proiect de lectie limbaj - corectat

14
PROIECT DE TEHNOLOGIE DIDACTICĂ UNITATEA DE INVATAMANT: Colegiul Naţional Bănăţean-Timişoara PROPUNATOR: Diaconu Cristina-Elena DATA: 5.IV.2011 CLASA: a X-a SN ARIA CURRICULARA: Om şi societate OBIECTUL DE INVATAMANT: Psihologie TEMA LECTIEI: Rolul limbajului în activitatea interumană TIPUL LECTIEI: Lecţie de transmitere si dobandire a cunoştiinţelor OBIECTIVELE DE REFERINTA: 1) Analizarea profilului propriei personalităţi si a personalităţii celorlalti; 2) Analiza posibilităţilor de dezvoltare personală din perspectiva cunostinţelor de psihologie; 3) Caracterizarea principalelor dimensiuni ale personalităţii OBIECTIVE OPERATIONALE: 1. să definească limbajul

Upload: cristina-diaconu

Post on 03-Jul-2015

885 views

Category:

Documents


6 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect de Lectie Limbaj - Corectat

PROIECT DE TEHNOLOGIE DIDACTICĂ

UNITATEA DE INVATAMANT: Colegiul Naţional Bănăţean-TimişoaraPROPUNATOR: Diaconu Cristina-ElenaDATA: 5.IV.2011CLASA: a X-a SNARIA CURRICULARA: Om şi societateOBIECTUL DE INVATAMANT: Psihologie TEMA LECTIEI: Rolul limbajului în activitatea interumanăTIPUL LECTIEI: Lecţie de transmitere si dobandire a cunoştiinţelorOBIECTIVELE DE REFERINTA: 1) Analizarea profilului propriei personalităţi si a personalităţii celorlalti;

2) Analiza posibilităţilor de dezvoltare personală din perspectiva cunostinţelor de psihologie;

3) Caracterizarea principalelor dimensiuni ale personalităţii

OBIECTIVE OPERATIONALE: 1. să definească limbajul 2. să caracterizeze emiţătorul şi receptorul 3. să clasifice limbajul 4. să explice relaţia dintre limbaj şi celelalte procese psihice 5. să identifice componentele limbajului.STRATEGIA DIDACTICA:

METODE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observaţia dirijată, munca independentă MIJLOACE: planşă, fişă de lucru, flipchart, manualul EVALUARE: formativă pe tot parcursul lecţiei, orală prin întrebări adresate elevilorFORME DE ORGANIZARE: colectiv- dirijat, grup-independent

Page 2: Proiect de Lectie Limbaj - Corectat

BIBLIOGRAFIE: Mihai Golu, Fundamentele psihologiei, Editura Fundaţiei « România de mâine » , Bucureşti

SECVENŢELE LECŢIEI

TIMP

OB.OP.

CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC AL LECŢIEI ŞI DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII

STRATEGIA DIDACTICĂ OBERVAŢII

METODE MIJLOACE

FORME DE ORGANIZ

AREC G I

ORGANIZAREA INVĂŢĂRII

2` Salut elevii si pregătesc materialul necesar predării lecţiei

Conversaţia D

CAPTAREA ATENŢIEI

3’Le captez atenţia printr-un exerciţiu :

Să presupunem că în următorul minut uşa

clasei se deschide. Un coleg din clasele

mai mari citeşte un anunţ prin care vă

informează că de la ora 14 toţi sunteţi

chemaţi în curte. Ce v-a spus de fapt

colegul vostru?

Cum a transmis el această informaţie?

Observaţia dirijatăConversaţia

D

Page 3: Proiect de Lectie Limbaj - Corectat

De ce anume s-a folosit pentru a vă

transmite conţinutul anunţului?

ENUNŢAREA SUBIECTULUI ŞI A OBIECTIVELOR

3` Anunţ tema despre care vom continua să

vorbim: “Rolul limbajului în activitatea

interumană” şi scriu titlul lecţiei pe tablă.

Conversaţia D

DIRIJAREA INVĂŢĂRII ŞI PREZENTAREA NOULUI CONŢINUT

30`

O1

O sa postez pe tablă un flipchart ce va

conţine definiţia limbajului şi rolul său în

activitatea interumană.

Limbajul este activitatea de comunicare

interumană realizată prin intermediul

limbii şi a tuturor resurselor ei. Cu

ajutorul limbajului comunicăm ceva.

Comunicarea este un proces de

transmitere de informaţii.

Pentru a înţelege cât mai bine care sunt

ExpunereConversaţie

flipchart D

Page 4: Proiect de Lectie Limbaj - Corectat

O2

elementele implicate în realizarea unei

comunicări, o să fac următorul exerciţiu :

un elev va veni în faţa clasei si va trebui

să vorbească cu un alt coleg despre ultima

excursie. În urma acestui exerciţiu elevii

vor afla cum se numeşte cel care transmite

informaţia şi cum se numeşte cel care

primeşte mesajul.

Este important ca între emiţător şi

receptor să existe acea legătură care să

asigure comunicarea. Numim această

condiţie a comunicării canal de

comunicare, care este reprezentat de

mediul fizic, condiţiile comunicării şi

contacul vizual.

O condiţie a comunicării este mesajul,

care se referă la conţinutul informaţional

transmis de un emiţător. Atunci când vrem

sa transmitem un mesaj pot sa intervină o

serie de factori, care poartă denumirea de

factori perturbatori ce distorsionează

Page 5: Proiect de Lectie Limbaj - Corectat

O3

mesajul. Elevii vor da exemple de astfel

de factori.

Există mai multe tipuri de limbaj : limbaj

activ ( iniţiativă in comunicare), limbaj

pasiv ( receptarea şi înţelegerea mesajului

- când citim sau ascultăm o poveste),

limbaj oral ( vorbirea este forma de bază,

naurală a limbajului), limbaj scris ( este o

formă culturală a limbajului), limbaj

intern ( se desfăşoară în sfera lăuntrică,

este o vorbire cu sine şi pentru sine).

Rolul limbajului în desfăşurarea şi

dezvoltarea celorlalte procese psihice :

Limbajul are rol în comunicare pentru că

se transferă un conţinut de la o persoană la

alta. Totodată, prin limbaj se exprimă un

anumit conţinut semantic – expresivitatea

realizându-se prin mijloace lingvistice şi

extralingvistice : intonaţie, mimică,

Page 6: Proiect de Lectie Limbaj - Corectat

gestică.

Pentru exerciţiul care urmează o să am

nevoie de 4 persoane. O să ies afară cu cei

4 elevi şi le voi da la fiecare câte o

sarcină: 1 persoană va intra în clasă şi va

scrie pe tablă o informaţie. Elevii vor fi

întrebaţi ce tip de limbaj a folosit colegul

lor, şi prin ce este caracterizat acest tip de

limbaj.

2 persoane vor intra în clasă şi vor discuta

despre un eveniment. În timpul discuţiei,

ceilalţi elevi vor pune muzică sau vor face

gălăgie. Astfel, vor interveni elemente

perturbatoare, iar elevii vor realiza cât de

importante sunt condiţiile comunicării.

Un alt elev o să intre în clasă, o să se

aşeze pe scaun şi le va transmite elevilor o

informaţie bazându-se foarte mult pe

expresivitate: mimică, gestică, postură.

Astfel, ne vom da seama de eficienţa

Page 7: Proiect de Lectie Limbaj - Corectat

O4

anumitor mijloace în comunicare.

Limbajul îndeplineşte în sistemul psihic

uman un rol deosebit de important, fiind

în relaţie cu celelalte procese psihice :

● Un obiect este cu atât mai bine

perceput, dacă este verbalizat, percepţiile

dobândind semnificaţie prin verbalizare.

● Şi la nivelul reprezentării rolul

limbajului este evident. Prin verbalizare

reprezentările primesc semnificaţie.

● Formulările verbale sunt garanţia

memorării de durată.

● În combinatorica imaginativă cuvintele

apare ca vehiculatori de imagini.

● Limbajul şi gândirea sunt strâns legate

şi se intercondiţionează. În orice process

comunicaţional se transmite un conţinut

informaţional, semantic ( adică cu sens,

bazat pe înţelegere, care este o formă a

gândirii). Exprimarea corectă, coerentă,

Page 8: Proiect de Lectie Limbaj - Corectat

este condiţionată de o gândire bine

dezvoltată, iar o gândire bună sau se

realizează cu vocabular bogat, idei clare,

bine construit.

OBTINEREA FEEDBACK-ULUI

8’O5

Îi impart pe grupe şi le dau la fiecare fişe

de lucru cu exerciţiul pe care îl au de

rezolvat (vezi anexa 1)

Munca independentăExerciţiul

Fişe de lucru

I

ASIGURAREA TRANFERULUI ŞI INTENSIFICAREA RETENŢIEI

2` Discutăm aspectele pe care elevii trebuiau

să le atingă in cadrul fişei de lucru. Fac

aprecieri asupra modului în care s-a

desfăşurat lecţia şi indic ce anume au de

pregătit pentru ora următoare.

conversaţia D

INCHEIEREA ACTIVITĂŢII

2` Salut elevii. conversaţia D

Page 9: Proiect de Lectie Limbaj - Corectat