proiect de lectie clasa 7 - relaţii metrice în triunghiul dreptunghic

7
PROIECT DE LECŢIE DATA: 17 aprilie 2013 CLASA: a VII-a DISCIPLINA: Matematica PROFESOR: SCOALA: UNITATEA DE INVATARE: Relaţii metrice în triunghiul dreptunghic TEMA LECŢIEI: Teorema inaltimii. Teorema catetei. Teorema lui Pitagora si reciproca. TIPUL LECŢIEI: Evaluare – Test de evaluare formativa COMPETENTE GENERALE: 1. Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care au fost definite. 2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în enunţuri matematice.

Upload: catalin-bcv

Post on 01-Dec-2015

731 views

Category:

Documents


11 download

DESCRIPTION

Proiect de Lectie Clasa 7 - Relaţii metrice în triunghiul dreptunghic Evaluare – Test de evaluare formativa

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect de Lectie Clasa  7 - Relaţii metrice în triunghiul dreptunghic

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 17 aprilie 2013

CLASA: a VII-a

DISCIPLINA: Matematica

PROFESOR:

SCOALA:

UNITATEA DE INVATARE: Relaţii metrice în triunghiul dreptunghic

TEMA LECŢIEI: Teorema inaltimii. Teorema catetei. Teorema lui Pitagora si reciproca.

TIPUL LECŢIEI: Evaluare – Test de evaluare formativa

COMPETENTE GENERALE:

1. Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care au fost definite.2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în enunţuri matematice.3. Utilizarea algoritmilor şi a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală a unei situaţii concrete.4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaţii concrete şi a algoritmilor de prelucrare a acestora.5. Analiza şi interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii problem.6. Modelarea matematică a unor contexte matematice variate, prin integrarea cunoştinţelor din diferite domenii.

Page 2: Proiect de Lectie Clasa  7 - Relaţii metrice în triunghiul dreptunghic

COMPETENTE SPECIFICE:

1. Recunoaşterea şi descrierea elementelor unui triunghi dreptunghic într-o configuraţie geometrică dată.2. Aplicarea relaţiilor metrice într-un triunghi dreptunghic pentru determinarea unor elemente ale acestuia.3. Deducerea relaţiilor metrice în triunghiul dreptunghic.4. Exprimarea proprietăţilor figurilor geometrice (segmente, triunghiuri, trapeze) în limbaj matematic.5. Exprimarea în limbaj matematic, a perpendicularităţii a două drepte prin relaţii metrice.6. Interpretarea perpendicularităţii în relaţie cu rezolvarea triunghiului dreptunghic.7. Transpunerea rezultatelor obţinute prin rezolvarea unor triunghiuri dreptunghice la situaţii-probleme date.

OBIECTIVE OPERATIONALE

a) Cognitive (la sfârşitul orei elevii vor fi capabili) :

Oc1 - sǎ determine, folosind metode adecvate, lungimi de segmente;Oc2 - să utilizeze teorema lui Pitagora, teorema catetei, a înălţimii pentru a calcula lungimile anumitor segmente; Oc3 - sǎ-şi aminteascǎ proprietǎţile triunghiului dreptunghic şi sǎ le foloseascǎ in rezolvarea problemelor ;Oc4 - sǎ dea dovada de interes pentru informaţiile prezentate , prin participarea activǎ;Oc5 - sǎ foloseasca instrumentele geometrice corect.

b) Psihomotorii

Op1 - să aşeze corect în pagină;Op2 - să scrie lizibil pe caiete şi la tablă.

c) Afective

Oa1 - participarea cu interes la lecţieOa2 - dezvoltarea interesului pentru studiul matematiciiOa3 - direcţionarea atenţiei

Strategii didactice:

a) metode si procedee: conversaţia, munca independenta, demonstraţia, exerciţiul, explicaţia;b) mijloace de realizare: manualul, fise de lucru, culegere „Mate 2000”, cretă colorată;c) forme de organizare: frontala, individuala.

Page 3: Proiect de Lectie Clasa  7 - Relaţii metrice în triunghiul dreptunghic

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Nr. crt

Etapele lecţiei

Obiective operational

eActivitate profesor Activitate elev

Strategiididactice

Procedee de evaluare

1Moment

organizatoric(2 minute)

Asigurarea condiţiilor optime pentru desfăşurarea lecţiei.Verificarea prezenţei elevilor

Elevii răspund la prezenţă şi sunt atenţi la întrebările profesorului

Conversaţia

2

Verificarea cunostintelor din lectia anterioara si a temei

(5 minute)

Verifică prin sondaj realizarea temeiIndrumă elevii în rezolvarea exerciţiilor neefectuate acasă.

Colaborează la verificarea temei şi indică exerciţiile nerezolvate acasă

Rezolvă sub îndrumarea profesorului exerciţiile

ConversaţiaExplicatia

3.

Anunţarea temei şi a obiectivelor

(3 minute)

Anunţarea titlului noii lecţii: ”Exercitii si probleme recapitulative” şi a obiectivelor urmărite în această lecţie.

Elevii notează titlul noii lecţii şi urmăresc obiectivele acesteia.

Conversaţia

4 Dirijarea învăţării(a consolidării şi sistematizării cunoştinţelor)(25 minute)

Se incepe rezolvarea exercitiilor de pe fisa atat pe caiete cat si la tabla: Elevii raspund la intrebari si

urmeaza indicatiile profesorului.

Elevii notează pe caiete.

Elevii răspund intuitiv .

ConversaţiaExplicaţia

Conversaţia

Observarea comportamentului elevilor

Aprecieri verbale

Observarea comportamentului elevilor

Observarea modului de lucru şi a corectitudinii raţionamentului

Page 4: Proiect de Lectie Clasa  7 - Relaţii metrice în triunghiul dreptunghic

Elevii notează pe caiete.

Elevii notează pe caiete.

ExplicaţiaProblematizare

a

5

Intensificarea retinerii si asigurarea transferului(13 minute)

Propun elevilor o fişă de lucru Elevii primesc şi rezolvă exerciţiile propuse spre rezolvare în fişa de lucru.

Aprecieri verbaleObservarea modului de lucru şi a corectitudinii raţionamentului

6

Evaluarea performantei (3 minute)

Notarea elevilor care s-au evidenţiat în timpul orei

7Tema pentru

acasă(2 minut)

Propune ca temă exerciţiile nerezolvate din fişa de lucru numărul 2 şi oferă indicaţii pentru rezolvare

Notează tema pentru acasă şi urmăresc indicaţiile

Page 5: Proiect de Lectie Clasa  7 - Relaţii metrice în triunghiul dreptunghic

FISA DE LUCRU