plan de lectie pediatrie

13
PLAN DE LECTIE Data: 20.10.2014 Unitatea :SCOALA POSTLICEALA SANITARA CAROL DAVILA TARGU- JIU Disciplina: Puericultura,pediatrie si nursing specific Subiectul: Principalele etape de crestere si dezvoltare Clasa: III A Prof.instructor:Asis med princ. Salapa Loredana Durata de desfasurare :50 minute Locul de desfasurare :Sala de nursing a scolii Metode de predare : Comunicativa,cognitiva Tipul lectiei :Lectie de comunicare/asimilarea de cunostinte noi in vederea formarii profesionale. Obiective: -Obiectul global :insusirea cunostintelor privind etapele de crestere si dezvoltare a nou- nascutului -Obiective operationale :elevul asistent medical va fi capabil : O1-sa explice mamei incidentele fiziologice

Upload: corina-diaconu

Post on 16-Jul-2016

249 views

Category:

Documents


39 download

DESCRIPTION

plan de lectie pediatrie

TRANSCRIPT

Page 1: Plan de Lectie Pediatrie

PLAN DE LECTIE

Data: 20.10.2014

Unitatea :SCOALA POSTLICEALA SANITARA CAROL DAVILA TARGU-JIU

Disciplina: Puericultura,pediatrie si nursing specific

Subiectul: Principalele etape de crestere si dezvoltare

Clasa: III A

Prof.instructor:Asis med princ. Salapa Loredana

Durata de desfasurare :50 minute

Locul de desfasurare:Sala de nursing a scolii

Metode de predare: Comunicativa,cognitiva

Tipul lectiei:Lectie de comunicare/asimilarea de cunostinte noi in vederea formarii profesionale.

Obiective:

-Obiectul global:insusirea cunostintelor privind etapele de crestere si dezvoltare a nou-nascutului

-Obiective operationale:elevul asistent medical va fi capabil :

O1-sa explice mamei incidentele fiziologice

O2-sa poata identifica problemele nou nascutului

O3-sa stabileasca obiectivele in ingrijirea nou nascutului

O4- sa aplice masurile pentru profilaxia rahitismului

O5-sa aplice interventiile proprii si delegate

Strategia didactica

Page 2: Plan de Lectie Pediatrie

a)metode si procedee utilizate

-expunere(aplicatie,descriere),conversatia

b)mijloace –reprezentari vizuale

-scheme,imagini

-planse,ghiduri,pliante

c)moduri de activitate cu elevii

-frontal (pentru reactualizarea cunostintelor)

-individual sau in grup

d)surse informationale (bibliografie):

-Dr.Elena Chitimia,Dr.Vladimir Mihailescu,Dr.Catalina Niculescu, Dr.Arghir Popescu, Asist.princ.Letitia Popovici - Puericultura si pediatrie

-Albu Roxana Maria-Anatomia si fiziologia omului,Editura Corint,1996

-Titirca Lucretia-Ghid de nursing,Editura Viata Medicala Romaneasca,1996

- Titirca Lucretia-Tehnici de evaluare si ingrijiri acordate de asistentii medicali, Editura Viata Medicala Romaneasca,editiaII,1996

- Titirca Lucretia-Breviar de explorari functionale si ingrijiri speciale acordate bolnavului, Editura Viata Medicala Romaneasca,editiaIII,1997

Page 3: Plan de Lectie Pediatrie

PLAN DE DESFASURAREObiective operationale

Etapele lectiei Activitate profesorilor

Activitate

elevi

Evaluare

Moment organizatoric

Notarea absenţilor

Comunică absenţii

Orala

Frontala

Creaza atmosfera optima

Capteaza atentia.

Evocarea

Prezentarea

noilor continuturi

-adresează elevilor întrebări cu privire la ingrijirile la nastere

- anexa 1

- anunţă şi scrie titlul temei pe tablă

-pregatirea elevilor pentru asimilarea noilor cunostinte (prin conversatie se vor reactualiza cunostintele necesare notiunilor ce vor fi predate)

-pregateste materialele

- elevii răspund întrebărilor la intrebari din lectiile

anterioare.

Orala

Individuala

Orala

Frontala

Page 4: Plan de Lectie Pediatrie

didactice

O1-sa explice mamei incidentele fiziologice

O2-sa poata identifica problemele nou nascutului

O3-sa stabileasca obiectivele in ingrijirea nou nascutului

O4- sa aplice masurile pentru profilaxia rahitismului

O5-sa aplice interventiile proprii si delegate

Realizarea

sensului :

Comunicarea de noi cunostinte

- pregatirea elevilor pentru asimilarea noilor cunostinte (prin conversatie se vor reactualiza cunostintele necesare notiunilor ce vor fi predate

-elevii notează informaţiile

solicitate în caiete

-elevii manifesta interes

-participa la conversatie

Orala

Frontala

Realizarea

feed-back-ului

Fixarea cunostintelor

-intreaba elevii daca exista ceva ce nu au inteles

-se va face o scurta recapitulare a cunotintelor

- elevii raspund la intrebari

-elevii asculta aprecierile

Page 5: Plan de Lectie Pediatrie

dobandite :

-anexa 2

Raspunsurile elevilor la aceste intrebari vor indica gradul de intelegere al noilor cunostinte.In cazul in care vom constata anumite dificultati , erori sau lacune vom reveni cu explicatii suplimentare asupra problemelor respective din lectia predate

Page 6: Plan de Lectie Pediatrie

Anexa 1: Prezentarea continutului lectiei

Comunicarea de noi cunostinte :

PUERICULTURA . PUERICULTURA ANTENATALA

Dupa fecundarea ovulului de catre spermatozoid rezulta produsul de conceptie care se numeste ou sau zigot. Din el se formeaza prin diviziuni celulare succesive, embrionul, in care are loc diferentierea tesuturilor si a organelor. Aceasta este completa la varsta de 3 luni de viata intrauterina, varsta la care embrionul, avand toate organele formate, capata denumirea de fat.

Importanta perioadei embrioanare consta in faptul ca unele boli contractate in aceasta perioada au efect teratogen, adica produc malformatii congenitale congenitale ale diferitelor organe.Cel mai caracteristic exemplu il reprezinta rubeola, boala de regula benigna,dar care contractata in primele 3 luni de sarcina produce embriopatia rubeolica. Aceasta consta in asocierea unei malformatii congenitale a inimii cu o malformatie oculara(cataracta congenitala sau microoftalmie), cu una auriculara,cu tulburari dentare si intarzieri in dezvoltarea psihomotorie.

Factori care influenteaza evolutia fatului in viata intrauterina :

- varsta mamei ( exista boli genetice care apar la copii din mame varstnice, spre exemplu idiotia mongoliana= boala Langdon –Down= trisomia 21).

- starea de sanatate sau de boala a mamei

- eforturile prestate de mama

- alimentatia materna

- iradierea in timpul perioadei embrionare

- unele medicamente pot avea efect teratogen(Care produce malformații, anomalii)

- conditiile de igiena in care este purtata sarcina

- tarele genetice materne sau paterne pe care fatul le mosteneste

- incompatibilitatea de grup sanguin sau de factorul Rh intre fat si mama

Masuri de profilaxie si ingrijire prenatala – se refera la o succesiune de actiuni care au drept scop sa se asigure desfasurarea normala a sarcinii si sa diminueze riscurile unor viitoare tulburari sau imbolnaviri :

- consultatia genetica prenuptiala

Page 7: Plan de Lectie Pediatrie

- consultatia genetica la inceputul sarcinii

- consultatia periodica a gravidei

- protejarea gravidei de eforturi fizice

- protejarea gravidei de stressuri psihice

- profilaxia prenatala a rahitismului se face prin administrarea zilnica gravidei, pe cale orala, a vitaminei D in cure de cate 3-4 saptamani

- orice medicament administrat trebuie verificat pent5ru a nu prezenta vreun pericol pentru produsul de conceptie

- pe timpul sarcinii este interzis examenul radiologic si orice contact cu vreun mediu cu radioactivitate crescuta.

ETAPELE CRESTERII SI DEZVOLTARII

- I. perioada intrauterina :

a)- perioada embrionara ( 1-3 luni).

b)-perioada fetala . De la varsta de 3 luni, cu organele deja formate, fatul isi continua dezvoltarea crescand rapid de la o luna la alta.Lungimea se determina pana la varsta de 5 luni prin formula :

Lungimea = ( varsta de viata intrauterina)2 - ceea ce inseamna ca un fat de varsta intrauterina de 5 luni va avea 25 cm.

De la varsta de 6 luni formula devine :

Lungimea = 5 × luna de viata intrauterina- ceea ce inseamna ca un fat de 10 luni ( deci la termenul de nastere) are lungimea de 50 cm.

Durata totala a sarcinii normale ( perioada de gestatie) este de 280 zile adica 40 de saptamani sau 10 luni.Eliminarea produsului de conceptie ( a embrionului sau a fatului ) inainte de 6 luni de viata intrauterina se considera avort, cu fat potential neviabil.Nasterile intre 28-37 saptamani se considera premature , iar nou nascutul este prematur si are greutatea egala sau sub 2500g si lungimea egala sau sub 47 cm.

- II. Perioada nou-nascut: 0- 30 zile. Creste in prima luna cu aproximativ 4 cm. La 10 zile atinge greutatea de la nastere deoarece in primele 4-5 zile are loc o scadere fiziologica.

La sfarsitul lunii prezinta o crestere a greutatii cu aproximativ 750 g.Sunt prezente reflexele arhaice (Reflexele neonatale sau reflexele arhaice se dezvolta in timpul vietii intrauterine, aceste reflexe sunt involuntare si sunt esentiale pentru supravietuirea nou

Page 8: Plan de Lectie Pediatrie

nascutului – adica reflexul de deglutitie, de supt,de orientare,Moro- reflexul de imbratisare, de apucare, de extensie a capului). Plansul este un mijloc de comunicare(disconfort,foame,sete).

- III. Perioada sugar 1- 12 luni . Se produce o crestere fizica, cognitiva (dezvoltarea cognitiva: aceasta reprezinta un proces prin care nou nascutii isi dezvolta abilitatile de invatare si memorare) si psihosociala.

- IV. Perioada copil mic 1-3 ani. Lungimea de la nastere se dubleaza la 4-5 ani , se imbunatateste vocabularul, prezinta mobilitate crescuta.

- V. Scolar 6- 14 ani. Apare dentitia definitiva,au loc transformari comportamentale,intelectuale si de personalitate.

Page 9: Plan de Lectie Pediatrie

Anexa 2 : Evaluarea performantei elevilor

Fisa de lucru individuala: puericultura, pediatrie si nursing specific

- care sunt etapele de crestere si dezvoltare

- ce intelegeti prin dezvoltare psihomotorie