petroproiect
DESCRIPTION
gfagTRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC
PROIECT DIDACTIC
DATA: 9 mai 2007
CLASA: a II- a BNVTOR: Fechita Luciana PetronelaCOALA: cu clasele I-VIII, TmeniARIA CURRICULAR: Arte
DISCIPLINA: Educaie plastic
UNITATEA DE NVARE: Compoziii libereSUBIECTUL: Flori de primavar
TIPUL LECIEI: formare a priceperilor i deprinderilor
SCOPUL LECIEI: Formarea priceperii i deprinderii de a realiza o compoziie prin tehnica colajului, organiznd armonios suprafaa desenat
OBIECTIVE CADRU:
Cunoaterea i utilizarea elementelor de limbaj plastic
Cunoaterea i utilizarea elementelor de limbaj plastic n compoziii plasticeOBIECTIVE DE REFERIN:3.2 s realizeze o suprafa decorativ i un spaiu plastic folosind punctele, liniile i formele;
4.1 organizeaz echilibrat elementele de limbaj ntr-un spaiu plastic;OBIECTIVE OPERAIONALE:
A.COGNITIVEOC1 - s realizeze o compoziie decorativ folosind punctul , linia , pata de culoare ca elemente decorative: OC2: s precizeze grupele de culori calde/reci;primare/binare;OC3:s realizeze o suprafa decorativ din puncte, linii i pete de culoare , ca elemente de limbaj plastic;
B.PSHIOMOTRICE
OM1- s aplice corect tehnica de lucru;
OM2.- s respecte etapele de lucru;
OM3.- s confecioneze corect i estetic compoziiile propuse;
OM4.- s foloseasc materialele cu grij, pstrnd ordinea i disciplina la locul de munc;
OM5.-s analizeze n mod obiectiv lucrrile colegilor
C. AFECTIVE
OA1-s participe cu placere i interes la activitate n vederea dezvoltrii gustului estetic i a receptivitii plastice
OA2-s emit aprecieri valorice pe marginea lucrrilor realizate de colegi
OA3- s coopereze cu nvtoarea i colegii n scopul finalizrii lucrriiFORME DE ORGANIZARE: frontal, pe echipe
STRATEGIA DIDACTIC: 1.METODE I PROCEDEE: conversaia, observaia, explicaia, demonstraia, instructajul, turul galeriei;
2.MIJLOACE DIDACTICE: imagini cu anotimpul primvara, plane cu culorile primare i secundare, coli de desen, pensule, acuarele, casete audio cu cntece de primvar, CDAnotimpurile- Vivaldi, plicuri cu decupaje pentru fiecare grup, BIBLIOGRAFIE: Ghidul programului de informare/ formare a institutorilor/
nvtorilor curriculum pentru clasele I i a II-a, Ministerul
educaiei, cercetrii i tineretului, Centrul naional de formare
a personalului din nvmntul primar, Bucureti, 2003
Descriptori de performan pentru nvmntul primar,
Editura ProGnoses
-Educaie plastic-ghid privind proiectarea i desfu- rarea activitilor de predare-nvare-evaluare,cls. I IV,
L. Stan, I. Stan, G.Dorobanu, E.Ghi, Editura Aramis, 2002
SuficientBineFoarte bine
Obinerea motivului decorativ din puncte/linii/pata de culoare;
Aplicarea motivului decorativ din puncte/ linii/ pata de culoare.
Crearea unei suprafete decorative prin utilizarea punctului/liniei/petei de culoare.
Recunoate cu dificultate grupele de culori pe imagini i palet;
Recunoate corect grupele de culori pe imagini i pe palet.Recunoate corect i cu rapiditate grupele de culori pe imagini i pe palet;
Compune o suprafa decorativ folosind punctele ,liniile i fomele , ajutat de nvtor.
Compune o suprafa decorativ folosind punctele ,liniile i formele .
Compune, dovedind abiliti speciale , o suprafa decorativ folosind punctele, liniile i formele.
--aplic tehnica de lucru cu imperfeciuni;
-aplic cu mici imperfeciuni tehnicile de lucru;
-aplic corect tehnica de lucru;
- nu respect toate etapele de lucru;
-respect etapele de lucru;
- respect etapele de lucru;
-confecioneaz cu mai puin precizie compoziiile propuse;
-confecioneaz corect compoziiile propuse;
-confecionaz corect i estetic,cu precizie i rapiditate compoziiile propuse;
-folosete materialele cu grij, pstrnd ordinea i disciplina la locul de munc;
-folosete materialele cu grij, pstrnd ordinea i disciplina la locul de munc;
-folosete materialele cu grij, pstrnd ordinea i disciplina la locul de munc;
DESCRIPTORI DE PERFORMANDESFURAREA LECIEI
Nr.
crt.Secvenele
lecieiOb.Coninutul nvriiStrategia didacticEvaluare
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.9.
Moment organizatoric
Actualizarea cunotinelor
Discuii pregtitoare
Anunarea obiectivelor i a temei
Demonstrarea
etapelor
activitii
Realizarea independent a exerciiului
plasticFeed-back-ulAprecierea performanelorAsigurarea reteniei i transferului
O1O2
O4O3O2O&
Stabilesc ordinea i disciplina, verific dac toi elevii au tot ce le este necesar pentru buna desfurare a orei.
Se aranjeaz bncile pe trei grupe de cte 6 elevi.
Se va realiza momentul,, surpriz care s strneasc interesul fa de lecie.Voi prezenta un plic ce conine un mesaj de la colegii claselor a II-a A i CMesajul transmis se va descifra aeznd jetoanele din plic,n ordine logic ntr-o propoziie.
Elevii descoper urarea ,,Mult succes la ora de educaie plastic!Prin joc didactic verific cunostintele invatate pana acum, referitoare la culorile calde,culorile reci, nonculori,amestecul culorilor,obtinerea tonurilor.
Jocul Cricii de arta
O parte din elevi vor avea fise cu intrebari,iar altii cu raspunsuri.Cand unul din elevi va pune intrebarea cel care detine raspunsul trebuie sa se ridice in picioare si sa raspunda .
Care sunt culorile calde? (R,G,O)
Ce senzatie va dau culorile calde?(de caldura, ne amintesc de zilele calduroase de vara, dau impresia de apropiere in spatiu)
Care sunt culorile reci? (Ve,Al,Vi)
Ce senzatie va dau culorile reci? (de frig,ne duc cu gandul la noptile racoroase ,la frigul iernii si dau impresia de departare)
Care sunt nonculorile? (Alb, Negru)
Ce rol au nonculorile? (a deschide culorile\a inchide culorile)
Ce culoare obtinem din amestecul nonculorilor?(alb+negru=gri)
Care sunt culorile primare?(Pe Steaua culorilor:R,G,AL-culorile steagului)
Care sunt culorile binare? (Ve,Or,Vi)
Cum se obtin culorile binare?(Ve=Al+G;Or.=R+G; Vi=R+Al.)
-(Verific oral , pe baza unor plane, cteva noiuni plastice nsuite anterior) -Ce elemente de limbaj plastic am utilizat pn acum n orele de desen? (punctul, linia,forma)
-Ce este punctul? Cum pot fi punctele?
R: Punctul este urma obinut prin atingerea instrumentului de scris pe un suport cret pe tabl, creion pe foaie etc. Punctele pot fi de diferite mrimi i forme ( rotund, triunghiular, ptrat, romb, stelu .a.) culori. Dup modul n care le grupm, ele pot sugera ordine/ dezordine, aglomerare/ aerare.
-Ce este linia? Cum pot fi liniile?
R: Linia este urma trasat cu un instrument de scris pe un suport. Dup poziie liniile pot fi: verticale, orizontale, oblice, dup form drepte, curbe, frnte ( nchise sau deschise), dup grosime subiri, groase, modulate.
-Ce am desenat ora trecut? Ce elemente de limbaj plastic am folosit? Ce am reuit cu ajutorul liniei i punctului?
Folosind metoda conversatiei urmaresc sa obtin raspunsuri corecte referitoare la anotimpul de primavera
Ghicitoare: De cum vine ea incoace
Ne dezbraca de cojoace
Pomii iiimbraca- floare
Ca in zi de sarbatoare
Eu o stiu ,si tu o stii!!
Cine este dragi copii?
Soarele tare incalzeste Si zapada o topeste
Ghiocelul s-aivit
Cine oare a venit?In ce anotimp ne aflam?Cum descriem acest anotimp?
Voi cere copiilor sa-mi spuna ce poezii sau cantece cunosc despre primavara.
cntecul Glasul florilor-
Ce culori predomina in anotimpul de primavara?Ce flori ntlnim n anotimpul de primvar?Anunt elevii ca vor trebui sa obtina in aceasta ora de educatie plastica o compozitie plastica echilibrata cu subiectul Flori n care vor folosi elementele nvate (punctul, linia , forma etc.) pe diferite suporturi ( discuri, cd, farfurii de unic folosin).ntr-un limbaj accesibil elevilor se prezint obiectivele operaionale.Explic modalitatea de lucru a fiecrei grupe:
1. Grupa fluturailor
2. Grupa florilor
3. Grupa mmruelor
Fiecare elev va avea un ecuson corespunztor grupei din care face parte.
Grupele vor fi difereniate prin suportul pe care vor picta . Grupa fluturailor vor avea ca suport de lucru cd-urile, grupa mmruelor discurile, grupa florilor farfuriile de unic folosin.
Suporturile sunt deja pregtite prin diferite tehnici de lucru , dup care se continu compoziia avnd n vedere realizarea unui echilibru de asemenea folosind nuanele culorilor.-Cer elevilor s-i pregteasc acuarelele i apa, s lucreze n echip, s pstreze linitea.
Se explic elevilor modalitile de obinere a tipurilor de linii i puncte i de mbinare a culorilor, evitnd contrastul i cutnd armonizarea. Se poate gsi modelul potrivit prin ncercri pe hrtie. Se prezint i cte un obiect din fiecare categorie decorat de elevii de la alt clas.
Solicit elevilor nceperea lucrului i i urmresc ndeaproape, dnd indicaii individuale i sugestii.
Elevii decoreaz obiectele primite folosind alternri de puncte ,linii i pete.
Executarea lucrrilor se va realiza pe un fond muzical ce cuprinde cntece despre primvara i un fragment din Anotimpurile Primvara de Vivaldi.
Conduc i coordonez lucrul fiecrei etape de realizare a produsului, pentru fiecare echip.
Urmresc executarea lucrrilor.
Pentru final, am pregtit elevilor dou panouri pictate cu flori pe care ei i vor putea aeza obiectele decorate. -Ce elemente de limbaj plastic am utilizat? Ce rol au avut acestea n exerciiul nostru plastic? (linii i puncte cu rol decorativ,pete de culoare)
Analiza lucrrilor se face colectiv, prin expunerea ctorva lucrri din fiecare grup la panou i discutarea lor mpreun cu un reprezentant din fiecare grup.Pe baza unui joc de rol Licitaia elevii vor s identifice cele mai reuite lucrri.Care lucrare vi se pare mai reuit? De ce?
Care lucrare vi se pare mai puin reuit? De ce?
Se apreciaz lucrrile individual i pe grupe i se trag concluzii.
Recomand elevilor s ncerce acas decorarea altor obiecte reciclabile, dnd fru liber imaginaiei, i s le prezinte ora viitoare.
Problematizarea Conversaia
Activitate frontal
Jocul didacticConversaia
Observaia
Conversaia
Conversaia Observaia
Explicaia
Observaia
Explicaia
Exerciiul plastic
DemonstraiaMunca independent
Exerciiul plastic
Audiia muzicalConversaiaObservaia Turul galeriei
Conversaia
Evaluare frontalAprecierea rspunsurilor corecte
Evaluare frontal i individual
Frontal Frontal
Aprecieri asupra interpretrii cntecului
Frontal
Frontal Evaluarea individual a rspunsurilor
Elaluare individualAutoevaluarea Evaluarea lucrului n echip