungat de la fereastră.. Baieţii ajung la casa lui Vasile Aniţei.Aici iese furioasă soţia acestui şi îî alungă pe copii deoarece nu era mulţumită de felul cum urau aceştia.Supăraţi, ingheţaţi şi flămânzi copii se îndreaptafiecare spre casa lor. Ei se despart jurând să plece împreună la urat în anul următor.)credeţi că au procedat bine gazdele din fragmentul nostru? (nu ei trebuiau să primească urătorii şi să-i răsplătească cu colaci şi cu nuci)De ce credeţi că este bine să primim urători? (Uraturile atrag norocul sau binecuvintarea asupra oamenilor si gospodariilor, pentru tot anul care urmează şi astfel sun transmise generaţiilor următoare tradiţiile şi obiceiurile.)

Povestirea

Frontal

Capacitatea elevilor de a povesti textul, folosind timpul trecut şi persoana a III-a

Page 7: PROIECT DE LECŢIe româna amintiri

6. Tema pentru acasă

Elevii vor primi fişe cu tema pentru acasă Conversaţia Fişe Frontal Capacitatea elevilor de a înţelege cerinţele privind tema de acasă

7. Evaluarea lecţiei

Se fac aprecieri asupra participării elevilor la lecţie. Sunt evidenţiaţi elevii care au fost atenţi şi activi la oră.

Conversaţia Frontal Capacitatea elevilor de a evalua desfăşurarea lecţiei.