plan de lectie - hidrogenul

8
PLAN DE LECȚIE - HIDROGENUL Unitatea de învatare: Școala generală nr. 45 “Titu Maiorescu” Cadru didactic: Elena Alexandra Trofin Obiectul : Chimie Clasa : a VIII-a Titlul lecției : Hidrogenul Tipul lecției : Mixtă Durata : 50 min Scopul lecției : însușirea corectă a noțiunilor legate de hidrogen; Spațiul : Laboratorul de Chimie Obiective de referintă : Elevii vor fi capabili : O1 - să enunțe noțiunile legate de hidrogen pe care le dobândesc; O2 - să enumere proprietățile fizice ale hidrogenului; O3 - să argumenteze aplicațiile practice ale hidrogenului pe baza proprietaăților fizice și chimice; O4 - să rezolve probleme de calcul stoechiometric; O5 - să interpreteze experimentele și să identifice proprietățile chimice ale hidrogenului. Resurse: - conținutul activității de învățare este cumulat din manual și internet; - fișe experimentale și de lucru (anexele 1 si 2) - tablă, markere și manual; Metoda de predare conversația, descrierea, experimentul și explicația; Scenariul activității: Reactualizarea cunoștințelor anterioare: Atomul de hidrogen - simbol chimic, configurație electronică, valență, structură și utilizări;

Upload: elena-trofin

Post on 05-Feb-2016

205 views

Category:

Documents


8 download

DESCRIPTION

Hidrogenul - istoric, stare naturala, proprietat fizice, metode de obtinere, proprietati chimice, utilizari, fisa de lucru si fisa experimentala.

TRANSCRIPT

Page 1: Plan de lectie - Hidrogenul

PLAN DE LECȚIE - HIDROGENUL

Unitatea de învatare: Școala generală nr. 45 “Titu Maiorescu”Cadru didactic: Elena Alexandra TrofinObiectul : ChimieClasa : a VIII-aTitlul lec iei : HidrogenulțTipul lec iei :ț MixtăDurata : 50 minScopul lec iei :ț însu irea corectă a no iunilor legate de hidrogen;ș țSpa iul :ț Laboratorul de Chimie

Obiective de referintă :Elevii vor fi capabili :O1 - să enun e no iunile legate de hidrogen pe care le dobândesc;ț țO2 - să enumere proprietă ile fizice ale hidrogenului;țO3 - să argumenteze aplica iile practice ale hidrogenului pe baza proprietaă ilor fizice i chimice;ț ț șO4 - să rezolve probleme de calcul stoechiometric;O5 - să interpreteze experimentele i să identifice proprietă ile chimice ale hidrogenului. ș ț

Resurse:- con inutul activită ii de învă are este cumulat din manual i internet;ț ț ț ș- fi e experimentale i de lucru (anexele 1 si 2)ș ș- tablă, markere i manual;ș

Metoda de predare conversa ia, descrierea, experimentul i explica ia;ț ș ț

Scenariul activită iiț :

Reactualizarea cuno tin elorș ț anterioare: Atomul de hidrogen - simbol chimic, configuraţie electronică, valen ă, structură i utilizări;ț ș

Page 2: Plan de lectie - Hidrogenul

Momentul lectiei Ob. Op.

Activitatea profesorului Activitatea elevului

Metode didactice

Evaluare

1.Moment organizatoric

(5 minute)

O1 Profesorul salută elevii, face prezen aț , notează absen iiț , pregăte teș materialele necesare desfăsurării activităţii.

Elevii salută profesorul i i iț ț

pregătesc manualele iș

caietele.

Conversa iaț .

2.Anun areaț temei și a obiectivelor

lec ieiț(10 minute)

Profesorul anun ăț titlul și obiectivele lec ieiț : HIDROGENUL – istoric, stare naturală, proprietă iț fizice, metode de ob inereț , proprietă iț chimice, utilizările hidrogenului Profesorul scrie pe tabla titlul lec iei i face ț șo scurtă recapitulare a cuno tin elor ș țanterioare.

No iuniț generale despre HIDROGEN:-valen aț , simbol;

Elevii acordă aten ieț profesorului și răspund la întrebările adresate.

Conversa iaț . Orală: profesorul va face o scurtă recapitul

are a cuno tinș

elorț anterioar

e3. Prezentarea noului conţinut

(30 minute)

O2O3O5

1) Hidrogenul – istoric:A fost descoperit de către fizicianul și chimistul englez, Henry Cavendish, în anul 1766, în timp ce studia reac iileț dintre anumite metale și acizi minerali și a observat apari iaț unor bule de gaz, astfel că acesta a început să studieze acest gaz, numindu-l “gaz inflamabil”.În anul 1783, Antoine Lavoisier a studiat gazul descoperit de Cavendish și a observat că în reac ieț cu oxigenul se formează picături de apa, astfel încât a denumit acest gaz “hidrogen” (din limba greaca “hidro”-apă - “gennae”-a genera).

2) Starea naturalăHidrogenul este cel mai răspândit element

din Univers. Acesta este componenta principală a stelelor, nebuloaselor și

spa iilorț interstelare.Pe Pământ, este răspândit sub formă de

compu iș organici sau anorganici, precum apă, amoniac, proteine sau carbohidra iț .

Elevii iau noti eț . Conversa iaț .Explica iaț .

3) Proprietă iț fizice:Este un gaz incolor, inodor și insipid, în plus este foarte pu inț solubil în apă.Acesta are masa molară egală cu 1 g/mol și datorită volumului foarte mic prezintă fenomenul de efuziune.Este un gaz u orș inflamabil, arde, dar nu între ineț arderea.Hidrogenul este de 14,5 ori mai u orș decât aerul, de aceea a fost utilizat pentru transporturile aeriene, drept “gaz portant”

Page 3: Plan de lectie - Hidrogenul

4) Metode de obtinere: In laborator, hidrogenul se obtine prin reactia metalelor alcaline cu apa sau reactia metalelor cu acizii minerali.Cele doua reactii vor fi exemplificate in laborator: 2Na + H2O → NaOH + H2

Zn + 2HCl → ZnCl2 + H2

55 Proprietă iț chimice:

Hidrogenul reprezintă totalitatea atomilor din natură care au Z=1.Atomul de hidrogen are în nucleu un proton și în înveli ulș electronic 1 electron.Având un singur electron în înveli ulș electronic, hidrogenul este instabil, astfel că tinde să pună în comun un electron al său cu un electron care apar ineț unui alt atom de hidrogen sau unui atom al altui element.Prin punerea în comun de electroni, hidrogenul formează molecule care sunt mai stabile decât atomii componen iț .Astfel, hidrogenul reactionează cu nemetale, metale sau oxizi.a). reac iaț cu nemetale:2H2 + O2 → 2H20H2 + O2 → 2HCl 3H2 + 2N2 → 2NH3

b). reac iaț cu metale:H2 + 2Li → 2LiHc).reac iaț cu oxizi:CuO + H2 → Cu + H2O

6) Utilizările hidrogenului:Anual se înregistrează un consum de peste 500 de miliarde de m3 n diferite domenii:

în chimie, ca agent reducător și pentru fabricarea amoniacului;

combustibil pentru rachete; în industria auto; în industria alimentară,

hidrogenarea uleiurilor pentru ob inereaț margarinei;

Elevii noteaza pe fisele experimentale observatiile din timpul experimentelor. Acestea vor fi lipite in caiet.

4. Fixarea cuno tin elorș ț

(4 minute)

O5 Profesorul va recapitula cuno tin eleș ț noi legate de lec iaț predată.

Elevii răspund la întrebări.

Conversa ieț .Explica ieț .

5. Încheierea lectiei(1 minut)

O4

Profesorul anun ăț tema de casă care constă în rezolvarea exerci iilorț din fi aș de lucru.

Elevii notează tema și salută

profesorul.

Conversa ieț .

Page 4: Plan de lectie - Hidrogenul

Anexe:

Hidrogenul

Fisa de lucru 1

Activitate experimentala:

Activitatile experimentale descrise mai jos reprezinta doua moduri de obtinere a hidrogenului in laborator. Completati tabelul de mai jos:

Nr. crt.

Mod de lucru Reactanti Ustensile de laborator

Reactia chimica Observatii

1 Se scoate cu clestele o bucata de sodiu din vasul cu petrol. Aceasta se sterge de petrol si se face o taietura pentru a se oberva luciul metalic al sodiului.Bucatica de sodiu se pune cu grija intr-un cristalizor in care se afla apa si se observa reactia care are loc.La finalul reactiei, in vasul de lucru se adauga o picatura de indicator fenolftaleina sau turnesol pentru a determina ceea ce se obtine.

Sodiu;Apa distilata;Indicator (fenolftaleina sau turnesol)

Cristalizor;Cleste metalic;Hartie de filtru;

2 O bucatica de zinc se introduce intr-o eprubeta care contine acid clorhidric sau acid sulfuric concentrtat.La gura eprubetei se aprinde un bat de chibrit facandu-se observatiile necesare.Se va lucra cu atentie deoarece acidul utilizat este concentrat.

Span de zinc;H Cl sau H2SO4

concentrat;

Eprubeta;Pipeta sau cilindru gradat;

Page 5: Plan de lectie - Hidrogenul

Hidrogenul

Fisa de lucru 2

1.Hidrogenul este un (c): a) solid; b) gaz; c) lichid;

2. Molecula de hidrogen se formează prin (c): a) acceptare de e; b) cedare de e; c) punere în comun de e;

3. Hidrogenul este (c): a) mai greu decât aerul; b) cu miros în epător;ț c) fără gust;

4. Prin reac ia hidrogenului cu clorul se formează (c si b):ț a) sare i are formula: a) HCIș 2

b) bază b) HCI c) acid c) H2CI

5. Asociază corespunzator cifrele coloanei A cu literele coloanei B (1-d, 2-c, 3-e, 4-b, 5-a) :

A B 1. CH4 a. este mai greu decât Hidrogenul; 2. Amoniacul b. se folose te în laborator pentru ob inerea Hș ț 2 ; 3. Apa c. combina ie a Nț 2 cu H2 ; 4. Zn + HCI d. metan; 5. Aerul e. este format din H si O;

6. Calculează masele moleculelor pentru următorii compu i ai hidrogenului: Hș 2O; CH4; NH3.M apa = 2 *1 + 16 = 18M CH4 = 12 + 4 * 1 = 16M NH3 = 14 + 3 * 1= 17

7. Determinaţi masa de hidrogen necesară pentru a sintetiza 340 g de amoniac (NH3).

N2 + 3H2 –» 2NH3

M NH3 = 17 =» 340/17 = 20 moli NH3

Pe reac ie =» se utilizează 30 moli Hț 2

Masa de hidrogen este: 30 * 2= 60 grame hidrogen

8. Câ i moli de acid clorhidric se ob in în urma reac iei dintre clor i hidrogen, dacă s-au folosit 200 g de clor?ț ț ț ș Cl2 + H2 -» 2HCl Pe reac ie, cum M ț Cl= 35,5 si M Hcl = 36,5 200 * 2 * 36,6/2/35,5 = 205,63 grame acid clorhidric