proiect baltagul

12
Proiect didactic Profesor: Data: Clasa: a VIII-a Obiectul: Limba şi literatura română Subiectul: geneza romanului Baltagul de Mihail Sadoveanu Tipul lecţiei: predare - învăţare Obiectiv cadru: dezvoltarea capacităţii de receptare a unui mesaj scris Obiective de referinţă La sfârşitul orei elevii vor fi capabili: - să-şi formeze o opinie personală referitoare la geneza romanului Baltagul de Mihail Sadoveanu; - să fie capabil să enunţe un text argumentativ;

Upload: simona-rosca

Post on 10-Apr-2016

50 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

baltagul

TRANSCRIPT

Page 1: proiect baltagul

Proiect didactic

Profesor:

Data:

Clasa: a VIII-a

Obiectul: Limba şi literatura română

Subiectul: geneza romanului Baltagul de Mihail Sadoveanu

Tipul lecţiei: predare - învăţare

Obiectiv cadru: dezvoltarea capacităţii de receptare a unui mesaj scris

Obiective de referinţă

La sfârşitul orei elevii vor fi capabili:

- să-şi formeze o opinie personală referitoare la geneza romanului Baltagul de Mihail Sadoveanu;

- să fie capabil să enunţe un text argumentativ;

- să sesizeze asemănările şi deosebirile dintre balada populară Mioriţa şi romanul Baltagul de Mihail

Sadoveanu;

- să sesieze asemănările dintre mitul lui Isis şi al lui Osiris şi romanul Baltagul

Metode şi procedee: problematizarea, descoperirea, brainstorming-ul, expunerea, conversaţia, activitate

individuală

Page 2: proiect baltagul

Resurse: romanul Baltagul de Mihail sadoveanu

Treptele lumii sau calea către sine a lui Mihail Sadoveanu, de Alexandru Paleologu

Mitul lui Isis şi al lui Osiris

Manualul

Page 3: proiect baltagul

Etape Activitatea profesorului

Activitatea elevului Metode şi procedee Observaţii

Moment organizatoric

Anunţarea obiectivelor

Introducerea noilor conţinuturi

Organizează clasa. Notează absenţele şi cere elevilor sş se pregătească pentru lecţie.

Notează obiectivele lecţiei pe tablă

Expune cele două opinii critice referitoare la geneza romanului.Numeşte un elev să realizeze lectura baladei Mioriţa.Cere elevilor să observe asemănările dintre roman şi baladă. Numeşte elelvi care să

Numesc elevii absenţi. Se pregătesc pentru lecţie şi devin atenţi.

Sunt atenţi la tema lecţiei

Ascultă cu atenţie expunerea

profesorului

Sunt atenţi la lectura expresivă a colegului

Elevii numiţi răspund solicitării

profesorului

Conversaţia

Expunerea

Expunerea

Lectura textului

Observaţia Descoperirea

3 min.

1 min.

5 min.

3 min.

5 min.

Page 4: proiect baltagul

completeze tabelul de pe tablă.Le cere elevilor să observe diferenţele dintre cele două opera liteare şi să le noteze în table.Cere elevilor să noteze o opinie personală referitoare la geneza romanului Baltagul, pe care s-o susţină prin argumente pertinente.Prezintă mitul lui Isis şi al lui Osiris.Cere elevilor care şi-au regândit opinia referitoare la sursa de inspiraţie a romanului să îşi argumenteze noua opţiune.Expune semnificaţia mitului.

Observă diferenţele şi le notează în tabel.

Răspund cerinţei profesorului

Ascultă cu atenţie explicaţiile profesorului

Îşi expun părerile şi încearcă să le

ObservaţiaDescoperirea

Brainstorming

Expunerea

ConversaţiaÎntrebarea frontalăProblematizarea

5 min.

3 min.

5 min.

5 min.

4 min.

Page 5: proiect baltagul

Fixarea lecţiei

Tema pentru acasă

Acceptând că romanul respectă scenariul epic al mitului, cere elevilor să deducă o posbilă interpretare a operei literare Baltagul.

Propune un debate pornind de la cele două elemente de geneză ale romanului.

Notează două citate pe tablă şi le cere elevilor să realizeze un eseu despre geneza romanului, pornind de la acesta

argumentezeSunt atenţi la explicaţiile profesorului

Observă ca romanul este unul al iniţierii.

Se organizează clasa în două echipe şi argumentează varianta impusă de professor echipei

Notează tema pentru acasă

Problematizare

Debate

Conversaţia

2 min.

6 min.

3 min.

Page 6: proiect baltagul

Schiţa tablei

Baltagul de Mihail Sadoveanu

Obiectivele lecţiei:- să-şi formeze o opinie personală referitoare la geneza roamnului Baltagul de Mihail Sadoveanu;

- să fie capabil să enunţe un text argumentativ;

- să sesizeze asemănările şi deosebirile dintre balada populară Mioriţa şi romanul Baltagul de Mihail Sadoveanu;

- să sesieze asemănările dintre mitul lui Isis şi al lui Osiris şi romanul Baltagul

Geneza romanului

1. Mitul lui Isis şi al lui Osiris.

2. Mioriţa.

Mioriţa Baltagul

- doi ciobani decid să-l ucidă pe un al treilea

- mobilul crimei este invidia;

Page 7: proiect baltagul

- protagoniştii sunt căutaţi de un personaj feminin;

- victimele au un animal fidel;

.....................................................................................

Nu se ştie dacă, de fapt, Crima a fost

crima a fost săvârşită efectiv săvârşită

Dacă da, atunci victima Rămăşiţele victimeirămâne cu trup şi suflet în sunt risipite într-ocadrul ei familiar văgăună îndeprtată,

ciopârţită de sălbăticiuni, iar sufletul îi

e neîmpăcatCrima nu are Toată acţiunea roamnuluinicio urmare are caracter justiţiarjustiţiarăVictima e un tânăr Victima e un om în plinăneînsurat, sortit unei maturitate, însurat, tatămorţi timpurii. de familieVictima îşi transfigurează Moartea visctimei dă loc posibila moartea într-o nuntă unei coborâri în Infern.

...........................................................................................................................

Baaltagul are ca punct de plecare balada Mioriţa?

Page 8: proiect baltagul

Mitul lui Isis şi al lui OsirisSemnificaţia mitului- Baltagul are ca punct de plecare acest mit?

Debate

Citate: „Enorm şi orbitor e răsăritul soarelui. Pe loc şi pentru totdeauna m-ar ucide dacă n-aş putea să-l înving cu răsăritul soarelui din mine.” (Witman)

„Nu te uita urât, Gheorghiţă, că pentru tine de-aci începe a răsări soarele” (Sadiveanu)

RĂSĂRIT