plan lectie invelisul electronic
TRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC
Numele şi prenumele: Daniela ŞterbeţData - Şcoala - Liceul de Creativitate şi Inventică “Prometeu”Disciplina - chimieClasa - a VII- a CTema - “Învelişul electronic al atomului”Tipul lecţiei - lecţie de mixtăDurata: 45 minuteObiectivul general – acumularea de noi cunoştinţe despre structura atomului, consolidarea cunoştinţelor deja acumulateObiective operaţionale: A. Cognitive:
O1- să definească atomul, nucleul, învelişul electronic, elementul chimic, nivelul exterior;O2 – să recunoască pe planşă părţile componente ale atomului;O3 - să enumere caracteristicile atomului, nucleului şi ale învelişului electronic;O4- să enunţe condiţia de neutralitate a atomului;O5- să enumere caracteristicile particulelor elementare;O6 – să indice structura învelişului electronic;O7 – să indice numărul maxim de electroni de pe un nivel energetic;O8 – să indice structurile stabile pentru nivelul electronic exterior;O9 – să indice legătura dintre structura atomului şi SP
B. Afectiv-motivaţionale:O10- să-şi cultive interesul de cunoaştere a structurii materiei;O11- să câştige încrederea în sine prin rezolvarea individuală a unor sarcini;O12 - să stabilească relaţii de colaborare cu colegii.
C. Psihomotorii:O13 - să deducă compoziţia atomului pe baza unor elemente deja cunoscute (nr. protoni, număr atomi, nr. electroni, sarcină nucleară etc)O14 - să calculeze nr. maxim de electroni de pe un nivel energetic.O15 - să prezinte informaţiile în limbaj chimic adecvat;O16 - să modeleze scheme electronice ale atomilor;O17 - să deducă legătura dintre structura atomului şi SP.
Metode folosite: algoritmizarea, lucrul cu fişe, activitatea individuală şi de grup, modelarea, descoperirea dirijată, chestionarea, conversaţia euristică.Material didactic folosit: sistemul periodic al elementelor, fişa de lucru în grup, manualul.
SCENARIUL DIDACTIC
Evenimentelelecţiei
Obiectivele Activitatea profesorului Activitatea elevului
1. Moment organizatoric
Verifică prezenţa, notează absenţele, organizează clasa.
Prezintă situaţuia prezenţei, se pregătesc de lecţie.
2. Anunţarea obiectivelor
O10 Profesorul informează elevii cu privire la scopul urmărit în lecţie: continuarea studierii structurii atomului prin elucidarea structurii învelişului electronic.
3. Actualizarea cunoştinţelor
O15
O1
O3
O2, O3
O5
O1
O12
O1,
Lansează câteva întrebări de verificare a cunoştinţelor despre structura nucleului:Ce este atomul?Care sunt caracteristicile atomului?Solicită identificarea pe planşă a părţilor componente ale atomului şi a caracteristicilor lor.Solicită enumerarea particulelor elementare plasate în nucleul atomului.Care sunt caracteristicile protonului?Ce caracteristici are neutronul?Ce este numărul atomic şi ce reprezintă el?Cum se calculează numărul de neutroni dintr-un atom?Ce este un element chimic?Se verifică frontal rezolvarea temei pentru acasă.
Elevii răspund întrebărilor adresate de profesor.
Identifică nucleul şi învelişul electronic pe planşa cu structura atomului.
4. Trecerea la tema nouă.
O12 O13 Se propune elevilor completarea tabelului din anexă în grupuri de câte 4, în scopul fixării
Completează tabelul împreună, solicitând suportul profesorului, în cazul unor
algoritmului de determinare a particulelor elementare şi a caracteristicilor structurale ale atomului.Propune grupurilor să schimbe fişele completate între ele şi să verifice corectitudinea completării lor
neînţelegeri a sarcinilor propuse.
Controlează şi corectează fişele colegilor.
4. Prezentarea sarcinilor şi a situaţiilor de învăţare
O10 Anunţă şi notează pe tablă titlul lecţie: Învelişul electronic al atomului, precizând că obiectivele lecţiei sunt determinarea structurii învelişuuil electronic al atomilor şi modelarea schemelor electronice ale atomilor.
Notează titlul lecţiei.
5. Dirijarea învăţării
O1, O3, O5, O15
O4
O6,
O7 O14
O8,
Solicită definiţia învelişului electronic, enumerarea caracteristicilor electronului. Notează pe tablă, schematic răspunsul elevilor.Plecând de la modelul planetar al atomului solicită informaţii de pre mişcarea electronului. Completează răspunsul elevilor, precizând cele două mişcări ale electronului – similare Pământului. Precizează informaţia despre viteza şi energia electronului.Solicită modul de determinare a numărului de electroni.Precizează repartizarea electronilor pe 7 straturi sau nivele energetice în funcţie de energie. Desenează schematic repartizarea nivelelor energetice în funcţie de energie. Precizează definiţia noţiunii de nivel exterior.
Elevii definesc învelişul electronic, electronul şi precizează sarcina şi masa electronului.Precizează mişcarea de revoluţie şi de spin a electronului.
Precizează că nr. de electroni se determină cunoscând numărul de ordine al elementului în SP.Copiază schema energetică.
O16 Precizează formula de calculare a numărului maxim de electroni de pe un strat şi solicită elevilor determinarea fiecărei valori. Completează schema repartiţiei energetice a straturilor cu numărul maxim de electroni.Subliniează structurile energetice ale nivelului exterior ce conferă stabilitate atomului – structura de dublet şi octet.Explică algoritmul de modelare a schemei electronice a atomului pe baza exemplului din manual schema electronică a atomului de carbon.
Calculează numărul maxim de electroni de pe fiecare strat şi completează schema.
Scriu în caiete definiţiile enunţate de professor.
Analizează schema electronică din manual.
6. Evaluarea formativă a progresului realizat
O13
O16
O11 O15 O16
O9,
O17
Propune modelarea schemelor electronice pentru atomii de sodiu, aluminiu şi clor.Rezolvă frontal primul exemplu cu clasa, notând pe tablă răspunsul elevilor.Solicită rezolvarea independentă a celor două exemple, invitând doi elevi la tablă.Precizează legătura dintre structura atomului şi poziţia elementului, subliniind că aceasta va fi studiată mai aprofundat lecţia viitoare.Argumentează această relaţie pe baza exemplelor de la tablă.
Modelează schemele electronice răspunzănd la întrebările dirijatoare ale profesorului.Rezolvă individual şi verifică comparând cu schemele electronice din manual..
Notează legătura dintre SP şi structura atomului.
7. Asigurarea retenţiei şi a transferului
O1 -O9, O16 Anunţă tema pentru acasă: de studiat paragraful 2.3 din manual, rezolvarea exerciţiilor nr. 3 pct. A şi b, ex. 9 şi 11 de la pagina 51 din manual.Se notează elevii care au fost activi în timpul lecţiei.
Elevii îşi notează în caiete tema pentru acasă.
Anexa Completează tabelul următor şi stabileşte caracteristicile nucleului, ale învelişului electronic şi ale atomului, generalizând datele din tabel.
Elemente
Caracteristici
HidrogenH
HeliuHe
LitiuLi
OxigenO
SulfS
NucleulAtomului
protonilorNumărul───── neutronilor
1
2 16
Sarcina nucleară
+8
Învelişul electronic
Numărul electronilor
3 16
Sarcina electrică aînvelişului electronic
Atomul elementului
atomicNumărul───── de masă
2
1 7 16
Sarcina atomului