poligoane_regulate_proweb.pdf

Upload: raznic-marian

Post on 01-Mar-2018

1.139 views

Category:

Documents


8 download

TRANSCRIPT

  • 7/25/2019 poligoane_regulate_proweb.pdf

    1/8

    1

    PROIECT DE LECIE

    Data:28.05.2014

    Clasa:a VII-a A

    Obiectul: MATEMATIC Geometrie

    Unitatea denvare:Poligoane regulate

    Titlul leciei:Calculul elementelor ( latur, apotem, arie, perimetru) n hexagonul regulat

    Tipul leciei:Predare-nvare

    Competene generale:

    1. Identificareacorect a unor date matematice i interpretarea n funcie de contextual

    n care au fost definite;

    2. Descoperirea (alegerea) algoritmilor optimi care permit prelucrarea datelor

    matematice;

    3.

    Descoperirea algoritmilor pentru reyolvarea unor problem practice i repreyentarea

    n aplicaia Web 2.0 a rezultatelor;

    4. Exprimareacu ajutorul datelor matematice a unor situaii concrete i a algoritmilor

    de prelucrare a acestora i prezentarea sauexplicarea lor cu ajutorul aplicaiei Web

    2.0;

    5. Interpretarea rezultatelor unor aciuni concrete preluate din aplicaia Web 2.0

    exprimabile

    6.

    Modelarea matematic a unor situaii concrete generate de aplicaia Web 2.0 , prin

    integrarea cunotinelor din diferite domenii;

    Competene specifice:

    1. Descriereaproprietilor hexagonului regutat;

    2. Descrierea relaiilor dintre laturile hexagonului regulat i raza cercului circumscris

    acestuia;

  • 7/25/2019 poligoane_regulate_proweb.pdf

    2/8

    2

    3. Utilizareaproprietilor triunghiului isoscel cu un unghi de 60 de grade pentru

    deducerea egalitii razei cercului cu latura hexagonului;

    4. Utilizareaaplicaiei Web 2.0 i a platformei pe care exist aplicaia;

    5. Exprimareaanalitic, sintetic sau vectorial a caracteristicilor matematice ale unei

    configuraii geometrice i aplicarea lor pe aplicaia Web 2.0;

    6. Interpretarea relaiei n care se gsesc raza cercului circumscris, latura i respectiv

    apotema hexagonului regulat;

    7. Modelareaunor configuraii geometrice analitic i sintetic.

    Obiective operaionale:La sfritul orei, elevii vor ti:

    O1) S defineaschexagonul regulat i elementele lui ;

    O2) S calculezeelementele n hexagonul regulat;

    O3) S rezolveprobleme folosind formulele pentru elementele din hexagonul regulat.

    Valori si aptitudini:

    - manifestarea curiozitii i a imaginaiei n crearea irezolvarea de probleme;

    -

    manifestarea tenacitii , a perseverenei i a capacitii de concentrare;

    - dezvoltarea unei gndiri deschise, creative i a unui spirit de obiectivitate i

    imparialitate;

    -

    dezvoltarea independenei n gndire i aciune;

    - manifestarea iniiativei i a disponibilitii de aaborda sarcini variate;

    - dezvoltarea simului estetic i critic , a capacitii de a aprecia rigoarea, ordinea i

    elegana n arhitectura rezolvrii uneiprobleme sau a construirii unei teorii;

    - formarea obinuinei de a recurge la concepte i metode matematice n abordarea unor

    situaii cotidiene sau pentru rezolvarea unor probleme practice;

    - formarea motivaiei pentru studierea matematicii ca domeniu relevant pentru viaa

    social i profesional;

    - cunotine bune n utilizarea platformei unde exist aplicaia Web 2.0;

    - nelegerea i utilizarea eficient i corect a aplicaiei Web 2.0 .

  • 7/25/2019 poligoane_regulate_proweb.pdf

    3/8

    3

    Strategii didactice:

    - Metode i procedee: conversaia euristic, explicaie, exerciiul, problematizarea,

    lucrul individual, descoperirea dirijat, brainstormingul.

    - Modul de organizare a clasei: frontal, individual

    - Procedee de evaluare: analiza rspunsurilor primite, analiza i compararea

    rezultatelor elevilor, aprecierea corectitudinii rezolvrii aplicaiilor (verbal/notarea

    activitii elevilor).

    Resurse:

    - Materiale didactice: caiet, fi de lucru,instrumentele geometrice, rebus matematic,

    soft educaional De ce lein elefanii Geometrie ntre joc i nota 10 de la

    INTUITEXT, tablet/PC/laptop, acces la internet Wi-Fi;

    - Umane: 30 elevi

    - Temporale: 50 minute

    Locul: sala de clas

    Bibliografie: -programa colar,

    - planificarea, George Turcitu i colaboratorii Matematic manual pentru clasa a

    VII-a, Ediia Radical 2012

    - Anton Negril i Maria Negril Mate 2000+ CONSOLIDARE , Ed. Paralela 45,

    partea a II-a, Bucureti, 2013

    - Viorica i Constantin Crbunaru Culegere de probleme de matematic clasele V-

    VIII, Editura Conviocarb, Bucureti, 2000.

  • 7/25/2019 poligoane_regulate_proweb.pdf

    4/8

    4

    DESFURAREA LECIEI:

    Structura

    leciei

    Coninut i sarcini de instruireStrategia

    didactic

    Modalit

    i de

    evaluareActivitatea profesorul ui

    Activitatea

    elevilor

    I.Moment

    organizator

    ic

    (2 min)

    Se creeaz condiii optime pentru buna desfurare

    a leciei.Verificareaprezenei elevilor i notarea

    absenelor

    asigurarea unei atmosfere adecvate de lucru pentru

    buna desfurare a orei

    Elevii vor

    avea pe bnci

    caietul,

    tableta PC

    sau laptop

    -ul,i fia de

    lucru.

    Conversa

    ia

    1 2 3 4 5

    II. Captarea

    atenieii

    verificarea

    temei(10 min)

    Captarea ateniei se face cu ajutorul rebusului

    matematic urmtor care este completat de ctre

    elevi. Pe vertical, n coloana A-B se vor obinecuvintele Poligon regulat, prin completarea pe

    orizontal a rndurilor:

    1.Este asimilat cu urma nepturii unui vrf de ac

    (punct).

    2.Punct al unui segment aflat la egal distan de

    capetele acestuia (mijloc).

    3.Noiune geometric fundamental asemnat cuo suprafa perfect plat, ntins la infinit n toate

    direciile (plan).

    4.Cercul reunit cu interiorul su formeaz un..........

    (disc).

    5.Dreapta care intersecteaz cercul ntr-un singur

    punct se numete ............ la cerc(tangent).

    6.Segmentul cu ambele capete pe cerc se numete

    Elevii sunt

    ateni i

    noteaz

    indicaiile sau

    modul de

    rezolvare a

    problemelor.

    Rspund la

    ntrebrile

    recapitulative

    Conversa

    ia

    Problema

    tizareaExemplul

    analiza

    rspunsuri

    lor

  • 7/25/2019 poligoane_regulate_proweb.pdf

    5/8

    5

    ..................(coard).

    7.Poligonul cu toate vrfurile pe un cerc se

    numete ............. n acel cerc(nscris).

    8.Cercul care coninevrfurile unui poligon este

    ...........poligonului (circumnscris).

    9.Coarda ce conine centrul cercului(diametru).

    10.Dou cercuri care au razele de aceeai lungime

    sunt ............ (congruente).

    11.Suma lor formeaz perimetrul (laturi).

    12.Patru sau mai multe puncte situate pe un cerc se

    spune c sunt ............(conciclice).

    13.Poriunea de cerc delimitat de dou puncte

    distincte situate pe acesta (arc).

    14.Punctul fix din plan, egal deprtat de toate

    punctele unui cerc (centru).

    Se mparte apoi clasa n 6 grupe de cte 5 elevi

    prin metoda numrrii de la 1 la 6 i a separrii

    elevilor cu acelai numr, dup care se distribuie

    fiecrei grupe cte o fi de lucru ( vezi Anexa 1)

    printat pe hrtie colorat, fiecare grup avnd o

    alt culoare. Elevii ncep s rezolve cerinele din

    fia de lucru n echip, timp n care profesorulverificcantitativ efectuarea temei pentru acas.

    Dup 15 minute, grupele cu numr par schimb

    fiele cu grupele cu numr impar iar profesorul

    discut rezolvarea subiectelor, rugnd elevii s

    ncercuiasc rezultatele greite gsite pe fiele de

    lucru.

    Pe ecranul videoproiectorului este rulat o

  • 7/25/2019 poligoane_regulate_proweb.pdf

    6/8

    6

    aplicaie Power Point numit Cursa de cai i la

    fiecare rspuns corect confirmat de colegi, calul

    grupei respective avanseaz spre linia de sosire.

    Grupa/grupele ctigtoare sunt felicitate iar

    ceilali sunt ncurajai s persevereze pentru

    competiiile viitoare.

    III.

    Comunicar

    ea i

    asimilarea

    de noi

    cunotine(

    8 min.):

    Se vizioneaz o secven din softul ducaional De

    ce lein elefanii Geometrie ntre joc i nota 10

    de la INTUITEXT, accesat on line la adresa :

    https://youtu.be/5h97kRg1x8E .

    Se anun titlul leciei i obiectivele propuse:

    Tema leciei de astzi este Calculul elementelor (

    latur, apotem, arie, perimetru) n hexagonul

    regulat. La sfritul leciei vom fi capabili sa

    definim hexagonul regulat, s calculm elementele

    din acesta i s rezolvm probleme cunoscnd unul

    din elementele lui.

    Elevii sunt

    ateni

    i

    noteaz titlul

    leciei n

    caiete.

    Urmand sa

    acceseze

    lectia,

    cautand dupa

    titlu, in

    aplicatia Web

    2.0.

    Conversa

    ia

    Aprecieri

    verbale

    analiza

    rspunsuri

    lor

    IV.

    Prezentareaconinutu

    lui i

    dirijarea

    nvrii

    (15 min)

    Se deseneaz pe tabl un hexagon regulat nscris

    ntr-un cerc i se deduc mpreun cu elevii

    elementele din acesta, folosindu-se informaiile

    din secvena vizionat anterior.Apotema hexagonului regulat este de fapt

    nlime n triunghiul echilateral de latur R i

    vom avea:

    6

    6

    3 3

    2 2

    l Ra , 6

    ABCDEFP R , iar aria

    va fi2 2

    6 3 3

    6 34 2

    ABCDEF

    l RA

    Elevii sunt

    ateni,

    noteaz n

    caiete,rspundla ntrebri,

    folosesc

    aplicatia Web

    2.0pentru

    rezolvarea

    exerciiilor

    propuse si

    Conversa

    ia

    Explicai

    aDescoper

    irea

    exerciiul

    problema

    tizarea

    brainstor

    mig.

    Aprecieriverbale

    analiza

    rspunsuri

    lor

  • 7/25/2019 poligoane_regulate_proweb.pdf

    7/8

    7

    introducerea

    lor in

    aplicatia Web

    2.0

    .

    conversa

    ia

    euristic

    V.

    Asigurarea

    conexiunii

    inverse

    (feed

    -back)

    (8 min)

    Se rezolv dou aplicaii numerice la hexagonul

    regulat din softul educaional De ce lein

    elefanii Geometrie ntre joc i nota 10 de la

    INTUITEXT

    Elevii sunt

    ateni,

    noteaz n

    caiete,

    rspund

    la ntrebri

    si le introduc

    in aplicatia

    Web 2.0

    Conversa

    ia

    Explicai

    a

    VI.

    Evaluare

    (5min)

    Sepropune spre rezolvare elevilor urmtoarea

    problem:Pavimentul unui foior construit n

    form de hexagon regulat trebuie placat cu gresie.

    tiind c intrarea se face prin mijlocul unei laturi a

    foiorului i distana de la intrare pn la centrul

    acestuia este de 2 m, aflai ct va costa gresia

    pentru placare n condiiile n care trebuie

    cumprat 1 n plus fa de suprafa. Preul pltit

    pentru 1 este de 20 Ron iar la 14 de gresie

    cumprat se acord o reducere de 5%. (

    Calculele se vor efectua cu dou zecimale,

    aproximrile fcndu-se prin adaos iar se

    aproximeaz ca fiind 1,73).

    Ascult Exerciiu

    Voi face

    aprecieri

    individual

    e i

    frontale

    asupra

    modului

    de

    participare

    la

    lecie

  • 7/25/2019 poligoane_regulate_proweb.pdf

    8/8

    8

    VII. Tema

    pentru

    acas

    (2 min)

    1) Rezolvai problema anterioar cu precizarea c

    intrarea n foior se face printr-un vrf al

    hexagonului.

    2) Fie un triunghi echilateral, un ptrat i un

    hexagon regulat nscrise n acelai cerc C(O,R).

    tiind c apotema triunghiului echilateral este de

    cm, aflai i comparai ntre ele perimetrele i

    respectiv ariile celor trei poligoane.

    Problemele: 8,9,13 paginile 131-132 - culegere

    Mate 2000+CONSOLIDARE, Ed. Paralela 45

    Noteaz tema

    pentru acas.

    ANEXA 1

    1. Apotema unui triunghi echilateral cu latura de 10 cm este de _____ cm, iar raza

    cercului circumscris triunghiului este de ______ cm.

    2. Raza cercului circumscris triunghiului echilateral cu apotema de cm este de

    _____ cm, iar perimetrul triunghiului este de ______ cm.

    3. Aria triunghiului cu raza cercului circumscris de 5 cm este de _____ cm, iar

    diagonala ptratului nscris n acelai cerc este de _____ cm.

    4. Diagonala unui ptrat cu apotema de cm este de _____ cm, iar perimetrul

    ptratului este de ______ cm.

    Perimetrul ptratului cu raza cercului circumscris de 10 cm este de _____ cm iar

    apotema acestuia este de ______ cm.