plan grad puisorul si vulpea ion pas clasa a ii-a
DESCRIPTION
Plan Grad Puisorul Si Vulpea Ion Pas clasa a II-a proiect de lectieTRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC
PROIECT DIDACTIC
DATA: 9.05.2007CLASA: a II-a BINVTOR: Fechita Luciana PetronelaCOALA: Scoala cu clasele I-VIII, TmeniARIA CURRICULAR: Limb i comunicare
DISCIPLINA: Limba romn
UNITATEA DE NVARE: Ortograme.Lumea necuvnttoarelorSUBIECTUL: Puiorul i vulpea dup Ion Pas
TIPUL LECIEI: consolidare
OBIECTIV CADRU:
1. Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris;2. Dezvoltarea capacitii de exprimare oral;OBIECTIVE OPERAIONALE:
Obiective cognitive
- O1- s citeasc cursiv, fluent, contient, expresiv, n lan, selectiv, pe roluri textul Puiorul i vulpea de Ion Pas,
- O2 - s descrie personajele principale ale textului( puiorul i vulpea),
- O3 - s compare nsuirile celor dou personaje,
- O4 - s asocieze cuvintele cu sens asemntor din cele dou coloane,
- O5 - s recunoasc vocalele i consoanele dint-un cuvnt dat,
- O6- s utilizeze sensul cuvintelor/ expresiilor date n enunuri proprii,
- O7 - s identifice mesajul textului studiat; Obiective afective:
-O1-s manifeste interes pentru lectur;
-O2-s-i exprime sentimentele proprii cu privire la personajele principale;
Obiective psihomotorii:
-O1-s scrie corect, lizibil i estetic la tabl;
-O2-s utilizeze corect instrumentele de lucru;FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe
STRATEGIA DIDACTIC:1. METODE I PROCEDEE: lectura explicativ, diagrama Venn, conversaia, explicaia, observaia, problematizarea, jocul didactic.
2. MIJLOACE DIDACTICE: plane didactice, fie de activitate individual, manual;BIBLIOGRAFIE:
:- Ghidul programului de informare/ formare a institutorilor/
nvtorilor curriculum pentru clasele I i a II-a, Ministerul
educaiei, cercetrii i tineretului, Centrul naional de formare
a personalului din nvmntul primar, Bucureti, 2003
- Descriptori de performan pentru nvmntul primar,
Editura ProGnoses
-Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de Limba
romn, clasele III-IV,MEC i Consiliul Naional pentru
curriculum, Bucureti, 2001
- S dezlegm tainele textelor literare,cls. Aii-a, R. Biru,
C. Iordchescu, Ed. Carminis, Piteti, 1998
DESCRIPTORI DE PERFORMANSUFICIENTBINEFOARTE BINE
Citete textul n ritm propriu,respectnd n parte,punctuaia. Citete textul fluent, innd seama de semnele de punctuaie.Citete textul fluent i expresiv, innd seama de coninut i de semnele de punctuaie.
Descriu sub ndrumarea nvtorului personajele principale ale lecturii.Descriu aproape complet personajele principale ale lecturii.Descriu corect personajele principale ale lecturii.
Compar cu ajutor din partea cadrului didactic nsuirile pentru personajele principale ale textului.Compar relativ corect nsuirile pentru personajele principale ale textului. Compar corect nsuirile pentru personajele principale ale textului.
Gsete mai puin de jumtate din cuvintele cu neles asemntor cerute.Gsete cea mai mare parte din cuvintele cu neles
asemntor cerute.Gsete cuvinte cu neles asemntor pentru cuvintele date.
Recunosc mai puin de jumtate , din vocalele i consoanele, unor cuvinte date.Recunosc n cea mai mare parte vocalele i consoanele
din cuvintele date.Recunosc toate vocalele i consoanele din cuvintele date.
Integreaz n enunuri simple cuvinte i expresii din text.Integreaz n enunuri proprii cuvinte i expresii din text;Integreaz n enunuri corecte cuvinte i expresii din text.
Identific parial din mesajul textului abordat;Identific mesajul textului abordat cu mici ezitri;Identific mesajul textului abordat;
DESFURAREA LECIEI
Nr.
crt.Secvenele
lecieiOb.Coninutul nvriiStrategia didacticEvaluare
1.
2.
3.
.
4.5.6.
Moment organizatoric
Anunarea temei i a obiectivelor
Consolidarea cunotinelor
Obinerea performaneiFeed-bak-ulAsigurarea reteniei i a transferului
Evaluare
OA1OM1
OC1OC1OA1OC2OC3O6
O7
OC3OM2OC4OC5OC6OA2OC7OC1OA2
OA1
OA2Stabilesc ordinea, disciplina, verific dac toi elevii au tot ce le este necesar pentru buna desfurare a orei.
Precizarea obiectului:
-Pentru ce ora ne-am pregtit?
R: Ne-am pregtit pentru ora de Limba romn.
Lecia va ncepe cu o dramatizare .Vor lua parte urmtoarele personaje :puiorul, vulpea, povestitorul i copiii.Se va aduce la cunotine elevilor c astzi vom face o lecie de consolidare a cunotinelor anterioare legate de textul Puiorul i vulpea de Ion Pas prin
lucrarea exerciiilor corespunztoare fiecrei fee a cubului, pe care le tim din alte ore de romn. Prin sarcinile pe care le vom efectua vom reui s descriem nsuirile celor doua personaje, s nelegem mesajul textului .
Se scrie la tabl i n caietul de clas titlul leciei.
Puiorul i vulpea
Dup Ion Pas-Ce lecie am avut de pregtit pentru astzi?
R: Am avut de pregtit lecia Puiorul i vulpea, dup Ion Pas.
-Ce ai avut de scris?
R: Am avut de transcris caligrafic fragmentul care red vorbele vulpii i de alctuit enunuri cu cuvintele noi.
n timp ce eu verific tema din punct de vedere cantitativ, elevii vor realiza sarcina din fiele de lucru difereniate.Fisa de lucru (1)1. Completai:
Era odat un puior de . .
El era neasculttor fiindc voia........................................Puiorul n-a ascultat de .......................i a plecat ........................Dintr-un tufi s-a ivit..............................Pclit de vorbele............., el a condus-o n........................Acolo a fost ............................i .............................Fisa de lucru (2)
1. Alctuiete o propoziie folosind cuvntul crngVerific munca independent calitativ (prin autocorectare) , apoi verific sub aspect calitativ tema.
Se citete lecia model de catre un elev.-Care este titlul leciei noastre?
R: Titlul ei este Puiorul i vulpea
-Dar autorul?
R: Autorul este Ion Pas.
-Care sunt personajele ?
R:Personajele sunt: vulpea i puiul.
-Cte alineate are lecia?
R: Lecia are apte alineate.
-Voi dirija citirea leciei n lan, apoi citirea selectiv:
a)citii propoziia din care aflm unde voia s se duc puiorul;
b) citii propoziia care ne arat cine este de fapt dumanul puiorilor, dup spusele vulpii;
c) citii propoziia care cuprinde cuvintele puiului;
d) citii propoziia n care apare ortograma cine-i;
e) citii propoziia n care apare cuvntul domol; recitii propoziia nlocuind cuvntul cu explicaia;
f) citii fragmentul din care aflm cine a ieit din tufi;
g) citii propoziia care cuprinde liniua de dialog .
-De ce s-a folosit liniua de dialog?
R: S-a folosit linia de dialog deoarece marcheaz nceputul vorbirii unei persoane, (aici animal)
Elevii de pe fiecare rnd vor primi ca sarcin s gseasc sinonime,antonime,cuvnt care s i modifice numrul pentru unele cuvinte din propoziia citit.
Se va face o citire selectiv, pe grupe, a propoziiilor enuniative, exclamative, inerogative.Voi dirija citirea pe roluri a acestei lecturi
Se prezint imagini cu momentele leciei iar elevii vor trebui s le ordoneze n ordinea corect
DESCRIE: -nsuirile puioruluiElevii desprind mpreun nsuirile fizice i psihice ale puiului de gin:
Mic
Cu puf galben
Neasculttor
Repezit
Naiv
Bun la suflet COMPAR: -Cele dou personaje
Elevii vor desprinde nsuirile celor dou personaje, prin comparaie, ajutai de explicaia suplimentar Prin ce se aseamn i de ce difer?
Se vor scrie la tabl nsuirile fizice i pshice ale celor dou personaje.
Se prezint o plans didactic unde vor avea de asociat- cuvintele cu sens asemntor:
- crng - ncet
- animal - zi
- a sta pe gnduri - lighioan
- noapte - pdure tnr
- domol - a se gndi
- nemiloas - rea
Vor anliza pe grupe cuvintele puiorul vulpeai vulpoiul. Spunei cte consoane i cte vocale au ele.
Vor avea ca sarcin de rezolvat exerciiul 2 de pe fis. Se citete coninutul exerciiului i se dau explicaiile necesare.Alctuiete enunuri folosind cuvintele/ expresiile: crng, lighioan, domol, a vesti, a sta pe gnduri, prpd i jale.
ARGUMENTEAZ purtarea puiorului
A procedat corect puiorul?
Elevii vor argumenta, pro sau contra, comportamentul puiului de gin.
Citim nc o dat lectura pe roluri!
Ce concluzie reiese din acest text?
Care este nvtura pe care ar fi bine s o reinei?
Joc didactic RULETA PROVERBELORSe nvrtete roata iar la numarul la care s-a oprit este un proverb.Elevii vor citi proverbele de in funcie de ce numar a iesit la rulet.
Proverbe :1.Cine are urechi de auzit s aud.2.La sfat, ascult-l pe omul btrn.3.Tinerii, naintea btrnilor, s aib urechi, nu gur.4.Numai o limb i dou urechi i-a dat natura, pentru ca s asculi de dou ori mai mult dect vorbeti.5.Cine vorbete seamn, cine ascult culege.6.Prieten adevrat este acela care te sftuiete de bine, iar nu acela care i laud nebuniile.
7.Preul ascultrii s-ar putea s par mare, dar el nu este nimic n comparaie cu preul neascultrii!8.Sunt vrednici de laud,copiii care ascult de prini.De ce se spune c vulpea e ireat?
Gsete alt final ntmplrii!
Cunoti vreo poveste n care vulpea apare ca personaj pozitiv?Se arat cum trebuia completat fia, prezentndu-se acum i descriptorii de performan.
Voi face aprecieri generale i individuale n funcie de rspunsurile elevilor i modul de desfurare a orei, sub form de calificative.
Se explic tema pentru acas.
Tem: exerciiul de la oricel, pag.95.Conversaia
Joc de rolConversaia
Conversaia examinatoare
Conversaia
Activitate frontal
Problematizarea
Activitate frontal
Conversaia
ActivitatefrontalPlan didacticConversaia
euristic
Activitate individual
Citirea pe roluri
Jocul didactic
Activitate frontal
Problematizarea
Jocul de rolConversaia
FR
O
N
T
A
L
Evaluare individual- elevii citesc propoziiile fcute i corecteaz eventualele greeli.
ntrirea imediat a rspunsurilor
Apreciez rspunsurile elevilor
Evaluez spontaneitatea
Evaluez corectitudinea
rspunsurile elevilor
Evaluare frontalAprecieri asupra modului de alctuire a propoziiilor
Apreciez originalitatea n prezentarea unui alt final
Apreciez rspunsurile elevilor
VULPEA
- mare
- rocat
- viclean
- ndrznea
- nemiloas
- prefcut
- mincinoas
A
N
I
MA
L
E
PUISOR
- mic
- glbior
- naiv
- timid
- bun la suflet
- sincer
PAGE 4