proiect de lectie - bluepink.ro - dezvoltare aplicatii...

5

Click here to load reader

Upload: lyanh

Post on 28-Apr-2018

215 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: PROIECT DE LECTIE - BluePink.ro - Dezvoltare aplicatii …euinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2…  · Web view · 2011-08-14PROIECT DE LECTIE Author: Retestrak Last modified

PROIECT DE LECTIE

Unitate de invatamant: Şoala cu cls I-VIII, Data : 19.05.2011Propunator: Clasa: a VII-aArria curriculara: Lmbă si comunicareDisciplina: Limba si literatura romanaTema lectiei: AdverbulTipul lectiei: Însuşire de noi cunoştinţe

Obiective operationale: O1 - să definească adverbul O2 - sa clasifice adverbele dupa alcatuire; O3 - sa recunoasca adverbele dupa sens ; O4 - sa recunoasca adverbele dupa provenienta si cele pronominale .

Strategia didactica: Metode si procedee: conversatia, explicatia, , problematizarea, descoperirea, exercitiul;

Mijloace didactice: manualul, fise individuale, tabla, caietul. Forma de organizare: frontala si individuala

Evaluare: formativa, orala, realizata pe parcursul lectiei.

Bibliografie : Limba si literatura romana, manual pentru clasa a VII –a , Alexandru Crisan, Sofia Dobre si Florentina Samihaian, Bucuresti, ed. Humanitas, 2009; Dictionar de terminologie literara pentru clasele V-X Gabriela Dinu, Maria Zbarcea, -editia a 3-a- Pitesti, Paralela 45, 2004; Manual preparator www.didactic.ro

Page 2: PROIECT DE LECTIE - BluePink.ro - Dezvoltare aplicatii …euinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2…  · Web view · 2011-08-14PROIECT DE LECTIE Author: Retestrak Last modified

Memente ale

lectiei

Timp Ob. Continut Strategia didactica Evaluare

Met. si

proc.

Mij.did

Forme de

org.1 2 3 4 5 6 7 8

Moment organi-zatoric

2 min - salutul;- notarea absentilor;

Conversatia Act.frontala

Verificarea cunostintelor

anterioare

2 min -se verifica tema pentru acasa; conversaţia Act.frontală

Captarea atentiei

8 min Se scrie pe tabla un adjectiv si un adverb:frumos si acolo si se incearca , prin intrebari, identificarea morfologica a cuvintelor.

explicatia tabla Act. frontală

Aprecieri verbale

Enuntarea temei si a

obiectivelor

2 min - pornind de la aceasta, profesorul va scrie titlul lectiei pe tabla:Adverbul , si va prezenta obiectivele acestei lectii;

conversatia tabla Act. frontală

Dirijarea invatarii si conexiunea inversa

(pe tot parcursul

lectiei)

30 min O1

O2

O3

Adverbul este partea de vorbire neflexibila care arata o caracteristica a unei actiuni, a unei stari sau a unei insusiri. Dupa alcatuire adv sunt:Simple: acolo, aici, aproape, bine, inainte,abia etc.Compuse: alaltaieri, aseara, asta-seara ,alene intotdeauna ,undeva etc.Din exemplele date, elevii trebuie sa aleaga adverbele care arata timpul modul si locul. Acest lucru se realizeaza oral datorita dialogului.Dupa sens adv sunt clasificate in: Adverbe de loc:aici, departe, aproape, acolo etcAdverbe de timp: acum, aici,ieri, tarziu, odata etcAdverbe de mod: abia, alene asa , bine, romaneste etc

-Prin ce mijloc intern de imbogatire a vocabularului s-a

Lectura

descoperirea

Conversaţia

Tabla caietul

Act frontală

Aprecieri verbale

Page 3: PROIECT DE LECTIE - BluePink.ro - Dezvoltare aplicatii …euinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2…  · Web view · 2011-08-14PROIECT DE LECTIE Author: Retestrak Last modified

Asigurarea retentiei si a transferului

6 min

O4

format adverbul romaneste?- Deci, exista adverbe care se formeaza in interiorul limbiiprin mijloacele interne de imbogatire a vocabularului. Care sunt aceste mijloace? Adverbe create in limba romana:Prin derivare: romaneste,tinereste, crucis, pieptis etcPrin compunere: acasa, aminte, cateodata, deloc, deseara, devreme etcPrin conversiune: din adjectiv:absolut, anticipat, evident, rau, frumosetc din subst: dimineata, noaptea, seara, lunea,lulea etc din verb: poate.după rolul în vorbire: a. adverbe predicative: desigur, fireşte, negreşit, etc. b. adverbe relativ- interogative : introduc în vorbire propoziţii interogative ori stabilesc relaţii între subordonate şi regentele lor: unde, când, cum;c. adverbe nehotărâte: oriunde, undeva, orşicând;

d. advebe negativ e: niciodată, nicicând, nicăieri etc

Se vor împărţi elevilor fide de lucru şi li se va explica ceea ce au de rezolvat.

Fisa de lucruCls a VII-a

1.Ordonaţi adverbele date, în funcţie de cerinţele tabelului:acolo, alaltăieri, bătrâneşte, câteodată, împreună, frumos, noaptea,unde? Undeva, când, poate, aproape, cruciş, devreme, seara,cum? Cât, oriunde, rău, incet, repede, primavara, oricum, desigur.

exercitiul

explicatia

fişăindi-viduală

Act individu-ala

Act frontala

Evaluare formativa

Page 4: PROIECT DE LECTIE - BluePink.ro - Dezvoltare aplicatii …euinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2…  · Web view · 2011-08-14PROIECT DE LECTIE Author: Retestrak Last modified

Fisa de lucruCls a VII-a

1.Ordonaţi adverbele date, în funcţie de cerinţele tabelului:acolo, alaltăieri, bătrâneşte, câteodată, împreună, frumos, noaptea,unde? Undeva, când, poate, aproape, cruciş, devreme, seara,cum? Cât, oriunde, rău, incet, repede, primavara, oricum, desigur.

De loc De mod De timp Derivate Compuse Interogative Relative Nehotarate Predicative