plan de lectie licenta i

Upload: iulia-mares

Post on 12-Oct-2015

19 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

plan

TRANSCRIPT

Proiect de lecie

Capitolul III

PLAN DE LECIE

CLASA: a VII-a

OBIECT: LIMBA I LITERATURA ROMN

PROPUNTOR: Popa Iulia-GeorgianaSUBIECT: Florin scrie un roman de Mircea CrtrescuTIPUL LECIEI: recapitulare i sistematizareCOMPETENE GENERALE: dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris.

OBIECTIVE OPERAIONALE:

O1-s defineasc autorul, naratorul, personajul;O2-s identifice personajele care apar n cele trei planuri narative;O3-s identifice raportul dintre autor-narator-personaj, narator obiectiv, narator subiectiv ntr-o oper literar; O4-s scrie un cvintet, n maxim 5 minute, utiliznd minim un adjectiv i dou verbe la

modul gerunziu.

RESURSE:

procedurale: conversaia euristic, explicaia,observaia, munca n echip, metoda cubului, cvintetul;

materiale: manualul, fie, coli de hrtie, etichete, lipici, cubul cu sarcini;

organizatorice: activitate frontal, activitate pe grupe i individual.

BIBLIOGAFIE:1. Limba romn manual pentru clasa aVII-a, Editura Humanitas;

2. MNDRU, Elena, NICULAE, Areta, BORBELI, Lucica, FILIP, Doina, Gall, Magdalena, NEMOC, Delia, TOPLICEANU, Floricica, 2010, Strategii didactice interactive. Exemple din practica didactic, Editura DPH, Bucureti. Etapele

lecieiOb. op.Coninutul leciei

Durata

Strategii didacticeEvaluarea

Forme de org. a nvriiRes. materialeResurse procedurale

1.Moment organizatoric

Asigurarea cadrului necesar pentru nceperea leciei 1FrontalconversaieObservarea sistematic a elevilor

2.Reactualizarea cunotinelor

Se cere elevilor s defineas termenii de autor, narator, personaj. Dac ai putea fi unul din personajele voastre preferate, care ar fi acela?Dar autorul vostru preferat?

3

Frontal

ConversaieExplicaie

3.Captarea ateniei

Care sunt instanele narative ce pot fi identificate n opera Florin scrie un roman de M. Crtrescu?

3

Observarea sistematic a elevilor

4.Anunarea temlor i a obiectivelor

Elevii sunt anunai cu privire la faptul c se va stabili care sunt instanele comunicrii narative din cele trei planuri ale textului din manual-Florin scrie un roman. La final ei vor avea capacitatea de a recunoaste relaiile care se stabilesc ntre autor-narator-personaj i va trebui ca fiecare din ei s alctuiasc un cvintet de tipul:

Un substantivDou adjectiveTrei verbe la modul gerunziuPatru cuvinte care exprim sentimenteUn cuvnt care exprim esena subiectului.

1 Frontal

CvintetulConversaia

5.Dirijarea nvrii

O1

O2Elevilor li se cere s lipeasc etichete cu numele personajului pe trei coli suprapuse de diferite culori care reprezinta cele trei planuri narative. (anexa 1)

5FrontalColi colorate

Etichete

Lipici

Conversaia

ExplicaiaVoi aprecia capacitatea elevilor de a

opera cu noiunile discutate.

O3Se folosete metoda cubului. Fiecare elev extrage cte un bileel colorat dintr-un bol. Se formeaz ase grupe n funcie de culoarea biletului extras. Fiecare grup va primi o sarcin diferit care este notat pe fiecare din feele cubului.

1. DESCRIE succint persoanjele Florea-Florin-Florescu;

2. COMPAR- l pe Florin cu Florea haiducul;

3. ASOCIAI lectura Florin scrie un roman cu alta n care apare povestirea n ram;

4. ANALIZAI propoziiile urmtoare:

Florea haiducul este un alter-ego al personajului Florin din prima secven narativ. A/ G

n al doilea i al treilea plan narativ relatarea se face la persoana I. A/G

Al III-a plan narativ ar putea primi titlul Florin i gaca lui. A/G

Romanul haiducesc este inserat n povestea lui Florian, iar aceasta este inclus la rndul ei n textul de manual pregtit de scriitorul Florescu. A/G

Florin face trecerea de la realitate la ficiune

Toate personajele sunt la rndul lor autori i naratori. A/G

Se cere s se corecteze afirmaiile greite.

5. APLICAI noiunea de povestire n ram ntr- un text de 6-7 rnduri;

6. ARGUMENTAI afirmaia : Se-ntreba uneori dac Duke, eroul, sau montrii tiau c nu sunt adevrai, c totul e doar un joc, n care ei trebuie s fac tot ce le comand copilul care se joac.Se verifica rezolvrile.

1013Pe grupeFrontal

CubulBileele colorate

Fie cu sarcini de lucru

CaietulObservaia

Conversaia

ExplicaiaVoi aprecia modul n care elevii colaboreaz pentru rezolvarea sarcinilor

7. Obinerea performanei

O4Elevii realizeaz cvintetul care trebuie s fac referire la personajul Florea haiducul.

Exemplu:

Gealatu,

Furios,rzbunator

Pndind, lovind, fugind

De team pentru via

Ticloenie.

Se ascult cteva lucrri i se fac observaiile necesare.

10TablaCaieteleExplicaiaObservaia

8.Aprecieri i recomandri

i ncurajez pe elevii care au participat n mod activ la or i le ofer explicaii suplimetare legate de lecie dac este necesar.Li se d ca tem elevilor s realizeze un cvintet cu referire la scriitorul Florescu. 1

29