p lectie mesopotanmia

10
Proiect de lec ie ț Unitatea de învă ământ: ț Liceul Jean Louis Calderon Propunător: Marinchescu Mădălin Data: 14-12-2013 Clasa: a IX-a Aria curiculară: Om şi societate Obiectul: Istorie Subiectul /tema: Arhitecura mesopotaniană Tipul de lec ie: ț Dobândirea de cuno tiin e ș ț Durata: 50 min Competenţe specifice: 1.1 –exprimarea de opinii în limbajul adecvat istoriei; 2. 1- recunoaşterea şi acceptarea perspectivelor multiple asupra faptelor şi proceselor istorice.

Upload: madalin-marinchescu

Post on 19-Jul-2015

18 views

Category:

Education


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: P lectie mesopotanmia

Proiect de lec ieț

Unitatea de învă ământ: ț Liceul Jean Louis Calderon

Propunător: Marinchescu Mădălin

Data: 14-12-2013

Clasa: a IX-a

Aria curiculară: Om şi societate

Obiectul: Istorie

Subiectul /tema: Arhitecura mesopotaniană

Tipul de lec ie:ț Dobândirea de cuno tiin eș ț

Durata: 50 min

Competenţe specifice: 1.1 –exprimarea de opinii în limbajul adecvat istoriei;

2. 1- recunoaşterea şi acceptarea perspectivelor multiple asupra faptelor şi proceselor istorice.

Page 2: P lectie mesopotanmia

Obiectivele opera ionale: ț La sfâr itul lec iei, elevii vor fi capabili:ș ț

O1- să explice următorii termeni istorici: zigurat, sanctuar, palate i templeș

O2- să menţioneze rolul ziguratelor;

O3- să enumere câteva caracteristici ale arhitecturii mesopotanine;

O4-să caracterizeze palatele asiriene, babilonine și sumeriene

Strategia didactică:

-metode de predare: conversaţia, explicaţia, expunerea, prelegerea, eseul, cafeneaua;

-mijloace i materiale didactice: ș tabla şi creta, manualul, fişă de lucru, hârtie, pix, marker

-forme de organizare a învă ării: ț colectiv, individuală;

Modalită i de evaluare:ț formativă/continuă (evaluare orală), criterială/formatoare (evaloare scrisă);

Page 3: P lectie mesopotanmia

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Secvențele

lecției

Timp

Obiectivele

operaționale

Conținut științific Strategii Tipul de învă areț

Tipul de evaluare

Metode Mijloace

Forme de organizare

C G I

Organizarea învăţării

2 min

Efectuara prezen eiț

Pregătirea materialelor şi mijloacelor necesare desfăşurării activităţii.

ConversaţiaCatalog

fişăD D

Reactualizarea şi

consolidarea cunoştiinţelor

anterioareFeed-back-ul

5-10 min

Formulează întrebări:

1.Care au fost elementele impuse de Coroana Maghiară în urma instituirii dominaţiei habsburgice?

ConversaţiaExplicaţia

ManualulCaietul

D DÎnvăţare inteligibilă

Ev.formativă/ continuă

(ev .orală)

Page 4: P lectie mesopotanmia

2.Ce a reprezentat Supplex Libelus Valachorum?

3.Care a fost modul poporului roman de a raspunde la teoriile imigra ioniste?ț

4. Care sunt istoricii romanii care au elaborat Supplex Libelus Valachorum?

5.Care au fost urmările elaborarii Supplex Libelus Valachorum?

Enunţarea subiectului 1 min Arhitecura mesopotaniană Expunerea

TablaCretăCaiet

D

Receptiv-reproducti

Predarea noului

conţinut

15 min

Întreaga arhitectură mepotamină este dominată de ideea religioasă i șde cea monarhică. Arta este în

PrelegereaExplica iaț

Conversa iaț

TablaCaiet

Manual

D Receptiv-reproducti

Page 5: P lectie mesopotanmia

O3

întregime în serviciu templului si al regelui. De aceea, construc ile se țcaracterizează prin dimeniuni gigantice i prin grandoare. șPrincipalul material de constructie în lipsa pietrei, este carămida nearsă.

Ora ele sunt fortificate cu ziduri șde incintă de dimensiuni impresionante, avem ca exemplu;

- Zidul dublu din Uruk -contruit în jurul anului 2300 î.Hr., este lung de 9 km, are o grosime de 5 m, înăl imeț de 6 m i 800 de tunuri de apărare.ș

Arhitecura urbană este dominată de palate i temple, predomină șarhitecura civilă în raport cu cea religioasă. O altă caracteristică ar fi că edificiie funerare nu constituie o temă importantă. Cele mai vechi monumente sunt palatele, aceste sunt ridicae pe terase artificiale, alfalte la înal imi de 12-ț15 m. acesul fiind asigurat pe scări

i rampe, ca exemplu aici avem;ș

Page 6: P lectie mesopotanmia

O4

- Marele palat al lui Nabucodonosor al II-lea din Babilon -are 330m lungime i 200 m lă ime.ș ț

În apropierea palatului se află i șfaimoasele ”gradini suspentate”(Fig. III) amenajate pe terase sus inute, deț coloane i arcade masive. Grădinile șdin Babilon au patru terase, ultima aflându-se la o înăl ime de 77 m.ț

La palatele sumeriene i șbabiloniene, monotonia suprafe elor țeste evitată prin aplicarea de mozaicuri din bucă i de ceramică țsmăl uită.ț

Palatele asiriene sunt deocarte cu picturi murale, reprezentând scene de război sau de vânătoare, ori cu reliefuri. exemplu avem;

- Asurbanipal la vânătoare- Leoiaca rănită

În interiorul palatului există două costruc ii importante;ț

Page 7: P lectie mesopotanmia

O2

- templul

-ziguratul

Ziguratul

Are formă de piramidă în trepte, cu 3-7 etaje, exteriorul fiecarui etaj fiind colorat diferit, cu plăci ceramice. Fiecare ora are ziguratul șsău, ce se ridică langă sancuratul principal, uneori el apra ine mai țmultor temple a ezate la baza lui. șPlanul este pătrat, fiind îndreptat către cele patru puncte cardinale. Ziguratul principal al templului din Babilon, ridicat de Nabucodonosor al II-lea în cinstea zeului Marduk-Bel, are latura bazei de 180 m, iar înăl imea de 91 m ( este faimosul ț”turn Babel”,

În ceea ce privește contribuția aduse de popoarele din Mesopotamia

Page 8: P lectie mesopotanmia

la evoluția științei construcțiilor, trebuie remarcat; înălțimea clădirilor până la 7 etaje, inventarea arcului și a bolții, a mozaicului, folosirea bitumului ca material de construcții și de drumuri.

Page 9: P lectie mesopotanmia

Intensificarea transferului

Intensificarea reten ieiț

20 min

Se imparte clasa in 4 grupe, fiecare primind cate o tema pe care trebuie sa o rezolve:

Grupa 1 : Palatele sumeriene iș babilonine

Grupa 2: Palatele asiriene

Grupa 3 Ziguratul

Grupa 4: Cauzele pierderi edificilor

Apoi fiecare grupa isi va stabilii un membru gazda, care va ramane sa prezinte tema, iar ceilalti se plimba la prezentarile celorlalte grupe.

Cafeneaua

Filpchart,Marker

Ioperatorie

Feed-back 5 min

O3

O4

O5

Evidențiați într-un scurt eseu Rolul arhitecturi mesopotanine.

Eseul de 5 min

(ev.scrisă)Foaie I Operatorie

Criteriala/ Formatoare

Page 10: P lectie mesopotanmia

Încheierea lec ieiț 2 min

- Aprecieri individuale i de grupș

- Indică o sumară bibliografie suplimentară

Conversa iaț Caietul

D